چند مورد از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی که حتما انجام داده اید

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

چند مورد از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی که حتما انجام داده اید

بدون در نظر گرفتن سن و موقعیت شکلی، قطعا برای داشتن برنامه مالی تلاش کرده اید. البته در این بین اشتباهات راج در برنامه ریزی مالی وجود داشته که تقریبا همه ما آن را بدون آن که بدانیم انجام داده ایم.

زمانی که تصمیم به انجام برنامه ریزی مالی می گیریم، اولین قدمی که در این راه برمیداریم، آموختن اصول برنامه ریزی و انواع آن است. دانستن درمورد این موارد بسیار مهم و حیاتی است، اما همه چیز برای موفقیت مالی دانستن اصول برنامه ریزی نیست.

روش های مختلفی که برای انجام برنامه ریزی مالی وجود دارد را یاد بگیرید آن ها را در بازه های زمانی کوتاهی امتحان کنید. ممکن است روشی از برنامه با روندهای درآمدی شما در تضاد بوده و حتی به ضرر شما تمام شود. در کنار یادگیری روش های برنامه ریزی مالی، دانستن اشتباهات رایج نیز کمک کننده خواهد بود.

در این مقاله اشتباهات رایجی که ممکن است در مسیر مدیریت مالی انجام دهید را بررسی و به شما می گوییم که چگونه می توانید از آن ها جلوگیری کنید.

اهمیت دانستن درمورد اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

نه تنها شما بلکه اکثر افراد رشد فردی را در گرو موفقیت های مالی می بینند. البته که مسائل مالی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نمی توان آن را نادیده گرفت. چرا که این مسائل با تک تک ابعاد زندگی ما در ارتباط است. پس بهتر است برای این بعد زندگی خودتان برنامه مناسبی را در نظر داشته باشید.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

حال سوالی که در ذهن شما پیش می آید آن است که اهمیت دانستن در مورد اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی چیست؟ چرا باید در کنار روش های برنامه ریزی درمورد اشتباهات رایج نیز بدانیم؟

اهمیت آگاهی نسبت به این موارد از آن جهت است که شما علاوه بر این که می دانید باید چه کنید، می دانید که نباید چه کاری را انجام دهید. یعنی شما بدون آن که در مسیرهای غلط قرار گرفته و تجربه کسب کنید، می دانید چه راهی به شکست ختم خواهد شد.

پس درمورد این اشتباهات بدانید و آن ها را به درستی در رفتارهای خود بررسی کنید. اگر احساس کردید که هر کدام از این اشتباهات را در برنامه ریزی هایتان انجام می دهید، سعی کنید آن را با رفتارهای صحیح جایگزین کنید. در ادامه چند اشتباه رایج که افراد در انجام برنامه های مالی خود مرتب می شوند را شرح می دهیم.

ناتوانی در تدوین برنامه مالی مناسب

اولین و شایع ترین مورد از انواع اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی عدم انجام آن است. برخی برنامه ریزی را کاری بیهوده دانسته و برای آن وقت نمی گذارند. آن ها ترجیح می دهند که وقت خود را صرف بالا و پایین کردن صفحه اینستاگرامشان کنند یا پیام های بدون هدف را جواب دهند.

همه آن هایی که ساعات زیادی را در اینستاگرام صرف می کنند، در ذهن خود دوست دارند بهترین ماشین را سوار شوند، در بهترین منطقه خانه ای بزرگ داشته باشند، بهترین لباس ها را بپوشند و حساب مالی پرباری داشته باشند. البته که این خواسته همه است.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

از بین خواسته هایی که بین همه افراد مشترک است، آن چیزی که می توانید و دوست دارید داشته باشید را انتخاب کنید. همین انتخاب ها و وقت گذاشتن برای ساختن آینده است که به زندگی شما معنا داده و از حالت روزمرگی خارج می کند.

حال که از بین انبوه اهداف مالی یکی را برای خودتان انتخاب کردید، برای آن برنامه بریزید. اگر بتوانید در همین ابتدای کار برنامه درستی را در راستای اهداف خود بچینید، ده قدم از باقی افراد جلوتر خواهید بود.

عدم برقراری ارتباط

همه افراد می توانند تصمیمات منطقی و مناسبی را بگیرند اما این موضوع همیشه صحیح نیست. یعنی در برخی موارد است که ما تنها اطلاعات کمی درمورد برنامه های مالی داشته و نمی توانیم آن طور که باید و درست است تصمیم بگیریم.

درمورد تصمیمات مالی، معمولا گرفتن تصمیمات احساسی و غیرمنطقی بسیار شایع است. سعی کنید قبل از هر تصمیم نظر افراد معتمد با تجربه را بپرسید و با توجه به آنچه از این نظرسنجی ها کسب کردید، بهترین تصمیم را بگیرید.

تصمیمات غیرمنطقی و نادرستی که در برنامه ریزی می گیریم، نه تنها به ما در کسب آنچه واقعا دوست داریم و برای آن هدف گذاری کرده ایم کمکی نمی کند، بلکه می تواند ما را از آن ها دور کند. پس بهتر است در گرفتن تصمیمات خود از دیگران کمک گرفته و نظر آن ها را درمورد مسائل مختلف بشنویم و بررسی کنیم.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

مورد بعدی از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی اتکا به دانش و تجربه خودتان و تصمیم گیری بر اساس آن هاست. پا را از دانش و تجربه خود فراتر گذاشته و تجربه دیگران را هم برای داشتن بهترین تصمیم فتح کنید. دو فکر بهتر از یک فکر می تواند تصمیم بگیرد.

علاوه بر نظر دیگران، استفاده از تجربیات آن ها نیز می تواند مفید باشد. یعنی بدون آن که از آن ها درمورد شکست هایشان بپرسید، هر آنچه درمورد تصمیمات آن ها می دانید را در کنار هم قرار داده و بین این اطلاعات ارتباط برقرار کنید. در نهایت می توانید اشتباهات آن ها را کشف و از انجام آن جلوگیری کنید.

نداشتن پس انداز برای شرایط اضطراری

خیلی خوب است که بدانید چه مقدار پول را چه زمانی و برای چه کاری باید صرف کنید. اما یکی از مهم ترین موارد اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی نداشتن پس انداز برای روز های سخت است. یعنی شما تنها برای امروز یا همین ماه برنامه دارید و اگر کار خود را از دست بدهید نمی دانید که چه کنید.

موفقیت همیشگی نیست و زندگی بالا و پایین دارد. پس تصمیم منطقی آن است برای جلوگیری از شرایط حساس تلاش کنید و اگر این شرایط اتفاق افتاد، برای آن آماده باشید. خرج کردن همه پول شاید در آن لحظه خوش آیند بوده و به نظر کار لذت بخشی باشد، اما در طولانی مدت با برنامه مالی شما در تضاد است.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

ممکن است با کارفرمای خود به مشکل بخورید یا شرکتی که برای آن کار می کنید با مشکلات مالی مواجه شده و ورشکست شود. همچنین ممکن است به بیماری سختی مبتلا شده و برای درمان نیاز به انجام هزینه های بالا داشته باشید. حتی ممکن است بیماری نه تنها نیازمند هزینه درمان باشد، بلکه شما را از ادامه کار باز دارد.

همه این موارد از سخت ترین شرایطی است که نه تنها زندگی مالی فرد را تحت تاثیر قرار داده، بلکه روحیه فرد را هم تضعیف می کند. اگر فرد برای مشکل مالی موجود برنامه ریزی نکند، مشکل او دوچندان خواهد شد. از طرفی باید بیماری یا بیکاری را مدیریت کرده و از طرفی برای تامین مالی تلاش کند.

پس سری بعد که خواستید لباسی را بخرید که نیاز ندارید یا در رستورانی غذا بخورید که بدون ویژگی خاصی گران است، این روزها را در ذهن خود متصور شوید. آیا دوست دارید که برای تامین هزینه درمان از دوستانتان پول قرض بگیرید در حالیکه لباس شما در کمد خاک می خورد؟

پس سعی کنید به صورت ماهانه پولی را برای روزهای حساس و سخت خود کنار بگذارید. امیدواریم که هیچگاه زمان استفاده از این پول ها نرسد. اما داشتن این پول به شما حس اطمینان داده و خیال شما را از روزهای سخت راحت می کند.

پس انداز کم یا نادرست

موفق شدن در زمینه های مالی تنها کنار گذاشتن پول و خرج نکردن آن نیست. تورم و موارد بسیار زیادی هستند که ممکن است این پس انداز شما را تحت تاثیر قرار داده و کار شما را بی نتیجه کنند. با داشتن برنامه مالی اصولی نه تنها می توانید پول خرج کنید، بلکه می توانید آن را پس انداز کنید.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

مورد بعدی از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی بی توجهی به موضوع پس انداز یا انجام پس انداز غیراصولی است. پس انداز شما باید به قدری باشد که زمانی  که تصمیم به ترک کار خود گرفتید، بتوانید با آن زندگی آرام و بی دغدغه ای را داشته باشید و نگران مسائل مالی نباشید.

علاوه بر اهمیت انجام پس انداز به صورت مستمر و ماهانه، اصولی انجام دادن آن نیز مهم است. یعنی بدانید با پول خود چه کنید و در چه کارهایی سرمایه گذاری کنید. ساده ترین حالت پس انداز که بین مادر و مادربزرگانمان رایج بوده، خرید طلا است.

برخی از راه های پس انداز مانند خرید سهام یا ارز از مواردی هستند که با گذر زمان می توانند سود خوبی را برای شما به همراه داشته باشند. شما می توانید از این سود در هزینه های خود استفاده کرده یا همه آن را به پس انداز خود اضافه کنید.

پس انداز کردن به مقدار کافی و به صورت اصولی نه تنها به رشد فردی شما کمک کند، بلکه مسیر شما را در کسب اهداف مالی که در سر دارید، هموار می کند. حتی اگر بدانید که دقیقا چگونه باید پس انداز کرد، می توانید از حجم فشار مالی روی خود و کارتان بکاهید.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

عدم مرور برنامه مالی به صورت مستمر

زندگی پر از بالا و پایین و تغییر است. امروز شغلی معمولی دارید و ممکن است فردا با ترفیع بزرگی در کار و شرایط مالی شما تغییری ایجاد شود. در عین حال ممکن است امنیت شغلی شما به خطر افتاده و مجبور باشید به کار دیگری مشغول شوید.

پس تکلیف برنامه و اهدافی که قبلا نوشتید نسبت به شرایط کنونی و جدید شما چیست؟ آیا باید به آن ها پایبند بوده و چیزی از آن کم یا به آن زیاد نکنید؟ اهداف شما با توجه به آن شرایط نوشته شده  است، نه شرایط جدید شما. پس بهتر است آن ها را بازبینی کرده و تغییر دهید.

موردی مهم از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی عدم بررسی آن است. یعنی شما چیزی را پارسال برای خودتان تعیین کرده و بدون در نظر گرفتن توانایی های جدیدتان، هنوز به آن پایبند هستید. سعی کنید همواره به شرایط خودتان توجه کرده و آن ها را در برنامه های مالی خود اعمال کنید.

همچنین در بررسی برنامه های مالی خود، میزان پیشرفت و پس اندازتان را هم بررسی کنید. این  کار به شما کمک می کند که بدانید آیا در مدت معین می توانید به اهداف خود برسید یا خیر. همچنین اگر بتوانید میزان خوبی از اهداف را عملی کنید، انگیزه لازم برای ادامه راه را کسب می کنید.

پس برنامه رشد فردی که با برنامه های مالی شما همسو و هم مسیر است را همواره بررسی کنید و مراقب باقی راهتان باشید.

به تنهایی برنامه ریزی کردن

آخرین و شایع ترین مورد از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی  تنهایی برنامه ریزی کردن است. البته این به آن معنی نیست که همه برنامه خود را به دیگری سپرده و تنها مانند ربات آن را اجرا کنید. بلکه بهتر است کمی از غرور و موضع خودتان پایین آمده و نظر دیگران را قبول کنید.

شما همیشه درست نمی گویید و امکان دارد در برخی موارد اشتباه کنید. ساخت و تدوین برنامه مالی نیاز به تحقیق و آموزش کافی دارد. علم اقتصاد و حسابداری به اندازه علم پزشکی گسترده بوده و نمی توان به سادگی از آن عبور کرد.

برای اکثر افراد، یادگیری این اصول ارزشی نداشته و برای آن زمان نمی گذارند. در عین حال با افزایش سن و شلوغ شدن برنامه کاری، میزان درآمد و پس انداز افزایش یافته یا به عبارتی افراد ثروتمندتر شده و اهداف مالی آن ها نیز پیچیده تر خواهد شد.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی

برنامه مالی مناسب به افراد کمک می کند که در زمان خود صرفه جویی کرده، حداکثر استفاده از زمان خود را کنند، از اشتباهات رایج جلوگیری کرده و در نهایت انگیزه لازم را برای ادامه این برنامه داشته باشند.

از افرادی که به طور کامل نسبت به علم مدیریت مالی، اقتصاد یا حسابداری آگاه بوده و در این زمینه مشغول به کار هستند، برای انجام برنامه ریزی مالی خود کمک بگیرید. همچنین سعی کنید برنامه خود را در فواصل زمانی منظم با این افراد بررسی کرده و اگر نیاز بود، در آن تغییراتی را انجام دهید.

جمع بندی

حال در مورد خودتان فکر کنید. کدام مورد از اشتباهات رایج در برنامه ریزی مالی را انجام می دهید؟ کدام مورد را در اطرافیان خود مشاهده کرده اید؟ اگر پاسخ شما به هر کدام از این سوالات خیر و منفی است، به شما تبریک می گویم. شما و اطرافیانتان در مسیر موفقیت قرار گرفته اید.

حتی اگر برای هر کدام از این سوالات پاسخی داشتید، نگران نباشید. در این مقاله تمام اشتباهی که ممکن است انجام داده باشید و مسیر موفق شدن شما را مختل می کند را بررسی کردیم. همچنین راهکاری را برای آن به شما گفتیم. برای تغییر این اشتباهات قدم بردارید و کنترل مسائل مالیتان را در دست بگیرید.

 

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx