تاثیر ذهنیت بر موفقیت چگونه است؟

Add a Comment
14 Min Read

همه می دانند راه رسیدن به موفقیت داشتن ذهنیت درست است. باید به جهان با دید مثبت نگاه کرد، اما حقیقت درباره موفقیت چیست؟ آیا تنها مثبت نگری کافی است؟ هم بله و هم خیر! تاثیر ذهنیت بر موفقیت دقیقا چگونه است؟ ذهنیت ما نحوه دید ما را مشخص می کند و دیدگاه ما طبیعتا روی کارهایمان اثر می گذارد.

داشتن ذهنیتی مثبت و موفق باعث به وجود آمدن عادت های خوب می شود و در طولانی مدت برای ما موفقیت را به همراه دارد. اگر مشتاق دانستن نحوه دقیق اثرگذاری نوع ذهنیت روی موفقیت هستید، با ما همراه باشید.

ذهنیت چیست؟

ابتدا باید با تعریف ذهنیت آشنا شویم. ذهنیت مجموعه ای از روش ها و مفاهیم است که درون هر فردی وجود دارد. این موارد سخن و فلسفه افراد را تشکیل می دهند، پس تنها به مثبت اندیشی مربوط نمی شود. مسئله مهم این است که داشتن یک ذهنیت عالی نحوه برخورد ما با دنیای خارج را نشان می دهد.

موفقیت محصول مستقیم افکار شماست

برخی تصور می کنند موفقیت با شانس یا استعداد به دست می آید، اما در واقع جذب موفقیت چیزی نیست جز نوع واکنش ما نسبت به موقعیت های جدید. اگر شما به بلوغ فکری کافی رسیده باشید، می دانید چگونه جستجو کنید، از تجربه های جدید استقبال کنید و از چالش ها لذت ببرید.

در غیر این صورت همیشه نگران شکست خوردن خواهید بود. اگر می خواهید ذهنی موفق پرورش دهید، اولین قدم فهم مفاهیم تازه بدون ترس از اشتباه کردن است. حالا که با تعریف ذهنیت آشنا شدیم بهتر است که به انواع آن بپردازیم .

ذهنیت ثابت و ترقی

همه ما بسته به شرایط می توانیم این ذهنیت ها را داشته باشیم؛ بنابراین، شناخت انواع ذهنیت درک ما از رفتارها را پوشش می دهد.

ذهنیت ثابت: این ذهنیت به گونه ای است که همه چیز را تنها ناشی از استعداد می داند. شخصی با ذهنیت ثابت شکست را نوعی محدودیت می بیند. این فلسفه هوش را به عنوان رمز موفقیت می داند.

ذهنیت ترقی: ذهنیت ترقی همانطور که از اسمش پیداست به فرآیند رشد و ترقی مربوط است، یعنی هر مشکل یا مانعی قسمتی از روند یادگیری را تشکیل می دهند. شکست در این ذهنیت به معنی مغلوب شدن نیست، بلکه درس گرفتن است.

در ذهنیت رشد و ترقی هوش پایه موفقیت شناخته شده است، ولی آن را به عنوان عامل حتمی موفقیت قبول ندارد.

افرادی که این ذهنیت را دارند معتقدند با تلاش و تمرین بیشتر کلیه مشکلات را می توان پشت سر گذاشت. در نتیجه، داشتن ذهنیت ترقی توانایی های شما را برای رسیدن به اهدافتان گسترش می دهد.

با این حال برای افراد با استعداد ذهنیت ثابت گزینه بهتری است، زیرا به حفظ انگیزه شان برای دستیابی به موفقیت کمک می کند. از این رو نمی توان گفت کدام ذهنیت بهتر است، زیرا همه چیز به دید شما بستگی دارد.

اگر شما خود را فردی با استعداد می دانید، بهتر است به سراغ ذهنیت ثابت بروید. در مقابل اگر شما ذهنیت ترقی را دارید، دستاوردهای دیگری در زندگی به دست می آورید که شما را به سمت جذب موفقیت سوق می دهند  .

دیدگاه مثبت و منفی

موقعیت هایی در زندگی پیش می آید که منتظر واکنش ما هستند. اگرچه آن ها می توانند چالش برانگیز و ناامیدکننده باشند، اما سوال اینجاست که آیا ناامیدی کمکی به بهبود اوضاع می کند؟ بسیاری می گویند مثبت باش، لباس های رنگی بپوش، پرانرژی و شاداب باش، اما چه فایده ای دارد؟

داشتن نگرش مثبت به معنی لبخند زدن یا اخم کردن شما نیست. مثبت نگری یعنی داشتن دیدگاه محکم و غیرقابل شکست در مقابل سختی ها و شکست ها . شما ذاتا تشنه پیشروی هستید. در حالی که با دید منفی فرد تمایل دارد تسلیم شود. هیچ کس تسلیم شدن را دوست ندارد. پس چه می شود که گاهی این مسئله را فراموش می کنیم؟

رشد فردی

تاثیر ذهنیت بر موفقیت با شناخت انواع آن

شناخت انواع ذهنیت نه تنها ما را تعلیم می دهد، بلکه به ما کمک می کند رفتارهای خود را بشناسیم. وقتی بدانیم هر نوع ذهنیت چگونه راه موفقیت را برای ما هموار می سازد، یاد می گیریم چگونه در مقابل هر مشکلی در کسب وکار، روابط و تحصیلات و … شکست ناپذیر باشیم.

ذهنیت خود را پروش دهید

تبریک میگویم! زمان آن رسیده است که به مرحله بعدی بروید و ذهنیت خود را پروش بدهید. با انتخاب ذهنیت مناسب یاد می گیرید چگونه به درستی فکر کنید و با فکر کردن عمل می کنید. تمامی این موارد به افزایش عزت نفس شما بستگی دارد و باعث پیشرفت های چشمگیری در کار و سایر فعالیت های شما می شود. روش آن این گونه است که در ادامه خواهیم گفت.

شاید تا به حال متوجه صدایی درون سر خود شده باشید. آن صدا به شما می گوید که تا چه اندازه در انجام کاری توانا هستید. همچنین، مشخص می کند شما چه کسی هستید. پس این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. ما به این فرایند عزت نفس یا گفت وگو با خود می گوییم.

رنه دکارت می گوید: «من فکر می کنم، پس هستم.» پس این صدای درونی بسیار مهم است. شخصی با عزت نفس پایین را در نظر بگیرید. اگر گفت وگوی درونی او کم شود چه اتفاقی می افتد؟ این مسئله به کلی تصور شخصی هر فرد را از خودش نابود می کند. در یک مطالعه پژوهشگران دریافتند که چگونه عزت نفس می تواند باعث افسردگی شود.

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند به خودشان شک می کنند. دائما در ذهن خود در حال نشخوار فکری هستند. درست در همین لحظه است که می فهمیم وجود گفتگوی درونی چقدر واجب است.

عزت نفس حس تعریف از خود یا چیزهای موقت نیست، بلکه بک رابطه پیچیده بین نورون های شما است و درنهایت به شما هویت می بخشد.

رشد فردی

شما احتمالا تا به حال با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند رو به رو شده اید. معمولا آن ها از هیچ چیز ساده نمی گذرند و همه تلاش خود را می کنند که به هدفشان برسند. در توضیحات مربوط به ذهنیت ترقی اشاره کردیم افرادی که این ذهنیت را دارند به مسئله هوش آن طور که باید توجه نمی کنند.

آن ها به خود و کاری که انجام می دهند به خاطر هدفشان ایمان دارند. بر همین اساس، عزت نفس در اینجا به شما برای رسیدن به موفقیت کمک می کند.

هدف، رمز اصلی موفقیت است

تصمیمات خود را به صورت روزانه بگیرید. پایه و اساس هر کسب وکار موفقی داشتن یک برنامه ریزی هدف محور است. بهترین روابط بر اساس اهداف مشترک بناشده اند. اگر می خواهید ذهنیت خود را بهتر کنید، باید هدف داشته باشید.

می توان گفت ذهنیت ها کاملا هدف محورند. افراد موفق بی هدف نمی چرخند. آن ها در ابرها سیر نمی کنند، بلکه روی آسفالت می دوند. تصمیمات ما از اهدافمان الهام گرفته شده اند. اگرچه وقتی از چیزی اطلاع نداریم به سراغ آن نمی رویم.

همین مسئله درباره افکار ما نیز صدق می کند. هر عملی یک عکس العمل دارد. به دنبال آن توجه نکردن به تصمیماتی که می گیریم به عنوان یکی از اصول ایجاد ذهنیت خوب اصلا هوشمندانه نیست. برای مثال یکی از رایج ترین مشکلات جامعه مربوط به تبعات تصمیم گیری، زمان است.

مردم روزانه تصمیمات زیادی می گیرند. ما باید به یاد داشته باشیم که تصمیمات همیشه نباید بزرگ باشند. برای مثال می توانیم تصمیم بگیریم به جای اینکه شبکه های اجتماعی خود را چک کنیم وقتمان را در باشگاه بگذرانیم.

تقریبا همه ما اتفاق نظر داریم که اگر برای هر پنج دقیقه از زندگی خود برنامه ریزی کنیم، می توانیم قدم های بزرگی در آینده برداریم.

نکاتی برای ساختن ذهنیتی قدرتمند

۱٫از اشتباهات خود درس بگیرید.

بر مبنای رشد ذهن اشتباهات ما دریچه هایی هستند که ما را به سمت موفقیت هدایت می کنند. رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر بی پول یکی از موفق ترین مدیران کسب وکار از اهمیت اشتباه کردن در زندگی می گوید. او معتقد است ما نباید از اشتباهات خود دوری کنیم. در حالی که نظام آموزشی فعلی تنها افرادی را تشویق می کند که کتاب های از پیش تعیین شده را خوانده اند. زندگی واقعی این گونه نیست.

رشد فردی

۲٫ یک ایمن گاه برای خود درست کنید

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند ازدحام نشانه افسردگی است. یک اتاق مرتب به شما اجازه استراحت می دهد و کمک می کند که بهتر فکر کنید. خیلی از مردم در حفظ تمرکزشان برای مدت طولانی مشکل دارند . وقتی در محیط اطراف شما همه چیز سر جای خود قرار گرفته باشد، موردی برای حواس پرتی وجود نخواهد داشت.

همچنین به گفته بعضی ها باید قدم های کوچک برداشت. تمیزکاری یکی از مواردی است که زندگی شما را از این رو به آن رو می کند. تنها اقداماتی که باید انجام دهید، موارد زیر است:

  • ساعت را روی تایمر قرار دهید.
  • هر چیزی را که ممکن است نیاز داشته باشید را جمع کنید.
  • فراموش نکنید امروز دارید یک تغییر بزرگ ایجاد می کنید.

۳٫نقص های خود را بپذیرید

دانستن نقص هایتان برای پیشرفت در زندگی اهمیت دارد. بیشتر مردم بدون دانستن تقصیرات خود به زندگی ادامه می دهند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، اشتباهات بخش مهمی از مسیر زندگی را شامل می شوند.

بدون اشتباه کردن ما چیزی یاد نمی گیریم؛ یادگیری فرایندی چند مرحله ای است. یکی از آن ها درس گرفتن از اشتباهاتمان است، زیرا به نوبه خود دانش ما را تحریک می کند.

۴٫شرایط را با زندگی واقعی مقایسه کنید

در زندگی هر کارفرمای موفقی لحظاتی وجود دارد که به شدت زمین خورده اند. این افراد به دو دسته تقسیم می شوند: گروه اول امیدشان را از دست می دهند و گروه دوم از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

کاملا طبیعی است بعد از یک شکست ناگهانی ناراحت باشید. اینجاست که تاثیر ذهنیت بر موفقیت را بهتر درک می کنیم و ذهنیت شما وارد بازی می شود؛ یک ذهنیت منفی شما را به عقب هل می دهد و به شما می گوید کارتان قرار نیست نتیجه دهد. در آن زمان به اهمیت عزت نفس پی می برید.

رشد فردی

 شما ارزش زمان و تلاشی که به کار گرفته اید را می دانید، اما در این شرایط در هم شکسته اید. می خواهید بلند شوید و حالتان را خوب کنید، اما کاری از دستتان ساخته نیست. این همان نگرش منفی است.

سخن پایانی

افراد موفق به تاثیر ذهنیت بر موفقیت پی برده اند. حقیقت درباره کارفرمایان موفق این است که آن ها هنگام ناراحتی و شکست هم آماده پیشروی اند. آن ها تمامی نکات گفته شده در این مقاله را رعایت می کنند و هیچ وقت تسلیم نمی شوند، چون فهمیده اند شکست جزوی از فرایند یادگیری است.

شما هم می توانید این راه را در پیش بگیرید تنها چیزی که نیاز دارید ذهنی منظم و تشنه برای یادگرفتن است.

 

منبع: https://mindsetopia.com/how-mindset-affects-success/

۲.۱/۵ - (۳۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx