چگونه از دروغ گفتن به خود دست برداریم؟

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

گیر افتادن در دنیای دروغ‌‌های خود باعث می‌شود شان و ارزش شما پیش خودتان پایین آید، تصورتان از واقعیت خراب شود و انرژی منفی ناشی از آن روی روابط موفق شما تاثیر بد بگذارد؛ اما به‌جای اینکه خود را به خاطر دروغ گفتن به خود سرزنش کنید، بهتر است به دنبال راه‌حلی برای از بین بردن این عادت باشید.

در ادامه به تکنیک‌هایی می‌پردازیم که نمی‌گذارند شما به خود دروغ بگویید و آدم صادق‌تری از شما می‌سازند.

1.انتقادهای سازنده را به چشم تخریب شخصی نبینید

تفاوت بسیاری بین یک زورگوی تخریب‌کننده شخصیت و یک دوست راست‌گو و دلسوز وجود دارد. اگر کسی که او را دوست خود می‌دانید، یک توصیه صادقانه و کمی منتقدانه به شما می‌کند، نباید زود به فکر قطع رابطه با او بیفتید.

اتفاقا وقتی درباره موضوعی مطمئن نیستیم، خیلی بیشتر در برابر مخالفت یا انتقاد از آن گارد می‌گیریم و احساسی عمل می‌کنیم. پس با دروغ گفتن به خود سعی نکنید شرایط را جور دیگری جلوه دهید.

2.سعی نکنید همه را متقاعد کنید که حق با شماست

برخی افراد درباره بعضی موضوعات مردد هستند؛ اما اگر شما به چیزی عمیقا باور دارید و شخص دیگری کاملا با آن موضوع مخالف باشد، شما هیچ‌وقت نمی‌توانید نظر او را عوض کنید. شاید اگر شما به‌اندازه کافی مبنای علمی برای حرفتان داشته باشید، آن فرد قانع شود و با نظر شما موافقت کند.

اما در قلب خود هنوز فکر می‌کنند شما اشتباه می‌کنید و از شما به خاطر اینکه به عقیده او احترام نمی‌گذاربد می‌رنجد.

3.از تلاش کردن لذت ببرید

در حقیقت افراد کمی می‌توانند ادعا کنند که در کاری بهترین هستند- ورزشکاران المپیک، موسیقیدان‌ها و سرآشپزهای حرفه‌ای؛ بنابراین همیشه کسی هست که کارش از شما بهتر باشد؛ اما دلیل نمی‌شود کار موردنظرتان ارزش امتحان کردن نداشته باشد. حتی اگر در کار خود بهترین نباشید. اگر شما بهترین پیانیست جهان نیستید، به این معنی نیست که انجام آن کار دیگر لذتی ندارد. اگر قرار بود فقط دنبال انجام کارهایی برویم که ارزش انجام دادن دارند، چطور قرار بود کارهای جدید را امتحان کنیم؟

4.شانس خود را امتحان کنید

هرکسی ممکن است گاهی بترسد و این مسئله هیچ اشکالی ندارد. ترس باعث می‌شود ما کارهای احمقانه انجام ندهیم و از موقعیت‌هایی که مضر و کشنده دور بمانیم. پس به‌عنوان عاملی مهم در رشد فردی پیشرفت گونه انسان نقش داشته است.

اما ضررهای ترس گاهی از فواید آن بیشتر است، آن‌هم وقتی است که برای دوری از شرایط ناخوشایند برای خود ترس مصنوعی به وجود می‌آوریم. دفعه بعدی که درباره مسئله‌ای نگران شدید، نفس عمیق بکشید و فکر کنید آیا ارزش نگرانی شما را دارد؟

5.انجام کارها را به فردا موکول نکنید

فردا قرار است چه چیزی عوض شود؟ اگر شما قدم‌هایی محکم روبه‌جلو برندارید و تغییراتی که می‌خواهید ایجاد کنید را محدود نکنید، فردا هم درست مثل امروز خواهد بود. به خود اجازه ندهید به عادت‌های قبلی برگردید. در عوض برای ایجاد تغییری که پیش خود تجسم می‌کنید، تلاش کنید.

دروغ گفتن به خود

6.به خود شک نکنید

سن فقط یک بهانه است. آیا آن‌قدر سنتان بالا رفته که دیگر نمی‌توانید دوستان جدید پیدا کنید یا یک سرگرمی تازه برای خود جور کنید؟ به‌احتمال زیاد این‌طور نیست و اگر سعی‌تان را کنید، شادتر خواهید بود. دست از دروغ گفتن به خود بردارید و به خود نگویید برای امتحان کردن چیزهای جدید پیر شده‌اید. اگر یک دهه دیگر یا بیشتر زنده بمانید، بیشتر از یک دهه به خود دروغ گفته‌اید که برای انجام فلان کار پیر شده‌اید.

7.از دید دیگران به قضیه نگاه کنید

باید بتوانید فهم درستی از واقعیت پیدا کنید و دست از دروغ گفتن به خود بکشید. به‌این‌ترتیب فقط چیزی را باور می‌کنید که از قبل می‌دانستید درست است. پیش از اینکه از دست کسی ناراحت شوید، آن‌هم به خاطر اینکه کاری را انجام داده است که اگر شما بودید، انجام نمی‌دادید؛ سعی کنید دلایل او را بشنوید. حتی می‌توانید نظرش را دراین‌باره بپرسید. احتمالش هست او دلایلی داشته باشد که شما به آن توجه نکرده بودید.

8.در انجام کارها زیاده‌روی نکنید

گفتن به‌موقع کلمه «نه» توانایی مهمی برای حفظ خوشحالی ما است. برخی افراد زیاده‌روی می‌کنند- در کار یا هر چیز دیگری. به خود دروغ نگویید و قبل از پذیرفتن هر کاری اول ببینید آیا وقت و انرژی کافی برای انجام آن را دارید یا خیر. اگر از پس آن برنمی‌آیید، از «نه گفتن» نترسید. قرار نیست با هر «نه» ای که می‌گویید به احساسات کسی آسیب بزنید.

9.ناامید نشوید

گاهی ما خیلی زود اعتراف به شکست خوردن می‌کنیم. قبل از ناامید شدن بهتر است آرام باشید، کمی صبر کنید و گزینه‌های پیش رو را مرور کنید. شاید راه دیگری پیدا کردید که به شما کمک کند. پس خود را تشویق به پیشروی کنید تا زمانی که یک راه‌حل جدید پیدا شود.

دروغ گفتن به خود

10.احساساتتان را نادیده نگیرید

اگر دائم به خود می‌گویید که برایتان اهمیتی ندارد، به‌احتمال زیاد این‌طور نیست و اهمیت دارد. به‌جای اینکه به دوستان و افراد نزدیک خود بی‌اعتنایی کنید، اعتراف کنید که صدمه دیده‌اید. شاید نظرشان را عوض نکنید، اما می‌توانید به توافق برسید.

11.هدفتان از دروغ گفتن را پیدا کنید

با دروغ گفتن به خود می‌توانید از تصمیم‌گیری طفره بروید، اما این کار مشکلی را حل نمی‌کند. گاهی خود می‌دانید اصل قضیه چیست اما با دروغ و طفره رفتن آن را کش می‌دهید. با این کار همه‌چیز را سخت‌تر می‌کنید.

12.قدم‌های آهسته بردارید

اگر سعی دارید صداقت بیشتری به خرج دهید، یک‌دفعه تصمیم نگیرید کلا دروغ را کنار بگذارید. بااینکه به نظر نقشه خوبی می‌آید اما کارساز نیست. در عوض خود را متعهد کنید که هر روز کمی بیشتر از دیروز راست‌گو باشید. اگر موقعیتی پیش آمد و دروغ گفتید، ناامید نشوید. فردا می‌توانید انتخاب دیگری کنید.

چکیده مطلب

دروغ گفتن به خود یا دیگران رفتاری پیچیده است که در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما به کار می‌رود، اما در پایان روز می‌بینید که هیچ فایده‌ای ندارد. با استفاده از راهکارهای پیشنهاد شده در بالا تلاش کنید هر روز کمی بیشتر با خود صادق باشید.

اگر این فرایند را با دقت دنبال کنید از آن نتیجه می‌گیرید. درصورتی‌که انجام کارهای فوق کمک چندانی به شما نکرد، می‌توانید از یک روانشناس در این زمینه کمک بگیرید.

 

منابع: https://www.lifehack.org/articles/communication/10-ways-stop-lying-yourself.html

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-lying#takeaway

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx