تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

1 comment
19 Min Read

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

افراد دارای تیپ شخصیتی ISTJ فوق العاده قابل اعتماد و وظیفه شناس هستند. آنها با زندگی به شیوه ای منطقی برخورد می کنند و در امر سازماندهی به خوبی عمل می کنند. در عین حال تا حدی محافظه کار هستند که آنها را به حفظ و حمایت از سنت های جا افتاده ترغیب می کند.

به طور مشابه، ISTJ ها تمایل ذاتی دارند که محیط خود و همچنین زندگی خود را کنترل و سازماندهی کنند. به دلیل این ویژگی، آنها در اطمینان از رعایت قوانین و قوانین عالی هستند. ISTJ ها همچنین واجد شرایط هستند تا از پایداری استانداردهای یک سازمان اطمینان حاصل کنند.

در ادامه نگاه دقیق تری به تیپ شخصیتی ISTJ خواهیم داشت. این مقاله همچنین ویژگی های منحصر به فرد ISTJ ها را به شما نشان می دهد و آنچه آنها را از سایر شخصیت ها متمایز می کند.

دانشمندان بارها ثابت کرده اند که نحوه درک شما از دنیای بیرون به شدت تحت تأثیر ترجیحات روانشناختی شماست. به این ترتیب، تیپ شخصیتی شما بر نحوه تفکر، احساس و عمل شما تأثیر می گذارد.

«ما باید برای حفظ پایدار خود برنامه ریزی کنیم تا برای لذتی موقت.»

آگوستوس

در نتیجه، با شناسایی تیپ شخصیتی خود، می توانید درک بهتری از خود به دست آورید. همچنین به شما کمک می کند تا عوامل اساسی افکار و اعمال خود را درک کنید.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ISTJ بدانید گردآوری شده است.

در عین حال، دانستن تیپ شخصیتی فردی که با او در ارتباط هستید به شما کمک می کند تا بهتر اعمال و رفتار او را پیش بینی کنید و بیشتر به شما اطلاعات ارزشمندی در مورد ویژگی های شخصیتی افراد دیگر ارائه می دهد. چنین درکی به شما کمک می ‌کند تا با سایر تیپ ‌های شخصیتی به نحو مؤثرتری برخورد کنید.

برای شناسایی تیپ شخصیتی، اغلب از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. این شاخص یک نوع طبقه بندی از شخصیت ها است که به شما امکان می دهد افرادی را که با آنها روبرو هستید بهتر درک کنید.

بسیار جالب توجه است که شاخص نوع مایرز-بریگز به عنوان یک کتاب راهنما برای کمک به زنان در یافتن یک حرفه مناسب توسعه یافته بود. با این حال، به سرعت از هدف اولیه خود پیشی گرفتند. امروزه، این شاخص یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین انواع طبقه بندی شخصیت ها است.

بیایید نگاهی به تیپ شخصیتی ISTJ ها بیاندازیم که در شاخص نوع مایرز-بریگز بیان شده است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

اگر به طور منظم با ISTJ ها تعامل دارید، موارد زیر به شما کمک می کند تا شخصیت آنها را بهتر درک کنید. همچنین به شما در برخورد بهتر و موثرتر با تیپ شخصیتی ISTJ کمک می کند. حتی بیشتر اینکه، به شما در درک عوامل اساسی الگوهای تفکر و رفتار آنها کمک می کند.

در عین حال، اگر شما خودتان یک ISTJ هستید، اطلاعات شگفت انگیز زیادی در مورد شخصیت خود در زیر خواهید یافت. با به دست آوردن چنین درکی از شخصیت خود، بهتر می توانید عواملی را که طرز فکر، احساس و عمل شما را شکل می دهند شناسایی کنید. به طور مشابه، به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه جهان بینی شما توسط شخصیت شما شکل می گیرد.

فهرست مطالب

 • ISTJ به چه معناست؟
 • ویژگی های شخصیتی ISTJ
 • مشاغل ISTJ
 • روابط ISTJ
 • ISTJ معروف

اول از همه، بهتر است که تعریف کنیم که ISTJ مخفف چیست.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

ISTJ مخفف چیست و به چه معناست؟

 • ISTJ مخفف Introversion، Sensing، Thinking و Judgment است. این چهار اصطلاح ترجیحات روانشناختی یک ISTJ را در ابعاد زیر برجسته می کند:
 • چگونه یک فرد توجه خود را متمرکز می کند (درون گرایی یا برون گرایی)
 • چگونه یک فرد اطلاعات را درک می کند (شهود یا حس)
 • چگونه یک فرد تصمیم گیری می کند (احساس یا تفکر)
 • چگونه یک فرد جهان خارج را تفسیر می کند (ادراک یا قضاوت)

با کشف ترجیحات روانشناختی یک فرد در هر یک از ابعاد چهارگانه، می توانید شخصیت او را شناسایی کنید. در نتیجه، تیپ شخصیتی ISTJ مفاهیم درونگرایی، حس کردن، تفکر و قضاوت را بر متضادهای مربوطه ترجیح می دهد. در اینجا به معنای هر یک از این اصطلاحات در مورد تیپ شخصیتی ISTJ است:

 • I: درونگرایی: تیپ شخصیتی ISTJ درونگرایی را به برونگرایی ترجیح می دهد. این بدان معنی است که ISTJ ها معمولاً پس از تعامل اجتماعی بیش از حد احساس از دست دادن انرژی می کنند. در عین حال، زمان های تنهایی به آنها اجازه می دهد تا انرژی خود را بازیابی کنند.
 • S: احساس: ISTJ ها ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند. به همین دلیل، آنها در تمرکز بر جزئیات عالی هستند در حالی که اغلب چشم انداز کلی را از دست می دهند.
 • T: تفکر: هنگام تصمیم گیری، ISTJ ها اصولا اهمیت بیشتری به عوامل عینی و عقلانی می دهند تا ملاحظات اجتماعی یا احساسی.
 • J: قضاوت: ISTJ ها برنامه ریزان بلندمدت هستند و اصولا تصمیم گیری اولیه را ترجیح می دهند.

بیایید با تحلیل دقیق ویژگی های تیپ شخصیتی ISTJ ادامه دهیم.

ویژگی های شخصیتی ISTJ

شخصیت ISTJ را می توان اغلب در جامعه یافت. در واقع، تخمین زده می شود که آنها حدود ۱۰-۱۵٪ از جمعیت را تشکیل می دهند. به همین دلیل، درک ویژگی های شخصیتی آنها می تواند در زندگی روزمره شما بسیار مفید باشد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، ISTJ ها افراد بسیار منطقی و فوق العاده منظمی هستند. آنها به رعایت سنت ها، قوانین، آداب و رسوم اجتماعی و قوانین اهمیت زیادی می دهند. در عین حال، آنها از منظم نگه داشتن محیط و همچنین زندگی خود به خوبی سازماندهی شده و کنترل شده لذت می برند. به همین دلیل، آنها در اطمینان از رعایت قوانین، قوانین و مقررات موجود توسط دیگران بسیار عالی هستند. به طور مشابه، آنها در کمک به سازمان ها برای حفظ استانداردهای خود مؤثر هستند.

دیگران ممکن است تیپ شخصیتی ISTJ را فردی محتاط و گاهی بسیار جدی بدانند. با این حال، ISTJ ها به دنبال محبوبیت نیستند، تنها چیزی که آنها می خواهند این است که دیگران از قوانین و رویه های موجود به همان اندازه که خودشان هستند پیروی کنند. به همین دلیل، ISTJ ها وظایف خود را بالاتر از هر چیز دیگری قرار می دهند (حتی اگر این بدان معنی است که آنها باید تصمیمات نامطلوب را رعایت کنند).

این ما را به یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف تیپ شخصیتی ISTJ می رساند. حتی اگر ISTJ ها به طور کلی نیت خوبی داشته باشند، ممکن است همیشه نتوانند به نیازهای عاطفی و ذهنی دیگران توجه کنند. در نتیجه، آنها در در نظر گرفتن این عوامل در هنگام تصمیم گیری بسیار با مشکل مواجه می شوند. در نتیجه، ISTJ ها گاهی اوقات ممکن است خونسرد و بیش از حد منطقی به نظر برسند. با این حال، از نظر آنها، این تصمیمات سخت باید رعایت شود تا استانداردها و قوانین تعریف شده شکسته نشوند.

به دلیل قابل اعتماد بودن و مسئولیت پذیری، ISTJ ها در چشم مافوق خود بسیار محبوب هستند. در عین حال، ISTJ فردی سخت کوش است و گام های متوالی را یکی پس از دیگری تا رسیدن به هدف برمی دارد؛ مانند هر کاری که انجام می دهند، ISTJ ها اهداف خود را به شیوه ای منطقی، کامل و عملی دنبال می کنند. آنها با تمرکز زیاد بر جزئیات، تلاش می کنند تا خروجی های عالی تولید کنند.

آنچه شگفت آور است این است که تیپ شخصیتی ISTJ بسیار عملگرا و متمرکز بر زمان حال است. این برای تیپ شخصیتی که درونگرایی را به برونگرایی ترجیح می دهد بسیار غیرعادی است. در عین حال، ISTJ ها به مسئولیت های خود بسیار متعهد هستند. این همچنین به این معنی است که آنها برای اتمام پروژه ها در مهلت تعیین شده اهمیت زیادی قائل هستند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

مشاغل ISTJ

ISTJ ها ترجیح می دهند در مناطقی کار کنند که یک محیط کاری پایدار را فراهم می کند. به طور مشابه، آنها از تغییرات مداوم و مقابله با شگفتی های غیرمنتظره بیزارند. در عین حال، شخصیت ISTJ در محیط های کاری که به آنها اجازه می دهد اهداف خود را به طور سیستماتیک و مستقل دنبال کنند، شکوفا می شود. آنها همچنین از طراحی نقشه های دقیق لذت می برند و این طرح ها را با دقت بسیار زیادی اجرا می کنند.

اگر چیزی به عنوان حرفه ایده آل برای ISTJ ها وجود داشته باشد، باید به آنها اجازه دهد تا             راه حل هایی برای مشکلات منطقی یا تحلیلی بیابند. ترجیحاً، ISTJ باید اجازه داشته باشد در یک محیط کاری سازمان یافته کار کند، جایی که بتواند وظایف خود را به روشی ساختاریافته انجام دهد.

در اینجا چند مسیر شغلی عالی برای تیپ شخصیتی ISTJ آورده شده است:

 • مدیریت ریسک
 • خلبان
 • ممیزی، مامور رسیدگی
 • داروساز
 • قاضی
 • کتابدار
 • حقوقدان
 • زمین شناس
 • اقتصاددان
 • حساب بانکی
 • برآورد کننده هزینه
 • حسابدار
 • مدیر دفتر
 • مدیر املاک
 • مدیر پایگاه داده
 • برنامه نویس کامپیوتر
 • متخصص برق
 • مزرعه دار

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که ISTJ ها ممکن است در شغل هایی که به میزان زیادی از انعطاف پذیری نیاز دارند به شدت با مشکل مواجه شوند. به طور مشابه، مسیرهای شغلی که آنها را با تغییرات مداوم مواجه می کند ممکن است برای تیپ شخصیتی ISTJ رضایت کافی را به ارمغان نیاورد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

روابط ISTJ

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، ISTJ ها ترجیح می دهند زندگی و محیط خود را ثابت و به خوبی تنظیم کنند. به همین دلیل به دوستی ها و روابط خود بسیار پایبند هستند. اگر تیپ شخصیتی ISTJ به شما قول می دهد، می توانید روی آن حساب کنید و مطممئن باشید که آنها به تعهد خود پایبند خواهند بود. با این حال، آنها نیز همین انتظار را از شما خواهند داشت.

شخصیت ISTJ از انجام تعهدات، وظایف و مسئولیت های مختلف آنها معنا پیدا می گیرد. در واقع، آنها به نحوی خستگی ناپذیر به دنبال انجام مسئولیت ‌های متفاوتی هستند که روابط مختلف آنها برایشان پیش می‌آورد. به این ترتیب، آنها دوستان فوق العاده مفید، همسرانی که به طرز شگفت انگیزی حمایت گر هستند و والدینی باشکوه دلسوز هستند.

از جنبه منفی، ISTJ ها با احتمال اشتباه بودن مبارزه می کنند. تقریباً همیشه حق با آنهاست. به طور مشابه، آنها نسبت به احساسات و عواطف دیگران درک چندانی ندارند.

ISTJ ها به عنوان شریک عاطفی

ISTJ ها ترجیح می دهند چیزها را همانطور که هستند نگه دارند. به همین دلیل، آنها همسرانی فوق العاده وفادار هستند که بسیار متعهد به رابطه هستند. به طور مشابه، ISTJ از صرف تلاش و زمان زیادی در رابطه اجتناب نخواهد کرد. ISTJ ها نیز بسیار قابل اعتماد هستند. در نتیجه، آنها به دنبال این هستند که پس از انجام تعهد، رابطه را تا انتها دنبال کنند.

مانند هر چیز دیگری، ISTJ ها با روابط خود به شیوه ای عملی و منطقی برخورد می کنند. به همین دلیل، آنها ممکن است برای درک ملاحظات عاطفی همسرشان دچار مشکل شوند. در عین حال، ارزیابی خود از رابطه را تا حد امکان بر اساس حقایق ممکن قرار می دهند.

تیپ شخصیتی ISTJ نیز می تواند نظری کاملاً قاطعانه داشته باشد، به خصوص زمانی که احساس می کنند در مورد چیزی حق دارند. با توجه به این واقعیت که این امر اغلب اتفاق می افتد، شرکای آنها ممکن است احساس کنند که نظر آنها برای ISTJ اهمیت کمتری دارد.

یکی دیگر از نقاط ضعف تیپ شخصیتی ISTJ این است که آنها برای درک عواطف و احساسات شریک زندگی خود تلاش می کنند. به طور کلی، ISTJ ها برای ارتباط با چشم انداز درونی همسرشان مشکل دارند. به همین دلیل، آنها ممکن است نسبت به ملاحظات عاطفی عزیزان خود بی احساس باشند. با این حال، این نتیجه نیت منفی ISTJ ها نیست. آنها صرفا به خاطر تیپ شخصیتیشان از این ویژگی بی بهره اند.

برای مقابله با این امر، به شریک عاطفی ISTJ توصیه می شود که نیازهای مختلف (عاطفی) خود را به وضوح بیان کنند. اگر اعتماد به نفس لازم برای این کار را داشته باشند، سود زیادی از آن خواهند برد. دلیل این امر این است که وقتی تیپ شخصیتی ISTJ از وجود چنین نیازهایی آگاه شود، به طور فوق العاده ای متعهد به برآوردن این نیازها خواهد شد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

ISTJ ها به عنوان والدین

جای تعجب نیست که ISTJ ها والدینی بسیار فداکار و وفادار هستند. آنها بسیار متعهد به ایجاد یک محیط مثبت و حمایتی هستند که فرزندانشان بتوانند در آن بزرگ شوند. به طور مشابه، ISTJ ها علاقه زیادی به کمک به فرزندان خود در پذیرش باورهای سنتی خود دارند.

به این ترتیب، ISTJ ها ترجیح می دهند برای فرزندان خود یک الگو باشند، اما در عین حال شخصیتی مقتدر دارند. آنها همچنین به فرزندان خود یاد می دهند که با آنها محترمانه رفتار کنند. در نتیجه نافرمانی و رفتار غیر محترمانه توسط تیپ شخصیتی ISTJ قابل تحمل نخواهد بود.

گاهی اوقات، ISTJ ها ممکن است برای شناسایی نیاز فرزندانشان به عشق و محبت تلاش کنند. دلیل این امر آن است که ISTJ نیاز نسبتاً کمی به چنین لذت هایی دارد. در نتیجه، آنها اغلب غافل هستند که دیگران ممکن است به طور قابل توجهی بیشتر از خودشان به محبت نیاز داشته باشند؛ بنابراین، اگر به طور مداوم ضرورت آن یادآوری نشود ISTJ ها اصولا به فرزندان خود تأیید مثبت کافی نمی دهند.

ISTJ ها به عنوان دوستان

برای ISTJ ها، تعهدات و مسئولیت های آنها در قبال خانواده مهم تر از دوستی است. با این حال، تیپ شخصیتی ISTJ برای دوستی ها ارزش قائل است. به همین دلیل دوستان متعهدی را پیدا می کنند که انرژی و تلاش زیادی برای حفظ دوستی می گذارند. به طور مشابه، دوستان آنها   ISTJ ها را به خصوص به دلیل اتکا و قابلیت اطمینان بالایشان بسیار عزیز می دانند.

با این حال، یک چیز که ISTJ ها با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که به طور کامل با   تیپ های شخصیتی کاملاً متفاوت کنار بیایند. این امر به ویژه زمانی صادق است که آنها با افرادی مواجه می شوند که دارای عقاید و دیدگاه های متضادی هستند. در چنین شرایطی، تیپ شخصیتی ISTJ ممکن است همیشه پذیرش کافی را نداشته باشد.

به طور کلی، ISTJ ها ترجیح می دهند با افرادی که ابعاد احساسی و قضاوتی را ترجیح می دهند، دوستی برقرار کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ

ISTJ های معروف

تعداد زیادی ISTJ قابل توجه و معروف وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • جرج واشنگتن
 • دوایت دی. آیزنهاور
 • وارن بافت
 • جف بزوس
 • فروید زیگموند
 • ریچارد نیکسون
 • آنگلا مرکل
 • شان کانری
 • مورگان فریمن
 • رابرت دنیرو
 • جان مالکوویچ
 • ملکه الیزابت دوم

امیدوارم از این تحلیل تیپ شخصیتی ISTJ لذت برده باشید. تجربیات شما با این تیپ شخصیتی خاص چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف شخصیت، به ۱۶ شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز نگاهی بیندازید.

پیروز باشید!

منبع:

The ISTJ Personality Type Analyzed

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx