بدن مثبت

1 نظر
10 دقیقه مطالعه

کلمه پرطرفدار مثبت نگری به بدن در سال 2012 در دنیای مجازی رایج شد. بدن مثبت به معنای دیدن افراد جامعه، بدون قضاوت و بی توجهی به دیدگاه جامعه و ترندهای زیبایی نسبت به بدنمان است. همه آدم ها مستحق داشتن بدنی مثبت هستند.

در این مقاله سعی داریم مثبت اندیشی بدن، مزایا و جنبه های مختلف آن را تعریف کنیم و به پرورش و  به چالش کشیدن افکار غلط جاافتاده در جامعه می پردازیم.

بدن مثبت

بدن مثبت جنبشی است اجتماعی و جهانی که ارزش های آن شامل برابری و پذیرش انواع فرم، رنگ و اندازه های بدن است. یکی از اهداف مهم این جنبش این است که به مردم نشان دهد جامعه و به خصوص رسانه های اجتماعی چطور فیزیک بدن انسان را نمایش می دهد. بدن ها به هرشکل و اندازه ای وجود دارند. چربی، سلولیت و چین و چروک طبیعی است مهم لذت بردن و قدردان بودن از جسمی است که دارید.

برای بسیاری از مردم به معنی احترام و پذیرش بدنهایی است که دارای اضافه وزن یا کمی وزن هستند یا به طور کلی متفاوت از آن چیزی هستند که جامعه به عنوان قابل قبول می شناسد.

مروری بر اولین حرکات این جنبش

در سال 1969 یک مهندس که از رفتار مردم جهان با افراد چاق عصبانی شده بود، انجمن ملی برای آمریکایی های چاق تأسیس کرد که امروزه به عنوان انجمن ملی پیشگیری از چربی آن را می شناسند.

این حرکت به پذیرش چربی و پایان دادن به رویه چربی سوزی و تبعیض علیه افراد با ظاهر متفاوت متمرکز شد.

در همین دوره، جامعه شروع کرد به پذیرش این مهم که لاغری، تنها شکل از انسان ها برای نمایش دادن و دوست داشتن نیست. همچنین تغییر این روند استانداردهای زیبایی زنانه غیرواقعی به رویکردی جامع تر و واقع بینانه تر تبدیل شدند.

اهمیت بدن مثبت

همه ما میدانیم برای داشتن زندگی خوب و رضایت بخش در قدم اول باید از شخص خودمان رضایت درونی و آرامش داشته باشیم. از آنجا که نوع تفکر، عقاید و باورهایمان بیشتر از آنچه فکر می کنیم بر سلامت ما تأثیر می گذارد پس تلاش کنیم تا با کنترل وضعیت و تمرکز روی خود کیفیت زندگی مان را بالا ببریم.

محققان با زیر نظر گرفتن حدود 660 نفر دریافتند کسانی که نگاه مثبت به پیری داشتند، حدود 5 تا 7 سال بیشتر از کسانی که نگاه منفی داشتند عمر کردند.

دید مثبت داشتن نسبت به زندگی تنها این نیست که نگاه منتقدانه به زندگی داشته باشیم، بلکه به این معنی است که در هر صورت خود را دوست بداریم.

همانطور که متخصصان کشف کردند خیلی لاغر بودن به طور کلی سلامت عمومی بدن را ارتقا نمی دهد و همینطور خیلی چاق بودن عوارض پزشکی دیگری را سبب می شود. در نتیجه پزشکان افراد را به رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم تشویق می کنند.

تصورات اشتباه در مورد مثبت نگری بدن

برخی افراد معتقدند که مثبت اندیشی ساده و شامل تغییر بدن است. در صورتی که مثبت اندیشی واقعی یک فرآیند مداوم برای تغییر باورها، افکار و رفتارها و بررسی نحوه تعامل آنها با یکدیگر است.

وقتی به این مورد فکر می کنیم ممکن است تصویری از بدن سالم و بدون نقص در ذهن مان نقش ببندد. در صورتی که مهم پذیرفتن عیب و نقص ها و دوری از کمال گرایی و مقایسه است.

روانشناسی بدن مثبت

در مورد این حرکت باید گفت، حرکت مثبت بدن نشان از این درک است که پیام های سختگیرانه و منفی درباره ظاهر و بدن افراد برای بسیاری از آنها از نظر احساسی، روانی و جسمی مضر است. این جنبش راه حلی است برای این اعتقادات مشکل ساز و مضر که توسط جامعه ارائه شده است.

این روانشناسی بر راه های بهبود عملکرد و رفاه بیشتر از بیماری و اختلال تمرکز دارد. مثبت اندیشی نه تنها شامل عدم وجود تصویر منفی از بدن، بلکه احترام و قدردانی از آن است.

تصویر بدنی منفی می تواند عواقب زیادی بر سلامت روانی داشته باشد و عملکرد ما را بدتر کند با مثبت اندیشی می توانیم جلوی اختلالاتی مانند اختلالات خوردن را کاهش دهیم و بگذاریم فرد در بهترین حالت خودش فعالیت داشته باشد. تحقیقات روانشناختی نشان داده است که مثبت اندیشی با بهبود رفتارهای مراقبت از خود همچنین رژیم غذایی سالم، ورزش و رفتارهای ناسالم کمتر، خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد.

کمبود اعتماد به نفس مشکلی سر راه بدن مثبت

در سال 2000 فرهنگی به وجود آمد به نام لاغری. در این فرهنگ با جراحی پلاستیک، عمل زیبایی، رژیم های غذایی خطرناک به یک قاعده برای اکثر افراد جامعه تبدیل شد. این فرهنگ به سرعت مردم را دچار عزت نفس پایین، افسردگی، اختلالات در زندگی شان کرد.

با ادامه این روند اینترنت تبدیل به محل اصلی شرمساری انسان ها از بدن خود و نارضایتی هرروزشان زمانی که خود را در آیینه می دیدند، شد. با بیشتر شدن کمبود اعتماد به نفس مردم عده ای تصمیم گرفتند که حرکتی در راستای تغییر این افکار و سبک زندگی مردم دهند، آنها در مورد عادی سازی انواع مختلف بدن صرف نظر از اندازه و وزن تلاش کردند.

راه هایی برای مثبت نگری

در این نگرش یاد می گیرم طبیعت بدن خود را بپذیریم و از نظر احساسی تلاش کنیم که بدنی مثبت داشته باشیم. زیرا نه تنها در زندگی فردی، بلکه در اجتماع هم باید قدرت پذیرش خود را داشته باشیم و این حس را به جامعه هم انتقال دهیم. بنابراین، کسانی که از مشکل کمبود اعتماد به نفس و منفی نگری رنج می برند نیز بتوانند الگو مناسب داشته باشند.

تأثیر حالات چهره بر مثبت اندیشی

علم روانشناسی می گوید حالات چهره بر خلق ما تأثیر مستقیم دارد. در مطالعه ای برای دو گروه آزمایشی فیلمی را پخش کردند گروه اول قلمی در دهان داشتند، این قلم باعث شد چهره آنها خندان شود در نهایت گروه اول فیلم برایشان خوش آیند تمام شد، ولی گروه دوم که با چهره ای گرفته فیلم را تماشا کردند، احساس مطلوبی نداشتند.

تأثیر اهداف در مثبت اندیشی

مثبت بودن یک ویژگی نادر است که فراز و نشیب های زیادی دارد بنابراین، انتخاب هدف مناسب و ترغیب کننده برای شما به عنوان یک محرک عمل کرده و می تواند شما را به روشنی و مثبت اندیشی نزدیک کند.

شروع روز با افکار مثبت

تفکر مثبت بسیار قدرتمند است، زیرا می تواند سلامت عاطفی و جسمی افراد را افزایش دهد که باعث کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس می شود. داشتن افکار مثبت می تواند برای شما در موقعیت های بد مانند یک عینک با رنگ رز عمل کند به این معنی که در این شرایط نیز می توانید دیدگاه خوشبینانه ای داشته باشید.

تمرکز روی افکار مثبت

هر دو چیز خوب و بد بخشی از زندگی ما هستند. بنابراین، انرژی خود را به جای افکار منفی روی افکار مثبت متمرکز کنید. وقتی نمی توانید چیزی را تغییر دهید بهتر است با افکار مثبت با آن مقابله کنید و هر موقعیتی را به عنوان فرصتی در نظر بگیرید که به شما در پرورش شخصیتتان کمک کند.

ثبات روی دیدگاه خود داشته باشید

قطعاً در زندگی موقعیت هایی پیش می آید که فکر شما را بهم می ریزد. همچنین ممکن است شما را از دیدگاه مثبت خود دور کند و ناخودآگاه در افکار منفی غرق شوید. به یاد داشته باشید که این قسمت تنها بخشی از زندگی و گذرا است وقتی احساس فشار می کنید به خود کمی فرصت دهید تا دوباره روحیه خود را به دست آورید.

یک روز ممکن است بدن خود را دوست داشته باشید و روز دیگر حس خوبی به آن نداشته باشید. اما همچنان باید به خاطر وجود و کارایی آن قدردان باشید.

بدن مثبت

دوست داشتن بی قید و شرط خود

سبک زندگی سالم داشته باشید

رژیم غذایی مناسب، فعالیت های روزانه مرتب و برنامه خواب منظم داشته باشید. کسانی که سبک زندگی سالمی ندارند، بعد از مدتی دچار مشکلات جسمی و روحی می شوند.

کلام آخر

ممکن است بعضی از ما دیدگاه کاملی در مورد مثبت اندیشی نداشته باشیم، اما در هرحال ما وارد تغییر فرهنگی بزرگی شدیم و هنجارهای زیادی در مورد بدن و زیبایی در حال پیشرفت است.

همه ما گذشته ای و تاریخی داریم که بر دیدگاه ما تأثیر مستقیم می گذارد. در آخر بدن مثبت میتواند ایده ای بسیار پیچیده تر از آنچه به نظر می رسد باشد.

منابع:

  • https://www.verywellmind.com/body-positivity-vs-body-neutrality-5184565
  • https://www.psychologytoday.com/us/blog/body-politics/202002/body-positivity-it-s-here-it-s-now-what-does-it-mean
  • https://www.therecoveryvillage.com/mental-health/eating-disorders/related/importance-of-body-positivity/
  • https://www.marketing91.com/10-ways-to-be-positive/
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx