مزایای مثبت اندیشی

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

وقتی صحبت از دیدگاه شما پیش می‌آید، یا “نیمه‌پر لیوان” یا ” نیمه‌خالی” آن را می‌بینید. اما این به چه معنا است؟ در ابتدایی‌ترین حالت ممکن این بدان معناست که شما یا فردی “خوش‌بین” هستید یا “بدبین”.  بسیاری از ما به دیدگاه‌هایی که داریم توجه زیادی نمی‌کنیم.

اما آیا تا به‌ حال به این موضوع فکر کرده‌اید که دیدگاه شما نحوه زندگی کردن شمارا تعیین می‌کند؟ فردی که از مزایای مثبت اندیشی برخوردار است، به شادی بیشتر تمایل دارد. درحالی‌ فردی که منفی نگر است، ناراضی و موفقیت کمتری را در زندگی کسب می‌کند. حال با ما همراه باشید که مزایا مثبت اندیشی  را بررسی کنیم.

با توجه به مطالب بالا، به نظر شما چرا این‌گونه است؟

باید گفت که  مثبت اندیشی به شما کمک می‌کند تا امکانات موجود در زندگی را ببینید. هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد.

این تنها یک مورد از مزایای مثبت اندیشی محسوب می‌شود. با برداشتن یک‌ قدم درراه مثبت اندیشی، شما چرخه‌ای را آغاز می‌کنید که در ابتدا متوجه شروع آن نخواهید شد. تحقیقات نشان داده است که بزرگسالانی که روزانه تفکرات مثبت اندیشی را مدیتیشن می‌کردند، هر روز احساس مثبت‌تری را تجربه می‌کردند.

 همچنین از دیگر مزایای مثبت اندیشی می‌توان به بهبودی در عملکرد بیماری‌ها اشاره کرد (صرف‌ نظر از آنکه شما مثبت اندیش هستید یا منفی نگر.)

سوال اول: مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی یا نگرش خوش بینانه، تمرکز بر هر چیزی با دید مثبت را گویند. این عمل می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت روحی و جسمانی شما داشته باشد.

بیایید نگاهی به 7 موردی که شما با مثبت اندیشی به آن دست پیدا می‌کنید بیاندازیم

  • باعث می‌شود انگیزه شما بیشتر شود
  • خود را در روحیه‌ی بهتری می‌بینید
  • بیشتر اوقات شاد هستید
  • باعث می‌شود چیزهای جدیدی را بخواهید تجربه کنید.
  • موفقیت بیشتر
  • شادی بیشتر
  • و انگیزه‌های بیشتر را به همراه دارد

همان‌طور که دیدین این چرخه خود به‌ خود شکل می‌گیرد و شمارا به فردی شادتر و بهتر تبدیل می‌کند.

کنترل و تغییر افکار خود

خبر خوب برای افرادی که تفکرات منفی دارند این است که می‌توانید ذهنیت خود را تغییر دهید و به فردی مثبت اندیش تبدیل شوید. نویسندگان و دانشمندان معمولاً ذهن انسان را به فضا تشبیه می‌کنند. به‌طورکلی، آن‌ها نورون‌های موجود در مغز انسان را به ستارگان کهکشان مقایسه و تشبیه می‌کنند.

مزایای مثبت اندیشی

ارتباط بین مثبت اندیشی و تفکرات

به  تصویر بالا نگاه کنید، می‌شود گفت این عکس ارتباط بین جهان نامتناهی اطراف ما و جهان محدود رو به تصویر می‌کشد. درون مغز ما میلیاردها سلول عصبی وجود دارد و وقتی تفکر یا چیزی را یاد می‌گیرید، بین سلول‌های عصبی شما مسیرهای الکتروشیمیایی تولید و تقویت می‌شود.

همان‌طور که به تفکرات جدید فکر می‌کنید، چیزای جدیدی را تجربه می‌کنید، ارتباطات و شاخه‌های بیشتری را در سیستم عصبی و نورون‌های مغز خود تولید می‌کنید. هنگامی‌که دوباره به این موضوعات فکر می‌کنید، مسیر نورون‌های خود را  تقویت می‌کنید.

پس تا آنجایی که می‌توانید ارتباطات مثبت داشته باشید. مسیرهای نشاط و زیبایی را بر سر راه خود قرار دهید. زیرا به ‌مرور زمان باعث تقویت مزایای مثبت اندیشی در شما می‌شود.

این روزها این امر که شما ذهن خود را می‌سازید یک موضوع ثابت ‌شده است. به همین دلیل شما می‌توانید هر مدلی که می پسندین ذهن خود را پرورش دهید. پس چه بهتر است که این کار را با عشق و شادی و مثبت اندیشی انجام دهید که به قدرت و مزایای مثبت اندیشی به مرور زمان پی ببرید.

مزایای مثبت اندیشی

از آنجایی که متوجه شدید می‌توانید زندگی خود را کنترل کنید، باید گفت که مزایای مثبت اندیشی به همین جا ختم نمی‌شود! در واقع مزایای زیادی برای مثبت اندیشی وجود دارد. هدف از یادگیری مثبت اندیشی داشتن یک زندگی طولانی و سرشار از شادی است.

مزایای مثبت اندیشی

تاثیرات مثبت اندیشی بر ذهن

اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که مثبت اندیشی چیزی نیست که بتوانید یک شبه به آن دست پیدا کنید. اینکه شما بخواهید از تفکرات منفی خود دست کشیده و به مثبت اندیشی برسید، زمان زیادی را سپری خواهد کرد. اما هیچ کاری نشد ندارد! با رسیدن به آن نقطه شما می‌فهمید که ارزش آن خیلی بیشتر از زمان و تلاشی بود که برای آن صرف کردید.

می‌خواهید مثبت اندیشی را تمرین کنید؟ ما به شما می‌گوییم

هنگامی شما یک بار تفکر منفی را در ذهن خود مرور کردید، زمان آن رسیده تا مثبت اندیشی با نیزه و سپر سبز خودش وارد ماجرا شود! در این شرایط می‌توانید این موارد را امتحان کنید:

  1. بیشتر لبخند بزنید؛ در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که حتی در موارد استرس‌زا لبخند می نزنند (حتی لبخند مصنوعی) نسبت به افرادی که حالت خنثی به خود می‌گیرند، احساس مثبت بیشتری دارند. اگر لبخند شما واقعی باشد سود بیشتری را می‌برید. پس سعی کنید با افرادی در ارتباط باشید که باعث خنده شما می‌شوند.
  2. آینده درخشان خود را به تصویر بکشید: در مورد آینده‌ای که آرزویش را دارید، مانند شغل، روابط، سرگرمی و غیره را در برگه‌ای یادداشت کنید. وقتی تصور می‌کنید که زندگی شما خوب پیش می رود، زمان حال خوشحال‌تری را خواهید داشت.
  3. بر نقاط قوت خودتان تمرکز کنید: هر روز به مدت یک هفته بر نقاط قوت خودتان فکر کنید. مانند مهربانی، نظم یا خلاقیت و غیره… به این مورد فکر کنید که از چه روش‌هایی می‌توانید نقاط قوت خود را تقویت کنید تا مزایا مثبت اندیشی در شما تقویت شود.

مزایای مثبت اندیشی

مواردی که باید در مورد مزایای مثبت اندیشی بدانید

 چیزهایی که دانستن آن برایتان مفید است

همه‌ی موارد بالا مفید و عالی به نظر می‌رسیدند، درست است؟ اما اگر به‌طور طبیعی بدبین باشید یا تفکرات منفی را داشته باشید چه؟ نگران این مورد نباشید. می‌توانید با توجه به مزایا مثبت اندیشی به مرور زمان این مشکل خود را برطرف کنید. به ‌شرط آنکه بتوانید آن را هر روز تکرار کنید و از تفکرات مثبت خود غافل نشوید.

کلام آخر

مزایای مثبت اندیشی بیشتر از آن چیزی است که شما تصورش کنید. امروزه افراد به این نتیجه رسیده‌اند که اگر مثبت اندیش باشند زندگی راحت‌تر و شادتری را خواهند داشت. مشکلات در زندگی همه ما وجود دارد. اما با تفکرات مثبت می‌توانید ناراحتی و استرس خود را به حداکثر برسانید. همواره به این نکته توجه کنید که مشکلات و شرایط همچون شرایط خوب گذرا هستند، اما این حال و حس خوب شما است که در آخر برای شما روحیه‌ی مثبت و شادی را به همراه می‌آورد.

منبع:

https://www.unfinishedsuccess.com/benefits-positive-thinking-infographic

/https://www.webmd.com/mental-health/positive-thinking-overview

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx