قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

همانطور که ضرب المثل معروف می گوید: «شما فقط وقتی به ارزش واقعی چیزی پی می برید که از دستش داده باشید.» متأسفانه، واقعیت این است که بسیاری از مردم تنها زمانی متوجه موهبتی می شوند که آن را از دست داده اند. گاهی ما آن قدر به بعضی نعمت های زندگی روزمره عادت کرده ایم که بیشتر آنها را بدیهی می دانیم. فقط تعداد کمی هستند که برای لذت بردن از زیبایی و شکرگزاری هر لحظه وقت می گذارند، یا سعی می کنند نعمتی را که از قبل در زندگی آنها وجود دارد را کشف کنند.

بیشتر آنها حتی وقت ندارند که از پدیده ای منظم اما کاملاً حیرت انگیز مانند غروب آفتاب لذت ببرند. در عوض، توجه همه در درجه اول بر چیزهایی متمرکز است که ندارند، از چیزهای مادی (ثروت و لوازم لوکس گران قیمت)، روابط بین فردی (پیدا کردن شریک زندگی مناسب) تا ایده آل های مختلف در زمینه زیبایی. بیشتر آنها امیدوارند با بدست آوردن چیزهای مادی (که هیچ کس واقعاً به آنها نیاز ندارد) خلاء درون خود را پر کنند؛ و چرا اینطور است؟ زیرا بیشتر آنها نمی توانند برای آنچه در حال حاضر دارند ارزش قائل شوند!

قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

آنها موهبت های واقعی (چیزهای معمولی که بدیهی تلقی می شوند) را در زندگی خود درک نمی کنند. اگر شخصی با نعمتی بزرگ شود، حتی شاید هرگز در طول عمرش متوجه آن هم نشود و ممکن است بیشتر افراد با بزرگ تر شدن، ارزش آن را فراموش کنند. از سنین بسیار پایین، تبلیغات ما را متقاعد می کند که به اندازه کافی خوب نیستیم که در هر زمینه ای از زندگی خود به کمال نیاز داریم و در نتیجه تصورات نادرستی در مورد آنچه که «هدف واقعی» زندگی واقعا باید در مورد آن باشد را در خود ایجاد می کند، اهدافی مثل شهرت، قدرت، ثروت، زیبایی، کمال گرایی و مصرف گرایی.

ما به معجزات بزرگ، درخشان و جذاب امیدواریم، اما از مدت ها پیش فراموش کرده ایم که به شگفتی های کوچکی که هر روز رخ می دهد توجه کنیم. جامعه ‌ای که ما در آن زندگی می کنیم پیوسته می‌خواهد ارزش افزوده بیشتری به این جهان بدهد اما واقعیت این است که بدون اینکه متوجه باشد نتیجه این تلاش ها معکوس است.

من معتقدم که بسیاری از مردم آنقدر درگیر چیزهایی هستند که ندارند که زیبایی هایی را که از قبل در زندگی آنها وجود دارد نادیده می گیرند. البته من آنها را سرزنش نمی کنم. من از تجربه دردناکی صحبت می‌کنم که می‌گویم به راحتی می ‌توانید برای همه چیزهایی را که دارید ارزش بیشتری قائل شوید، زیرا تنها زمانی متوجه خواهید شد چه چیز ارزشمندی داشته ‌اید که دیگر آن را از دست داده اید.

چگونه قدر آنچه را که داریم بدانیم؟

کشف موهبت های زندگی سخت نیست. تنها چیزی که لازم است این است که تمایل داشته باشید به زندگی خود از منظری متفاوت از آنچه که به آن عادت کرده اید نگاه کنید. معمولاً ما سعی می کنیم با نگاهی به رده های بالای جامعه ارزش فعلی زندگی خود را برآورد کنیم.

ما آنچه را که آنها در اختیار دارند با چیزهای به ظاهر «کم» خودمان مقایسه می کنیم. به‌جای این رویکرد (که واقعا به جایی نمی ‌رسد)، توصیه می‌کنم خود را نسبت به افرادی که در رده های پایین جامعه زندگی می کنند بسنجید. موارد زیر به شما کمک می کند تا برای آنچه که دارید ارزش قائل شوید و برکات واقعی زندگی خود را پیدا کنید!

قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

 1. گنجینه های واقعی زندگی خود را کشف کنید

گاهی اوقات به نظرم می رسد که مردم آنقدر درگیر وسایل فانتزی، لوکس و بی ارزش می شوند که دیگر نمی توانند به گنجینه های واقعی موجود در زندگی شان توجه کنند. بسیاری از این گنجینه ها ممکن است مانند الماس درخشش نداشته باشند، فروختنی نیستند و قیمتی ندارند، اما اغلب آنها چیزهای گران بهایی هستند که به زندگی شما نه تنها ارزش زندگی کردن می دهند، بلکه شما را به یک فرد بسیار ثروتمند نیز تبدیل می کنند. (البته از دیدگاه غیر مادی). به نظر من، نیازهای اساسی زندگی عبارتند از:

 1. سرپناه
 2. غذا و آب
 3. سلامتی
 4. لباس
 5. [شاید] تعلق و عشق و دوستی واقعی

اگر همه این الزامات اساسی را دارید، نه تنها خیلی خوش شانس هستید، بلکه می توانید خود را فردی بسیار ثروتمند بدانید (باز هم نه لزوماً به معنای مادی). این پنج عنصر همه چیزهایی هستند که شما همیشه نیاز دارید. در واقع بقیه چیزهای دیگر صرفا تجملات خالص است!

با چشمان باز در طول زندگی قدم بزنید و ارزش واقعی چیزهایی را که بدیهی فرض کرده اید (دوباره) کشف کنید. برای اکثر مردم جهان غرب، تامین شدن آب ثابت کاملاً طبیعی است، اما تنها زمانی می‌توان به موهبت آن پی برد که (مثلاً) عشایر آفریقایی باید ساعت ‌ها تا منبع بعدی آب راه بروند.

یاد بگیرید که از چیزهای کوچک قدردانی کنید، مانند غذای گرمی که هر روز می خورید تا ببینید چقدر خوش شانس هستید. باور داشته باشید برای داشتن یک زندگی شگفت انگیز اصلا نیازی به تجملات یا ثروت نیست. سعادت واقعی زندگی نه در چیزهای مادی، بلکه در لحظات شگفت انگیزی است که با خانواده، عزیزان و دوستان خود به اشتراک می گذارید. به این لحظات خارق العاده توجه کنید، حتی اگر برای شما کاملاً عادی شده باشند و یاد بگیرید که واقعا ارزش این لحظات را بدانید.

قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

 1. یک یادداشت سپاس گزاری نگه دارید

این یک تمرین بسیار ساده و در عین حال مؤثر برای ارزش گذاری آنچه دارید است! دفعه بعد که بیدار می شوید، دوش می گیرید یا دندان های خود را مسواک می زنید، به سادگی به عواملی در زندگی خود که به خاطر آنها سپاس گزار هستید، بپردازید. از خانواده، دوستان گرفته تا شغل، سلامتی و غیره – هیچ محدودیتی وجود ندارد. به همه چیزهایی که به شما کمک می کند بفهمید چقدر خوشبخت هستید فکر کنید.

اگر در ابتدا برایتان دشوار است، شروع این تمرین با نوشتن هر موهبت و هر چیزی که در زندگی خود برایتان ارزشمند هست در یک یادداشت سپاس گزاری می تواند موثر باشد. مزیت نوشتن سپاس گزاری ها به صورت کتبی این است که همیشه می توانید چیزهای جدیدی را به یادداشت های قبلی خود اضافه کنید.

من گاهی اوقات به لطف مشکلات زندگی که مرا به حاشیه می کشاند فراموش می کنم که چقدر خوش شانس هستم؛ اما هر زمان که ممکن است، سعی می کنم همه چیزهایی را که برایم اهمیت دارند و با ارزش هستند، مانند دوش گرفتن، خوردن هر روز، طلوع خورشید به این شکل شگفت انگیز، داشتن دوستان فوق العاده و خانواده ‌ای که از صمیم قلب از من حمایت می‌ کنند و همچنین به خاطر اینکه می ‌توانم آزادانه افکارم را در این وبلاگ برای همه افرادی که علاقه ‌مند به حرف ‌های من هستند بیان کنم!

این ها برای برخی صرفا چیزهای معمولی هستند، اما برای من تجملات بدون قیمت هستند.

 1. به کم اهمیت بودن توجه کنید

من بسیار غمگین می شوم که می ‌بینم مردم از بی ‌اهمیت ‌ترین چیزهایی که می ‌توان به آن‌ ها فکر کرد شکایت می‌ کنند! چرا باید در یک صف در سوپرمارکت منتظر بمانند، چرا به اتوبوس نرسیدند، چقدر از نداشتن یک ماشین فوق العاده شیک ناامید شدند و غیره. بیایید با این مسئله روبرو شویم: در طرح بزرگ زندگی، همه این چیزها واقعاً مهم نیستند بلکه جزئی و پیش پا افتاده هستند. درک اینکه چقدر این چیزها واقعاً بی اهمیت هستند شاید کمی است.

یک «بررسی واقعیت» انجام دهید و از خودتان بپرسید که آیا ارزش عصبانی شدن یا شکایت کردن در مورد آن را دارد یا خیر. از خود بپرسید که آیا چیزی که از آن عصبانی هستید واقعاً در 2، 5 یا حتی 10 سال آینده اهمیت خواهد داشت؟ نکته شگفت ‌انگیز این است که بیشتر این مسائل حتی بعد از یک ماه کوچک ترین اهمیتی نخواهد داشت، پس چرا وقت گران بهای خود را برای شکایت از آن تلف می‌کنید؟ این فقط روحیه شما را بدتر می کند.

قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

پس سعی کنید زیبایی های زندگی را حتی در کوچکترین جزئیات کشف کنید.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا در مورد بررسی بیشتر واقعیت توضیح می دهم، در حالی که این مقاله تماماً در مورد ارزش گذاری چیزهایی است که از قبل در زندگی دارید؟ دلیل آن ساده است: وقتی بیش از حد بر مشکلات پیش پا افتاده ای که در زندگی به وجود می آیند تمرکز می کنید، ممکن است پایه ها و ثروت های واقعی زندگی خود را از دست بدهید؛ که این دقیقا مربوط به نکته بعدی است:

 1. قدر مشکلات رایج در زندگی خود را بدانید

من می ‌توانستم این عنوان را «درک حکمتی که در یک مشکل پنهان است» یا «تبدیل یک چالش به یک ارزش» نام گذاری کنم، اما فکر می‌کنم عنوانی که در نهایت برای مورد شماره 4 انتخاب کردم بهترین انتخاب است؛ بنابراین وقتی می گویم قدردانی از مشکلات رایجی که در زندگی به وجود می آیند می تواند مفید باشد، منظور من دقیقا چیست؟ همه چیز در مورد قرار دادن تلاش های خود در چشم پیش رویمان است!

مشکلات روزمره ای که من و شما در زندگی با آنها روبرو می شویم ممکن است مثلا گردن درد باشد، اما همیشه افرادی خواهند بود که فقط می توانند رویای چنین مشکلات بی اهمیتی را داشته باشند. به یک مشکل جزئی اما آزاردهنده فکر کنید که هر چند وقت یکبار با آن مواجه می شوید. من به عنوان مثال یک دانش آموز هستم، پس اغلب با استرس امتحان مواجه می شوم.

این واقعاً خوشایند نیست، اما من آن را یک مشکل پیش پا افتاده در زندگی خود می دانم. اکنون از منظر من استرس تکراری در دانشگاه در طول امتحانات لذت بخش و خسته کننده است، اما وقتی این مشکل را بررسی می کنم متوجه می شوم که فقط به این دلیل با این موضوع روبرو هستم که به اندازه کافی خوش شانس هستم که می توانم درس بخوانم.

گام دوم پس از طرح مشکل در درک این موضوع نهفته است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان وجود دارند که دوست دارند هر چند بار استرس امتحان داشته باشند، اما در مرحله اول حتی شانس رفتن به مدرسه یا دانشگاه را ندارند.

قدر موهبت هایی را که دارید بدانید

خلاصه: چگونه از مشکلات رایج در زندگی قدردانی کنیم؟

الف) مشکلی که با آن سر و کار دارید را پیش رویتان قرار دهید. بررسی کنید که چرا می توانید خود را فردی خوش شانس برای مواجهه با چنین موضوعی بدانید.

ب) درک کنید که بسیاری از افراد دیگر خوشحال خواهند شد که با چنین چالشی در زندگی خود مواجه شوند (اگر می توانستند در موقعیت شما باشند).

ج) یاد بگیرید که برای چنین مشکلات جزئی، با درک اینکه چگونه آنها فقط «بخش جانبی» بخش بسیار ارزشمند زندگی شما هستند، ارزش قائل شوید.

 1. زندگی شما چگونه خواهد بود اگر

… همه چیزهایی را که داشتید از دست داده اید؟ این ضرب المثل را به خاطر دارید که می گویند فقط زمانی ارزش یک چیز را می دانید که آن را از دست داده اید؟ شاید راه ساده‌ تری برای شما وجود داشته باشد که واقعاً بفهمید چه چیزی برایتان ارزشمند است: فقط چند لحظه به این فکر کنید که اگر همه چیز را از دست بدهید، زندگی‌ برای شما چگونه خواهد بود. آیا می توانید زندگی بدون خانواده، دوستان و عزیزان خود را تصور کنید؟ زندگی بدون خانه یا ماشین؟ فکر کردن در مورد چنین موقعیتی باعث می شود متوجه ارزش های زندگی شوید و واقعاً از آنچه که اکنون دارید قدردانی کنید، حتی اگر این چیزها دقیقا آنطور که می خواهید ایده آل شما نباشند.

کلمات پایانی:

برای موهبت های اساسی زندگی خود خشنود باشید. از هوایی که نفس می کشید تا غذاهای لذیذی که با دوستان و خانواده خود میل می کنید. یاد بگیرید که ارزش هر جنبه ای از زندگی خود را کشف کنید، حتی اگر برای شما عادی شده باشد. برای آنچه در حال حاضر دارید سپاس گزار باشید و از آن به عنوان پایه ای برای ساختن آینده خود استفاده کنید.

هرگز از رویاپردازی در مورد اهداف و چشم اندازهای خود دست نکشید، اما نگران چیزهایی که در حال حاضر ندارید هم نباشید. همیشه به خاطر داشته باشید که تمرکز بر چیزهایی که ندارید، اتلاف وقت است، زیرا در حقیقت این زمانی است که می‌توانید صرف لذت بردن از چیزهایی که دارید کنید.

چه چیزهای ارزشمندی در زندگی شما هستند که بیشتر از همه دوستشان دارید؟

منبع:

 • https://www.planetofsuccess.com/blog/2012/value-what-you-have

 

 

4.4/5 - (9 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx