مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

چالش های اختلاف سنی زیاد در روابط

 

با گذشت زمان و مدرن شدن جامعه، روابط میان افراد دچار پیچیدگی های بیشتری می شود که این پیچیدگی ها نیازمند تحلیل و بررسی دقیق است.

از جمله پیچیدگی هایی که امروزه در روابط افراد مشاهده می کنیم، اختلاف سنی است که افراد با یکدیگر دارند.

گاهی این اختلاف سنی اندک است و قابل چشم پوشی است و گاهی نیز بالعکس، اختلاف سنی زیاد است. در اینجا است که پای تحلیل، بررسی و شناخت بهتر طرفین به میان می آید.

در این مقاله همراه با ما باشید تا به صورت دقیق تر چالش ها و مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه را مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار دهیم.

 

تاریخ به ما چه می گوید؟

 

در سراسر کشورهای غربی، حدود 8 درصد از تمام زوج های متاهل را می توان دارای فاصله سنی زیاد (ده سال یا بیشتر) یافت.

به طور کلی این زوج ها شامل مردان مسن با زنان جوان تر می شود. حدود 1 درصد از زوج های دارای فاصله سنی شامل زن مسن تر با مرد جوان تر است.

شواهد محدود در خصوص این نوع زوج ها نشان می دهد که میزان آن نسبت به گذشته افزایش بسیار زیادی یافته است.

آنچه روند این افزایش به ما می گوید این است که اکثریت جمعیت احتمالاً با فردی هم سن و سال شریک می شوند اما هستند افرادی که تمایل به داشتن رابطه با فرد بزرگ تر یا کوچکتر از خود هستند.

این تمایل تا حد زیادی به داشتن حلقه های اجتماعی مربوط می شود که عموماً همسالان هم سن و سال را در بر می گیرد و جذب دیگرانی می شوند که شبیه هم هستند.

شباهت مستلزم چیزهای زیادی است، از جمله شخصیت، علایق و ارزش ها، اهداف زندگی، ویژگی های فیزیکی و بسیاری از موارد دیگر.

مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

چرا سن برای بعضی افراد از اهمیت چندانی برخوردار نیست؟

 

بسیاری از دلایل ارائه شده برای زوج های دارای فاصله سنی برای مردان عمدتاً ریشه در اخلاق و جامعه ای دارد که در آن رشد یافته اند.

از این منظر، تصور می شود که ترجیحات مردان برای زنان جوان تر و ترجیحات زنان برای مردان مسن تر به تناسب باروری مربوط نیز می شود.

اگرچه مردان و زنان به شریکی که صمیمی و قابل اعتماد است به طور کلی بسیار اهمیت می دهند، اما باید در نظر داشت که زنان اهمیت بیشتری به موقعیت و منابع شریک مرد خود می دهند.

نتایج رابطه برای زوج های با فاصله سنی چیست؟

 

بسیاری از افراد در جامعه تصور می کنند که زوج های با فاصله سنی در رابطه با نتایج روابط ضعیف تری نسبت به دیگر افراد عمل می کنند.

اما برخی از مطالعات نشان داده است که رضایت از رابطه توسط زوج های دارای فاصله سنی گاهی بیشتر از زوج های همسن است.

همچنین به نظر می رسد این زوج ها اعتماد و تعهد بیشتر و حسادت کمتری نسبت به زوج های هم سن دارند.

بیش از سه چهارم زوج هایی که زنان جوان تر با مردان مسن تر شریک می شوند، روابط عاشقانه رضایت بخشی را گزارش می کنند.

عاملی که بر نتایج رابطه زوجین با فاصله سنی تأثیر می گذارد، درک آن ها از عدم تأیید جامعه است.

به این معنا که اگر افراد در زوج های با فاصله سنی معتقد باشند که خانواده، دوستان و جامعه از آن ها ناراضی هستند، تعهد رابطه کاهش می دهند و خطر جدایی در آن ها افزایش می یابد.

در نهایت نیز مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه به عمل می نشیند و نتیجه خود را نشان می دهد.

بنابراین پیامدهای منفی برای زوج های دارای فاصله سنی نه در مشکلات درونی زوجین، بلکه در فشارها و قضاوت های دنیای بیرون و جامعه ای است که در آن زندگی می کنند.

یکی دیگر از عواملی که در روابط دارای فاصله سنی مهم است، مرحله ای از زندگی است که هر یک از شریک زندگی در آن قرار دارند.

به عنوان مثال، فاصله 10 سال بین یک جوان 20 ساله و فردی 30 ساله ممکن است چالش ها و مسائل متفاوتی را نسبت به فاصله سنی ده ساله ایجاد کند که در آن یکی از طرفین 53 و دیگری 63 ساله است.

نوع مرحله زندگی که ناشی از سن طرفین است بر این نوع روابط تاثیر خاص و ویژه ای دارد و برای هر یک متفاوت از دیگری است.

مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

دلیل این چنین تفاوتی این است که زندگی ما از مراحل مختلفی تشکیل شده و هر مرحله نیز شامل وظایف خاص و متفاوتی است که باید بر آن ها مسلط شده باشیم.

لذا اولویت بندی که در زندگی داریم در مراحل مختلف زندگی نیز متفاوت است. بنابراین هنگامی که هر یک از طرفین در مرحله متفاوتی از زندگی قرار می گیرند، ممکن است برای زوجین دشوار باشد که بتوانند نیازها و اهداف متفاوت زندگی یکدیگر را دقیق بشناسند.

چنین امری مشکل اما قابل حل است، اره حل آن نیز در گرو گذشت زمان و صحبت کردن با یکدیگر است. صحبتی که فقط در یک شب صورت نمی گیرد و باید در طول زمان رخ بدهد.

 

آیا مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه واقعا اهمیت دارد؟

 

موفقیت رابطه بستگی به میزان اشتراک هر یک از طرفین در ارزش ها، باورها و اهداف مشابهی دارد که در خصوص رابطه خود دارند.

حمایت از یکدیگر در دستیابی به اهداف هر یک از طرفین، تقویت تعهد، اعتماد و صمیمیت در رابطه و تمامی چالش هایی که در این نوع روابط وجود دارد، دارای راه حل های سازنده و موثر است.

آنچه اهمیت دارد وجود علاقه، درک، همدلی، کمک در مواقع حساس، وفاداری و از خود گذشتگی است که باید در رابطه وجود داشته باشد.

درنتیجه اختلاف سنی در روابط را زمانی می توانیم موضوعی کم اهمیت بشماریم و نگرانی در خصوص آن نداشته باشیم که تمامی موارد ذکر شده در بالا هم در شخصیت طرفین وجود داشته باشد و هم به آن وفادار باشند.

بنابراین واقعیت این است که در حالی که فاصله سنی ممکن است چالش هایی را برای زوج ها به همراه داشته باشد، تا زمانی که زوج ها در رابطه خود ارزش قائل هستند، سن را نباید به عنوان مانع تلقی کرد.

مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

راه های مختلف کاهش تبعات فاصله سنی در روابط

 

میانگین اختلاف سنی بین افراد معمولاً حدود سه سال است. اما گاهی اوقات عشق می تواند سن را به طور کلی نادیده بگیرد و کنار بزند.

هنگامی که اختلاف سنی تنها چند سال است، معمولاً افراد بیشتری با یکدیگر رابطه دارند و سیستم های اعتقادی مشابهی دارند.

اما هر زمان که فاصله سنی زیاد وجود داشته باشد، زوج ها به احتمال زیاد اهداف و دیدگاه های متفاوتی در زندگی دارند، که ممکن است ثابت کند که این دو نفر در درازمدت ناسازگار هستند.

برخی از مهم ترین توصیه های مربوط به اختلاف سنی میان افراد در ادامه ذکر شده است تا اطمینان حاصل شود که این نوع روابط نیز موفق است و در طول زمان می تواند پایدار بماند.

انتظارات را به اشتراک بگذارید

 

اگرچه این مورد برای هر رابطه ای صدق می کند، اما آگاهی از انتظارات شریک زندگی تان به ویژه زمانی که از نظر سنی با هم اختلاف دارید، امری مهم است.

مردی مسن ممکن است بخواهد که شریک زندگی اش که از او کوچک تر است فرزندی به دنیا بیاورد، در حالی که طرف مقابل (زن) ممکن است بیشتر بر امنیت مالی در زندگی اش تمرکز داشته باشد تا بحث فرزندآوری.

در ابتدای رابطه و در طول آن، صادقانه انتظارات خود را با یکدیگر در میان بگذارید و در مورد آن صحبت کنید تا از ارتباط نادرست جلوگیری کنید.

مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

تفاوت ها را بپذیرید

 

از علایق گرفته تا دیدگاه ها، به احتمال زیاد با شریک زندگی خود با تفاوت های زیادی روبرو خواهید شد. یکی از تفاوت هایی که به ویژه زوج هایی که دارای اختلاف سنی بارز است، قرار گرفتن در مراحل مختلف رشد در زندگی است.

در حالی که یکی از زوجین ممکن است از دوران حرفه ای زندگی احساسی و شغلی عبور کند، دیگری ممکن است تازه روی ساختن شغل خود متمرکز باشد این خود می تواند از مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه باشد.

به جای اینکه سعی کنید شریک زندگی خود را مجبور کنید تا با سبک زندگی شما خود را مطابقت دهد، از لحظات و موقعیت هایی که سبک زندگی او در آن ها جریان دارد، حمایت لازم را به خوبی داشته باشید.

نقش خود را به عنوان همراه در نظر بگیرید

 

در برخی مواقع، همسر بزرگ تر ممکن است به مراقبت های بهداشتی طولانی مدت نیاز داشته باشد و دیگر نتواند کارهای خاصی را انجام دهد که هر دوی شما از آ ن ها لذت می برید.

در اینجا از خود بپرسید که آیا به عنوان شریک زندگی در رابطه، آماده هستید که مراقب او باشید، برخی از فعالیت ها را کنار بگذارید، با امکان زندگی خاصی مواجه شوید و وظایف اضافی خانه را بر عهده بگیرید.

مطمئناً، ممکن است در حال حاضر در گفتن «بله» تردید نکنید، اما آیا تا 5، 10 یا 20 سال دیگر این وضعیت ادامه خواهد داشت؟

نکته مهم این است که در این شرایط کاملاً با خود صادق باشید و با توجه به وضعیت رابطه خود، چنین احتمالات خاص را با شریک زندگی خود در میان بگذارید.

بدانید که بلوغ نسبی است

 

شما باید به شریک زندگی خود به عنوان فردی کاملا بالغ نگاه کنید، نه کسی که قرار است به او آموزش دهید.

هیچ کس نمی خواهد به خاطر رفتاری خاص یا گفتن چیزهای خاصی مورد سرزنش یا حمایت قرار گیرد. این امر درحالی اهمیت پیدا می کند که شما فرد بزرگ تر باشید و به نام خرد و تجربه ای که در طور زمان به دست آورده اید، نصیحت می کنید.

به همین ترتیب، اگر شما جوان تر هستید، از اشاره کردن به شریک زندگی تان با عنوان فردی «پیر»، «بزرگتر» یا هر عبارت دیگری که نشان می دهد دیدگاه او بیش از حد سنتی یا غیرعادی است، خودداری کنید.

علایق متقابل را شناسایی کنید

 

اختلاف سنی را با تمرکز بر علایق متقابل خود امری برابر کنید. وقت خود را صرف کارهایی کنید که هر دو دوست دارید و به نظر می رسد اختلاف سنی شما از بین خواهد برد.

مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

ملاقات با دوستان و معاشرت با افراد مختلف می تواند برای هر دو طرف موقعیت خوب باشد. با امتحان کردن چیزهای جدید، ملاقات با افراد جدید و مشارکت بیشتر در زندگی، دنیای یکدیگر را بهتر سازید.

کمی فضا برای طرف مقابل خود ایجاد کنید

 

به خاطر داشته باشید که داشتن تعادل ضروری است. برای تجدید قوا و همچنین برای معاشرت با دوستان یا شرکت در فعالیت هایی که شریک زندگی شما را جذب می کند باید تعادل را نیز حفظ کنید.

داشتن تعادل در زندگی سبب می شود مشکلاتی هم اگر به وجود آید آن را به اختلاف سنی خود ربط ندهید و شرایط را پیچیده تر از قبل نکنید. مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه به خودی خود قابلیت ایجاد شدن ناگهانی دارند.

با عدم قطعیت روبرو شوید

 

هر کاری انجام می دهید، اجازه ندهید اختلاف سنی میان شما و طرف مقابل تان به موضوعی بزرگ تبدیل شود.

درعوض، آشکارا و صادقانه نگرانی های خود (مربوط به سن یا موارد دیگر) را مطرح کنید و برای یافتن راه حل های قابل قبول، تلاش کنید.

درست مانند هر رابطه دیگری، کلید سلامت و تندرستی رابطه، اتحاد شما با طرف مقابل برای حل مشکلات است.

به رابطه خود احترام بگذارید

 

اگر از جمله افرادی هستید که دائم در حال بحث و مشاجره هستید، به احتمال زیاد اختلاف سنی فقط مقصر نیست.

در هر نوع رابطه ای مهم ترین چیزی که سبب می شود شما بتوانید با مشکلات روبه رو شوید و یکدیگر را درک نمایید، درک فرهنگ های متقابل است.

در تصمیم های مهم رابطه خود در صورت نیاز با مشاور یا شخصی که اطلاعات کافی و لازم را دارد، مشورت کنید.

نتیجه گیری

 

ازدواج های زیادی وجود دارند که دارای اختلاف های سنی هستند و بسیار خوب عمل کرده اند تا به حال. مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه در بسیاری از زوج ها به دلایل مختلف دیده می‎ شود.

اما چرا همیشه نگرانی های از سوی جامعه برای روابط با اختلاف سنی وجود دارد؟ بسیاری از روابط با فاصله سنی با سوالاتی در مورد ازدواج یا رابطه خود از سوی جامعه مواجه هستند.

مشکلات فاصله سنی زیاد در رابطه

جامعه هرچقدر هم که زمان بگذر هیچ گاه نمی تواند به طور کامل و صد در صد کلیشه های قدیمی که از گذشته تا به حال وجود داشته است را پس بزند و با دنیای مدرن قدم به قدم پیش برود.

برای همین شما و طرف مقابل شما نیز هیچ گاه نمی توانید دیدگاه جامعه را نسبت به این نوع روابط تغییر دهید و آنچه را که دلخواه شما است، به دست آورد.

کاری که از دست شما و شریک رابطه و زندگی شما بر می آید این است که درکی که از یکدیگر دارید را از دست ندهید، وفادار بمانید و هم گام یکدیگر باشید.

بدون شک نه در خصوص این موضوع بلکه درباره بسیاری از موضوعات دیگر جامعه به طور کامل تغییر نمی کند، اگر هم بخواهد تغییر کلی کند، زمان بسیار زیادی را نیاز دارد که احتمالا بیش از عمر شما و فرد مقابل شما است.

سوالات متداول

 

  • چرا اختلاف سنی در روابط از اهمیت برخوردار است و چرا نیست؟

اختلاف سنی از جمله مواردی است که برخی از افراد در روابط خود دارا هستند.

اگر این اختلاف منجر به مشکلات و چالش های پیچیده شود، از اهیمت بسیار برخوردار است و در غیر این صورت، اهمیتی ندارد.

خود اختلاف سنی اهمیتی ندارد بلکه رفتار و نوع مواجهه با آن از اهیمت زیادی برخوردار است.

  • چالش های اختلاف سنی در روابط چیست؟

وجود اختلاف سنی می تواند چالش ها و مشکلات خاص خود را به همراه داشته باشد که در صورت همراه نبود هر یک از طرفین در رابطه به وجود می آید.

چالش هایی مانند درک نشدن، احساس پیری کردن، نصیحت بیش از اندازه، احساس بزرگ بینی، عدم همکاری و دیگر مواردی از این قبیل.

چگونه می توان با چالش های وجود اختلاف سنی در روابط مقابله کرد؟

  • انتظارات را به اشتراک بگذارید
  • تفاوت ها را بپذیرید
  • نقش خود را به عنوان همراه در نظر بگیرید
  • بدانید که بلوغ نسبی است
  • علایق متقابل را شناسایی کنید
  • کمی فضا برای طرف مقابل خود ایجاد کنید
  • با عدم قطعیت روبرو شوید
  • به رابطه خود احترام بگذارید

منبع

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx