10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

نظرات 2
9 دقیقه مطالعه

10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

 1. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید
 2. پاکسازی و مرتب کردن
 3. از خود سوالات قدرتمند بپرسید
 4. به دنبال بازخورد باشید
 5. با یک شریک مسئولیت پذیر کار کنید
 6. با گام هاي کوچک شروع کنید
 7. به حرکت رو به جلو ادامه دهید
 8. متعهد به کنجکاوی باشید
 9. حرکت کنید
 10. موفقیت های خود را جشن بگیرید

10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

 1. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

اغلب مردم به خودسازی به عنوان «پوشاندن ضعف خود» فکر می کنند که این روند را دردناک تر می کند. خودسازی همچنین می ‌تواند به معنای شکوفا کردن استعدادهایمان، عالی شدن در کاری که دوست داریم انجام دهیم باشد و لذت زیادی داشته باشد!

 1. پاکسازی و مرتب کردن

فرآیند پاکسازی فرآیند رها کردن بخش‌ هایی از ما (و محیط اطرافمان) است که دیگر به کار ما نمی آیند. با پاکسازی، فضایی را برای رخ دادن تجربیات جدید و همراه با آن، آگاهی و رشد جدید ایجاد می کنیم. فرآیند پاکسازی می تواند رهایی بخش باشد و به ما اجازه می دهد تا به وضوح ببینیم که می خواهیم برای رشد خود در کدام جهت حرکت کنیم.

 1. از خودتان سوالات قدرتمند بپرسید

پرسش ها ممکن است بینش های معناداری ارائه دهند. چگونه می خواهید الهام بخش دیگران باشید؟ برای چه می خواهید در ياد ديگران به خاطر سپرده شوید؟ خود بزرگتر شما در مورد رشد خود چه چیزی به شما می گوید؟ صدها سوال قدرتمند از اين دست وجود دارد. بگذارید آن ها شما را پیدا کنند.

 1. به دنبال بازخورد باشید

بازخورد سازنده مانند «دکمه تقویت کننده» است: بینش ‌های ارزشمندی را برای ما فراهم می ‌کند تا بهتر شویم و به دیگران خدمت کنیم. این باعث می شود ما سریع تر پیشرفت کنیم، زیرا دیگران آنچه را که نمی توانیم ببینیم برای ما آشکار می کنند. بازخورد ما را قادر می سازد تا اصلاحات لازم را انجام دهیم، رویاهای بیشتری داشته باشیم و بیشتر به دست آوریم!

10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

 1. با یک شریک مسئولیت پذیر کار کنید

داشتن یک شریک مسئولیت ‌پذیر، مانند یک دوست یا یک مربی، می ‌تواند برای ادامه مسیر به شدت حمایت کند. مسئولیت پذیری مکانیزم قدرتمندی است که به آرامی به ما کمک می کند تا جلو برویم و در نهایت به نتایج مطلوب برسیم.

 1. با گام های کوچک شروع کنید

پیشرفت پایدار با گام‌های کوچک و مداوم حاصل می ‌شود. نیازی به جهش های بزرگ نیست، حتی اگر امکان پذیر باشد، همیشه بهترین مکان برای شروع نیستند. اگر مردد هستید، با گام های کوچک شروع کنید. اقدامات کوچک باعث ایجاد زنجیره ای از اتفاقات مثبت می شود که منجر به نتایج تدریجی بهتری می شود. تغییری که می‌ خواهیم ببینیم با ما شروع می‌شود و با اولین قدم ما.

 1. به حرکت رو به جلو ادامه دهید

بسیاری از اوقات بزرگ ترین اشتباهی که ما مرتکب می شویم رها کردن یک فرآیند است! اگر تصمیم دارید خود را به چالش بکشید و پیشرفت کنید، به تصمیمات پایبند باشید. یادگیری شامل لحظه های شادی و عقب نشینی است. همه اینها بخشی از فرآیند است. به حرکت رو به جلو ادامه دهید، قدم به قدم رو به جلو!

 1. متعهد به کنجکاوی باشید

کنجکاوی ما را وادار می کند تا بیشتر تحقیق کنیم، پرسش کنیم و به دنبال خرد عمیق تری باشیم. هر بار کنجکاوی به وجود می آید که به اصطلاح «ذهن مبتدی» را در پیش می گیریم و سعی می کنیم همه چیزهایی را که می دانیم بازنشانی کنیم تا چیزها را طوری ببینیم که انگار بار اول است. این رفتار به ما بینش ‌های تازه‌ ای می ‌دهد، فارغ از تعصبات و تجربیاتی که تا آن لحظه ایجاد شده است که در برخی موارد به جای کمک به ما می‌ تواند مانع شود.

10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

 1. ورزش کنید

ذهن سالم در بدن سالم زندگی می کند. اگر عمدتاً بر روی فعالیت های مغز متمرکز هستید، فضایی برای تمرین بدنی پیدا کنید. اگر اهل ورزش هستید و همیشه در فضای باز هستید، سعی کنید زمانی را برای کمی ثبات و درون نگری پیدا کنید. ترکیب مغز و بدن (و روح!) بهترین احساسات و پاداش های طولانی مدت را به همراه دارد.

 1. موفقیت های خود را جشن بگیرید

نلسون ماندلا گفت: «به یاد داشته باشید که همانطور که برای مسير پیش رو آماده می شوید، نقاط عطف را جشن بگیرید.» جشن گرفتن موفقیت ها یک عادت سالم است که اغلب به نام اقدامات و نتایج جدید قربانی می شود. اختصاص دادن زمانی برای مکث کردن، فرصتی را برای مشاهده آنچه که انجام داده شده است، پیشرفت های انجام شده، آموخته ها و احساسات را فراهم می کند. این لحظه بسیار حساسی است، زیرا فضایی را برای تصدیق خود و دیگران و به اشتراک گذاشتن حس شعف و افتخار است.

بهترین کتاب های خودسازی

همانطور که قبلاً ذکر شد، مطالعه یک استراتژی مفید برای کار خودسازی است. هر کدام از ما کتاب های مورد علاقه خود را برای خودسازی داریم. به برخی از آنها بارها و بارها برمی گردیم و برخی در طول مراحل زندگی تغییر خواهند کرد. اینها تا کنون، منابع مورد علاقه من برای بهبود خود هستند، البته بدون هیچ رتبه بندی خاصی، زیرا هر یک معنا و اهمیت خاص خود را دارد:

10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

 1. تسلط: کلیدهای موفقیت و تحقق بلندمدت، اثر جورج لئونارد

این کتاب به وضوح توضیح می دهد که فرآیند یادگیری چگونه کار می کند، چه اهمیتی دارد و چگونه در آنچه می خواهیم كاملا مسلط شویم.

 1. بیندیشيد و ثروتمند شويد، اثر ناپلئون هیل

این کتاب دعوتی است برای برای رویاپردازی هاي بزرگ، تجسم آنچه می خواهیم تبدیل شویم، آن را با صدای بلند تأیید کنیم و آماده شویم تا متحدانی پیدا کنیم و زندگی خود را شکل دهیم. نمی توان قدرت این کتاب را توصیف کرد؛ باید آن را خواند و اندیشه هايش را به کار بست.

 1. در باب کوتاهی زندگی (De Brevitate Vitae)، اثر لوسیوس آنائوس سنکا

«مسئله این نیست که ما زمان کوتاهی برای زندگی داریم، بلکه این است که مقدار زیادی از آن را تلف می کنیم.» سنکا ما را به آگاهی از زمان دعوت می کند و به این فکر می کند که چگونه گرانبهاترین منبعی که در اختیار داریم را از دست می دهیم.

 

 1. مربیگری به سبک بازی درونی، اثر دبلیو تیموتی گالوی

این کتاب به ما کمک می ‌کند تا خودگویی و بازی درونی را که در درون خود انجام می‌ دهیم شناسایی کنیم. این كتاب به ما نشان می ‌دهد که چگونه می‌ توانیم در مسیر خود باشیم و چگونه شک و تردید در خود و خودگویی ممکن است مانع اصلی سفر ما باشد.

10 راهكار ساده برای بهبود خود (قسمت دوم)

 1. اصول زندگی و کار، نوشته ری دالیو

یک شاهکار! این کتاب بي نظير سرشار از خرد كه توسط ری دالیو نوشته شده است، چارچوب مرجعی را فراهم می کند و به ما کمک می کند تا خودمان را بسازیم.

 1. کسب و کار هوشیار: چگونه از ارزش‌ها ارزش بیافرینیم، اثر فرد کوفمن

این کتاب خرد عمیقی را به اشتراک می‌گذارد و در عین حال، ابزارها و مثال‌ هایی عملی در مورد چگونگی بهبود روابط خود با خود و همه اطرافیان به ما می ‌دهد.

 1. مدیریت خود، نوشته پیتر اف. دراکر

این کتاب کوچک و ارزشمندی است که ما را دعوت می ‌کند چند سؤال اساسی از خود بپرسیم، درباره اینکه چه کسی هستیم، چگونه عمل مي كنيم تا درباره نقاط قوت خودمان بیشتر بدانیم.

 1. کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم، نوشته ماری کوندو

این کتاب به ما کمک می ‌کند تا فرآیند پاكسازي بیرون و درون را در آغوش بگیریم تا فضا برای کسی که اکنون هستیم و می خواهیم فردا باشیم، فراهم شود.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/ways-to-start-working-on-self-improvement
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx