زندگینامه بوسین بولت – دونده

نظرات 2
7 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه بوسین بولت - دونده

بیوگرافی بوسین بولت(زندگینامه ورزشکاران)

در زندگی نامه یوسین بولت اینگونه آمده است که: نام کامل یوسین بولت، یوسین استین لئو بولت می باشد. بولت در ۲۱ آگوست سال ۱۹۸۶ در شهر کوچک شرود کانتنت در ترلاونی جامائیکا متولد شد. بولت یک خواهر و برادر دارد. والدین او یک بقالی داشتند و یوسین اوقات خودش را با بازی کریکت و فوتبال در خیابان سپری می نمود.

یوسین در دوران کودکی وارد دبستان والدنسیا شد و آن زمان بود که او با شرکت در مسابقات ملی سالانه دبستان های جامائیکا، توانایی های خود در رشته دو میدانی را به نمایش گذاست.
او در سن ۱۲ سالگی سریعترین دونده مدرسه در دوهای بالای صد متر بود. یوسین با ورود به دبیرستان بازهم تمرکز خود را روی رشته های ورزشی دیگر معطوف نمود، اما مربی کریکت او متوجه سرعت یوسین شد و به او اصرار کرد رشته های دو و میدانی را نیز امتحان کند.
پابلومک نیل، دونده سابق المپیک و جارت، مربیگری یوسین بولت را برعهده گرفتند و او را تشویق کردند تا تمام انرژی خودش را صرف بهبود توانمندی های دو کند.
در سال ۲۰۰۱، یوسین بولت اولین مدال خود در رقابت های سالانه قهرمانی دبیرستان های جامائیکا را به دست آورد. وی ۲۰۰ متر را در ۲۲ ثانیه و چهار صدم ثانیه دوید و به مدال نقره دست یافت.
از این به بعد، مک نیل مربی اصلی یوسین بولت شد و دو طرف روابط بسیار خوبی با هم داشتند، اگرچه مک نیل گاهی اوقات از بازیگوشی و شیطنت های بولت که دل به تمرین نمیداد، ناراحت بود.

در حال حاظر یوسین بولت یا اوسین بولت دوندهٔ جامائیکایی دو سرعت و سریعترین انسان جهان می باشد. او رکورددار کنونی و قهرمان المپیک دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر دنیاست و به‌ همراه هم‌ تیمی‌ های جامائیکایی‌ اش رکورد دو ۴ در ۱۰۰ متر امدادی جهان را در نیز اختیار دارد. یوسین بولت نخستین دوندهٔ سرعتی است که شش مدال طلای المپیک را کسب کرده و از سال ۱۹۷۷، که ثبت اتوماتیک زمان دو اجباری شد، تا کنون، نخستین شخصی است که به‌طور همزمان رکورد دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر را در اختیار دارد.

یوسین بولت نخستین بار رکورد دو ۱۰۰ متر را در ۳۱ مهٔ ۲۰۰۸ در مسابقات جایزه بزرگ ریباک در نیویورک به ۹ ثانیه و ۷۲ صدم ثانیه کاهش داد، که دو صدم ثانیه بهتر از رکورد هموطنش آسافا پاول بود.

او در المپیک پکن توانست سه مدال طلا کسب نماید و همزمان رکورد جهان و المپیک را در سه مادهٔ دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر و ۴ در ۱۰۰ متر امدادی، بشکند. وی در المپیک پکن توانست رکورد جهان را در ماده ۱۰۰ متر به ۹٫۶۹ ثانیه ترقی بخشد. یوسین بولت همچنین موفق شد در ماده ۲۰۰ متر، رکورد ۱۲ ساله مایکل جانسون به میزان ۱۹٫۳۲ ثانیه را شکسته، ۲۰۰ متر را در ۱۹٫۳۰ ثانیه بدود. او در رقابت چهار در صد متر المپیک ۲۰۰۸ هم، به عنوان سومین دونده تیم ملی جامائیکا دوید و با رساندن چوب به آسافا پاول، به همراه سه هموطن خود رکورد خارق‌ العاده ۳۷٫۴۰ متعلق به تیم ملی آمریکا را به میزان ۳۰ صدم ثانیه بهبود بخشیده، به ۳۷٫۱۰ ثانیه رساندند. به این ترتیب، بولت با سه مدال طلا، سه رکورد المپیک و سه رکورد جهان از چین به جامائیکا بازگشت.

یوسین بولت در قهرمانی جهانی برلین ۲۰۰۹ مجدداً رکورد دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ جهان را به‌ ترتیب به ۹٫۵۸ ثانیه و ۱۹٫۱۹ ثانیه کاهش بخشید.

او در المپیک ۲۰۱۲ لندن هم سه مدال طلای خود را در این سه ماده تکرار کرد و ۱۰۰ متر را ظرف ۹ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه طی کرده و رکورد المپیک را ۶ صدم ثانیه بهبود بخشید.

عکس های اوسین بولت

زندگینامه بوسین بولت - دونده

زندگینامه بوسین بولت - دونده

زندگینامه بوسین بولت - دونده

زندگینامه بوسین بولت - دونده

زندگینامه بوسین بولت - دونده

زندگینامه بوسین بولت - دونده

یوسین بولت در رقابت‌ های جهانی ۲۰۱۵ پکن همچون دوره های گذشته در سه ماده مدال طلا شد. در دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر بترتیب با زمان های ۹٫۷۹ ثانیه و ۱۹٫۵۵ ثانیه به مدال طلا دست پیدا کرد و در دوی ۴ در ۱۰۰ متر امدادی به همراه آسافا پاول، نستا کارتر و نیکل آشمیده با رکورد ۳۷٫۳۶ ثانیه زودتر از سایر تیم‌ ها از خط پایان عبور کرد و مدال طلا را به خود اختصاص داد. او این قهرمانی ها را در سن ۲۹ سالگی بدست آورد.

یوسین بولت اولین دوندهٔ جوان (۱۸ تا ۱۹ سال) بود که توانست ۲۰۰ متر را زیر ۲۰ ثانیه بدود. این ثبت رکورد در مسابقات قهرمانی جوانان جهان ۲۰۰۴ انجام شد که در آن بولت با زمان ۱۹٫۹۳ ثانیه، با شکستن رکورد جوانان جهان، که در اختیار روی مارتین قرار داشت، توانست رکورد این ورزشکار آمریکایی را بهبود بخشد.

رکورد شخصی او در ۴۰۰ متر نیز ۴۵٫۲۸ ثانیه است. قهرمان المپیک ۲۰۱۶ .. صاحب طلای ریو ۲۰۱۶

اتفاقات برای یوسین بولت

بولت در رقابت‌ های جهانی ۲۰۱۱ کره جنوبی در دو ۱۰۰ متر با خطا از دور رقابت‌ ها حذف شد.

زندگینامه بوسین بولت - دونده

سخنان آموزنده از اوسین بولت

– تکرار کردن دشوارتر از هر چیز دیگری است.
– به آغاز مسابقه فکر نکن، به پایان آن فکر کن.
– شکست خوردن همیشه ندایی بیدار کننده است.
– رویاهای خود را باور داشته باش و اینکه همه چیز امکان پذیر است.
– من در طول سالها سخت کار کرده ام، بارها مصدوم شدم و باز هم سخت کار کردم، و به موفقیت رسیدم.

۴.۷/۵ - (۶۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx