رشد فردی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

رشد فردی چیست و برای عملی شدن آن باید از کجا شروع کنیم؟ رشد شخصیتمان چه تاثیراتی بر زندگی ما می گذارد؟

تا به حال با این سوالات رو به رو شدید؟ برای پاسخ به آن ها ابتدا باید بدانیم که این اصطلاح به معنی تکنیک های مختلف برای بهبود عادات، رفتار، اعمال و واکنش های فرد اشاره دارد. در اینجا چند مثال برای روشن شدن رشد فردی قرار دارد.

 1. آموزش کنترل خشم
 2. آموزش غلبه بر اهمال کاری
 3. آموزش غلبه بر تنبلی
 4. یاد بگیرید مودب و ملاحظه کار باشید
 5. تبدیل شدن به یک فرد مسئول
 6. یادگیری چیزهای جدید و توسعه مهارت های جدید
 7. ذهنیت خود را تغییر دهید و مثبت تر شوید
 8. رشد فردی موفق مستلزم انگیزه، تمایل به پیشرفت و تمایل به تلاش برای ایجاد تغییرات است
 9. رشد شخصی یک فرایند مداوم است که از سنین پایین شروع می شود، اما بیشتر توسط والدین، ​​معلمان و محیط شکل می گیرد

رشد فردی و توسعه شخصی از چه چیزی تشکیل شده است؟

تغییر در خویشتن و رشد کردن، فرایندی است که بسته به نیازها و خواسته های فرد، ساده یا پیچیده است. پیگیری رشد شخصی برای بسیاری پروژه مادام العمر برای خودسازی است، اما برخی فقط هدف خاصی را که می خواهند بهبود بخشند، بررسی می کنند.

رشد یا توسعه شخصی اغلب توسط یک آموزگار عملی می شود همچنین می تواند توسط مشاور، فیزیوتراپ، متخصص تغذیه، پزشک، مربی، مدرس، والدین، ​​دوستان یا هر کسی که به نظر شما درآن حوزه ای که می خواهید رشد کنید به اندازه کافی اطلاعات دارد، باشد. به زبان ساده رشد شخصی فرایندی منحصر به فرد برای هر شخص است و می تواند از انواع بی پایانی از موضوعات تشکیل شده باشد.

چرا رشد شخصی مهم است؟

رشد فردی عبارت است از فرایند آگاهی فرد از خود به طور کامل و به دنبال آن اقداماتی برای رسیدگی به تغییر رفتار و نگرش ها در جهت درست، حفظ ارزشها، تغییر اعمال و عادات غلط و… . این فرایند ابتدا با خودآگاهی که به فرد اجازه می دهد صادقانه خود را ببیند، آغاز می شود و با تغییرات هدفمند در خود به پایان می رسد که نتایج مثبتی را به زندگی فرد مورد نظر می رساند. اینجا در آکادمی پرورش افکار ما معتقد هستیم که با رشد شخصی می توانیم پیشرفت کنیم و زندگی سالمی داشته باشیم.

گاهی اوقات، مشکلات محرک هایی هستند که تمایل به رشد را بیدار می کنند و منجر به ایجاد تغییر در زندگی فرد می شوند، همچنین افراد می توانند از خواندن یک کتاب الهام بخش، تماشای فیلم یا مطالعه در مورد افرادی که به موفقیت دست یافته اند، الهام بگیرند و در جهت رشد شخصی گام بردارند.

چگونه رشد فردی را یاد می گیرید؟

کتاب ها، مقالات، کارگاه های آموزشی و مربیان زیادی وجود دارد که رشد شخصی را آموزش می دهند. اگر این موضوع برای شما جالب است و می خواهید آن را عملی کنید با جستجو در اینترنت نیز اکثر اطلاعات مورد نیاز خود را می یابید.

رشد شخصی می تواند در همه زمینه های زندگی همچنین در کار به شما کمک کند. رشد فردی نگرش شما را نسبت به کار تغییر می دهد، بنابراین فرصت های شغلی جدیدی را برای پیشرفت باز می کند و حتی باعث جذب ثروت می شود.

رشد شخصی به رشد عاطفی و ذهنی و تبدیل شدن به فردی ملاحظه کار، دوست داشتنی و مثبت کمک می کند.

همچنین می تواند به شما در پی بردن به اشتباهات و عادات منفی کمک کند و باعث اصلاح و تغییر شما شود.

تکنیک های زیادی برای رشد شخصی وجود دارد، مانند: تجسم خلاق، تکرار جملات تاکیدی، ایجاد ذهنیت مثبت و مدیتیشن. این رشد همچنین با مراجعه به مشاوره، مربی و مطالعه نیز حاصل می شود.

یک روش بسیار ساده و مفید برای رشد فردی این است که به زندگی خود با ذهن باز و بی طرف نگاه کنید. این موضوع به شما نشان می دهد که چه تغییراتی را باید در شخصیت خود و مسیر زندگیتان ایجاد کنید.

نگاه کردن به نحوه رفتار افراد نیز می تواند به شما کمک کند. به این ترتیب، شما ویژگی های مثبت و منفی شخصیت خودرا می شناسید و از این طریق یاد می گیریدکه چه چیزی را برای بهبود در خود نیاز دارید.

انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و روشی برای یک نفر کارآمد است، ممکن است برای دیگری کار نکند. این بدان معناست که شما باید تکنیک ها و روش های مختلف رشد شخصی را جستجو کنید تا آنچه را که برای شما مناسب است بیابید. حتما این جمله را شنیده اید که رشد زمانی آغاز می شود که ما ضعف خود را بپذیریم.

رشد فردی چیست

مزایای رشد شخصی

رشد فردی منافع بسیاری دارد و باعث پیشرفت و موفقیت در همه زمینه ها می شود و علاوه بر آن شادی را به زندگی ما به ارمغان می آورد، همچنین یک فرد شادتر نیز احتمالاً از نظر جسمی سالم تر و از نظر شغلی نیز موفق تر خواهد بود و تأثیر مثبت و به یاد ماندنی بر اطرافیان خود خواهد داشت. این یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد می کند که تا زمانی که به دنبال رشد فردی هستیم ادامه می یابد. هنگامی که ما در جهت رشد خود قدم بر می داریم، این موضوع انقدر برای ما با ارزش می شود که به یک علاقه مادام العمر تبدیل می شود و هیچ گاه رشد و پیشرفت را رها نخواهیم کرد.

رشد در ابتدا ممکن است برای ما سخت باشد؛ ولی این سختی ارزش ثمره ای که در زندگی ما حاصل می کند را دارد. تئودور روزولت به خوبی می گوید: “هیچ چیز در دنیا ارزش داشتن یا انجام دادن را ندارد مگر این که در مسیر رسیدن به آن تلاش، درد و سختی وجود داشته باشد. من هرگز در زندگی خود به انسانی که زندگی آسانی داشته باشد حسادت نمی کنم؛ بلکه به افرادی حسادت کردم که زندگی های سختی را پشت سر گذاشتند و آنها را به خوبی مدیریت کردند

موارد مثبتی که با رشد فردی در خود ایجاد می کنیم

 1. خود شناسی بهتر
 2. عزت نفس بالا
 3. افزایش اعتماد به نفس
 4. کاهش استرس
 5. افزایش خلاقیت
 6. حس جهت دهی به زندگی
 7. شفاف سازی اهداف خود
 8. بهبود تمرکز
 9. افزایش انگیزه
 10. انعطاف پذیری بیشتر
 11. احساس مفید بودن
 12. ایجاد روابط موفق
 13. پیشرفت مهارت ها
 14. متعادل شدن زندگی کاری
 15. بهبود چشم انداز شغلی
 16. توانمندسازی
 17. خلاقیت بیشتر
 18. برای دیگران نیز انگیزه می شوید.

رشد فردی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

کلام آخر

در آخر باید به یاد داشته یاشیم که رشد فردی همانند یک جادو نیست که به یکباره همه چیز را بهبود بخشد و انسان را به موفقیت برساند، بلکه رشد فردی به یک برنامه طولانی مدت و همچنین کار و تلاش و زمان احتیاج دارد تا تاثیرات مثبت خود را در همه ابعاد زندگی شما نشان دهد و شما را به فردی موفق تبدیل کند.

منابع

What Is Personal Growth and Why You Need It

https://www.transcendhealth.com.au/why-is-personal-growth-important/

3.3/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx