راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه زمان مطالعه

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

در گذشته رفاه فرزندان از همه چیز برای خانواده ها مهم تر بود. فراهم کردن لباس مناسب، تحصیلات عالی و غذای مناسب اهمیت زیادی برای بزرگسالان داشت. اکثر والدین براین باور بودند که شاد بودن امر مهمی نیست و حتی ممکن است جلوی پیشرفت کودکشان را بگیرد. مهمترین درس تربیتی داشتن نظم بود.

در دنیای امروزی این مسئله حل شده است. تقریبا بیشتر خانواده ها به این نتیجه رسیدند که هرچه فرزند آنها شادتر باشد، احتمال موفقیت آن در آینده بیشتر است. عملکرد در دنیای امروز بسیار اهمیت دارد و شادی گزینه ای است که عملکرد انسان را بالا می برد. هرچقدر انسان دوران کودکی شادتری را سپری کند، در بزرگسالی عملکرد بهتری خواهد داشت.

برای داشتن فرزند شاد باید بسیاری از نکات تربیتی رعایت شود. خیلی از افراد معتقدند که شاد بودن یک امر ژنتیکی است زیرا والدین شاد، کودکان شاد دارند و والدین غمگین، کودکان غمگینی دارند. این قضیه مربوط به ژنتیک نمی شود، بلکه نشان دهنده تاثیر پذیری کودکان از والدینشان است. در نتیجه با دانستن نکات تربیتی همه می توانند فرزند شاد داشته باشند.

در اینجا بعضی از راز های تربیتی را برای داشتن فرزند شاد بررسی می کنیم. استفاده   درست از این روش های تربیتی به شما کمک می کند که فرزند شاد و خوشحالی داشته باشید.

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

تعریف خوشحالی

شادی و خوشحالی به نوعی احساس مثبت که در نتیجه احساس رضایت به وجود می آید، گفته می شود. این احساس معمولا لحظه ای است. این موضوع در کودکان با فعالیت زیاد بدنی بروز می کند. کودکانی که علاقه  زیادی به بیرون رفتن و بازی های بدنی دارند کودکان شادتری هستند.

نکته ای که قبل از بررسی رازهای تربیتی باید بدانید

مهمترین قدم برای تربیت فرزندان شاد والدین شاد است، بعضی وقت ها آدم ها احساس شادابی و سر زندگی را ندارند. یکی از کارهایی که می شود در این زمان انجام داد وقت گذراندن با دوستان یا فامیل هایی است که باعث خنده شما می شوند. خنده امر مسری ایی است و خنده دیگران باعث خنده شما می شود.

دقت داشته باشید که کودکان خنده را از شما یاد می گیرند. پس باید در موقعیت های مختلف با رفتارتان نشان دهید که شما سر هرچیز کوچکی عصبانی نمی شوید و هرچیزی ارزش ناراحتی ندارد.

خانواده شاد، فرزند شاد

آموزش ایجاد ارتباط

ایجاد ارتباط درست یکی از رازهای تربیتی برای داشتن فرزند شاد است. در مواقعی که کودک با هم سن و سال های خودش دچار درگیری می شود، واکنش والدین بسیار مهم است.  شما باید به فرزند خود آموزش دهید که با دیگران ارتباط برقرار کند. ارتباط با دیگران باعث شاد بودن و رشد فردی کودک می شود.

این آموزش میتواند به صورت تشویق فرزندتان به مهربانی و همدلی باشد. زمان خاصی را برای وقت گذراندن با دوستانشان اختصاص دهید. در بچه های کوچکتر می توانید این زمان را با والدین دیگر هماهنگ کنید و در کودکان بزرگتر این اجازه را بدهید که بعد از مدرسه با دوستانشان وقت بگذرانند.

اگر فرزند شما در دوست یابی و حفظ دوستان مشکل دارد با او صحبت کنید و علت را جویا شوید. فرزندتان را تشویق کنید تا در فعالیت های فوق برنامه با دیگران ارتباط برقرار کند. سعی کنید وقتی از او دعوت می شود او را به آن جمع ها ببرید یا از او بخواهید دوستان خود را برای مهمانی دعوت کند.

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

انتظار تلاش داشته باشید نه عالی بودن

کمال  گرایی بعضی از والدین باعث ایجاد افسردگی در کودکان می شود. والدینی که فقط به دستاورد های فرزندشان توجه دارند و تلاش های فرزندشان را نادیده می گیرند جلوی رشد فردی کودک خود را خواهند گرفت. این نوع رفتار باعث سرخوردگی و اضطراب در کودکان شده و حتی گاهی کودک دچار سوءتغذیه می شود.

بنابراین یکی دیگر از راز های تربیتی تحسین کردن کودک برای تلاشی که کرده و ایجاد حس کافی بودن در کودک است. اگر فرزند شما در کودکی تلاش کردن را یاد بگیرد، قطعا در آینده به موفقیت می رسد.

تشویق برای تلاش کردن، حس کافی بودن

خوش بینی را آموزش دهید

خوش بینی به قدری با شادی مرتبط است که عملاً می توان این دو را برابر دانست. کودکان خوشبین در مدرسه، کار و ورزش موفق ترند سالم تر هستند و عمر طولانی تری دارند. در نهایت از ازدواج خود راضی تر می شوند، کمتر با افسردگی و اضطراب مقابله می کنند.

از فرزندان خود بپرسید که چه چیزی آنها را خوشحال می کند

صحبت در مورد چیزهایی که باعث می شود احساس خوشحالی یا شکرگزاری کنید، راهی عالی برای تشخیص شادی در زندگی روزمره و تبدیل تجربیات منفی به تجربیات مثبت است. هنگام صرف غذا یا قبل از خواب بهترین زمان برای صحبت با کودکان است. سعی کنید علایق آن ها را درک کنید و در روز حداقل یکبار راجب علایقی که دارند صحبت کنید.

هنگامی که سن آنها بالا می رود می توانید پیشنهاد دفترچه خاطرات را به آنها بدهید. نوشتن راجب علایق شخصی میتواند راهی برای زندگی شادتر باشد.

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

آموزش کنترل کردن هوش هیجانی

بسیاری از کودکان دارای هیجان زیادی هستند. گاهی این هیجان بالا باعث بروز عصبانیت می شود که به مرور زمان کودک را سرخورده می کند. آموزش کنترل این هیجان یکی از رازهای تربیتی است که باید دقت ویژه ای به آن شود. این آموزش باید به گونه ای باشد که فرزند شما متوجه شود بدون پرخاشگری شنیده می شود.

صحبت کردن با فرزندتان و دادن حسفر امنیت به او بسیار مهم است. برای مثال اگر فرزند شما با فریاد اعلام می کند که عصبانی است سعی کنید با خونسردی علت عصبانیت را از او بپرسید.

نظم شخصی را آموزش دهید

داشتن نظم و انضباط باعث شادی فرزندان می شود، چرا که با داشتن این نظم می توانند آینده بهتری داشته باشند و به موفقیت های بیشتری برسند. یک تست بسیار مشهور در این باره تست شکلات بود که  والدین از کودک خود درخواست می کردند، دست به شکلات ها نزنند. بعضی از بچه ها مدت زیادی را منتظر والدین خود میماندند و بسیاری شکلات را در همان لحظه می خوردند.

بچه هایی که دارای نظم شخصی هستند، بهتر با ناامیدی و استرس کنار می آیند و تمایل دارند که احساس مسئولیت اجتماعی بیشتری داشته باشند. به عبارت دیگر، انضباط شخصی نه تنها به موفقیت در مدرسه و  خوب نشستن پشت میز شام، بلکه به شادی بیشتر، دوستان بیشتر و افزایش مشارکت جامعه منجر می شود.

یکی از راه های آموزش نظم شخصی کم کردن وسوسه از محیط است.

افزایش زمان بازی

همانطور که میدانید بازی کردن باعث خوشحالی کودکان می شود، اما شادی تنها هدف بازی نیست. بازی باعث تمرکز حواس در کودکان می شود. در دنیای امروزی کودکان زمان زیادی را صرف بازی های کامپیوتری می کنند؛ در نتیجه این وظیفه  والدین است که بازی های فیزیکی را برای کودک خود فراهم کنند یا با او بازی کنند.

بازی به کودکان کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه در گروه کار کنند، به اشتراک بگذارند، مذاکره کنند، تعارضات را حل کنند، احساسات و رفتار خود را تنظیم کنند و برای خودشان صحبت کنند.

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

تعیین وظیفه

تعیین تکالیف می تواند یک عامل کلیدی در کمک به آنها برای دستیابی به شادی طولانی مدت باشد. مطالعه ای نشان داد که انجام کارهای خانه در سنین ۳ و ۴ سالگی بزرگترین پیش بینی کننده موفقیت طولانی مدت است.

کودکانی که کارهای خانه را انجام می دهند، احساس می کنند که در حال حاضر شدن هستند و این به آنها کمک می کند تا با خانواده خود ارتباط بیشتری داشته باشند. این حس ارتباط ممکن است به آن ها کمک کند که در زمان های سخت از نظر ذهنی قوی بمانند.

انجام دادن کارهای روزمره باعث افزایش مسئولیت پذیری در کودکان می شود. مطمئنا کودکان علاقه ای به انجام دادن کارهای منزل ندارند و اینکار باعث افزایش استقامت آنها می شود. راز تربیتی داشتن فرزند مسئولیت پذیر دادن وظیفه های کوچک به او است.

چیدن تخت خواب ها و تمیز کردن آشپزخانه نیز می تواند به آنها احساس موفقیت بدهد و به آنها نشان دهد که با وجود اینکه جوان هستند، می توانند تفاوت ایجاد کنند.

با هم غذا بخورید

وقتی بچه ها تمرین های ورزشی، بازی ها و سایر فعالیت های فوق برنامه دارند، گرفتن چیزی در حین حرکت و خوردن در زمان های مختلف می تواند وسوسه انگیز باشد. اما اگر می خواهید بچه هایی شاد تربیت کنید، غذا خوردن در کنار هم یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید بکنید.

مطالعه  ای نشان داد دفعات بیشتر وعده های غذایی خانوادگی به شدت با خلق و خوی مثبت در نوجوانان مرتبط است. مطالعه دیگری نشان داد که نوجوانانی که با خانواده خود وعده های غذایی می خورند، دیدگاه های مثبت تری نسبت به آینده دارند.

اگر نمی توانید هر شب برای یک وعده غذایی خانوادگی دور هم جمع شوید، نگران نباشید. اکثر مطالعات نشان داده اند که خوردن چند وعده غذایی در هفته هم برای کودکان سودمند است.

ورزش خانوادگی انجام دهید

ورزش می تواند همه اعضای خانواده را شادتر کند. چه تصمیم داشته باشید که به عنوان یک خانواده با هم به پیاده روی شبانه بروید یا همراه فیلم های آموزشی در منزل تمرین کنید. یکی از رازهای تربیتی این است که اگر می خواهید فرزند شما کاری را انجام دهد، باید با او همراه شوید.

ممکن است فکر کنید که نیازی به ورزش کردن با هم نیست. در نهایت، کودک شما احتمالاً در زمان استراحت یا از طریق فعالیت های ورزشی ورزش می کند. دقت داشته باشید که ورزش شما را هم شاد میکند. همانطور که قبلا گفته شد؛ والدین شادتر فرزندان شادتری دارند.

لازم به ذکر است که ورزش درکنار فرزندتان باعث قوی تر شدن روابط عاطفی بین شما و فرزندتان می شود. همینطور خاطرات شاد و مثبتی را برای فرزندتان به جا می گذارید.

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

محیط شادی برای فرزندتان ایجاد کنید

ما دوست نداریم آن را بپذیریم، اما همه ما بسیار تحت تأثیر محیط خود هستیم، بیشتر از آنچه تصور می کنیم. طی تحقیقاتی که انجام شده است تماشا نکردن تلویزیون ارتباط مستقیم با شادی فرزندان دارد. شاید به این دلیل که وقتی فرزند شما در حال تماشای تلویزیون است از انجام کار هایی که باعث خوشحالی اش می شود عقب می ماند.

تمرین قدردانی

مطالعات نشان می دهند که احساس قدردانی با شادی رابطه مستقیم دارد. وقتی شما بابت چیزهایی که در زندگی دارید قدردانی می کنید و حس رضایت دارید این امر باعث شادی می شود. مطالعه دیگری ثابت کرده افرادی که قدردان هستند نگاه مثبت تری به زندگی دارند که باعث پیشرفت و موفقیت آنها می شود.

از دیگر رازهای تربیتی داشتن فرزند یا فرزندان شاد آموزش قدردانی و شکرگذاری به آنها است. می توانید برای فرزندان خود ساعت مشخص برای دعا تعیین کنید یا از آنها بخواهید داخل دفترچه خود راجب چیزهایی که بابتش قدردان هستند بنویسند.

کلام آخر

یکی از خواسته های اصلی والدین امروزی داشتن فرزندان شاد است. داشتن فرزند شاد امری ژنتیکی نیست و نیاز به تعلیم و تربیت ویژه ای دارد. باید دقت داشته باشیم که هرچقدر والدین شادتر باشند فرزندان شادتری خواهند داشت.

در اینجا رازهای تربیتی که برای داشتن فرزند شاد و خوشحال لازم است را مطرح کردیم. به طور خلاصه برای داشتن فرزند شاد باید شرایط و محیط مناسب را برای آنها فراهم کنیم. به آنها حس شنیده شدن بدهیم و زمانی که ناراحت هستند آنها را درک کنیم.

راز های تربیتی برای داشتن فرزندی شاد

ارتباط اجتماعی برای کودکان بسیار مهم است. بعضی وقتها کودکان در ایجاد ارتباط دچار مشکل می شوند که در این مواقع والدین باید به کمک آنها بیایند.

گذراندن وقت با فرزندان بسیار مهم است. باید در زمان های مخصوص فعالیت های خانوادگی مخصوصی برای فرزندان در نظر گرفته شود مثل یه شام خانوادگی یا ورزش خانوادگی.

منابع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx