زندگینامه کیمیا علیزاده – تکواندو

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه کیمیا علیزاده – ورزشکار

پادکست زندگینامه کیمیا علیزاده تکواندو

بیوگرافی کیمیا علیزاده تکواندو (زندگینامه ورزشکاران)

کیمیا علیزاده تکواندوکار زن ایرانی است که در مسابقات المپیک ریو 2016 در وزن 57 کیلوگرم موفق شد مدال نقره این رقابت ها را به خود اختصاص دهد. وی نخستین زن ایرانی است که توانست در مسابقات المپیک مدال کسب کند، همچنین با هجده سال سن توانست به عنوان جوان ترین مدال آور تاریخ ایران در رقابت های المپیک شناخته شود.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه کیمیا علیزاده با ما همراه باشید.

دوران کودکی کیمیا علیزاده (زندگینامه ورزشکاران)

دوران کودکی

در شرح زندگینامه کیمیا علیزاده زنوزی این گونه آمده است که وی در نوزدهم تیرماه 1377 در شهر کرج به دنیا آمد. خانواده ی کیمیا اصالتا آذری هستند، پدرش اهل شهر زنوز واقع در بخش مرکزی شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی است و یک کارگاه ساخت رومیزی دارد، مادرش نیز اهل استان اردبیل می باشد. کیمیا فرزند اول خانواده است و یک برادر کوچک تر از خودش دارد.

کیمیا زمانی که 7 ساله بود توسط مادرش مورد تشویق قرار گرفت تا در کلاس های تکواندو شرکت کند. البته هدف آن ها در ابتدا فقط پر کردن اوقات فراغت بود. اما پس از چندی استعدادهای شگفت انگیز کیمیا در این رشته ی ورزشی شکوفا شد و پای او را به مسابقات کشوری باز کرد.

کیمیا علیزاده در دوران دبیرستان رشته ی ریاضی فیزیک را انتخاب کرد اما به خاطر مشکلات ورزشی تصمیم گرفت رشته ی خود را به علوم تجربی تغییر دهد و همین موضوع او را یک سال از درس و مدرسه دور کرد. اما با وجود تمام این ها کیمیا بسیار در تحصیل خود کوشا و موفق است.

آغاز فعالیت کیمیا علیزاده (زندگینامه ورزشکاران)

آغاز فعالیت حرفه ای

کیمیا علیزاده خیلی زود در رشته ی تکواندو پیشرفت کرد، به گونه ای که هم اکنون به او «لقب پدیده ی تکواندو» و «کیمیای ورزش ایران» داده شده است. مربیان تیم ملی بسیار روی توانایی ها و مهارت او برای کسب مدال در مسابقات آسیایی 2014 اینچئون حساب ویژه ای باز کرده بودند. او به کره جنوبی هم سفر کرد اما در مسابقات شرکت نکرد و فقط رقابت دیگر تکواندوکاران را تماشا کرد، به این دلیل که مسئولان برگزار کننده ی مسابقات به خاطر سن پایین به او اجازه ندادند تا در رقابت ها شرکت کند.

مسئولان ورزش کشور و خود کیمیا از این اتفاق بسیار غافلگیر شدند، حتی فدراسیون تکواندو به خاطر این مسئله شکایت کرد اما با این حال مسئولان به او اجازه ی حضور در رقابت ها را ندادند. این گونه بود که کیمیا علیزاده به خاطر این که سنش زیر 17 سال بود از مسابقات آسیایی دور ماند. ولی او با وجود تمام این ها ناامید نشد و با انگیزه و اعتماد به نفس زیاد در مسابقات جهانی شرکت کرد و خوش درخشید تا در تاریخ تکواندو ایران بی سابقه باشد.

حضور کیمیا علیزاده در المپیک ریو 2016

حضور در المپیک ریو 2016

کیمیا علیزاده بعد از یک دوره استراحت به عنوان نماینده ی ایران در وزن دوم المپیکی زنان در مقابل حریف خود «فیتریانا یوسف» از کشور اندونزی قرار گرفت و موفق شد او را 19 بر صفر شکست دهد و به مرحله ی نیمه نهایی راه یابد. پس از آن در گام بعدی در مقابل «نیاما گارانگ» از کشور نپال قرار گرفت، و توانست در راند دوم نتیجه مسابقه را 15 بر 2 به نفع خود به پایان برساند و به فینال رقابت های وزن -57 کیلوگرم راه یافت و سهمیه المپیک ریو 2016 را برای ایران به دست آورد.

کیمیا علیزاده در اولین مبارزه المپیکی خود به مصاف «آنا زانینویک» از کشور کرواسی رفت و او را شکست داد و موفق شد مجوز ورود به مرحله ی یک چهارم نهایی این مسابقات را دریافت نماید. پس از آن در برابر رقیب اسپانیایی خود با نتیجه ی 8 بر 7 شکست خورد. رقیب اسپانیایی به فینال این وزن راه پیدا کرد. علیزاده در گروه شانس مجدد برای کسب مدال برنز به رقابت پرداخت و در دیدار ماقبل رده بندی توانست حریف تایلندی خود را شکست دهد و وارد مرحله ی رده بندی شود.

کیمیا علیزاده در دیدار رده بندی موفق شد رقیب سوئدی خود را شکست دهد و ضمن به دست آوردن مدال برنز، توانست عنوان نخستین بانوی مدال آور ایران در کاروان المپیک را به خود اختصاص دهد.

موفقیت کیمیا علیزاده با واکنش های زیادی از سوی بزرگان و دولت مردان همراه بود که در اینجا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران:

من از صمیم قلب از تمام زنان ورزشکاری که در عرصه ی بین المللی با حجاب حضور دارند تشکر می کنم.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران:

دخترم کیمیا همه ی مردم به ویژه بانوان ایران زمین را شاد کردی. شادی همیشگی را برایت آرزو می کنم.

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور:

بی تردید این افتخارآفرینی که با غیرت، سختکوشی، اعتماد به نفس و شجاعت مثال زدنی شما نصیب کشور عزیزمان شد، در تاریخ این دیار و در خاطره ی مردمان آن به ویژه دختران و زنانمان مانا بوده و افق های روشنی را فراروی ورزش زنان در دولت تدبیر و امید خواهد گشود.

وزارت ورزش و جوانان ایران:

آرزو می کنیم و امیدواریم دختران و زنان ایرانی، با تلاش و کوشش بیشتر موانعی را که در سر راهشان قرار دارد را کنار زده و قله های بلندتری را فتح کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا:

کسب اولین مدال المپیک تاریخ ورزش زنان ایران را به کیمیا علیزاده و ملت ایران تبریک می گوییم.

حضور کیمیا علیزاده در رقابت های قهرمانی تکواندو جهان 2017

حضور در رقابت های قهرمانی تکواندو جهان 2017

کیمیا علیزاده توسط فدراسیون جهانی تکواندو به عنوان پرچم دار بیست و سومین دوره رقابت های قهرمانی جهان 2017 کره ی جنوبی انتخاب شد. وی در 30 ژوئن مصادف با روز جمعه 9 تیرماه 1396 موفق شد مدال نقره این رقابت ها را از آن خود کند. این نخستین بار بود که یک نفر از اعضای تیم تکواندوی زنان ایران به فینال مسابقات جهانی راه یافت.

ولی پزشکان می گفتند که در این مسابقات بدن کیمیا علیزاده دچار آسیب شده و باید مورد جراحی قرار گیرد. گویا بیشتر این آسیب ها مربوط به قبل از مسابقات کره جنوبی بود. نزدیکان و هواداران کیمیا علیزاده اعتقاد دارند که او با وجود تمام آسیب هایی که دیده است، تلاش فراوانی کرد تا در مسابقات باقی بماند. سرمربی او در این رابطه اعلام کرد که آسیب های کیمیا به تدریج جدی تر شد ولی باز هم در رقابت های جهانی کره جنوبی با اقتدار شرکت کرد و موفق شد مدال کسب کند.

زندگی خصوصی

کیمیا علیزاده به خاطر موفقیت ها و کسب مقام های بین المللی از طرف وزارت علوم بدون کنکور در دانشگاه پذیرفته شده است و قصد دارد در رشته ی فیزیوتراپی تحصیلات خود را ادامه دهد تا بتواند به ورزشکاران بعد از خود خدمت کند.

کیمیا الگوی ورزشی و اخلاقی خود را » مهرو کرمانی» معرفی می کند. به جز تکواندو به ورزش والیبال علاقه ی زیادی دارد. ماکارونی و کشک بادمجان غذاهای موردعلاقه ی او هستند. برای تفریح دوست دارد به کوهنوردی و گردش با دوستانش بپردازد.

عکس های کیمیا علیزاده

عکس کیمیا علیزاده و پدرش

بیوگرافی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده

عکس کیمیا علیزاده

زندگی نامه کیمیا علیزاده

مبارزه کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده در خندوانه

کیمیا علیزاده

زندگینامه کیمیا علیزاده

عکس کیمیا علیزاده

زندگی نامه کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده و پدرش

عکس های کیمیا علیزاده

بیوگرافی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده و مربی

کیمیا علیزاده

زندگینامه کیمیا علیزاده – ورزشکار

کسب افتخارات و عناوین ورزشی

کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی جهان 2014 در دسته بندی جوانان

کسب مقام اول در مسابقات آزاد کره 2014 گیونگجو در دسته بندی جوانان

کسب مقام اول در المپیک تابستانی جوانان 2014 نانجینگ در دسته بندی جوانان

کسب مقام اول در بازی های آزاد ترکیه 2014 آنتالیا در دسته بندی جوانان

کسب مقام اول در مسابقات جام فجر 2015 تهران در دسته بندی ارشد

کسب مقام دوم در مسابقات آزاد هلند 2015 در دسته بندی ارشد

کسب مقام سوم مسابقات قهرمانی جهان 2015 در دسته بندی ارشد

کسب مقام سوم مسابقات قهرمانی جهان 2015 مسکو در دسته بندی ارشد

کسب مقام اول در مسابقات انتخابی المپیک 2016 مانیل در دسته بندی ارشد

کسب مقام سوم در المپیک 2016 ریو در دسته بندی ارشد

4.2/5 - (12 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx