گول نخوردن را تمرین کنید

یک نظر اضافه کنید
26 دقیقه مطالعه

بین سطح اعتماد سالم و اعتماد بیش از حد مرز مشخصی وجود دارد، ویژگی اصلی افراد ساده لوح و گول خوردن آن ها در این بخش معنی می شود. ساده لوحی یک مفهوم ثابت نیست آنچه در نظر برخی افراد ساده لوحانه به نظر می رسد، در نظر دیگران خوش اخلاقی، یا خوش بینی، حسن نیت و بی گناهی، از جمله موارد دیگر است.

اما شاید احساس می کنید در زندگی تمایل به ساده لوحی دارید و نگران این هستید که این مشکلاتی برایتان ایجاد کند. نمی خواهید بدبین یا بدبین شوید، اما نمی توانید راه خود را ادامه دهید، زیرا آسیب خواهید دید.

شاید از نظر روابط ساده لوح بوده و همیشه کورکورانه باور داشته باشید که همه چیز درست می شود و با شاخه گلی عاشق شوید. شاید در خواندن افراد دیگر بد باشید و همیشه به بهترین آنها فکر کنید هر اتفاقی بیفتد.

ممکن است که تمایل داشته باشید، فکر کنید که همه چیز در زندگی آفتاب و رنگین کمان است، در حالی که متأسفانه جهان کاملاً به این شکل عمل نمی کند. شاید حتی در گذشته قربانی کلاهبرداری بوده اید.

آیا می خواهید ساده لوح باشید یا گول نخوردن را تمرین کنید؟

بنابراین، به نظر می رسد که ساده لوحی و باورپذیری به نحوه تفکرتان و میزان اثبات مورد نیاز ما قبل از پذیرش اطلاعات به عنوان معتبر بستگی دارد. در اکثر موقعیت های رو در رو، آستانه پذیرش نسبتاً پایین است، زیرا انسان ها با “تعصب مثبت” عمل می کنند و فرض می کنند که اکثر مردم صادقانه و واقعی عمل می کنند.

البته، این همیشه این طور نیست؛ دیگران اغلب می خواهند مانع از رسیدنتان برای رسیدن به اهدافتان شوند. به عنوان مثال، اغلب تملق بر حقیقت را بر حقیقت ترجیح می دهید، حتی زمانی که انگیزه های پنهان ارتباط دهنده را می دانید. وقتی با آگاهی و اطلاعات شخصاً تن می دهید، در واقع می خواهید ساده لوح باشید و مانع از گول نخوردن خواهید شد.

همچنین در معرض “تعصب تأیید” قرار دارید. این زمانی است که تمایل دارید اطلاعات مشکوکی را که نگرش های قبلی را پشتیبانی می کند، ترجیح دهید و بیشتر تمایل دارید اطلاعات معتبری را که اعتقاداتتان را به چالش می کشد، رد کنید.

هنگام انتقال اطلاعات مشکوک به دیگران، چنین سوگیری وجود دارد. تمایل دارید شایعات را به گونه ای تغییر دهید که از کلیشه ها و انتظارات قبلی پشتیبانی می کند. جزئیات ناسازگار و حتی اگر واقعی باشند. اغلب تغییر می کنند یا حتی حذف می شوند.

ساده لوحی و گول خوردن

سهل انگاری به این دلیل ایجاد می شود که با اطلاعات از دو سیستم اساساً متفاوت استفاده می کنید.

تفکر سیستم 1

سریع، خودکار، شهودی، غیر انتقادی است و پذیرش اطلاعات حدیثی و شخصی را به عنوان واقعیت ترویج می کند. این استراتژی پردازش مفید و سازگار در محیط اجدادی در گروه های کوچک و رو در رو بود، جایی که اعتماد بر اساس روابط مادام العمر است. با این حال، این نوع تفکر می تواند در دنیای آنلاین ناشناس، خطرناک باشد.

گول نخوردن

گول نخوردن و سیستم نوع 1

تفکر سیستم 2

دستاورد بسیار اخیر بشر است. آهسته، تحلیلی، منطقی و تلاش کننده است و منجر به ارزیابی کامل اطلاعات دریافتی می شود.

در حالی که همه انسان ها از تفکر شهودی و تحلیلی استفاده می کنند، تفکر سیستم 2 روش علم است و بهترین پادزهر موجود برای سهل انگاری خواهد بود. از این طریق گول نخوردن به وجود خواهد آمد. بنابراین، آموزش تمایل به کاهش قضاوت دارد و کسانی که آموزش های علمی را در زمینه تفکر انتقادی و شکاکانه می بینند، تمایل به سهل انگاری ندارند.

تفاوت در اعتماد نیز می تواند بر ساده لوحی تأثیر بگذارد. این ممکن است مربوط به تجربیات اولیه کودکی باشد، با این ایده که اعتماد در دوران نوزادی زمینه را برای انتظار مادام العمر فراهم می کند، جهان مکانی خوب و دلپذیر برای زندگی خواهد بود.

گول نخوردن

گول نخوردن یا گول خوردن

آیا روحیه عاملی مؤثر برای تفاوت خواهد بود؟

بسیاری از عوامل، از جمله خلق و خو، بر نحوه پردازش اطلاعات ورودی تأثیر می گذارد. خلق و خوی مثبت، تفکر و ساده اندیشی سیستم 1 را تسهیل می کند، در حالی که خلق منفی غالباً پردازش دقیق تر، محتاطانه و با دقت بیشتری را به کار می گیرد.

در چندین آزمایش دریافتیم که افراد دارای روحیه منفی کمتر ساده لوح و شکاک تر بوده و در واقع در تشخیص فریب بهتر عمل می کنند. این افراد در گول نخوردن موفق تر هستند. اگرچه تشخیص فریب برای گروه های انسانی برای شناسایی تقلب ها و آزادکاران مهم بوده است، اما در عصر مدرن بسیار مهم تر شده است.

با توجه به دسترسی نامحدود به اطلاعات مشکوک، مبارزه با ساده لوحی و ترویج تفکر انتقادی، از چالش های اصلی عصر است.

نشانه های نگران کننده ای وجود دارد که نشان می دهد، فقدان تحصیلات، توانایی ضعیف در تفکر منطقی و حجم عظیمی از اطلاعات مشکوک و دست کاری کننده که با آنها مواجه می شوید، ممکن است دستاوردهای فرهنگی چشمگیر را تهدید کند.

گول نخوردن راهی برای موفقیت

هرچه که باشد، ساده لوحی باعث خواهد شد که با مشکل روبرو شوید و می خواهید بدون آنکه آن خوش بینی و بی گناهی فوق العاده ای را که در حال حاضر دارید از دست بدهید، کمی در راه های جهان هوشیارتر و خردمندتر شوید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که کمک می کند با ساده لوح بودن خداحافظی کنید و کمی بیشتر سر در بیاورید، بدون اینکه ناامید شوید. سعی کنید مراحل را پله به پله پیاده کنید و به نتیجه برسید.

دوز سالم شکاکیت را ایجاد کنید

اینکه فرد خوبی هستید به این معنا نیست که بقیه هم چنین هستند. وی افزود: داشتن دیدگاه واقع بینانه نسبت به مردم بسیار مهم است.

گول نخوردن

گول نخوردن و ایجاد شک

بسیاری از بزرگان در مباحث انسان شناسی می گویند: مردم انگیزه های پنهانی دارند و می توانند از شما، حتی خانواده خود استفاده کنند. افراد دوست دار اغلب به راحتی متقاعد می شوند که دیگران را بدون اثبات مناسب باور کنند.

به آنچه مردم می گویند یا می خواهند انجام دهید، توجه کنید. اگر احساس درستی ندارید، به حس خود اعتماد کنید، مهم نیست که چقدر می خواهید باور کنید که نیت آنها خوب است. اینها عادات افراد قابل اعتماد هستند.

مغز خود را تیز کنید و عقل سلیم بسازید

افراد بلاتکلیف از عدم قطعیت ناراحت هستند و اعتماد بیجا به شخصیت های قدرتمند مانند والدین، ​​دولت، معلمان یا رسانه ها ندارند. “اولین کاری که باید انجام دهید این است که از ذهن خود استفاده کنید. مهارت های تفکر انتقادی خودتان را تقویت کرده و عقل سلیم را توسعه دهید. سخت تر از آنچه هست به نظر می رسد.

گول نخوردن

گول نخوردن و تفکر عمیق

طیف وسیعی از کتاب ها را بخوانید، انواع مختلف برنامه های تلویزیونی و فیلم ها را تماشا کنید و مهارت جدیدی را بیاموزید. همچنین اینها راه های خوبی برای یادگیری و درک پیچیدگی روان شناسی انسان است و شما را به فردی قوی تر تبدیل می کند.

با قرار گرفتن در معرض انواع افراد و موقعیت ها از راه دور، می توانید هنگام مواجهه با آنها در زندگی واقعی بهتر تشخیص دهید و نحوه برخورد با آنها را بدانید. این کار باعث گول نخوردن و بهتر بودن شرایطتان خواهد شد.

از اشتباهات خود درس بگیرید

من را یکبار گول بزن، شرم بر تو، دو بار مرا فریب بده، شرم بر من، بیش از عبارتی جذاب است. این در واقع ابزار مهمی برای فرمانروایی در خوش بینی تان و گول نخوردن است. همه به عنوان کاغذی خالی شروع می کنید و در زندگی، زندگی خواهید کرد و اشتباه چیزی خواهد بود که ممکن است رخ دهد و از آنها درس می گیرید و عاقل تر می شوید.

گول نخوردن

گول نخوردن و درس گرفتن از اشتباهات

 همان اشتباهات را بارها و بارها تکرار نکنید. این کار به گول نخوردن بسیار کمک کننده خواهد بود. فکر نکنید که برای اینکه بهترین باشید، باید اشتباهات را مرتکب شوید. زیبایی این است که مجبور نیستید فقط از اشتباهات خود درس بگیرید. از کتاب ها و فیلم ها و اطرافیان یاد بگیرید.

به زبان بدن توجه کنید

وقتی کسی سعی می کند، فریبتان دهد، اغلب آن را با نشانه های ظریف بدن نشان خواهد داد. سعی کنید گول نخورید. در این مسیر مراقب ناسازگاری ها باشید. وقتی با دیگران صحبت می کنید و به حالات چهره، زبان بدن و لحن صدا آنها نگاه خاص تری داشته باشید.

اگر از تماس چشمی اجتناب می کنند، چشمان متغیری دارند، زمانی که می گویید: نه، کمی بیش از حد خسته کننده به نظر می رسند یا عصبانی می شوند، یک قدم به عقب بردارید، زیرا ممکن است نیت بدی داشته باشند. این کار زمینه ساز برای گول نخوردن خواهد بود.

اجتناب از ساده لوحی و نقاط حساس

هر چیزی که آسیب پذیرتر کند، مانند دعوای بزرگ، جدایی، بیماری یا مرگ، می تواند بیشتر در معرض اعتماد بیش از حد قرارتان دهد. در این موارد، مجلات روان شناسی توصیه می کند که با دوستان صمیمی که می دانید می توانید به آنان اعتماد کنید، جمع شوید و کنار خود نگه دارید. این موضوع باعث گول نخوردن شما خواهد شد.

پیگیری کنید که چقدر مسخره می شوید

اگر دوستانتان همیشه به شوخی رفتار می کنند و این میزان بیش از حد متعارف است، احتمالاً به این دلیل خواهد بود که فردی ساده لوح در این گروه هستید. در حالی که شوخی بی ضرر اشکالی ندارد، فراموشی می تواند در موقعیت جدی تری قرارتان دهد که از آن بر علیه خودتان استفاده شود.

گول نخوردن

گول نخوردن و شناسایی تمسخر

اگر دوستانتان به خاطر ساده لوح بودنتان یا هدف گیری آسان مسخره می کنند، بگذارید که به آسانی بگذرد، اما آن را در ذهن خود نگه دارید. این کمکتان می کند تا هنگام شمارش و انتخاب اطرافیان بیشتر آگاه باشید.

منتظر معاملات مبهم باشید

اگر به نظر می رسد خیلی خوب به نظر برسد، احتمالاً این طور است. افراد قلدری ممکن خواهد بود که خود را قربانی کلاهبرداری از طریق ایمیل یا خرید محصولات معجزه آسا از کالاهای اطلاعاتی بیابند.” چیزهای مختلف را زیر سؤال ببرید، فقط به منبع اعتماد نکنید یا آنچه را که می گوید ارزش واقعی دارد، صرفاً با کلامی باور نکنید. نسبت به اتفاقات سؤالات گوناگون بپرسید و به نتیجه برسید.

به غریزه خود اعتماد کنید

وقتی صحبت از اعتماد به میان می آید، هیچ اندازه ای وجود ندارد، بنابراین باید یاد بگیرید که به غرایز خود اعتماد کنید. به احساسی که در اطراف افراد مختلف دارید، حتی افرادی که دوستشان دارید، توجه کنید.

اگر چیزی بد بو یا عجیب به نظر می رسد، این احساسات را نادیده نگیرید. اینها نشانه های واضحی هستند که می توانید به شریک خود اعتماد کنید یا نکنید. غریزه عموماً به حس ششم برمی گردد که برای بسیاری از افراد به درستی به نتیجه می رسد.

نترسید که اجازه دهید بارها و بارها غریزه درونی، شما را هدایت کند. ممکن است همیشه درست نباشد، اما دلایلی نیز وجود دارد که نشان از درست بودن را می دهد. توصیه می کنیم که نسبت به آنچه که وجود دارد، کاملاً حساس باشید و حس خود را سرکوب نکنید.

حتی اگر تمایل دارید ساده لوح یا بی گناه باشید، احتمالاً اغلب این احساس در اعماق وجودتان وجود دارد که می گوید چیزی کاملاً درست نیست. به جای این که آن را به یک طرف بچرخانید، یک لحظه وقت بگذارید تا این احساس را بررسی کنید و به این فکر کنید که ممکن است از کجا ناشی شود. این کار باعث گول نخوردن خواهد شد.

گول نخوردن

گول نخوردن و اعتماد به غریزه

بدانید به دنبال چه چیزی باشید

ممکن است، دست اندر کاران تصور کنند که در کار خود مهارت دارند، اما همیشه می توانید سرنخ هایی را پیدا کنید که بدانید به دنبال چه چیزی هستید. منتظر تأکید زیادی بر پول باشید، افراد خوش صحبت که فقط می دانند چه بگویند و افرادی که فشار می آورند. اینها همه پرچم قرمز هستند و جذب ثروت را برای شما مختل می کنند.

قبل از صحبت یا عمل فکر کنید

در نتیجه گیری و تصمیم گیری عجله نکنید. برای تأمل وقت بگذارید و واقعاً به آنچه در پیش رو دارید، فکر کنید. یاد بگیرید که بر اساس نظر شخصی تصمیم نگیرید. واکنش فوری خود را از تصمیم نهایی خود جدا کنید.

اگر فکر می کنید ساده لوح هستید، مشکل ممکن است به این دلیل باشد که قبل از صحبت یا اقدام، متوقف نشده و فکر نمی کنید. اولین چیزی را که به سرتان می آید یا با واکنش تکان خوردن زانو می گویید، بدون آنکه یک لحظه وقت بگذارید تا وضعیت را به درستی بررسی کنید. این اقدام همانند خودکشی است و نباید اقدام خاصی را انجام دهید.

گول نخوردن

گول نخوردن و فکر قبل از عمل

بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آگاهانه کارها را کند کنید و قبل از گفتن یا انجام هر کاری وقت بگذارید و فکر کنید. گفتن آن آسان تر از انجام دادن آن است، بنابراین شاید فقط با روز اول بهتر باشد، شروع کنید.

روزی که قبل از اینکه در هر شرایطی واکنش نشان دهید، لحظه ای را برای تأمل و نگاه به موضوع از نقطه نظر دیگر متصور می شوید. سپس به مدت هفته. اگر مدام خود را مجبور می کنید که این زمان را کنار بگذارید و ابتدا فکر کنید، سپس دیر یا زود به عکس العمل پیش فرضتان تبدیل می شود.

از نشستن روی نرده نترسید

حصارها و برخی مرزبندی ها کم ارزش شده است. در دنیای مدرن، اغلب انتظار دارید که کلمه از جنس حرکت انتخاب کنید و اگر روی حصار بنشینید، ضعیف یا بلاتکلیف به نظر می رسید، اما حصار در واقع مکان بسیار خوبی است.

حصار مرزی میان تصمیمات و انجام دادن یا ندادن ها خواهد بود. جایی است که می توانید هر دو طرف را ارزیابی کنید و برای توسعه دیدگاه آگاهانه وقت بگذارید، نه اینکه ساده لوحانه طرفی را بگیرید و بعداً پشیمان شوید. برای تصمیم گیری وقت بگذارید و اگر می خواهید برای همیشه در حصار بمانید، این هم خوب است.

بیش از حد محتاط نباشید

اگر تمایل دارید ساده لوح باشید، برای رفع این مشکل باید عمداً رفتاری داشته باشید که برایتان بسیار محتاط به نظر می رسد.

آنچه برایتان بیش از حد محتاط است، احتمالاً روشی است که بسیاری از مردم به طور کلی به جهان نزدیک می شوند. این کاری است که باید مدتی آگاهانه انجام دهید، اما به زودی احتیاط عادی به طور طبیعی برایتان ظاهر می شود.

بیشتر حضور داشته باشید

ساده لوحی اغلب می تواند ناشی از این باشد که سر خود را در ابرها نگه داشته اید و واقعاً به آنچه در اینجا و اکنون می گذرد توجه نکنید. بنابراین، سعی کنید بیشتر در زندگی روزمره خود حضور داشته باشید. به جای اینکه اجازه دهید افکار خود را از بین ببرید، بر آنچه در اطرافتان می گذرد و آنچه مردم به شما می گویند،  تمرکز کنید.

گول نخوردن

گول نخوردن و حضور تداوم دارتر

به بسیاری از چیزهای شگفت انگیز توجه خواهید کرد که در غیر این صورت از دست می دادید، اما احتمال اینکه مورد توجه قرار بگیرید نیز کمتر است.

با دقت گوش دهید

شنونده خوب بودن به طور کلی ویژگی فوق العاده است، اما همچنین می تواند راهی عالی برای یادگیری بیشتر در مورد فردی جدید بدون ارائه بیش از حد از خود باشد.

از آنها سؤالات بپرسید و علاقه واقعی نشان دهید، نه اینکه مشتاق باشید بلافاصله جزئیات زندگی خود را به اشتراک بگذارید. با این کار می توانید به ارزیابی درستی از طرف مقابل خود دست پیدا کنید. با این کار مقدمات گول نخوردن را به وجود آورده اید.

تحقیق کنید

البته افراد آگاه می توانند همچنان ساده لوح باشند، اما آگاهی آنها از جهان باعث می شود که چیزهایی را که ارزش واقعی دارند، در نظر بگیرند؛ بنابراین، آموزش خود را در مورد چیزهایی که نمی فهمید، مطرح کنید. اگر در مسائل مالی ساده لوح هستید، مطالبی را که باید در مورد آنها بدانید، بخوانید یا حتی دوره ای را در نظر بگیرید.

اگر مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید یا تماس نزدیکی داشته اید، همیشه قبل از اقدام به تأیید مستقیم موارد با شرکت یا مؤسسه بپردازید. ببه عنوان مثال اگر از بانک خود ایمیلی دریافت کرده اید که به آن مشکوک هستید، ابتدا نسبت به درستی آن پرسش کنید.

اگر مشکلتان ساده لوح بودن در روابط است، به روان شناسی پشت این موضوع بپردازید که چرا مردم رفتار خاصی دارند. هرگاه در مورد چیزی مطمئن نیستید، بروید و قبل از تصمیم گیری آن را جستجو کنید. زندگی درس طولانی است و هرچه بیشتر بیاموزید واقع بین تر و عملی تر خواهید شد.

یاد بگیرید که تشخیص دهید که کسی بی صداقت است یا خیر

اگر غالباً توسط افراد دروغگو مورد حمله قرار می گیرید، یاد بگیرید که رایج ترین نشانه هایی را که دروغ می گویند، تشخیص دهید. کسی که دروغ می گوید، ممکن است از خود مشکلات فیزیکی بسیاری را نشان دهد. دانستن زبان بدن که بالاتر بیان کردیم، باعث گول نخوردن خواهد شد.

این می تواند به این معنی باشد که آنها فقط عصبی هستند و دروغگو ماهر تمرین کرده و ممکن است هیچ کدام از این کارها را انجام ندهد، اما هنوز هم خوب است که از این علائم آگاه باشید.

برای ملاقات با افراد جدید، گارد نداشته باشید

ساده لوحی ممکن است به این دلیل باشد که زندگی کاملاً سرپناهی را پشت سر گذاشته اید که توسط افراد زیادی احاطه شده است که دقیقاً به کلی ثابت همگی فکر می کنید. این موضوع می تواند گول نخوردن را به شدت کاهش دهد. افکار تک بعدی بیشتر از همه در معرض خطر هستند.

اگر این مورد برایتان صادق است، باید با دوستان و افرادی که از پیشینه یا فرهنگ های مختلف هستند، دوست باشید. البته اگر در جامعه بسیار متنوع زندگی نمی کنید، این می تواند سخت تر باشد، اما اینترنت می تواند راهی عالی برای ترکیب افراد متفاوتی برای ارتباط داشتن باشد.

اگر در مکانی چند فرهنگی با افرادی از هر نوع زمینه اجتماعی، اقتصادی و با اعتقادات متفاوت زندگی می کنید، پس از آن نهایت استفاده را ببرید و با دوستانی که مانند خودتان نگاه، صحبت یا فکر نمی کنند، دست باشید.

بیرون بروید و زندگی را تجربه کنید

ساده لوحی اغلب ویژگی افرادی است که تجربه زندگی ندارند. اگر جهان را از اول تجربه نمی کنید، پس اجتناب ناپذیر است که کمی ساده لوح یا بی گناه باشید.

معمولاً افراد با افزایش سن کمتر بی گناه می شوند، اما می توانید با گفتن بله به زندگی دست یاری به خود بدهید. چیزهای جدید را امتحان کنید، برای کمک به افراد کم بخت تر از خودتان داوطلب شوید و فرهنگ های جدید را بیاموزید.

خود را در مورد تاریخ و واقعیت ها و بی عدالتی های جامعه ای که در آن در حال زندگی هستید، آگاه کنید. همچنین به مسائل از دیدگاه دیگران نگاه کنید و فقط همه چیز را در مورد زندگی به دو صورت خوب و بد نپذیرید. سعی کنید با این قدام باعث گول نخوردن خودتان شوید.

سهل انگاری در زندگی عمومی

ساده لوحی به دلیل اینکه سیل اطلاعات خام و تأیید نشده به آسانی به صورت آنلاین در دسترس است، به مسائل مهمی تبدیل شده است. گول نخوردن در این شرایط بسیار سخت خواهد بود. در نظر بگیرید که چگونه اخبار جعلی در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر رای دهندگان تأثیر گذاشت.

داستان هایی که ترس ایجاد می کنند و روایتی از سیاستمداران و رسانه های فاسد را ترویج می کنند، می توانند بسیار مؤثر باشند.

در بحث بازاریابی و تبلیغات، اعتبارپذیری و ساده لوحی نیز از اهمیت تجاری بالایی برخوردار هستند. به عنوان مثال، بسیاری از تبلیغات با نام تجاری به طور ظریف نیازتان به موقعیت و هویت اجتماعی را جلب می کند. با این حال، بدیهی است که تنها با خرید محصول تبلیغاتی نمی توانید موقعیت یا هویت واقعی را بدست آورید.

حتی آب، به عنوان مایع شفاف بی رنگ، بی مزه و شفاف که اکنون آزادانه در دسترس است، به عنوان محصول هویتی با موفقیت به فروش می رسد، صنعت چند میلیاردی که عمدتاً بر تبلیغات گمراه کننده و ساده لوحی بنا شده است. مکمل های غذایی از دیگر صنایع بزرگی است که در این بین قرار دارد.

سخن آخر

گول نخوردن به بسیاری از عوامل بستگی دارد. این موارد باعث شده است که فردی موفق در این زمینه یا کاملا ساده لوح بسازد. این موضوعات می تواند وابسته به جامعه باشد. گاهی اولین جرقه در پرسیدن بابت رفتار دیگران با خودتان پدید خواهد آمد.

ساده لوحی و گول خوردن می تواند بسیار در مانع شدن در راستای موفقیت تأثیر گذار باشد.

Worried You’re Too Naive? How to Not Be Gullible in 20 Easy Steps (wikihow.com)

3/5 - (2 امتیاز)

برچسب ها:

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx