تفکر انتقادی در زندگی روزانه

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

تفکر انتقادی در زندگی روزانه

دانش آموزان در طول سال های مدرسه به یادگیری مهارت های تفکر انتقادی می پردازند. بنابراین می توانند از این توانایی نیز برخوردار شوند که چنین مهارت هایی را در زندگی روزانه خود نیز به کار گیرند. در حال حاضر افراد ساعات بسیاری از شبانه روز را به وقت گذراندن با گوشی های همراه خود اختصاص می دهند. اکثر خانواده ها حداقل دارای یک گوشی هوشمند هستند که متعلق به یکی از اعضای آن است و کاربران آن، زمان زیادی را با این وسیله سپری می کنند. همین موضوع سبب شده است که افراد با حجم بالایی از اطلاعات گوناگون در زمینه های مختلف مواجه شوند. همین موضوع اهمیت تفکر انتقادی را بیشتر نشان می دهد. در این مقاله به نمونه هایی از تفکر انتقادی در زندگی روزانه اشاره شده است و هر کدام را تشریح کرده است و مثالی برای هر کدام نیز ارائه کرده است.

دلیل اهمیت تفکر انتقادی در زندگی روزانه چیست؟

در حال حاضر تمام افراد با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه شده اند. این موضوع می تواند مزایا و معایب فراوانی را به همراه داشته باشد. برای مثال امکان برقراری ارتباط افراد با افراد سراسر جهان ایجاد شده است، امکان یادگیری زبان ها، مهارت ها و سرگرمی ها برای افراد به وجود آمده است و سایر مزایای بی شماری که افراد می توانند از آنها بهره مند شوند. اما نقص و ضعف این موضوع این است که تصمیم هایی که شاید در ظاهر پیش پا افتاده به نظر برسند در حال حاضر به بررسی اطلاعات زیادی نیاز دارند تا این اطمینان را ایجاد کنند که چنین تصمیمی بهترین است و مناسب ترین نتیجه را خواهد داد. تنها راهی که از طریق آن می توان این حجم اطلاعات را با موفقیت هدایت کرد این است که به طور دقیق از مجموعه ای مناسب از مهارت هایی که با تفکر انتقادی مرتبط هستند استفاده کرد.

تفکر انتقادی در زندگی روزانه

دلیل اهمیت تفکر انتقادی در زندگی روزانه چیست؟

 

تفکر انتقادی که تنظیم آن در دوره ای ویژه در کلاس درس بود در حال حاضر به بخشی از گفتگوهای موجود در رسانه ها و فرهنگ تبدیل شده است. دلیل این تحول این است که دلایلی برای اهمیت تفکر انتقادی وجود دارد که عبارتند از: امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات، جمع آوری دیدگاه های گوناگون و تصمیم گیری دقیق و آگاهانه.

ارزیابی اطلاعات به صورت آنلاین

اخبار جعلی و دروغین، تصاویر تغییر یافته و ربات ها همگی سبب می شوند که افراد به اطلاعات موجود اطمینان نکنند. پس چگونه می توان آرامش پیدا کرد و حقیقت را جویا شد. در هنگامی که دسترسی به اطلاعات افزایش پیدا می کند، مهارت های تفکر انتقادی نیز نیازمند افزایش هستند. این یکی از موارد کاربرد تفکر انتقادی در زندگی روزانه است.

افراد به عنوان شهروند، کاربر و مصرف کننده با سوالاتی مواجه خواهند شد که عبارتند از: انتشار این مطلب توسط چه کسی انجام شده است؟ چرا این مطلب منتشر شده است؟ منابع و مراجع این مطالب شامل چه مواردی هستند؟ هدف از انتشار چنین مطالبی چه بوده است؟

ممکن است فرد برای خود منابعی را در نظر بگیرد که برایش قابل اعتماد و دارای اعتبار باشند. در این هنگام هم وجود تبلیغات یا محتوایی محبوب و مشهور می تواند سبب جذب خوانندگان شود تا مطالعه پیشنهادی یک برند را در پیرامون مقاله ای دیگر بذیرند. به این ترتیب، فرد به طور مجدد با اخبار و اطلاعاتی متفاوت روبرو خواهد شد.

 

 تفکر انتقادی در زندگی روزانه

تفکر انتقادی در زندگی روزانه شامل چه مواردی می شود؟

تصمیم گیری راجع به خرید

طی سال های گذشته، فرآیند خرید کالاها و محصولات مختلف با اکنون متفاوت بود.

برای مثال می توان به فرآیند خرید یک کفش اشاره کرد. شاید خرید کفش در سال های گذشته آسان تر بود؛ به مرکز خرید می رفتید، به مدل ها و مانکن ها نگاه می کردید و با دقت آنها را بررسی می کردید، در نهایت مدلی که بیش از همه مورد پسند شما بود و با نیاز و سلیقه شما مطابقت داشت پیدا می کردید. پس از آن به امتحان کفش می پرداختید و در صورت رضایت، فرآیند خرید را انجام می دادید. طول عمر کفش ها نیز به طور معمول چند سال بودند.

اما هم اکنون فرآیندی متفاوت انجام می شود. شاید فردی، یک پست از دوست خود که کفش زیبایی دارد مشاهده کند و سپس به او پیام دهد که برند کفش او چیست و از کجا خریداری کرده است. سپس به جستجوی نظرات در مورد چنین برند و کفشی در وب سایت های گوناگون بپردازد و برای آگاهی از نظرات و تجربیات مختلف به وب سایت های فروش آنلاین محصولات نیز مراجعه کند. در نهایت تصمیم به خرید بگیرد و شاید محصولی را انتخاب کند که دوام و ماندگاری آن تا پایان عمر او باشد.

چنین سناریویی می تواند تفکر انتقادی که مصرف کنندگان باهوش نیاز دارند را نشان دهد. یکی از موارد کاربرد تفکر انتقادی در زندگی روزانه می تواند این باشد. سوالاتی مانند موارد زیر در هر خریدی به وجود می آیند:

 

تفکر انتقادی در زندگی روزانه

کاربرد تفکر انتقادی در زندگی روزانه

 

وب سایت ها و اپلیکشن هایی که بتوان از طریق آنها درباره بهترین برندها و قیمت ها اطلاعات کسب کرد کدام هستند؟

آیا خرید محصولاتی که مواد اولیه با کیفیتی دارند با توجه به قیمت بالای آنها امکان پذیر است؟ بودجه بندی پول برای خرید چگونه انجام گیرد؟

با وجود تمام بررسی ها و ارزیابی نکات منفی و مثبت، آیا روشی برای بهترین تصمیم گیری وجود دارد؟

با توجه به حجم بالایی از میزان اطلاعات در دسترس به صورت آنلاین، برای ساماندهی و چیدمان آنها نیازمند تفکر انتقادی هستید.

مراقبت از سلامتی

شاید شما هم تاکنون به پاسخ سوال میزان سالم بودن یک ماده غذایی فکر کرده اید. بسیاری از مطالعاتی که در این زمینه وجود دارند اغلب گیج کننده و متناقض هستند. بعد از مطالعه آنلاین برای کسب آگاهی نسبت به قبل از آن، تردید فرد برای انجام کاری که قصد انجام آن را داشت بیشتر می شود.

برای مثال به نظر می رسد که سالیانه، رژیم غذایی متفاوتی به محبوبیت می رسد و طرفداران خود را پیدا می کند. برای این که بتوان متناسب با سبک زندگی هر فرد، بهترین رژیم و سبک تغذیه را به او پیشنهاد داد تفکر انتقادی مورد نیاز است: سنجیدن فواید، مزایا، معایب، هزینه و میزان پیچیدگی. بنابراین این موضوع هم می تواند نمونه ای از کاربرد تفکر انتقادی در زندگی روزانه باشد.

تفکر انتقادی در زندگی روزانه

مواردی که به تفکر انتقادی در زندگی روزانه احتیاج است؟

 

ورزش هم در همین زمینه کاری سخت است. بنابراین بهتر است در آغاز مسیر درباره اهداف خود از خودتان سوال کنید؟ از خود بپرسید که کدام روش در دست یابی به اهداف به شما کمک خواهد کرد؟ نتایج حاصل شده بعد از سپری شدن مدت زمانی خاص از آزمایش کردن یک سیستم شامل چه مواردی خواهد بود؟

ترکیب اطلاعات برای ورود به برنامه با پیشرفت حاصل شده که اینک به وجود آمده است به تصمیم گیری فرد درباره چگونگی پیشروی با برنامه کمک خواهد کرد. شاید این تعریفی برای تفکر انتقادی باشد.

انتخاب مسیر شغلی

انتخاب مسیر شغلی نیز از موضوعات مورد توجه افراد است. اینکه تحصیلات دانشگاهی را بگذرانند یا نه؟ دوره های آنلاین را از داخل خانه دنبال کنند یا نه؟ کار نیمه وقت داشته باشند یا نه؟ شغل خود را چگونه انتخاب کنند؟ از بین گزینه های شغل های استارت آپ، آزاد و شرکتی کدام یک را انتخاب کنید؟ طبیعی است که این انتخاب ها و گزینه ها، هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و از این جهت نیازمند بررسی و ارزیابی هستند.

انتخاب کردن شغل نیازمند صرف زمان و انرژی است. به عبارت بهتر برای هر کدام از موارد مطرح شده باید مجموعه ای را در نظر گرفت. باید جنبه های گوناگون مالی، شغلی و اجتماعی برای هر کدام مورد توجه قرار گیرد. یعنی فرد از خود سوال کند که چرا چنین گزینه ای برای من مفید و مناسب است؟

تفکر انتقادی در زندگی روزانه

انتخاب مسیر شغلی و تفکر انتقادی در زندگی روزانه

 

بعد از این که در مورد یک انتخاب تصمیم گیری انجام شد، پیش بینی تاثیر آن تصمیم بر دو، شش و شاید ده سال آینده هم باید صورت بگیرد. این ارزیابی باید پیش از این صورت بگیرد که فرد به ناچار با موقعیتی مواجه شود که تصمیم به تنظیم مسیرهای شغلی شود.

همه جنبه های مربوط به انتخاب شغل مناسب نیازمند تفکر انتقادی است و یکی از نمونه های کاربرد تفکر انتقادی در زندگی روزانه است.

آنچه بهتر است در پایان بدانید

زمانی که سخن از تفکر انتقادی به میان می آید، باید این نکته را مورد توجه قرار داد که این مهارت، کاربردهایی فراتر از این دارد که تنها در کلاس درس استفاده شود. باید به دانش آموزان نیز کمک کرد تا به تقویت مهارت های تفکر انتقادی در مدرسه بپردازند؛ در این صورت توانمندی آنها برای تصمیم گیری در سال های آینده رخ خواهد داد. این مقاله به موضوع تفکر انتقادی در زندگی روزانه پرداخته است. در واقع محتوای مقاله نشان دهنده این است که تفکر انتقادی باید از محدوده درس و مدرسه فراتر رود و در زندگی روزانه به کار گرفته شود.

تفکر انتقادی در زندگی روزانه

تفکر انتقادی با کمک به همه ابعاد زندگی می تواند فرد را یاری دهد و موجب رشد فردی او شود.

 

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx