چه قدر ارزش ما به تایید دیگران بستگی دارد ؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

در این مقاله قصد داریم تا به ارتباط بین ارزش ما و تایید دیگران بپردازیم. در واقع تایید دیگران چقدر میتواند در ارزشهای ما تاثیر داشته باشد و ما را انسان ارزشمندی معرفی کند؟این عادت که مدام به دنبال تأیید دیگران باشید می تواند عزت نفس شما را از بین ببرد.  اگر می خواهید یک شکل قوی تر از عزت نفس را به دست آورید و آن را حفظ کنید ، تأیید نخواستن از دیگران امری حیاتی است.

آیا تا به حال پرسیده اید که چرا شما نیاز دارید کارهایتان را برای رضایت دیگران انجام دهید و نه خودتان؟

این نوع رفتار می تواند چنان تاثیر عمیقی در روان ما بگذارد که واقعیتی را که رو به روی مان است را نبینیم.

ارزش ما و تایید دیگران / عملکرد کم

نیاز به تأیید دیگران بر عملکرد شما تأثیر منفی دارد – باعث می شود شما کار هایتان را به تعویق بیاندازید ، از انجام کارهای مهم خودداری کنید ، احساس اضطراب و ترس کنید و به صورت مداوم نگران باشید.

همه اینها به مسئله ی کمبود عزت نفس برمیگردد .

 روانشناسان علت اصلی اکثر رفتارهای تأیید خواهانه ی افراد را عدم اعتماد به نفس می دانند.

این حس از عوامل بسیاری ناشی می شود. برخی از این عوامل مربوط به شخصیت طبیعی شما هستند  و برخی دیگر ناشی از تأثیرات بیرونی مانند تربیت ، تجربیات فرهنگی ، آموزشی و حتی محل کار شما هستند.

با گذشت زمان این عوامل دست به دست یکدیگر می دهند و  نیاز به  تأیید دیگران در ما به تدریج شدت می یابد.

اگر کسی فاقد اعتماد به نفس باشد و عموماً خودش را مورد انتقاد و سرزنش قرار دهد ، برای اعتبار سنجی فقط به تایید دیگران اتکا می کند.

حتی ممکن است متوجه این رفتارتان نشوید. شاید شما از تغییر رفتار یا عقاید شخصی خود  به نفع  دیگران برای گرفتن تایید آنها بی اطلاع باشید.

رابطه بین ارزش ما و تایید دیگران

خطرات تایید گرفتن از دیگران چیست؟

اگر می خواهید عزت نفس داشته باشید ، لازم نیست به آنچه دیگران می گویند و انجام می دهند فکر کنیدو اهمیت دهید. وقتی ارزشی برای  خودتان قائل نباشید ، همیشه باید به دنبال تأیید خارجی از سوی دیگران  باشید. این وابستگی باعث می شود عزت نفس شما کاهش یابد زیرا حتی ممکن است عزیزترین فرد زندگی شما یک روز چیزهای خوبی را در مورد شما بگویند و یک روز از شما انتقاد کند.

بسیاری از اوقات، این انتقادات بازتاب دقیقی از خود واقعی شما نیستند بلکه بازتابی از آنچه شخص دیگر با آن دست و پنجه نرم می کند ، هستند. اما اگر  تأیید  افراد دیگر منبع اصلی عزت نفس شما باشد ، شرایط می تواند دشوار شود پس اجازه ندهید که نظرات و داوری مردم اعتماد به نفس شما را پایین بیاورد.

از طرف دیگر ، ممکن است شما اعضای خانواده و دوستانی داشته باشید که مدام شما را با ستایش های غیرعادی و اظهار نظرهای مثبت اغراق آمیز اشباع کنند.  در این صورت هم ، نتیجه همیشه به نفع شما نخواهد بود ، به خصوص اگر این تمجید ها به اعتمادبه‌نفس کاذب و در نهایت به بیماری هایی مانند خودشیفتگی و خود پرستی منجر شود.

علاوه بر این ، بدیهی است که همواره وقتی عزت نفس شما پایین می آید عزیزانتان در دسترس نیستند تا با جملات مثبتشان شما را شارژ کنند!

 ممکن است به دور از خانواده و دوستانتان به مکانی جدید نقل مکان کرده باشید  یا ممکن است دوستان خود را از دست بدهید. این بدان معنا نیست که اجازه دهید افکار سنگین و منفی درباره خود به ذهنتان هجوم بیاورند.

چگونه جلوی  تأیید خواهی از دیگران را بگیریم

کنترل عزت نفس  را در دست بگیرید.

اگر واقعاً می خواهید میزان اعتماد به نفس شما با گذشت زمان پایدار بماند ، پس مهم است که ارزش خصوصیات مثبتتان را با روشی مستقل از تأیید دیگران به خود ثابت کنید. این لزوماً به این معنا نیست که شما باید همه ی افراد و آنچه را که عزیزانتان درباره شما می گویند نادیده بگیرید.

ارزش هیچ کس  فقط توسط خودش تعیین نمی شود. احساس عزت نفس ما همیشه به نوعی با دیگران گره خواهد خورد – روابط و تعامل با مردم روشی است که ما صفات مثبت خود را بیان و آشکار می کنیم.

در نظر گرفتن اینکه شما چگونه درباره ی خودتان فکر می کنید و اینکه دیگران چگونه درباره شما فکر می کنند ، یک رابطه ی متعادل حساس است که آسان نیست. درواقع این یک تجربه یادگیری مداوم است. هنگام تصمیم گیری برای خود ،با وجود شنیدن نظرات دیگران  ، اعتماد به نفس شما زمانی بهتر می شود که خودتان مسئولیت و استقلال بیشتری را در تعیین ارزش خود داشته باشید.

ارزش ما و تایید دیگران

چگونه می توان  عزت نفس خود را کنترل کرد؟

گزینه های زیادی برای کنترل بیشتر و ایجاد عزت نفس وجود دارد تا بتوانید ارزیابی واقعی تر و صادقانه تری از خودتان انجام دهید. انواع مختلفی از روش ها وجود دارد که می تواند شما را با بینش ، تکنیک ها و منابع بیشتر برای کمک به این امر مجهز کند ، مثلا تکنیک های مختلف مراقبتی ، تمرین های نوشتن ، تغییر شیوه زندگی و درون گرایی (اگرچه به این نکته توجه داشته باشید که چه زمانی این خودآگاهی سالم از حد و مرز سالم عبور میکند).

نکته مهم در مورد ایجاد عزت نفس (نه با  جلب رضایت و تایید دیگران) این است که می تواند به شما کمک کند درک کنید که نسبت به آنچه که قبلاً تصور می کردید ، قدرت بیشتری در تغییر زندگی خود داریدو این امر ، به خودی خود ، می تواند منبع عمیقی برای درک ارزش شما باشد.

چرا نباید ارتباطی بین ارزش ما و تایید دیگران وجود داشته باشد

1.احساسات خودتان بیشترین اهمیت را دارند.

حتی اگر کاری را انجام دهید که فکر می کنید  بر اساس استانداردهای بیرونی درست است ،باعث نمی شود احساس خوبی داشته باشید. زیرا  روح شما را ارضا نمی کند!

اگر شما یک کارمند ، پسر یا یک دوست همیشه مفید باشید ، سودی برای شما ندارد. مثل این است که زندگی خود را فدای دیگران کنید تا آنها خوشحال باشند، یا اینکه یک عروسک خیمه شب بازی در دست هر کسی باشید که به نظر می رسد در آن لحظه از اهمیت بیشتری نسبت به شما برخوردار است. اما آنچه همیشه باید مهم باشد این است که شما چه احساسی دارید.

 ارزشش را ندارد که رویاهای خود را قربانی کنید ، زیرا در پایان روز ، این شما هستید که باید با  تصمیماتتان زندگی کنید.  قدرتمندترین هدیه ای که می توانید به خودتان بدهید این است که به احساسات درونی خودتان توجه کنید.

2.افراد ناراضی و ناراحت به شما توصیه های غیر منطقی می دهند.

 مثلا شما کسی را می شناسید که به نظر می رسد از نظر مالی موفق است. او کارآفرین موفقی است که هر سال به تعطیلات لوکس و پر هزینه ای می رود. شما فکر می کنید که او راه درست را می داند و شما هم همین را برای خودتان می خواهید. تنها مشکل این است که او خوشحال نیست.

او برای خودش موفق نیست بلکه برای دیگران عاملی موفقیت آمیز است . اگر از او مشاوره بخواهید ، او فقط می تواند شما را به آنجا كه  هست ، برساند. یعنی داشتن پول و برده  شرکت خود بودن . شما ممکن است فکر کنید که برای شما مهم نیست که برده ی شرکتتان باشید ، اما وقتی با سبک زندگی او ،زندگی کنید ، پشیمان می شوید که از نوای درونی تان پیروی نکرده و خواهان داشتن زندگی مشابه شخص دیگری  بوده اید.

3.هر کس زندگی خودش را دارد.

 آنچه برای دیگران مفید است ممکن است برای شما مفید نباشد. اگرچه خوب است که از دیگران الهام بگیرید ، اما فراموش نکنید که در سفر زندگی خود هستید. فقط خود شما دقیقاً می دانید که چه احساسی دارید و واقعاً چه می خواهید ، بنابراین تنها وظیفه شما این است که از آن احساسات پیروی کنید. اگر به دنبال تایید در جایی خارج از درون خودتان هستید ، ممکن است برای همیشه در انتظار بمانید. آیا بهتر نیست از این کار دست بردارید ؟

برای قطع ارتباط بین ارزش ما و تایید دیگران بهترین راه پرداخت به روح خود است

این شعاری است که من با آن زندگی می کنم.  روح شما مهم ترین چیز است – قطعاً ساده ترین راه این نیست. حتی بیشتر اوقات این کار بسیار چالش برانگیز است زیرا نیاز به آگاهی بیشتر نسبت به سخنان ، اهداف ، تصمیمات و نحوه زندگی شما دارد.

 هیچ روش دیگری برای زندگی معنی ندارد. توجه به روح شما به معنای مسئول بودن در برابر خواسته های درونی شما و پاسخ دادن به احساسات درونی تان می باشد.

آنچه بین شما و روح شماست مقدس است. هیچ چیز فراتر از  این نیست که با خالص ترین اهداف خود زندگی کنید و ذات خود را در زندگی واقعی تان مجسم کنید.

بعضی اوقات ،از روند زندگی احساس خستگی می کنم و فکر میکنم که بهترین کار  استراحت کردن است . زیرا وقتی استراحت می کنم ، می توانم روحم را بهتر تجسم کنم .

 می دانم که روحم را با کمک به دیگران یا با تحسین یک علفزار زیبا و شکوفه میتوانم تجلی دهم.

به جای این که به دنبال اعتبارسنجی از چیزی در خارج از خود باشید ، صحبت کنید و آنچه را که برای شما بهتر به نظر می رسد ، انجام دهید. این زندگی شماست و فقط شما می توانید حقیقت واقعی خود را در جهان پیدا کنید. هرچه بیشتر به خودتان اجازه دهید تا خود واقعی تان  باشید ، زندگی شما هیجان انگیز تر خواهد بود و امکانات و فرصت های جدیدی را کشف خواهید کرد.

خالق زندگی خود باشید

بهترین توصیه من در زندگی برای شما این است که به جای تمرکز روی تایید و گفته های دیگران بیشتر به آنچه می خواهید اهمیت دهید.  شما لازم نیست که انتظارات دیگران را برآورده کنید ، شما تنها مسئول زندگی خودتان هستید.

4.3/5 - (34 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx