مزایا تفکر نقادانه

Add a Comment
17 Min Read

تفکر نقادانه موضوعی که مزیت های آن شگفت زدتان خواهد کرد!

حتما برایتان پیش آمده است که گاهی در زندگی و حرفه کاری خود تصمیماتی را به صورت عجولانه می گیرید و بعد از تصمیمی که گرفته اید پشیمان می شوید و در صدد اصلاح و تغییر آن تصمیمات قدم بر می دارید. اما آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که علت این مشکل چیست که شما در هر تصمیمی که می گیرید اقدام به تغییر دوباره آن ها می کنید؟

به نظرتان از چه ویژگی و خصوصیتی برخوردار نیستید که سبب رخ دادن این اتفاق در شما می شود؟ علت وجود این مورد نداشتن تفکر نقادانه است اما در مورد این موضوع چه مواردی را می دانید؟ استفاده از این ویژگی چه تاثیراتی را روی تفکر و تصمیمات شما خواهد گرفت و مزایا تفکر نقادانه چه می تواند باشد؟

تفکر نقادانه طیف  وسیعی از استعداد ها را در بر می گیرد که می توان گفت فعالیتی برای ذهن به حساب می آید و ذهن شما بعد از استفاده کردن از این مزیت سبب تقویت و سالم ماندن ماهیچه های خود می کند. اکثر ما در طول روز با تفکرات و مشغله های بسیار زیادی احاطه شده ایم و بخاطر همین موضوع وقت اضافی برای فکر کردن روی تصمیمات خود را به درستی نداریم اما اگر می خواهید تجربیات کافی در این باره را کسب کنید و دیگر خبری از تغییر در تصمیمات خود را مشاهده نکنید، بهتر است مطالبی که در ادامه برای شما ارائه می دهیم را به خوبی و با دقت مطالعه کنید. قطعا پس از خواندن این موضوع به ذهنی آزاد و رشد فردی خود دست پیدا خواهید کرد.

مزایا تفکر نقادانه

در درجه اول مفهوم تفکر نقادانه را بدانید

قبل از اینکه شما مزایا تفکر نقادانه را بدانید بهتر است در مورد مفهوم و معنی این کلمه اطلاعاتی را به دست بیاورید که بتوانید راحت تر با آن ارتباط برقرار کنید. تفکر نقادانه به فعالیت هایی می گویند که شما با تصمیم گیری ها و فعالیت های که انجام می دهید در صدد حل مشکلات خود بر اساس استدلال و شواهد منطقی قدم بر می دارید. محققان با  داشتن پژوهش های مختلف روی این موضوع متوجه شدند که اگر افراد از این مورد در زندگی و تصمیمات خود استفاده کنند، می توان گفت که تصمیمات عاقلانه تر و درست تری را می گیرند که پس از انجام دادن کارهای خود از آن تصمیم پشیمان نخواهد شد.

ممکن است بسیاری از افراد با خود بگویند که از این موضوع برخوردارند و به راحتی می توانند تصمیمات درست و عاقلانه ای را در مراحل و مشکلات زندگی خود بگیرند. اما اگر کمی ریز بینانه به زندگی خود نگاهی بیندازید، متوجه می شوید آنقدرها هم از مزایای تفکر نقادانه برخوردار نیستید!

به خاطر همین نیاز دارید که در مورد این موضوع کمی کنجکاو شوید و تمرکز بیشتری روی آن داشته باشید که بتوانید با تفکرات درست زندگی و مسیرهای خود را به راحتی و به درستی طی کنید. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این موضوع بیشتر در مورد تصمیمات اساسی و بزرگ زندگی است و بخاطر همین این مطالب را در مدرسه ها به بچه ها آموزش نمی دهند و به دلیل اینکه از ابتدا این موضوع برای بچه ها شفاف سازی نشده است در بزرگسالی هم در هنگام تصمیم گرفتن دچاره مشکل و اختلال می شوند اما می توان گفت که اگر در هر سنی قرار دارید و تصمیمات درستی را نمی توانید بگیرید، دیگر نگران این موضوع نباشید! زیرا می توانید از همین حالا اقدام به درست کردن تفکرات خود کنید و با تغییر روش تفکر می توانید موفقیت و رشد فردی خود را به همراه داشته باشید.

نگاهی به ۵ مورد از مزایا تفکر نقادانه بیندازیم

انجام دادن این موارد در زندگی مزایای مفیدی را برای شما به همراه می آورد که نه تنها برایتان مضر نیست، بلکه زندگی شما را به سمت و سویی سوق می دهد که می توانید با دانش و بینش روشن تری به مسائل نگاه کنید و تصمیمات درستی را بگیرید. در ادامه به مزایا تفکر نقادانه خواهیم پرداخت که می توانید متوجه این موضوع شوید که داشتن این مورد در زندگی افراد چقدر می تواند مهم باشد.

مزایا تفکر نقادانه

۱. کنجکاوی شما را قلقلک می دهد! یکی از دلایلی که به شما کمک می کند با بینش عمیق تری نسبت به مسائل اطراف خود نگاه بیندازید کنجکاوی به حساب می آید. ممکن است که کنجکاوی شما در مورد مسائل پایه ای و ابتدایی باشد یا حتی در مورد رخ دادن اتفاقاتی در زندگی شخصی که در هر شرایطی این موضوع سبب می شود شما تجربه های زیادتری را درباره دنیای اطراف خود به دست آورید.

افرادی که از تفکر نقادانه برخوردار هستند دید وسیعی از موضوعات اطراف خود دارند و همین امر کمک می کند که با باورها، فرهنگ ها و دیدگاه های متفاوتی دنیای اطراف خود را نگاه کنند و سبب می شود که علاوه بر درک کردن انسان های اطراف خود تصمیمات درستی را در شرایط زندگیشان بگیرند. همین موضوع سبب شده است افرادی که از این مورد برخوردار هستند آن ها را به افرادی تبدیل کند که دائماً در حال یاد گرفتن موضوعات مختلف در زندگی خود هستند.

از آنجایی که مغز این افراد دائماً در حال کنجکاوی و پردازش اتفاقات اطراف خود است به نوعی می توان گفت که مغز آن ها یک دقیقه آرام نمی نشیند و در هر چیزی که در اطراف خود می بینند به دنبال پیدا کردن نکته ای هستند و کنجکاوی بیش از حدی را در موارد به کار می گیرند.

 در این راستا پرسش هایی ممکن است از خود بپرسند که این پرسش ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انجام دادن این روش چرا مهم است؟
 • چه کسی از رفتار من متاثر خواهد شد؟
 • چه چیزی را با انجام دادن این کار از دست خواهم داد؟
 • از کجا مطمئن شوم قدمی که بر می دارم درست است؟
 • با انجام دادن این روش چه چیزی را می تواند به من آموزش دهد؟
 • چه موارد دیگری را باید در گوشه ذهن خود نگه دارم؟
 • و سوالات دیگری مانند این موضوعات دائما در حال پردازش و گذر کردن از ذهن آن ها است.
 1. سبب افزایش خلاقیت شما می شود: مورد دوم که در دسته مزایا تفکر نقادانه قرار می گیرد خلاقیت به حساب می آید که می توان گفت با داشتن تفکر نقادانه شما می توانید خلاقیت را در تصمیمات خود مشاهده کنید و همانطور که می دانید خلاقیت یک موضوع مهم در انجام دادن بسیاری از کارها به شمار می آید و شما می توانید با استفاده از آن حضور پررنگی را در رشته و حرفه کاری خود داشته باشید.

مزایا تفکر نقادانه

اگر بخواهیم مثالی در این باره برای شما بزنیم، می توان به این مورد اشاره کرد که اگر را در حرفه  کاری خود از این موضوع برخوردار باشید، می توانید در روند ارزش گذاری و روند بازار کار خود تغییرات اساسی را ایجاد کنید و همین امر سبب افزایش درآمد محصولات شما می شود. پس در نتیجه همانطور که مشاهده کردید برخوردار بودن از یک شخصیت و ویژگی می تواند شما را به صورت زنجیروار با مسائل مختلفی متصل کند که برای رشد فردی شما بسیار موثر و پرکاربرد خواهد بود.

افرادی که از خلاقیت برخوردار هستند بسیاری از مطالب را زیر سوال می برند و به جای فکر کردن در مورد محدودیت ها از ذهن خلاق خود سوالاتی مانند “چگونه؟” و “چرا که نه؟” را خواهند پرسید. داشتن این ویژگی یک موضوع ابدی و بی انتها است و پتانسیل نامحدودی دارد. اگر کسی در مورد خود بگوید که من فردی خلاق نیستم، قطعا شناخت کافی و خوبی در مورد خود ندارد و همین امر سبب موفقیت وی نخواهد شد. خلاقیت موضوعی است که در همه انسان ها وجود دارد و تنها کافی است به این مورد توجه ویژه ای داشته باشید و بعد از مدتی متوجه خواهید شد که با داشتن تفکر نقادانه چه مسائلی را می توانید مورد پردازش و بررسی قرار دهید.

 1. قدرت حل مسائل را در شما تقویت می کند: می توان گفت کسانی که از تفکر نقادانه برخوردار هستند به طور غریزی قابلیت حل کردن مشکلات را دارند. همانطور که کودکان امروز رهبران فردا را تشکیل می دهند بهتر است از همین ابتدا به آن ها این موضوع را آموزش داده که بتوانند در دو روز آینده با استفاده از ظرفیت تفکر انتقادی خود راه حل های خیلی مفید و چالش برانگیزی را به کار گیرند که به دنبال آن بتوانند مسائل مختلف را با داشتن تفکرات متفاوت با راه حل های خلاق به راحتی حل کنند.

اگر نگاهی به تاریخ بیندازید افراد زیادی توانسته اند مشکلات مختلف را برطرف کنند و تنها دلیل این مورد این است که آن ها از تفکر نقادانه برخوردار بودند و توانسته اند در شرایط مختلف تصمیمات درستی را بگیرند. به عنوان مثال یکی از معروف ترین متفکران انتقادی تاریخ، آلبرت انیشتین، یکبار اینگونه عنوان کرد که: آنطور که شما مشاهده می کنید فرد باهوشی نیستم و فقط می توانم با مشکلاتم بیشتر دست و پنجه نرم کنم و راه حل های مختلفی را برای آن ها ایجاد کنم.

لازم به ذکر است که این فرد همان کسی است که وقتی با یک مشکل روبرو می شد پنج دقیقه برای راه حل و پنجاه و پنج دقیقه دیگر را صرف تعریف و تحقیق درباره مشکل ایجاد شده می کرد. داشتن این روش یکی از مزیت های تفکر نقادانه به حساب می آید و دلیل اصلی آن این است که آن ها می توانند به راحتی مشکلات را از دید و منظرهای متفاوتی نگاه کنند و در صدد رفع آن ها قدم بردارند.

اگر شما می خواهید فردی خلاق با داشتن تفکر منتقدانه داشته باشید، بهتر است روزانه خود را در برابر برخی تفکرات چالش برانگیز قرار دهید. به عنوان مثال می توانید اگر با هر موضوعی برخورد کردید، تفکرات متفاوت را برای خود ایجاد کرده و در ذهن خود شروع به تحقیق و بررسی در مورد موضوع کنید و با استفاده از این روش به مرور زمان متوجه تغییرات در نوع تفکر و تصمیم گیری ها در مسائل و روش زندگی خود خواهید بود و از آنجایی که خلاقیت یکی از مهم ترین دلایل برای موفقیت و رشد فردی افراد به حساب می آید شما می توانید از آن به عنوان یک مزایا تفکر نقادانه نیز برخوردار باشید.

مزایا تفکر نقادانه

 1. موضوعات مختلف شما را تقویت می کند: وجود تفکر انتقادی و استفاده از آن به دلیل اینکه طیف وسیعی از رشته ها و مطالب مختلف را در بر می گیرد سبب پرورش استعدادهای مختلف در افراد نیز می شود. به عبارت دیگر می توان گفت که این موضوع یک فعالیت متقابل برای مغز است و ذهن شما مانند ماهیچه ای عمل می کند که هر زمان اقدام به تقویت آن کنید رشد بیشتر و عملکرد بهتری را از آن مشاهده خواهید کرد. در نتیجه همانطور که می دانید تقویت ذهن انسان در دست خود افراد است و آن ها می توانند هر جور که می خواهند ذهن خود را پرورش دهند.

پس با توجه به این موضوع بهتر نیست که تفکرات مثبت و خلاقانه را درون آن پرورش دهید که به مرور زمان شاهد موفقیت خود باشید؟

از جمله مزایا تفکر نقادانه که می تواند منجر به رشد و توسعه فعالیت ذهنی شما شود شامل موارد زیر است:

 • مهارت های استدلال؛
 • تفکر تحلیلی؛
 • مهارت های ارزشیابی؛
 • تفکر منطقی؛
 • مهارت های سازمانی و برنامه ریزی شده؛
 • توانایی های زبانی؛
 • ظرفیت خود بازتابی؛
 • داشتن یک ذهن باز؛
 • تکنیک های تجسم خلاق؛
 • توانایی پرسشگری و ایجاد مطالب بیشتر؛
 • تصمیم گیری درست و کاربردی.

با تقویت این موضوع در ذهن خود می توانید مواردی که در لیست بالا برای شما ارائه داده ایم را به صورت نامحدود افزایش دهید و مهارت های دیگری را در ذهن خود تقویت کنید. شما می توانید تنها با نگاه کردن به زندگی خود مطالب مورد نیاز و مفیدی را نشر و گسترش دهید که بتوانید به عنوان فردی خلاق با داشتن یک تفکر منتقدانه در جامعه امروزی زندگی کنید.

 1. سبب تقویت استقلال شما می شود: افراد بسیار زیادی وجود دارند که با افزایش سن و بزرگ شدن تمایل دارند که استقلال خود را از هر جهت مشاهده کنند و بتوانند به اصطلاح روی پای خود بایستند و افسار زندگی خود را در دست بگیرند. اما شاید باورتان نشود یکی دیگر از مزایا تفکر نقادانه این است که سبب می شود شما را به مرور زمان به فردی با داشتن استقلال تبدیل کند. حال این استقلال که شما از زندگی می خواهید ذهنی، مالی، کاری یا حتی شامل موارد دیگر باشد که با تقویت این موضوع هر یک از این موارد را که بخواهید می توانید در زندگی خود شاهد آن باشید.

مزایا تفکر نقادانه

کلام آخر

امروزه روند زندگی افراد به نوعی پیش رفته است که شما تنها با تقویت یک مورد می توانید موارد بسیار زیاد و متعددی را برای خود به دست بیاورید که می تواند سبب موفقیت و رشد در زندگی شما شود و پیشرفت را به مرور زمان مشاهده کنید. یکی از چندین مواردی که در زندگی وجود دارد و شما می توانید از آن بهره مند شوید تفکر نقادانه است که با تقویت این موضوع در ذهن خود می توانید شاهد چندین مزایا تفکر نقادانه در زندگی خود باشید. با توجه به مثال هایی که در بالا برای شما زده شد اکنون متوجه این موضوع شده اید که به راحتی می توانید مسیر زندگی خود را آنطور که می خواهید رقم بزنید و دیگر نگران آینده خود نباشید.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx