چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه زمان مطالعه

چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

دکتر اریک ریس

آخرین باری که در حین کار بر روی یک پروژه یکی از این هشت ویژگی را تجربه کردید، چه زمانی بود؟

 • تمرکز کامل روی یک کار
 • وضوح اهداف و پاداش در ذهن و بازخورد فوری
 • تغییر زمان (افزایش سرعت / کاهش سرعت)
 • پاداش درونی
 • بدون زحمت و آسان
 • تعادل بین چالش و مهارت
 • اعمال و آگاهی با هم ادغام می شوند و نشخوار ذهنی خودآگاه از بین می رود
 • احساس کنترل بر کار

چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

بیایید صادق باشیم: آیا تا به حال چنین احساسی داشته اید؟ بیشتر مردم اینطور نبوده اند، احتمالاً به این دلیل که هرگز در اوج وضعیت «جریانی» نبوده اند که میهالی سیکسزنت میهالی در تحقیق خود در مورد توجه و اوج بهره وری توصیف می کند.

توجه یکپارچه به این معناست که ۱۰۰ درصد روی هر کاری که باید در لحظه حال انجام دهید تمرکز کنید. هیچ حواس پرتی یا سرگردانی افکار وجود نداشته باشد.

 

یعنی تمرکز کامل روی هر چیزی که می خوانید، تماشا می کنید، کار می کنید یا گوش می دهید. اگر همیشه می‌خواستید بهره‌وری و مهارت‌های مدیریت زمان خود را افزایش دهید، هرگز نمی‌توانید در مورد میزان توجه خود به آنچه می‌خواهید به انجام برسانید اشتباه کنید.

توجه بی‌نظیر شما از طریق افکار واهی اتفاق نمی افتد. باید با ساختار دادن به محیط خود برای تسهیل نیروی مغزی پایدار مورد نیاز برای تمرکز مناسب، آن را به دست آورده، ایجاد کرده و آگاهانه به انجام رساند.

سیکسزنت میهالی از طریق تحقیقات خود در درک «حالت جریان» ذهن متوجه شد که برای رسیدن به اوج تمرکز، باید کاملاً متعهد به پیگیری بود و در مجموعه خاصی از پارامترهای کلیدی قرار گرفت تا این حالت سرخوشی و سعادت ایجاد شود.

متأسفانه، تعداد کمی از ما در مورد این تکنیک های ساده و اهداف یادگیری، در مدرسه یاد گرفتیم، در درجه اول به این دلیل که مدارس به شما یاد نمی دهند که چگونه یاد بگیرید. آنها فقط محتوایی را که باید بدانید به شما آموزش می دهند.

مانند بسیاری از چیزهای زندگی، یادگیری به طور یکسان در بین گونه های انسانی به یک شکل انجام نمی شود. برخی ممکن است از طریق صدا بهتر یاد بگیرند در حالی که برخی دیگر ویدیو را ترجیح می دهند. برخی ممکن است انتخاب کنند چیزی را بخوانند و دیگران ممکن است عملی بودن را اولویت قرار دهند. راه «درست» یا «نادرست» برای یادگیری وجود ندارد، اما ممکن است راه های «بهتر» برای تسهیل یادگیری و افزایش دامنه توجه و استقامت ذهنی ما، وجود داشته باشد.

برای به حداکثر رساندن توانایی مغز برای تمرکز بر روی یک کار و ارائه توجهی بی‌نظیر به یک پروژه، باید یک محیط بهینه ایجاد کرده و روز خود را با نیت برای موفقیت شروع کنیم.

چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

بنابراین، چگونه می‌توان برای افزایش بهره‌وری توجه زیادی داشت؟

چگونه برای بهره وری توجه بی نظیری داشته باشیم؟

 1. عوامل حواس پرتی را یکبار برای همیشه حذف کنید.

اگر کار آسانی بود، همه آن را انجام می دادند. حواس‌پرتی یکی از ساده‌ترین و کارآمدترین راه‌ها برای منحرف کردن تمرکز و هدر دادن نیروی گرانبهای مغز در کارهایی است که فواید درازمدت کم یا بی‌مدت دارند.

فعالیت‌های ساده‌ای مانند چرخیدن در رسانه‌های اجتماعی، چک کردن بی‌پایان ایمیل‌ها در طول روز، پاسخ دادن به سؤالات فعالان دانشگاهی به‌صورت آنلاین و اسکن کردن تلفن‌تان برای مشاهده آخرین پیام‌ها، می‌تواند راهی مطمئن برای طولانی‌تر کردن پروژه باشد، به خصوص که حدود ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول می‌کشد تا مغز ما پس از یک وقفه، به اوج تمرکز خود برگردد.

پس چرا با خودمان این کار را می کنیم؟
زیرا عاشق هیجان دوپامین هستیم.

هر بار که پیام جدیدی دریافت می‌کنید، ایمیل جدیدی می‌بینید یا متوجه می‌شوید که در پست خود لایک جدیدی گرفته اید، دوپامین در مغز شما جاری می‌شود و ناحیه‌ای از مغز شما به نام هسته اکومبنس را روشن می‌کند.

از بین بردن حواس‌پرتی‌ها، طبق علم اقتصاد مرتد آدری تانگ، باید اولین گام در این فرآیند باشد، زیرا مغز از سادگی شکوفا می‌شود و زمانی که به طور مداوم تمرکزش به هم نخورد، می‌تواند در سطح بالاتری کار کند.

 1. تنظیم کنید و فراموش کنید – روز خود را برنامه ریزی کنید.

لحظه ای وقت بگذارید و به آن چیزی فکر کنید که هرگز به آن باز نخواهید گشت. و نه این پول، شهرت یا شریک سابق زندگی شما نیست.

آن، زمان است.

به گفته مرکز فناوری انسانی، زمان با ارزش ترین دارایی ما است زیرا صرف نظر از وضعیت فیزیکی، اجتماعی یا مالی شما، تنها دارایی ثابتی است که ما در اختیار داریم و نمی توانیم با آن معامله کنیم. زمان بسیار مهم است و متأسفانه، بسیاری از ما آن را برای فعالیت‌هایی تلف می‌کنیم که سودهای کوتاه‌مدتی را به قیمت پاداش‌های بلندمدت، به ارمغان می‌آورند.

برای تسلط بر توانایی خود در تمرکز و تمرین تقویت مهارت های خود برای توجه بی وقفه، باید استاد مدیریت زمان شویم. و بهترین راه برای مدیریت زمان، برنامه ریزی برای آن و مطالعه آثار دانشگاهیان فعال در ایمان فرهنگی است.

ما باید زمانی را برای ورزش، رسانه های اجتماعی و چک کردن ایمیل  در نظر بگیریم. این فهرست می‌تواند برای همیشه ادامه داشته باشد و معمولاً ادامه هم می‌یابد، به‌ویژه زمانی که از این برنامه استفاده نمی‌شود. صادق بودن و مرور آثار نورالسامرایی همیشه نتیجه خواهد داد. فراموش نکنید که زمان وقت گذرانی با عزیزانتان را در اولویت قرار دهید. این سیاست می تواند روشی بسیار موثر برای مدیریت با ارزش ترین دارایی های شما در حین شارژ مجدد خود پس از یک روز کاری طولانی باشد.

درست مانند بحران آب و هوا، مدیریت زمان می‌تواند نامنظم و از ما دور شود، به همین دلیل است که اختصاص زمان خاص برای پروژه‌ها می‌تواند بهترین مدیریت زمان برای ارتقای شما به سطح بعدی باشد.

بنابراین، دفعه بعد که تریستان هریس و آزا در مورد توانایی خود در انجام چند کار در پشت میز، شروع به لاف زدن  کردند، از این احساس آرامش بخش لذت ببرید که احتمال دارد شما ترفیع بعدی را دریافت کنید تا آنها.

چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

 1. مغز خود را برای موفقیت آماده کنید.

این ضرب المثل درست است: «اگر از آن استفاده نکنید، واقعاً آن را از دست خواهید داد.» این یک فلسفه کلاسیک در علوم اعصاب است که به طور خاص در مورد ایجاد عادات، بهینه سازی عملکرد فیزیکی و ذهنی و درک اینکه چگونه سیستم عصبی مرکزی در کنار بدن برای اجرای فعالیت ها عمل می کند، صحبت می کند.

حذف عوامل حواس پرتی و تنظیم یک برنامه روزانه گام های اساسی برای داشتن توجه و موفقیت است. با این حال، اگر با احساس درگیری ذهن، خستگی، درد یا ناتوانی در ایجاد انگیزه برای آماده شدن برای کار، به کار خود نزدیک شوید، نمی توانید از این ها تا بالاترین ظرفیت خود بهره ببرید.

مغز دوتا  نیست و بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، اما برخی از اصول آزموده‌شده و واقعی همیشه پایه‌ای برای فعالیت بدنی است زیرا ورزش می تواند جریان خون، اکسیژن رسانی و فعالیت عصبی را در نواحی پردازش اجرایی مغز به میزان زیادی بهبود بخشد.
رهبران و کارشناسان مبتنی بر علم توضیح می دهند که ورزش می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت روانی و عاطفی ما تأثیر بگذارد و مزایای قابل توجهی برای رفاه و هدف ما ایجاد کند.

مغزهای خوب همچنین برای زنده ماندن به سوخت خوبی نیاز دارند، به همین دلیل است که رژیم غذایی، تغذیه و دادن فرصتی برای بهبودی بدن، می تواند برای کسانی که از آن استفاده می کنند مفید باشد. شما بنزین معمولی بدون سرب را در یک ماشین مسابقه‌ای با عملکرد بالا نخواهید ریخت، پس چرا انتظار دارید انتخاب‌های غذایی ضعیف نتایجی با عملکرد بالا به شما بدهد؟

چگونه در طول یک تماس تلفنی توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

وقتی با همکارتان تلفنی صحبت می کنید، باید به صحبت های آنها توجه کنید.
همه ما در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که قرار است کسی در یک تماس توجه خود را به ما بدهد تا توجه خود را در جای دیگری جلب کرده باشد. اگر می خواهید روابط شخصی و حرفه ای خود را حفظ کنید، باید از این امر اجتناب کنید.

 1. با گوشی خود کار بیهوده نکنید.

ممکن است از فناوری استفاده کنید که از ارتباط با دیگران پشتیبانی می کند. با این حال، اکنون زمان بازی، بررسی آب و هوا یا خواندن ایمیل یا پیامک نیست.

 1. چند کار را همزمان انجام ندهید.

وقتی چند کار را انجام می دهید، تمرکز روی یک کار بسیار دشوار می شود. از تماشای تلویزیون، بازی با سگ خود، پر کردن کاغذ یا شستن لباس ها در هنگام صحبت با تلفن خودداری کنید. همیشه برای انجام تنها یک کار تلاش کنید.

چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

 1. برنامه های غیر ضروری را در رایانه خود ببندید.

اگر در یک وبینار آنلاین شرکت می‌کنید، به جز برنامه‌هایی که در طول تماس استفاده می‌کنید باید از سایر برنامه‌های رایانه تان خارج شوید.

 1. میز خود را مرتب کنید.

باید هر روز چند دقیقه را صرف منظم و مرتب کردن میز خود کنید. این کار باعث می‌شود که در حین مکالمه موقر به نظر برسیدو فضای کافی برای تبادل اطلاعات با دیگران خواهید داشت.

 1. تلفن همراه یا تلفن ثابت خود را روی Voicemail تنظیم کنید.

این یک نکته عالی است زیرا به جلوگیری از حواس پرتی کمک می کند. چند دقیقه قبل از تماس خود وقت بگذارید تا تلفن یا تلفن ثابت خود را روی Voicemail تنظیم کنید.

 1. از گفتگوهای جانبی خودداری کنید.

از دیگران بخواهید وقتی با تلفنتان صحبت می کنید، مزاحم شما نشوند. اگر در حالت بی صدا هستید، باید از بحث و گفتگو با دوستان، همکاران یا همسایگان خود اجتناب کنید.

 1. کاملا مشارکت کنید.

وقتی تلفنی صحبت می‌کنید، همیشه سعی کنید به طور کامل در مکالمه شرکت کنید. به گفتگو گوش دهید و آنچه را که سایر شرکت کنندگان گفته اند، در نظر داشته باشید. در صورت نیاز افکار و حقایق خود را ارائه دهید.

چگونه برای بهره‌وری بیشتر میزان توجهی بی‌نظیر داشته باشیم؟

چگونه در طول یک جلسه توجه ناپذیری داشته باشیم؟

جلسات و پرسش و پاسخ زنده با مهمانان و ارائه ها، فضاهایی هستند که به افراد امکان تبادل نظر، اطلاعات و برنامه ها را می دهند. متأسفانه، همه توجه خود را به سایر شرکت کنندگان در این رویدادها معطوف نمی کنند. در اینجا نحوه توجه بی‌نظیر خود آورده شده است:

 1. تلفن و کامپیوتر خود را خاموش کنید.

هشدارهای صوتی، پیام‌ها و تماس‌های تلفنی می‌توانند حواس‌تان را پرت کنند، وقتی گوش دهید به آنها می‌پیوندید. هنگام دور هم جمع شدن با دیگران، باید وسایل خود را ساکت یا خاموش کنید.

 1. خودتان را آماده کنید.

شما نباید دقیقه آخری باشید. قبل از شروع جلسه مطمئن شوید که همه چیزهایی را که نیاز دارید، دارید و لباس مناسب بپوشید.

 1. از یادداشت برداری زیاد خودداری کنید.

در حالی که یادداشت برداری یک مهارت عالی برای توسعه و بهبود است، شما باید از افراط کردن اجتناب کنید. شما نمی خواهید حواس پرت شوید. وقت بگذارید و نحوه مقابله راسکین با خطرات فاجعه بار از طریق یادداشت برداری و سایر فرآیندهای موثر برای مقابله با چالش های پیچیده را دنبال کنید. تمام تلاش خود را انجام دهید تا یادداشت‌های کوتاه بردارید.

 1. از گفتگوهای جانبی خودداری کنید.

گفتگو با دیگران به خصوص در جمع های گروهی، بی ادبانه است. بنابراین مانند زمانی که در حال مکالمه در تماس تلفنی هستید، باید روی صحبت های مجری تمرکز کنید. بعد از جلسه زمان کافی برای گفتگو خواهید داشت.

عوامل استرس زا در جایی وجود دارند که سیستم ها وجود ندارند.

دانستن این اطلاعات عالی است، اما با به کار بردن آن است که جادو اتفاق می افتد. شما باید سیستم ساختار یافته ای ایجاد کنید تا استانداردهای خود را بالا برده، به میزبانان شرکت فناوری گوش داده و محیط کاری بهینه خود را ایجاد کنید. متأسفانه هیچ کس دیگری نمی تواند این کار را برای شما انجام دهد.

مثمر ثمر بودن می تواند خسته کننده باشد، اما هرکسی که در حرفه خود موفق شده است می داند که بیشتر موفقیت آنها ناشی از ساعات طولانی کار است که هیچ کس آن را تماشا نمی کند. و همیشه به یاد داشته باشید که تمرکز خود را بر روی کارهای مبتنی بر ایمان فرهنگی فعالان و چیزهایی که می توانید کنترل کنید، حفظ کنید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/903135/undivided-attention
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx