چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

تفکر مثبت به یکی از گرایش های مهم در دنیای مدرن تبدیل شده است. مردم آن را با شادی، موفقیت و حتی برخی از راه های جادویی برای جذب اشیا و موقعیت های مطلوب مرتبط می دانند؛ اما مزایای واقعی مثبت اندیشی از دیدگاه صرفا علمی چیست؟ و از چه راه هایی بر ذهن ما تأثیر می گذارد و سلامت ما را بهبود می بخشد؟ بخوانید تا متوجه شوید.

مثبت اندیشی چیست و چرا اینقدر مهم است؟

مثبت اندیشی برداشتی خوش بینانه از هر رویدادی است، خواه خوشایند باشد یا نباشد. جالب اینجاست که تعریف دیگری از «مثبت اندیشی» به امید و اطمینان اشاره دارد. امید اندیشی با اعتقاد کورکورانه به معجزه یکسان نیست. مثبت بودن به معنای جستجوی راه حل برای مشکلات موجود و اعتقاد به نتیجه مطلوب است، نه فقط خیال پردازی منفعلانه.

چرا عادت مثبت اندیشی برای شما خوب است؟ پاسخ ساده این است که کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، افکار مثبت می توانند عزت نفس شما را افزایش دهند، سطح استرس را کاهش دهند و برای رسیدن به اهداف زندگی انرژی بیافزایید. اساساً این طرز تفکر به موفقیت، سلامتی بهتر و خلق و خوی خوب کمک می کند.

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

فواید مثبت اندیشی برای سلامتی

همانطور که می دانید، بهزیستی ذهنی و جسمی مانند مثبت اندیشی و سلامت روان ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. افکار بر احساسات تأثیر می گذارند، بر وضعیت روانی و به طور غیرمستقیم بر سلامت جسمانی تأثیر می گذارند.

اثرات مثبت اندیشی بر سلامت جسمانی شما شامل موارد زیر است:

1. کاهش خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی عروقی

مثبت اندیشی همراه با مدیریت وزن، ورزش و رژیم غذایی، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را تا 14 درصد کاهش می دهد (طبق یک متاآنالیز در سال 2019 از 15 مطالعه با بیش از 200 هزار شرکت کننده).

2. بهبودی سریعتر پس از جراحی و صدمات شدید

بسیاری از مطالعات از اهمیت تفکر مثبت در درمان حمایت می کنند. به عنوان مثال، تحقیقات یک روانشناس ورزشی تأثیر تفکر مثبت بر میزان بهبودی در بین ورزشکاران آسیب دیده را مورد بررسی قرار داده است. نتایج نشان داد که افرادی که دارای نگرش مثبت و تصویرسازی ذهنی بودند در مقایسه با دیگران «به طور استثنایی سریع» بهبود یافتند.

3. تسکین درد مزمن، مانند کمردرد

بدن یک فرد با نگرش مثبت به شدت اندورفین («هورمون های شادی») تولید می کند. این هورمون ها به عنوان مسکن های طبیعی عمل می کنند.

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

4. ایمنی بهتر

بدن متفکران خوش بین منابع بیشتری برای محافظت از خود در برابر عفونت های ویروسی و باکتریایی دارد. این را می توان با سطوح پایین تر هورمون های استرس که معمولاً ایمنی سلولی را سرکوب می کنند، توضیح داد؛ بنابراین، وقتی فردی با یک بیماری مواجه می شود، پاسخ ایمنی او تا حدی به قدرت تفکر مثبت او بستگی دارد.

5. مزیت مثبت اندیشی

اکنون، وقتی به فواید مثبت اندیشی برای بدن شما نگاه کردیم، بیایید یاد بگیریم که یک دیدگاه خوش بینانه چه مزایایی برای ذهن شما دارد.

6. شما در برابر افسردگی مقاوم هستید

خلق افسرده تقریباً همیشه نتیجه تفکر منفی است، مانند افکار قطبی، استدلال عاطفی، یا انتقاد غیرواقعی از خود. مثبت اندیشی افراد را از این افکار مخرب و عزت نفس پایین محافظت می کند و به آنها کمک می کند دنیا را در نور روشن ببینند.

در واقع، برخی از روش‌های رفتاردرمانی شناختی مبتنی بر جایگزینی مفروضات منفی با مفروضات مثبت هستند.

به عنوان مثال، افرادی که از افسردگی رنج می برند اغلب تصورات نادرستی از خود و دیگران دارند. در این مورد، درمان بر درک ایده های اشتباه بیمار و رفع آنها تمرکز دارد.

7. از استرس سریعتر بهبود می یابند

استرس یک واکنش محافظتی در برابر عوامل نامطلوب است؛ اما در کمال تعجب به نظر می رسد که در دوزهای کوچک مفید است زیرا ترشح آدرنالین ناشی از استرس به فعال شدن فعالیت ذهنی و حل مشکلات فعلی کمک می کند.

هنگامی که مشکل حل شد، سطح هورمون به حالت عادی باز می گردد. در افرادی که دارای نگرش مثبت هستند، سریعتر از افراد بدبین اتفاق می افتد.

همانطور که می دانیم، افراد دارای تفکر منفی به دلیل انتقاد دائم از خود یا سرزنش دیگران به دنبال راه حل نیستند. به همین دلیل است که آنها همچنان استرس را تجربه می کنند و انرژی زیادی را از دست می دهند.

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

8. آزادانه تر از منطقه راحتی خود خارج می شوید

رشد شخصی و خودسازی بدون مواجهه با چالش های جدید غیرممکن است؛ و افراد دارای نگرش مثبت از ترک منطقه راحتی خود نمی ترسند زیرا مطمئن هستند که اگر تلاش کنند با شرایط جدید سازگار خواهند شد. تغییر شرایط ارتباط نزدیکی با استرس دارد؛ اما همانطور که دیدیم، کسانی که تفکر مثبت دارند بدون مشکل آن را تجربه می کنند. در عین حال، بدبینان بر این باورند که هر چقدر هم تلاش کنند شکست خواهند خورد زیرا بدشانسی هستند و همه دنیا علیه آنهاست.

9. برای رسیدن به اهدافتان انگیزه بیشتری دارید

خوش بین ها به چشم اندازهای مثبت زندگی اعتقاد دارند و می توانند تقریباً به هر چیزی دست یابند. آنها عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی دارند که به آنها کمک می کند انگیزه موفقیت را توسعه دهند. این به معنای شک کمتر به خود و پشتکار بیشتر در هنگام مواجهه با مشکلات است.

از سوی دیگر، فردی که دارای تفکر منفی است انگیزه بسیار پایینی دارد و سعی می کند از فرصت ها دوری کند و معتقد باشد که هیچ چیز به نفع او نخواهد بود؛ بنابراین، آنها فقط با جریان شناور می شوند و در زندگی های بی کیفیت گیر می کنند.

10. ذهن شما افکار خلاقانه تری تولید می کند

افکار مثبت خلق و خو را بهبود می بخشد و بهره وری مغز را افزایش می دهد که به فرد کمک می کند تا نوآوری کند. وقتی ذهن شما از منفی بافی رها می شود، آرام می شود و می تواند ایده های جدیدی ایجاد کند و ارتباطات تازه ای بین آنها ایجاد کند.

برعکس، زمانی که ذهن شما درگیر افکار منفی است، نمی توانید روی کار در حال انجام تمرکز کنید، چه رسد به اینکه راه خلاقانه ای برای حل آن پیدا کنید؛ بنابراین، اگر خلاقیت بخشی از شغل شماست، ایجاد عادت مثبت اندیشی برای موفقیت شما بسیار مهم است.

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

روی مثبت اندیشی تمرکز کنید

هیچ یک از ما نمی توانیم بدون برخورد با یک مانع در راه زندگی کنیم؛ و به محض این که این اتفاق می افتد، ما نگران این مشکل می شویم و اتفاقات خوبی را که در این بین می گذرد نادیده می گیریم.

بنابراین، چه کاری می توانید انجام دهید؟ در اینجا چند نکته برای شروع یادگیری تغییر تمرکز وجود دارد:

  • هر زمان که احساس ناراحتی کردید، مکث کنید و چند نفس عمیق بکشید. این کار فشار روی بدن شما را کاهش می دهد و ترشح هورمون های استرس را که با توانایی تفکر آرام تداخل می کنند، متوقف می کند.
  • به اطراف نگاه کنید و چیزهایی را بیابید که شما را خوشحال می کند یا شما را می خنداند. حتی می توانید آنها را در یک دفترچه یادداشت کنید و در طول روز موارد جدیدی را به لیست اضافه کنید.
  • اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید. با دوستانی ملاقات کنید که برای شما آرزوی سلامتی دارند و از روابط سمی اجتناب کنید.
  • چیزهایی که شما را در زندگی ناامید می کند تغییر دهید. اگر در مورد خود، کار یا وضعیت مالی خود ضعیف فکر می کنید، وقت آن رسیده است که دلیل آن را شناسایی کرده و آن را برطرف کنید.

راز در سازگاری نهفته است. با گذشت زمان، یاد خواهید گرفت که به طور خودکار روی مثبت اندیشی تمرکز کنید.

تشخیص تفکر منفی

یک مطالعه در سال 2020 که در ژورنال ارتباطات طبیعت منتشر شد، نشان داد که یک فرد حدود 6000 فکر در روز دارد. سایر محققان معتقدند این رقم نزدیک به 70000 است. در هر صورت، بسیار زیاد است.

بدیهی است که توجه به هر یک از آن هزاران فکر واقع بینانه نیست؛ اما کاری که می توانید انجام دهید این است: شروع به گوش دادن به آنها کنید که انگار کتاب های صوتی یا آهنگ هستند.

هنگامی که با یک فکر منفی تکراری مواجه شدید، آن را تحلیل کنید. معقول است یا دارد چیزهای منفی درست می کند؟ اگر بی اساس است، آن را با نقطه مقابل، دلپذیرتر جایگزین کنید؛ و هر زمان که این فکر سعی کرد برگردد، با آرامش روال را تکرار کنید.

بسیار مهم است که به دلیل تکرار افکار منفی دچار ناامیدی نشوید. به یاد داشته باشید که افکار و احساسات مثبت به هم مرتبط هستند. تنها زمانی می توانید احساس خوشبختی کنید که به چیزهای خوب فکر کنید و بالعکس.

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

طرز فکر خود را تغییر دهید

از لحاظ تاریخی، مغز ما به سختی می تواند خطرات و پیامدهای مضر احتمالی را تشخیص دهد. به همین دلیل است که ما به جنبه های منفی هر رویدادی که در راه است بسیار توجه می کنیم.

اما این روزها به ندرت مجبوریم با موقعیت های تهدید کننده زندگی دست و پنجه نرم کنیم، بنابراین ادامه تفکر منفی برای شما فایده ای ندارد. در عوض، زمان آن فرا رسیده است که به قطب مثبت تبدیل شوید و فرصت‌هایی را برای موفقیت در آینده ببینید، جایی که دیگران شاهد شکست‌های کامل هستند.

هزاران تمرین مفید وجود دارد که می توانید برای تقویت خوش بینی خود انجام دهید. به عنوان مثال، قدردانی و خودگویی مثبت را تمرین کنید، بیشتر لبخند بزنید یا مراقبه کنید.

یکی دیگر از تکنیک های موثر جایگزین کردن افکار تحقیرآمیز با افکار مثبت است. به نمونه های زیر نگاه کنید:

«من برای انجام این کار خیلی تنبل/احمق هستم.» آن را به این شکل تغییر دهید: «تنها چیزی که نیاز دارم کمی وقت آزاد و سکوت است تا آن را بفهمم».

«من هیچ دوستی ندارم چون کسل کننده هستم.» در عوض، سازنده‌تر فکر کنید، مانند «من باید کانال‌های ارتباطی بیشتری پیدا کنم و برای مردم باز باشم».

خب، شما ایده را دریافت کردید. خود یا دیگران را سرزنش نکنید، بلکه به دنبال راه هایی برای حل مشکلات و بهبود وضعیت خود باشید.

چگونه مثبت اندیشی می تواند برای ذهن شما مفید باشد

نتیجه گیری

مثبت اندیشی، مانند هر عادت دیگری، به طور متوسط ​​بین سه هفته تا چند ماه طول می کشد تا ایجاد شود؛ بنابراین، هر چه زودتر تمرین را شروع کنید، سریعتر به سبک زندگی جدید عادت خواهید کرد و از سلامت روحی و جسمی بهتری برخوردار خواهید شد.

منبع:

https://www.successconsciousness.com/blog/positive-attitude/how-positive-thinking-can-benefit-your-mind/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx