25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید

دست کم گرفتن و تحقیر کردن خود به این دلیل که طعمه عادت های بد شده اید کار خوبی نیست. هر کسی در زندگی خود طعمه بعضی عادت های بد می شود. با این حال، کسی که بتواند این اشتباه را بپذیرد و عادت های بد را را ترک کند، یک برنده واقعی در زندگی خواهد بود.

وقتی به سبک زندگی خود نگاه می کنید، متوجه می شوید که گرفتار شدن در فهرستی از عادت های بد چقدر آسان است. بخش دشوار این است که عادت های بد را ترک کنید و خود را از آنها رها کنید.

عادت جویدن ناخن یا بازی کردن با موهایتان ممکن است در ابتدا بی ضرر به نظر برسد، اما ترک این عادت ها در طولانی مدت سخت می شود. در کنار اینها، برخی عادات بد مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل برای سلامتی شما بسیار خطرناک هستند.

این دو عادت می توانند منجر به سرطان و بیماری های ریوی شوند. بهترین راه حل در چنین شرایطی ترک این عادات بد با پیروی از یک زندگی روتین خوب است. در این مقاله قصد داریم به برخی از عادات بدی که باید فوراً آنها را ترک کنید اشاره ای داشته باشیم.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

عادات بدی که باید فوراً آن را ترک کنید

همان طور که قبلا گفتم، عادت های بد به دلیل سبک زندگی که ما اتخاذ می کنیم به بخشی از زندگی ما تبدیل می شوند. اما قبل از اینکه گام های لازم برای ترک این عادت های بد را برداریم، مهم ترین نکته این است که بدانیم کدام یک از این عادت ها واقعا برای زندگی شما بد هستند. در ادامه به برخی از این عادت ها می پردازیم:

 1. دیر کردن

برخی افراد معمولا در هر موقعیتی دیر می کنند. این عادت می تواند اثرات وحشتناکی بر زندگی شما داشته باشد. اولین مورد این است که می تواند شما را به یک فرد اهمال کار همیشگی تبدیل کند.

مردم هرگز حرف شما را باور نخواهند داشت و همیشه از شما انتظار دارند که هیچ وقت به موقع سر قرارها ظاهر نشوید. این ممکن است باعث شود آنها احساس کنند که شما فرد قابل اعتمادی نیستید. همچنین، دیر رسیدن می‌ تواند به ضرر شما باشد، زیرا این عادت بد را ایجاد کرده ‌اید که بر سر قرارها حاضر نشوید که می ‌تواند در موقعیت های مهم بعدی برای شما مشکل ساز شود.

بهترین راه برای ترک این عادت بد، درک اهمیت زمان است.

 1. سخت گیری بیش از حد به خودتان

در برخی مواقع نمی توانید کار خود را در زمان مقرر به اتمام برسانید که ممکن است به دلیل یک موقعیت شغلی، خانوادگی یا سایر شرایط اضطراری باشد. اگر اینطور است، به سختی شرایط دامن نزنید. گاهی اوقات شرایط اینگونه پیش می رود.

در چنین شرایطی، چه کاری می توانید انجام دهید؟ خود را دوباره متمرکز کنید از جایی که آخرین بار فعالیتتان را ترک کردید ادامه دهید و به کار خود ادامه دهید. گله کردن از شرایط کاری از پیش نخواهد برد و نتیجه مثبتی ندارد.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

 1. معاشرت با افرادی که قدر شما را نمی دانند

ذهن انسان طوری است که مشتاق افرادی است که قدردان باشند. اگر در جمع افرادی هستید که قدر شما را نمی دانند، بر زندگی شما اثرات منفی خواهد داشت. این عادت بدی است که می ‌تواند باعث شود خودتان را دست کم بگیرید و کارهایی بسیار آسان تر از سطح توانایی ‌های خود انجام دهید.

بهترین کار برای مقابله با این عادت بد این است که با افرادی دوست شوید که از شما به خاطر آنچه هستید قدردانی می کنند. به دنبال افرادی باشید که تعریف های صادقانه ارائه می دهند و به شما کمک می کنند تا فرد بهتری شوید. این یک ضرورت برای ترک این عادت بد آلوده کردن مغز است.

 1. موکول کردن کارها به آخرین لحظه

این عادت بد حتی بدتر از به تعویق انداختن کار است، زیرا انجام کارها در آخرین لحظه برای شما جذاب است. دلیل آن این است که به شما هجوم آدرنالین می دهد. این یک عادت بسیار بد است که می تواند باعث شود همه چیزهایی که دارید از جمله خانواده و دوستانتان را از دست بدهید.

حتی اگر ممکن است در آخرین لحظه از انجام هر کاری هیجان زده شوید، ممکن است نزدیکان و عزیزانتان را عصبانی کند. بهترین راه برای ترک این عادت بد این است که اطمینان حاصل کنید که از قبل با برنامه ریزی درست شروع به کار روی وظایف کرده باشید.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

 1. تمرکز بر نکات منفی

افرادی که عادت دارند فقط بر روی چیزهای منفی تمرکز کنند، در نهایت فقط با شرایط منفی در زندگی خود مواجه می شوند. این یک دایره بی پایان از عادت های بد است. هر چه بیشتر سعی کنید این عادت بد را ترک کنید، بیشتر در آن غرق می شوید.

بهترین کاری که می توانید برای ترک این عادت بد انجام دهید این است که به جای اتفاقات منفی در زندگی، نعمات خود را بشمارید. به این ترتیب می توانید به نقاط مثبت زندگی بیشتر توجه داشته باشید و در نهایت این عادت بد تمرکز بر اتفاقات منفی از بین می رود.

 1. انجام چندین کار همزمان

کار بر روی یک گزارش، گشت و گذار در شبکه های اجتماعی، صحبت کردن با تلفن با مشتری و ارسال پیامک به رئیس خود  … حجم کاری بیش از حد!

تلاش برای انجام کارهای مختلف به صورت همزمان را متوقف کنید. اگر کارها را یک به یک و با دقت انجام دهید، کارها سریع تر به اتمام خواهند رسید. اگر می ترسید که کاری را که باید انجام دهید فراموش کنید، یک لیست کوچک برای انجام کارها روی یک کاغذ یادداشت کوچک بنویسید تا کارها از ذهن شما خارج شوند. حالا شروع به کار کنید.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

 1. دروغ گفتن

یکی از سخت ‌ترین و واضح ‌ترین عوامل رسیدن به موفقیت، کار واقعی است. به تعویق انداختن،بهانه تراشی یا فریب دادن خود با این واقعیت است که هیچ کاری درست از پیش نخواهد رفت. ممکن است زیبا و یا حتی خیلی آسان به نظر نرسد، اما ساده ترین راه برای رسیدن به موفقیت این است که فقط شروع کنید و ادامه دهید.

 1. سرزنش کردن

«این تقصیر من نیست که موفق نیستم. صنعت اوضاع خوبی ندارد، من سرمایه کافی ندارم و غیره.» با این حال، وقتی صحبت از آن می شود، چه کسی مسئول موفقیت یا عدم موفقیت آنهاست؟ خود فرد

در عصر حاضر افراد در چند ماه آینده استارت آپ های موفقی را راه اندازی می کنند، به صورت آنلاین معروف می شوند و راه موفقیت خود را به هر طریقی پیدا می کنند. درست است که برخی مسائل ممکن است خارج از کنترل آنها باشد، اما سرزنش دیگران فقط انرژی و زمان مورد نیاز آنها را از بین خواهد برد.

 1. حسادت کردن

حسادت به موفقیت دیگران تقریباً به همان اندازه بد است که آنها را سرزنش کنید. تمام وقت و انرژی که می توانید برای اهداف خود صرف کنید به سمت شخصی می رود که به احتمال زیاد هیچ کاری انجام نداده است جز اینکه به شما نشان دهد که هدف دست یافتنی است.

لازم نیست موفقیت آنها را تحسین کنید، اما حسادت و ترش رویی در مورد آن اتلاف وقت است. بگذارید این عادت بد از سر شما برود و انرژی شما در جهت رسیدن به اهداف خودتان صرف شود.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

 1. کوچک شمردن موفقیت دیگران

باز هم، لازم نیست در مورد موفقیت دیگران تشویق و شادی کنید، اما کوچک شمردن دستاوردهای دیگران برای شما و اهداف خودتان بد به نظر می رسد.

اگر به موفقیت می رسید، آیا می خواهید دیگران چشمان خود را از آن برگیرند و طوری رفتار کنند که انگار کوچک ترین اهمیتی ندارد؟ شدیدا شک دارم.

 1. ایجاد فرضیات بدون دلیل

افراد ناموفق بهترین کسانی هستند که بدون در نظر گرفتن راه ها و فرصت های دیگر، فرضیات خود را مطرح می کنند. پشت هم از دست دادن شانس ها و فرصت ها می تواند باعث عقب انداختن هر کسی شود، یا تلاش های فراوان برای یک هدف را به کلی از بین ببرد.

مردم اغلب از اینکه چه اتفاقی می ‌افتد تعجب می ‌کنند اگر به جای گوش دادن به آن بدبین کوچک درون سرشان، از فرصت استفاده کنند. «هرگز بی دلیل چیزی را قبول نکنید» توصیه خوبی است و این طرز فکری است که آنها باید هر چه سریع تر از آن خارج شوند.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

 1. کل روز را صرف برنامه ریزی کردن

آیا به برنامه خود خیره می شوید و به این فکر می کنید که چگونه از آخرین دقیقه روز خود به بهترین نحو استفاده کنید؟ آیا ساعت ها صرف تنظیم صفحات گسترده پروژه و نمودارهای گانت می کنید؟

با اینکه برنامه ریزی بخش مهمی از کار است، اما تنها بخش آن نیست. شما هم باید دست به کار شوید و آن کارهایی را که به دقت برنامه ریزی کرده اید، انجام دهید. برنامه ها را کنار بگذارید و به سر کار بروید.

 1. ساعت ها پشت میز نشستن

آخرین باری که میزتان را برای استراحت ترک کردید کی بود؟ متأسفیم، خرابی های سرویس بهداشتی و گرفتن یک پشته پرینت از دستگاه فتوکپی استراحت به حساب نمی آیند! شما باید استراحت های منظم و غیر کاری داشته باشید.

به چشمان خود اجازه دهید از خیره شدن به صفحه نمایش رایانه استراحت کنند. برخیزید، حرکات کششی سبک انجام دهید و برای چند دقیقه پیاده روی سریع به بیرون بروید. تغییر مناظر و هوای تازه به تجدید قوای روح و جسم شما کمک می کند.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت اول)

 1. نشستن در انتظار لحظه مناسب برای شروع کاری

چه زمانی بهترین زمان برای شروع برنامه ریزی برای تعطیلات رویایی خود، تمیز کردن کمد خود یا جستجو برای شغل جدید است؟ شما می توانید سال ها سال منتظر آن به اصطلاح «لحظه عالی» باشید.

حقیقت این است که بهترین لحظه همین الان است. از انتظار دست بردارید و به سمت اهداف بزرگ و کوچک، حرفه ای و شخصی خود حرکت کنید. شما خوشحال خواهید شد که تلاش لازم را انجام دادید!

 1. خودداری از یادگیری هر مهارت جدید

شما می توانید از یادگیری چند مهارت یا تکنیک جدید که به کار روزمره شما مربوط می شود، سود زیادی ببرید. این مهارت ها لازم نیست پیچیده باشند، آنها فقط می توانند چیزهای ساده و روزمره باشند، مانند یادگیری نحوه تایپ سریع، استفاده از دستگاه فتوکپی یا تغییر اندازه عکس ها در کامپیوتر.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/bad-habits-quit.html
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx