تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

در دنیای امروز که تمامی آدم­ها در چهار دیواری­های کوچک همچون قفس اسیر شده اند، دستیابی آن­ها به رنگ­ها چشم­نواز طبیعت، کوه­ها و جنگل­ها کوتاه شده است. باید یاد بگیریم که روح و روان خود را با زیبایی­های هستی به آرامش برسانیم. برای این کار باید اول نگاه درستی به دنیای پیرامون خود داشته باشیم. سلامت روان انسان مهم­ترین بارزه وجودی انسان است. اگر انسان از آن دور شود دچار بیماری­های روحی و اعصاب و روان خواهد بود.

برای این کار باید اول بیاموزیم، چه چیزهایی می­تواند تا روح و ذهن انسان را نوازش دهد، در این میان می­توان به مهم­ترین نعمت الهی یعنی هنر دست پیدا کنیم. هنر توانایی آن را دارد تا پویایی روان انسان را به جریان اندازد و انسان هر روز پویاتر شاداب­تر و با انگیزه­تر به زندگی خود ادامه خواهد داد.

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

درک پروش ذهن و زیباشناسی باغچه ذهن

ذهن انسان همچون زمینی بکر و دست­نخورده است، مهم­ترین مسئله برای پرورش ذهن انسان شناخت  این زمین و شناخت نیازهای آن است. زمانی که شما یک باغچه کوچک دارید، اگر به این باغچه رسیدگی نکنید، علفـ­های هرز در میان گیاه­های زیبای شما رشد خواهد کرد. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که گیاه­های زیبای شما و حتی سبزیجات­تان دیگر آن زیبایی و طراوت قبلی را ندارد.

برای این­که باغچه شما همیشه شاداب و پر طراوت باقی بماند، باید قبل از هر کاری خاک باغچه را آماده کرده و بذر­ها و گیاهانی را که دوست دارید، در آن به کارید، را از قبل جدا کرده و در مرحله آخر مسیر پرورش این گیاهان را به درستی طی کنید.

برای آماده کردن خاک باید، تمام تلاش خود را بکنید تا به خوبی زیرورو شود. حالا که شما برای حاصلخیز کردن خاک آن را زیرورو می­کنید، هر آنچه از گیاهان هرز که در زیر خاک باقی مانده از زیر خاک خارج کرده و سنگ­ها را از درون خاک بیرون می­­آورید.

پس فکر انسان نیز همانند خاک می­ماند، زمانی که شما می­خواهید آن را پرورش دهید، کاملاً باید آن را زیرورو کنید، هنر توانایی این را دارد، تا با زیرورو کردن بستر ذهن انسان دگرگونی جدیدی در ذهن بوجود آورد و این دگرگونی سلامت روان انسان را تضمین کند. هنر این توانایی را دارد که تمام خاک­های ذهن انسان را زیرورو کرده و آنچه از انرژی منفی و افکار منفی در ذهن انسان­ها وجود دارد، را از آن خارج کند. با این کار پویایی روان انسان را به جریان می اندازد و در مسیر درست قرار می دهد.

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

هنر و جایگاه بی نظیر آن در دنیای نوجوانان

هنر باور زیباشناسی را در وجود انسان به بازی می­گیرد، باعث جوانه­زدن بذر­های زیبا در فکر انسان می­شود. شادی انسان­ها به خصوص جوانان و نوجوانان بستگی به شناخت بهتر هنر در وجود انسان دارد. هنر شادی نوجوانان را افزایش داده و آن­ها را به تکاپو وادار می کند تا در دنیای جدید به خوبی پیش بروند، هنر به بازی های نوجوانان هدف می­دهد. آن­ها را به سوی تضمین پویایی روان­شان پیش می­برد.

هنر مانند دارویی در روح انسان تأثیر می­گذارد، افرادی که مدت­ها دچار بیماری افسردگی خشم یا حتی نفرت شده اند، بعد از این که به درمان از طریق هنر روی آوردند، تأثیر بسزایی را در خود حس کردند.

در این رابطه می توان به تأثیر افسردگی در دوره پاندمی کرونا اشاره کرد. افسردگی در افراد بالای ۴۰ سال و کودکان بسیار شایع شد. زمانی که محققان بررسی کردند، متوجه شدند افرادی که برای کمک به خود به هنر روی آوردند، تأثیر باور نکردنی را در خود تجربه کردند. آن­ها شادی­های بسیاری را به دست آوردند و افسردگی در آن­ها به شدت کاهش یافت.

هنر به این دلیل که انسان را به دنیای متفاوت وارد می­کند، این توانایی را دارد که تمام دردها را پشت دیوارهای هنر باقی بگذارد، باعث می­شود تا افراد مدت بسیاری را فقط در رنگ­ها یا در اشعار، صداها و ملودی­ها غوطه­ور شوند.

هنر دریای آرام است، اما این توانایی را دارد تا به ناگاه به خروشی بی نظیر روی بیاورد، خروشی که تمام دریا را متلاطم کرده و زیبای آن را بی­نهایت کند، همانند زمانی که دریای ذهن انسان شروع به تلاطم می کند.

سلامت روان انسان همچون دریاست و ممکن است در لحظه خروشی عظیم را تجربه کند

در این دریا شما موجودات زیادی را که همه در تکاپو هستند، می­بینید. پرندگان در آسمان آبی به همان آرامی پرواز می­کنند، هماننده زمانی که دریا آرام بود. ماهی­ها به همان آرامی شنا می­کنند، همان­گونه که زمانی دریا آرام بود.

دریای متلاطم زیبایی های زیادی را به رخ می کشد، اما هرگز زندگی جانوران موجود در آن را به خطر نمی­اندازد. هنر در این­جا جایگاهی همچون دریا دارد، به همان شکل زمانی­ که دریا طوفانی ­شود، پویاتر خواهد بود، هنر توانایی آن را دارد که پویایی روان انسان را افزایش دهد. روان انسان همچون موج­های دریا به جریان می­افتد، هر تلاطم دنیای جدیدی خلق می­کند.

هنگامی که در ساحل ذهن خود قرار می­گیرید، با دنیایی که در آن زندگی می­کنید بیشتر آشنا می­شوید. دنیای ذهن شما به حدی عمیق است که برای رسیدن به درک این عمق باید مدت زیادی را در کنار ساحل دریا بنشینید و بیشتر به آن نگاه کنید، روان انسان همچون دریایی بزرگ و پیچیده است و برای شناختن آن زمان زیادی را باید صرف کرد.

زمانی که ذهن خود را بیشتر بشناسید خواهید دید که قدرتی در آن نهفته است که می­تواند، دنیایی متفاوت را خلق کند، هنر شاه کلید این دروازه است.

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

هنر درمانی در حیطه نوجوانان

هنر درمانی یکی از کارهایی است که روان­شناسان برای درمان رفتارهای غیر اجتماعی نوجوانان از آن استفاده می­کنند. محققان در حیطه اعصاب و روان بعد از بررسی نوجوانان بزهکار به مشکلات روحی روانی آن­ها پی بردند، این محققان متوجه شدند که بسیاری از بیماری­های روحی روانی نوجوانان نشأت گرفته از دوران کودکی آن­ها و با توجه به محیط زندگی نوجوانان و نوع آموزش و رفتارهای والدین­شان بوده است.

آن­ها اختلالات روانی بسیاری را مشاهده کردند و متوجه شدند که هر یک از این نوجوانان به دلیل شرایط زندگی از رشد فردی بازماندند، شادی نوجوانان به واسطه این مشکلات از بین رفته است. محققان تعداد زیادی از این نوجوان را در یک محدوده جمع آوری کرده و با بررسی تأثیر هنر روی آن­ها متوجه شدند، هنر توانایی آن را دارد تا به شکل مؤثری برای درمان و تغییر روند زندگی نوجوانان از آن استفاده کرد.

بعد از این­که این نوجوانان با هنر آشنا شدند، سلامت روان آن­ها به شدت تغییر کرد. هنر هر چه که باشد، موسیقی یا نقاشی و حتی تئاتر قدرت درمانی خود را روی روح و روان این نوجوانان نشان داده است.

البته با در نظر گرفتن این­که تئاتر مدت­ها در مدارس به عنوان وسیله کمک آموزشی مورد استفاده قرار گرفته بود، تأثیر آن بر نوجوانان و سلامت روان آن­ها مدت­هاست که تأیید شده است. این مسئله بعد از آموزش هنر به نوجوانان خیابانی تأثیرات آن بر سلامت روان نوجوانان اثبات گردید. محققان بعد از بررسی ذهن انسان به این باور رسیدند، که اگر می خواهند به نوجوانان برای رسیدن به اهداف­شان یاری دهند، نیاز به شاه کلیدی وجود دارد تا بتواند دروازه ذهن آن­ها را باز کرد و هنر این شاه کلید بود.

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

درمان استرس در نوجوانان و مدیریت ذهن

محققان بعد از بررسی بیماران مختلف به این نتیجه رسیدند که هنر به واسطه تأثیری که بر قسمت­های مختلف ذهن می­گذارد باعث می­شود، تا مغز شروع به درمان حالت­های تنشی خود کند، به این واسطه استرس به شکل کاملاً قابل قبولی در نوجوانان کاهش می­یابد.

با بررسی نوجوانان متوجه شده اند، شادی نوجوانانی که با هنر آمیختگی شخصیتی دارند بسیار بارز و حائز اهمیت است. محققان بعد از دستیابی به این مسئله در درمان استرس به یافتن راهکاری در مدیریت ذهن به وسیله هنر روی آوردند.

تأثیر هنر در حل سلامت روانی نوجوانان در پیدا کردن اعتماد به نفس بیشتر

آن­ها نوجوانان را تشویق کردند تا برای سلامت روان حداقل یه مورد از هنرهای هفتگانه را یاد گرفته و آن را تجربه کنند،این روان­شناسان به نوجوانان آموختند زمانی­که دچار استرس و ترس گردیدند، به هنر روی بیاورند. پویایی روانی و رشد اجتماعی در نوجوانانی که سعی در بهبود آرامش خود از طریق هنر کرده­اند، به پیشرفت بسیاری در حوزه رشد فردی و اجتماعی دست یافتند و این روند بسیار مورد توجه قرار گرفت رشد فردی و موفقیت­های اجتماعی در این نوجوانان روز به روز افزایش پیدا کرد.

مسئله حائز اهمیت دیگر در این پژوهش تأثیر هنر بر اعتماد به نفس نوجوانان بود، هنر باعث افزایش اعتماد به نفس در نوجوانانی که دچار مشکلات شخصیتی و مشکل ایجاد ارتباط با دیگران بودند را برطرف کرد. این مسئله باعث گردید تا محققین سعی در بهبود مشکلات بزهکاران اجتماعی از طریق هنر کنند.

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

رنگ­ها و تأثیر آن بر ناخودآگاه نوجوانان

شاید هرگز از خود نپرسیده باشید که تأثیر رنگها بر روح و روان نوجوانان چگونه خواهد بود. همه ما گاهی نسبت به بعضی از رنگ ها واکنش شدیدی از خود نشان خواهیم داد، بدون آن­که بدانیم، چرا؟ زیرا قرار گرفتن رنگ­های نادرست در کنار هم، می­تواند سلامت روانی افراد به خصوص نوجوانان را به خطر بی­اندازد.

گاه بدون توجه به تأثیر گذاری رنگ­ها در سرنوشت نوجوانان از آن­ها استفاده می­کنیم. این کار باعث ایجاد اختلال­های روانی در رشد فردی نوجوانان خواهد شد. دلیل از بین رفتن خلاقیت و توانایی تصمیم گیری درست و به موقع در نوجوانان است.

اولین چیزی که باید به آن­ها توجه کرد، این است که کودکان در دوران کودکی به رنگ­ها بسیار توجه خواهند کرد. رنگ­ها در ناخودآگاه وجودی آن­ها تأثیرات بسزایی دارد. انتخاب رنگ مناسب در اتاق کودک یا لوازم او می تواند، تأثیرات زیادی در سرنوشت کودک داشته باشد. زمانی که کودک به سن نوجوانی می­رسد، هر کدام از این رنگ­ها تأثیرات خود را در ناخودآگاه او نهادینه کرده است. انتخاب رنگ درست می­تواند، سرنوشت ساز باشد.

شناخت تأثیر رنگها بر سلامت روانی نوجوانان بسیار مهم است.

تأثیر هنر بر سلامت روان نوجوانان

در آخر

با توجه به این­که شناخت رنگ­ها نوعی زیبایی شناسی است. قرار گرفتن نوجوانان در کنار رنگ­ها سلامت روانی آن­ها را حفظ خواهد کرد و خلاقیت آن­ها را شکوفا می­کند، پویایی روانی را در وجود آن­ها متولورمی­نماید. به همین دلیل زمانی که نوجوانان، خردسال هستند. اگر به آن­ها آموزش هنر داده شود، خلاقیت و پویایی روانی آن­ها رشد خواهد کرد، باعث رشد فردی و اجتماعی و موفقیت ذهنی او خواهد بود. آن­ها را به سمت موفقیت سوق خواهد داد، اما اگر این اتفاق در زمان خردسالی صورت نگیرد، نوجوان دچار سردرگمی خواهد شد. برای ازبین رفتن این سردرگمی بهترین عملکرد استفاده از هنر است. پس توجه به این که در هر مرحله از سن انسان یادگیری هنر می­تواند کار­گشا باشد و دریچه­ای به دنیای بی­نهایت ذهن انسان باز کند.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx