افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان باعث بهتر زیستن، جذب موفقیت و جذب روابط موفق در زندگی آن ها می شود. اگر شما هم یک نوجوان درخانه داشته باشید حتما متوجه یکسری از تغییرات جسمی و روحی در آن ها نسبت به دوران کودکیشان شده اید. این تغییرات که اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در آن ها اتفاق می افتد باعث ایجاد افکار منفی یا بد خلقی درآن ها نیز می شود.

ما در این مطلب به تعدادی از راهکارهای عملی برای ایجاد تفکر مثبت در نوجوانان پرداخته ایم. این راهکارها تاثیرات مثبت روی افکار، رفتارها و عملکرد آن ها دارد. همچنین برای افزایش اعتماد به نفس و کمک به غلبه بر ترس و اضطراب در آن ها نقش فوق العاده ای دارد. اگر شما هم به دنبال موفق شدن فرزند نوجوان خود هستید، این مطلب را دنبال کنید.

موسیقی مناسب به بیان احساسات نوجوانان کمک می کند.

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

ایجاد یک پلی لیست مناسب

موسیقی مناسب در بیان احساسات فردی پنهان شده در وجود افراد به خصوص نوجوانان بسیار مفید است. نوجوانان در این سن بسیار حساس و سرشار از احساسات هستند و گوش دادن به یک موسیقی مناسب به آن ها در بیان احساسات فردیشان بسیار موثر است. مطالعات نشان می دهد موسیقی ها تاثیر مستقیمی بر عملکر ناخودگاه افراد دارند.بنابراین ایجاد یک پلی لیست مناسب می تواند نقش موثری در تفکرات ناخودآگاه نوجوان شما داشته باشد.

برای اقدام از این طریق اجازه دهید نوجوان لیست پخش مورد علاقه خود را انتخاب کند سپس این آهنگ ها را از طریق های متفاوت مانند رایت روی سی دی، کپی در mp3 player یا هر راه مناسبی به نوجوان خود هدیه کنید. همچنین می توانید یک جعبه زیبا برای پلی لیست هایی که از طریق مختلف به او می دهید انتخاب کنید. انتخاب آهنگ و ایجاد یک جعبه مناسب برای هرپلی  لیست به نوجوان در تخلیه خلاقیت و هنر او موثر است.

از نوجوانان بخواهید برای خود نامه بنویسند.

نوشتن نامه ای به خود

به طور کلی علم روانشناسی ثابت کرده است نوشتن از راه های بسیار موثر در بیان احساساتی است که به طور شفاهی نمی توانیم به زبان بیاوریم. همچنین این راه در ایجاد تفکر مثبت در نوجوانان، افزایش اعتماد بنفس و عزت نفس آن ها تاثیر مثبتی دارد. در ادامه به ذکر چگونگی نامه نوشتن به خود خواهیم پرداخت.

از نوجوان خود بخواهید خود را ۵ الی ۱۰ سال بزرگتر تصور کند و به زمان حال خود نامه بنویسد. از او بخواهید به خود توصیه هایی برای ایجاد موفقیت و همچنین روابط موفق به خود کند. سپس از اوبخواهید این نامه را به صدای رسا بخواند. بعد از طریق نکاتی که در این نامه نوشته است او را راهنمایی کنید که چگونه و از چه طریق می تواند به توصیه هایی که به خود درباره آینده کرده است، کمک کند. در آخر اگر دوست دارد می تواند این نامه را قاب کرده و به عنوان یک تابلوی انگیزشی از آن ها استفاده کند.

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

پیاده روی و مکالمه

مکالمه و صحبت کرد باعث راحت تر بودن در ابراز احساسات، عواطف، افکار و باورهای نوجوان است. همچنین ذهن او را از افکار منفی دور می کند. همچنین این کار سبب ایجاد یک رابطه مثبت بین شما و فرزندتان و جلب اعتماد او می شود. برای ایجاد یک مکالمه مثبت او را به پیاده روی در فضاهای سبز یا پارک اطراف خانه تان دعوت کنید. این کار باعث راحت تر بودن نوجوان شده و همچنین باعث می شود مکالمه شما حالت بازجویانه نداشته باشد.

برای شروع می توانید با سوالاتی مانند اینکه روزهایش در مدرسه چگونه می گذرد یا روابطش با دوستانش چگونه است شروع کنید. سپس اگر شرایط نوجوان را مساعد دیدید صحبت را به نگرانی ها و انتقاداتی که از او دارید بکشانید.

پیاده روی های دوستانه با نوجوانان به برقراری ارتباط با آن ها کمک می کند

عادی صحبت کنید و از پرسیدن سوالات زیاد خودداری کنید. برای نوجوانان مهم است که نسبت به کسی که با او صحبت می کنند حس خوبی داشت باشند و راحت تر ارتباط برقرار کنند برای این کار می توانید یک داستان مرتبط به موضع را از دوران کودکی خود برای او تعریف کنید و گفتگو را پیش ببرید.

از او بخواهید برنامه اش برای آینده اش را برای شما بازگو کند از مشکلاتش صحبت کند و احساساتش را با شما درمیان بگذارد. همانطور که نوجوان شما در حال باز کردن صحبت هایش است از او سوالات روشن کننده بپرسید. در حین صحبت با او توجه داشته باشید که احساس نمی کند برای او در حال سخنرانی و نصیحت هستید. به قول معروف بالای منبر نروید. به طور کلی مکالمه در شناسایی و پیشگیری از افکار منفی و در نتیجه ایجاد تفکر مثبت در نوجوانان بسیار موثر است

عضویت در فعالیت های گروهی

بسیاری از مشکلات نوجوانان در مواجهه با چالش ها به دلیل احساس تنهایی و انزوای آن ها است. شرکت و عضویت در فعالیت های گروهی به افزایش تفکر مثبت در نوجوانان و رشد فردی آن ها کمک می کند و به آن ها یادآور می شود که در مواجهه با چالش ها تنها نیستند. همچنین ارزش حمایت های عاطفی را بهتر درک خواهند کرد. در ادامه به اقداماتی که در این فعالیت ها انجام می شود و نحوه تاثیر گذاری آن اشاره خواهیم کرد.

عضویت در فعالیت های گروهی به رشد فردی آن ها کمک زیادی می کند.

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

  • کلاه ترس

این یک فعالیت ساده است که منجر شناخت ترس ها و افکار منفی می شود، همچنین انجام این فعالیت به رشد اعتماد بنفس و عزت نفس آن ها کمک می کند. نحوه انجام این فعالیت به این صورت است:

از نوجوانان بخواهید به ترتیب با یک کاغذ و خودکار بنشینند و به مدت 5دقیقه راجع به عمیق ترین ترس ها و مشکلاتشان بنویسند. سپس کاغذ ها را به صورت تصافی جمع کرده و داخل یک کلاه بگذارید حالا از هر یک از نوجوانان بخواهید به طور تصادفی یک کاغذ را بیرون کشیده آن را با صدای بلند بخواند و حدس بزند مربوط به چه کسی است. این روش به نوجوانان کمک کرده تا ترس ها و مشکلاتشان را به اشتراک بگذارند و در شناخت یکدیگر خوب عمل کنند.

  • صحبت کردن آگاهانه

صحبت کردن آگاهانه به نوجوانان کمک می کند در ارتباط گیری و تمرکز حواس بهتر عمل کنند، همچنین در مدیریت احساسات به آن ها کمک می کند. نحوه فعالیت به این صورت است:

گروهی از نوجوانان را به صورت دایره ای دور هم بنشانید و طرز فعالیت را به آن ها یاد بدهید. به آن ها بگویید این فعالیت بر پایه اصول زیر کار می کند:

  • به آرامی و بدون شتاب صحبت کنید ودر لحظه حال باشید.
  • قبل از شروع صحبت حرف های خود را ازنظر عقلانی و احساسی تجزیه و تحلیل کنید.
  • در پایان صحبت های خود درباره آنچه گفتید و احساسی که دیگران درباره این حرف ها داشتند، فکر کنید.

هر نوجوان باید به نوبت صحبت کند و سایرین فقط شنونده باشند. گوینده می تواند درباره هر موضوعی که دوست دارد به صحبت بپردازد و وقتی تمام صحبت ها به پایان رسید، کمی مکث کنید و ازهریک درباره احساساتی که حین صحبت کردن داشتند بپرسید.

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

نقشه سپاس گزاری

این فعالیت به نوجوانان فرصت می دهند تا علاوه بر ابراز وجود بر احساسات مثبت ناشی از جنبه های مثبت زندگی تمرکز کنند. برای انجام این فعالیت می توانید به روش زیر عمل کنید:

1-گروه های3 الی 5 نفره ایجاد کنید.

2-از این گروه ها بخواهید در عرض 5 دقیقه چیزهای مثبت و خوبی که در زندگی بابت آن ها شکر گذار هستند به یاد آورند. هرگروه می تواند 3 الی 5 چیز برای سپاسگزاری بنویسد.

3-حالا از هرگروه بخواهید روی یک تخته سفید دلایلی که بابت آن ها قدردان و سپاسگزار هستند بنویسند.

4- گروه بعدی را دعوت کنید تا از این دلایل دیدن کنند و درباره این موضوعات چند خطی بنویسند. به طور مثال اگر گروه قبلی بابت خانه و عشقی که بین خانواده آن ها است نوشته است گروه بعدی باید درباره عشق بین خانواده و چیزهایی که آن ها را به یاد عشق بین اعضای خانواده می اندازد بنویسد.

5-سپس همین گروه درباره مواردی که خودشان برایش احساس سپاسگزاری می کنند می نویسند. همچنین گروه بعد از آن ها فعالیت قبلی را انجام می دهد. این فعالیت تا زمانی که تمام گروه ها به پایان برسند ادامه دارد.

6- در نهایت تخته سفید را به سمت آن ها بچرخانید و درباره اینکه قدردانی چیست؟ چرا احساس قدردانی کنیم و اینکه قدردانی چه تاثیری در عزت نفس دارد بحث کنید.

در انتها باید بدانید این فعالیت موجب افزایش تفکر مثبت در نوجوانان می شود همچنین باعث می شود تا نوجوان برای تمام چیزهای مثبتی که اطرافش وجود دارد شگفت زده و سپاسگزار باشد و بداند چیزهای زیادی برای سپاسگزار بودن در زندگی وجود دارد.

فعالیت های هنری به گزراندن چالش های عاطفی و روانی نوجوانان کمک می کند.

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

فعالیت های هنری

فعالیت های هنری به افرادکمک می کند تا بر چالش های عاطفی و روانی خود غلبه کنند. همچنین این فعالیت ها سبب ترمیم مشکلات و آسیب های حل نشده در وجود انسان می شود. رسیدگی به این موارد موجب افزایش اعتماد بنفس، مهارت های ارتباطی، و ایجاد تفکر مثبت در زندگی می شود. در ادامه به چند مورد از این فعالیت ها خواهیم پرداخت:

کارت پستال

کارت پستال از فعالیت هایی است که می توان هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی آن را انجام داد  که باعث ایجاد خودشناسی شده و کمک می کند تا احساسات و افکار منفی و آزار دهنده خود را بدون اینکه به زبان بیاورند به کمک دیگران بیان کنند. این فعالیت این گونه عمل می کند:

1-ابتدا برای هر نوجوان یک کارت پستال بخرید و از او بخواهید درباره هر مشکل یا شخصی احساس ناراحتی مانند ترس، غم، خشم و غیره می کند آن را در کارت پستال بکشد. به آن ها زمان بدهید درباه ان فکر کنند و به تصویر بکشند.

2- از آن ها بخواهید به خوبی فکر کنند که چه اتفاقی افتاد و چه حسی داشتند و دوست دارند درباره ین اتفاق چه چیزی بگویند.

3-حال از نوجوانان بخواهید تجربیات و احساسات خود را در سمت دیگر کارت پستال بنویسند. به آن ها بگویید در نوشتن احساسات خود با آزادی بیان کامل عمل کنند.

در انتها ازآن ها بخواهید از این کارت پستال در کشف احساسات خود کمک بگیرند و درباره اینکه درباره این احساس چه راه حلی دارند صحبت کنند.

افزایش تفکر مثبت در نوجوانان

تصویر را تغییر دهید

این تمرین به نوجوانان کمک می کند تا با ارائه راهکار های خلاقانه عزت نفس خود را تقویت کنند. همچنین این فعالیت باعث تخلیه انرژی این افراد و کاهش اضطراب نیز می شود. نحوه  این فعالیت به شرح زیر است:

ابتدا تمامی مواد مورد نیاز از جکله مجلات ، کتاب ها  قیچی، چسب، رنگ و غیره را در اختیار نوجوانان دهید و ازآن ها بخواهید یک تصویر به انتخاب خودشان از مجلات را بریده و طیق تخیلات خودشان آن را تغییر دهند. مثلا تصویر یک گربه را با دادن یک لبخند یا چشمان آبی وغیره تغییر دهند. درباره مهارت های هنری چیزی را به آن ها گوشزد نکنید اجازه بدهید آزاد و رها باشند. بعد از 15 دقیقه از آن ها بخواهید با یکدیگر درباره ایده ها و تصویر های تغییر یافته بحث کنند.

نتیجه گیری

راه ها و تمرینات متفاوتی برای افزایش اعتماد بنفس نوجوانان وایجاد تفکر مثبت در آنان وجود دارد که در این مقاله به تعداد محدودی از آن ها اشاره شد. شما والدین گرامی می توانید درکنار این موارد علاقه مندی های منحصربفرد در نوجوان خود را بیابید و از این طریق بهتر به او کمک کنید. به خاطر داشته باشید نوجوان شما در سن بسیار حساسی قرار دارد، بنابراین سعی کنید همراه و هم مسیر او باشید تا احساس تنهایی نکند.

منبع:

3.6/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx