راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

آیا تاکنون پیش آمده است که به دنبال راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی باشید؟ آیا تاکنون پیش آمده است که برنامه های کاری و شخصیتان با هم تداخل داشته باشد؟ در ادامه به بررسی راه هایی برای دستیابی به اتحاد و یکپارچگی این دو گروه می پردازیم.

هیچ وقت ایجاد تعادل بین کار و زندگی آسان نبوده و نیست و امکان دارد خود را در حال تقلا برای دانستن اینکه چه زمانی و چگونه بر اولویت های ناسازگار توجه و تمرکز کنید، بیابید.

اگر وقت زیادی را برای زندگی شخصی خود بگذارید، ممکن است در کار شما اختلال و مشکل به وجود آید؛ همین امر ممکن است برعکس رخ دهد و با تمرکز بر حرفه و کار خود، احتمال دارد از زندگی شخصی خود غافل شوید و نتوانید با خانواده و دوستان خود وقت بگذرانید.

در عوض اگر به جای تمرکز بر روی حفظ تعادل میان کار و زندگی به ایجاد اتحاد و یکپارچگی حقیقی پردازید، چه اتفاقی می افتد؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی

همان طور که در بالا گفتیم، ایجاد تعادل بین کار و زندگی و حفظ آن کار دشوار و گاهی اوقات غیرممکن به نظر می آید؛ بنابراین گروهی از متخصصین پیشنهاد کردند که به جای حفظ تعادل به ادغام و ترکیب آنها و ایجاد نوعی یکپارچگی حقیقی پرداخته شود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در ابتدا نیاز دارید تا از طریق قانون جذب اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و پرقدرت در جهت تحقق این هدف بزرگ تلاش کنید. زمانی که به یکپارچگی حقیقی برسید، می توانید شاهد رشد فردی خود و جذب ثروت باشید.

حال برای اینکه به اتحاد مذکور برسیم، نیاز داریم که یکسری راه مهم و اساسی را دنبال کنیم. اگر می خواهید فردی موفق باشید، کافی است ما را تا پایان مقاله همراهی کنید. در ادامه به بیان و توضیح راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی می پردازیم.

راه اول: مسئولیت های خود را ترکیب کنید

یکی از راه های دستیابی به یکپارچگی مذکور، ترکیب مسئولیت هاست. اتحاد بین کار و زندگی تعادل جدیدی بین این دو گروه به شمار می رود و به جای اینکه تلاش کند کار و زندگی را از هم جدا نماید، به دنبال راهی برای ادغام و ترکیب دو گروه مذکور است.

بنابراین توصیه می شود کمی در خانه کار کنید و بخشی از کار خود را به دورکاری اختصاص دهید، اگر این کار آسان و بی دغدغه تر است، راهی برای کنترل و مدیریت موثر کارهای شخصی و وظیفه های خود هنگام کار را پیدا کنید.

با این حال کافی نیست و برای رسیدن به یکپارچگی حقیقی مدنظر به راه های دیگر نیاز دارید. پس پیشنهاد می شود ما را در ادامه همراهی کنید.

راه دوم: برنامه زمانی داشته باشید

دومین راه از راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی، تهیه برنامه زمانی به شمار می رود. توصیه می شود برای خودتان بنویسید که هر ساعت از روزتان را چگونه گذرانده اید که قادر به ارزیابی این باشید که آیا به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی دست یافته اید یا خیر؟

ذکر این نکته ضروری است که اگر پیگیر کاری که انجام می دهید باشید و آن را جدی بگیرید، قادر به ایجاد تغییرات در آینده و ادغام و ترکیب حرفه و کار با زندگی شخصی خواهید بود. پیشنهاد می شود به این حرکت به چشم یک کار خسته کننده نگاه نکنید که زندگی شما را تغییر خواهد داد.

راه سوم: با هدفی که در ذهن دارید کار کنید

سومین راه در دستیابی به یکپارچگی و اتحاد مذکور داشتن هدف هنگام کار است. اگر شما تلاش کنید تا بین دو گروه کار و زندگی تعادل ایجاد کنید، در حقیقت آنها را دو نهاد مجزا و جدا از هم در نظر گرفته اید.

ما اکنون بیش از هر زمان دیگری به هم وصل شده ایم و مفهوم تکنولوژی و فناوری به ما این معنی را القا می کند که قسمت های مختلف زندگی ما درهم آمیخته و تنیده شد است.

• رشد فردی

ذکر این نکته ضروری است که شما می توانید با داشتن هدف شاد و کامل زیستن به اتحاد بین کار و زندگی دست پیدا کنید. به علاوه مطمئن شوید که تمام کارها و فعالیت هایتان در تمام قسمت های زندگی بامعنی و هدف دار باشد. تلاش کنید برای هدفی کنید نه صرفاً برای گذراندن وقت که نشان دهنده بی برنامگی و بی هدف بودن کار شما خواهد بود.

راه چهارم: تلاشی برای جداسازی و تقسیم نکنید

چهارمین راه از راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی عدم جداسازی کار و زندگی از هم است. این ایده که بین کار و زندگی باید تعادل ایجاد شود و این دو گروه از هم مجزا هستند، حقیقتاً یک ایده قدیمی به شمار می رود.

زمانی این ایده منطقی به شمار می رفت و قابل قبول بود که همه افراد از سیستم قدیمی و سنتی ۹ تا ۵ استفاده می کردند. این سیستم به این معناست که هر شخص باید از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر کار می کرد و بعد از آن به زندگی شخصی و روابط خانوادگی و دوستانه خود می پرداخت.

با این وجود، در عصر دیجیتال و فناوری که افراد قادر به حمل وسایل خود همچون لپ تاپ هستند، جنبه های مختلف زندگی علاقه دارند با هم ترکیب شوند. پس پیشنهاد می شود که بهترین تدبیر برای شما منعطف بودن و پذیرش این موضوع است که ممکن است کار ناخواسته زمان های آزاد شما را در برگیرد. البته که برعکس این مسئله نیز صادق است.

راه پنجم: پی درپی کار کنید

یکی دیگر از راه های دستیابی، کار مداوم و پی درپی است. توصیه می شود در روز پشت سر هم کار کنید تا تایم کاری خود را کاهش دهید. مثلاً یک هدف دست یافتنی را در ذهن خود تعیین کنید و آن را در زمان ۳۰ الی ۴۵ دقیقه انجام دهید.

بعد از اینکه کارتان به پایان رسید، سرگرمی هایی چون قدم زدن، صحبت کردن و وقت گذراندن با همسرتان و استراحت کردن انجام دهید؛ سپس دوباره این روند را تکرار کنید.

راه ششم: به کاری که انجام می دهید واقعاً علاقه داشته باشید

انجام کار از روی شوق و اشتیاق و علاقه، یکی از راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی به شمار می رود. این راه پیشنهاد می کند که اگر می خواهید اتحادی قوی و درست بین شغل و زندگی شخصی داشته باشید، برای کاری که انجام می دهید، علاقه به خرج دهید.

بنابراین به شما توصیه می کنیم که صبح با شور و اشتیاق بیدار شوید و از انجام کاری که به آن علاقه و تمایل دارید لذت ببرید. چنین شور و اشتیاق و علاقه ای شما را در دستیابی به یکپارچگی و اتحاد مذکور یاری می دهد.

رشد فردی

راه هفتم: از تلفن همراه خود سود ببرید

یکی از راه های دستیابی، سود بردن از وسایل ارتباطی همچون تلفن همراه است. هیچگاه نباید فکر کنید که محدود به محل کار و دفتر خود هستید. هر شخصی علاقه و تمایل دارد که در روز هرکجا می رود، کار خود را نیز ببرد و محدود به محل کار خود نباشد.

بنابراین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روی تلفن همراه و فناوری حساب باز کنید؛ زیرا به شما کمک می کند که در هر جا و هر زمانی که بخواهید به طور موثر و کارآمد کار کنید.

با این وجود، راه های دیگری نیز وجود دارد که شما را در رسیدن و دستیابی به اتحاد بین حرفه و زندگی شخصیتان یاری می دهد. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

راه هشتم: محیط کار ایده آل و آرمانی خود را بیابید

یکی از مهم ترین راه ها، داشتن محیط کاری ایده آل و آرمانی است. همه افراد در محیطی با شرایط یکسان پیشرفت نمی کنند. بعضی افراد در غالب سازمان و کار تیمی همچون دفتر کار موفق می شوند؛ در حالی که بعضی دیگر در محیطی متفاوت و به طور خصوصی و در خلوت نظم و ترتیب و انرژی پیدا می کنند.

شما چطور؟ شما در کدام محیط موفق تر هستید؟ با چه شرایطی سازگارتر و هماهنگ تر هستید؟ آیا هنگام سفر توانایی انجام کار را دارید؟

شما با پرسیدن این سوالات از خود قادرید که اولویت های خود را بشناسید و آنها را تا جایی که می توانید بپذیرید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که وقتی شاد و خوشحال زندگی کنید، با عملکرد بهتری کار می کنید.

راه نهم: به جای زمان صرف شده روی بهره وری و سودمندی کار خود تمرکز کنید

تمرکز بر روی بهره وری و سودمندی کار یکی از راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی به شمار می رود. این راه بیان می کند که مهم نیست چقدر زمان برای انجام آن کار گذاشته اید، موضوعی که اهمیت دارد این است که چقدر در پایان آن کار موفق بوده اید.

این امر در مورد زندگی شخصی و روابط خانوادگی نیز صدق می کند. یعنی این که به جای اینکه بگویید چقدر از زمان خود را صرف روابط دوستانه و خانوادگی می کنید، با خود فکر کنید که چگونه به روابط خود اهمیت و معنا بیشتری ببخشید.

رشد فردی

راه دهم: انتظارات خود را پایین بیاورید

بعضی ها معتقدند که همه کارها باید بی عیب ونقص باشد. به همین خاطر هر روز زمان زیادی را صرف انجام کار می کنند و متوجه می شوند زمانی که به سرگرمی و برنامه های هیجان انگیز خود داده بودند از دست رفته است.

با این حال، اگر قصدتان برای دستیابی به یکپارچگی و اتحاد بین حرفه و زندگی شخصی جدی است، نیاز دارید انتظارات خود را کمی پایین بیاورید. برای مثال خودتان را برای روزهایی آماده کنید زمان زیادی را به کار و جبران آن در روزهای دیگر اختصاص دهید.

راه یازدهم: طرز فکر خود را عوض کنید

این راه بیان می کند که ایده و طرح ایجاد و حفظ تعادل در رقابت با مسئله یکپارچگی این دو گروه یک بازی ذهنی است که شما برای جلوگیری از استرس و کار زیاد انجام می دهید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم برای دستیابی به یکپارچگی حرفه و زندگی شخصی نیازمند یک تمرین است که به شما کمک کند به گونه ای متفاوت به کار فکر کنید. شما باید طرز فکر خود را عوض کنید و به این فکر کنید که کار بخش طبیعی زندگی شما به شمار می رود و نباید به صورت مجزا به آن نگاه کرد.

کلام آخر

همانطور که در طول مقاله راه های دستیابی به یکپارچگی حقیقی بین کار و زندگی بیان کردیم، شما نیاز دارید حرفه و زندگی شخصی را متحد و دو عضو جدانشدنی از هم تصور کنید. نباید تلاش کنید که بین این دو گروه تعادل ایجاد کنید؛ زیرا آنها را جدا از هم در نظر گرفته اید.

در عوض باید تلاش کنید با استفاده از راه های ذکر شده این دو گروه را به درستی ترکیب کرده و به یکپارچگی و اتحاد مطلوب برسانید.

و در آخر شما می توانید با پیشنهاد این مقاله به دوستان، آشنایان و اعضای خانواده خود در رشد فردی افراد و پیشرفت جامعه خود سهیم باشید.

 

منبع:

  • https://www.success.com/11-ways-to-achieve-work-life-integration/
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx