تکنیک های اندوه درمانی

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

تکنیک های اندوه درمانی

همه افراد دوست دارند که همواره در زندگی شاد باشند و شادی را در لحظه های زندگی خود احساس کنند. شاید پذیرش این موضوع دشوار باشد، اما مواردی غیرمنتظره در زندگی هر فردی وجود دارد که غم و اندوه جایگزین شادی خواهند شد و در واقع توانایی شاد بودن را از او می گیرند. این موقعیت ها در زندگی هر شخصی اجتناب ناپذیر است و راه گریزی از چنین شرایطی وجود ندارد. از دست رفتن عزیز یکی از این موارد است که در طول زندگی هر فردی، امکان مواجهه با آن وجود دارد. اما این مورد هم راه حل دارد. برخی مواقع فرد می تواند با راهکارهای خود از چنین بحران هایی عبور کند و به زندگی طبیعی خود بازگردد؛ اما همیشه هم اینطور نیست. برخی از افراد به میزانی در غم غرق می شوند که اندوه از آستانه تحمل آنها عبور می کند و ادامه زندگی آنها را دچار مشکل خواهد کرد. تکنیک های اندوه درمانی در چنین مواقعی می توانند یاری گر افراد باشند. برای آشنایی بیشتر با اندوه درمانی و تکنیک های مرتبط با آن ادامه مطلب را مطالعه کنید.

دلیل اهمیت اندوه درمانی چیست؟

غم و اندوه که در نتیجه از دست دادن یک عزیز به وجود می آید تجربه متداولی است که امکان مواجهه با آن برای هر فردی وجود دارد. اکثر افراد متمایل هستند که اندوه ناشی از مرگ عزیزان خود را در ذهن خود مجسم کنند. انواع مختلف غم و اندوه وجود دارد و اکثر افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند؛ از دست رفتن یکی از عزیزان یکی از این غم و اندوه ها به شمار می آید. برای مثال طلاق، از دست دادن شغل، اتمام هر رابطه ای و موارد مشابه قابلیت ایجاد غم و اندوه را در وجود انسان دارند. سوگواری همراه با مواردی مثل غم و اندوه، خشم، پشیمانی و احساسات دیگر فرد را وادار می کند که با اندوه به وجود آمده مقابله کند.

 

تکنیک های اندوه درمانی

علت اهمیت تکنیک های اندوه درمانی چیست؟

 

اما اندوه را نمی توان در احساساتی خلاصه کرد که فرد در حال تجربه آن است. فرآیندی باید طی شود تا بهبودی به طور کامل حاصل شود. مشاوره غم و اندوه شیوه ای است که به گونه ای صحیح، تجربه های دردناک را مدیریت می کند. تکنیک های اندوه درمانی برای افرادی که در حال دست و پنجه نرم کردن با غم و اندوه هستند ارائه می شود و ابزارهای مفیدی را برای موفق شدن در این راستا در اختیار افراد قرار می دهد.

تکنیک های اندوه درمانی

سوگواری افراد از طریق روش های گوناگون شکل می گیرد؛ بنابراین شیوه های مختلفی وجود دارد تا افراد غم و اندوه خود را پردازش کنند تا بتوانند با موفقیت از این مرحله عبور کنند. تکنیک های اندوه درمانی قابلیت ارائه رویکردهای مختلفی را دارد تا افراد با موضوع از دست دادن عزیزان خود مقابله کنند. ممکن است بهترین روشی که برای فرد قابل اجرا است با دیگری متفاوت باشد؛ به عبارت بهتر چگونگی درمان و یا تکنیک به کار گرفته شده برای افراد مختلف، متفاوت است و وابسته به عوامل گوناگونی است. مثالی از این عوامل عبارتند از: مدت زمانی که افراد با اندوه مورد نظر روبرو شده اند و در واقع اندوه آنها مزمن است یا نه.

در برخی موقعیت ها و شرایط، تکنیک های اندوه درمانی و ابزارها باید ترکیب شوند و احتمال این که چنین ترکیبی نتیجه موثرتری را ایجاد کند وجود دارد. برخی از این تکنیک ها، موارد زیر را در بر می گیرند:

تکنیک های اندوه درمانی

تاثیر تکنیک های اندوه درمانی

 

1) درمان شناختی رفتاری: یکی از انواع درمان و تکنیک های اندوه درمانی، درمان شناختی رفتاری است؛ این درمان الگوهای افکار منفی را شناسایی می کند تا در نهایت منجر به تغییر چنین افکاری شود. این درمان، بر اساس فرضیه ای پابرجا است که فرد باید بیاموزد با رفتارها و افکار منفی  خودشان مقابله کنند تا تسکین علائم آنها به مرور زمان رخ دهد و زندگی آنها سالم تر شود. می توان در جستجوی درمانگرانی بود که در این زمینه آموزش دریافت کرده اند. مطالعات نشان داده است که این روش درمانی می تواند بهبودی قابل توجه در زندگی فرد ایجاد کند و کیفیت آن را بالا ببرد. می توان گفت این گونه از درمان نسبت به سایر روش ها موثرتر خواهد بود.

این شیوه از درمان به آگاهی از الگوهای افکار منفی که در نتیجه غم و اندوه به وجود آمده اند کمک می کند. این الگوها می تواند رفتارهایی را ایجاد کند که عبور  از غم و اندوه را با مشکل مواجه می کند. طی جلسات درمان شناختی رفتاری، امکان دارد درمانگر از فرد تقاضا کند که درباره افکار و احساسات مرتبط با غم و اندوه خود صحبت کند. اگر چنین الگوهایی شناسایی شوند به افراد کمک خواهد کرد تا نحوه تاثیر همین الگوها بر رفتارشان را دریابند. به طور معمول ابزارهایی که در توسعه تکنیک درمان شناختی رفتاری در جهت اندوه درمانی استفاده می شوند عبارتند از:

 

تکنیک های اندوه درمانی

درمان از طریق تکنیک های اندوه درمانی

 

  • بازسازی شناختی: این بازسازی به فرد برای آگاهی از الگوهای تفکر منفی کمک می کند. طی جلسات مختلف، افراد به کمک مشاور در ابتدا به شناسایی الگوهای افکار منفی خواهند پرداخت و پس از آن برای تغییر چنین الگوهایی، کارهای موثری خواهند کرد.
  • رفتار هدفمند: پرهیز از رفتارها و عادت هایی که مضر هستند و جایگزین کردن رفتارهای مفید به جای آنها.
  • ایجاد و پرورش روایتی جدید: چنین تکنیکی به ارائه روایت جدیدی راجع به از دست دادن کمک خواهد کرد. به این ترتیب تمرکز بر افکار و احساسات منفی کاهش پیدا خواهد کرد.

2) درمان بر پایه تعهد و پذیرش: درمانی که بر پایه تعهد و پذیرش باشد به افراد در یادگیری پذیرش احساسات و شرایط منفی و همچنین ایجاد الگوهای سالم کمک خواهد کرد. علاوه بر آن توانایی فرد در انعطاف پذیری را افزایش خواهد داد. بنابراین پذیرش احساسات به جای فرار کردن از آنها، احساس گناه در مورد آنها و یا شاید اجتناب از این احساسات توصیه می شود. انعطاف پذیری روان شناختی را می توان حضور در لحظه و رسیدن به چنین قابلیتی توصیف کرد.

درمان تعهد و پذیرش برای این که غم و اندوه را پردازش کند و فقدان را بپذیرد از ذهن آگاهی استفاده می کند. چنین درمانی را می توان برای اندوهی مورد استفاده قرار داد که طولانی مدت و یا پیچیده بوده است و شاید یک سال و یا بیشتر از اتفاق ناخوشایند سپری شده است. این درمان به پردازش مجدد فقدان از لحاظ احساسی کمک خواهد کرد، علاوه بر آن ممکن است به فرد توانایی آغاز برخورد با احساساتی که از مواجهه با آنها خودداری می کند را بدهد. تکنیک درمان تعهد و پذیرش که خود از تکنیک های اندوه درمانی است از چند تکنیک برای رسیدن به پذیرش و درمان استفاده می کند که عبارتند از:

تکنیک های اندوه درمانی

تکنیک های اندوه درمانی و پذیرش

 

1) پذیرفتن احساسات منفی

2) دور شدن از احساسات منفی تا دست یابی به درک بهتر

3)متمرکز شدن بر زمان حال

4) تصور موقعیت ها و شرایط گوناگون

5) درک ارزش های خویش

6) غلبه بر مشکلات موجود

3) اندوه درمانی روحی روانی: اندوه درمانی روحی روانی به افراد توانایی پردازش غم و اندوه ناگهانی مرتبط با روان را می دهد. به عنوان مثال فقدان غیر منتظره و ناگهانی یک عزیز. این گونه از درمان که یکی از تکنیک های اندوه درمانی به اندوهی که با مرگ غیر منتظره و ناگهانی به وجود می آید پاسخ می دهد.

4) درمان غم و اندوه پیچیده: این گونه از درمان به علائم و نشانه های غم و اندوهی که پیچیده است رسیدگی می کند. چنین اندوهی یعنی اندوه پیچیده می تواند در فرد احساس ناامیدی شدید و غم طولانی مدت به وجود آورد. امکان دارد افرادی که دچار غم و اندوه پیچیده شده اند توجهی بیش از حد به فرد از دست رفته و یا چگونگی مرگ پیدا کنند. این درمان اغلب درمان پذیرش و تعهد را نیز در بر می گیرد.

5) گروه درمانی: این گونه از اندوه درمانی مناسب زمانی است که چند گروه از افراد برای به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات با دیگر افراد سوگوار در کنار آنها قرار گرفته اند. اعضای چنین گروه هایی اغلب تجربه های مشابهی دارند که بهبودی برای آنها حاصل شده است. گروه های پشتیبانی در چنین موقعیت هایی، توانایی ارائه فضایی مناسب برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و در نهایت بهبودی در محیطی مطلوب و حمایت کننده را خواهند داشت.

تکنیک های اندوه درمانی

تکنیک های اندوه درمانی و وضعیت روح و روان

 

6) هنر درمانی: این تکنیک از تکنیک های اندوه درمانی برای ترویج درمان از خلاقیت استفاده می کند و به پردازش غم و اندوه کمک می کند. چنین تکنیکی عملکرد و احساسات خوب را پشتیبانی می کند، آنها را تقویت می کند و در صورت لزوم بازیابی می کند. هنر درمانی یک ایده را پیشنهاد می دهد که عبارت است از تاثیر بیان هنری بر افراد. از فعالیت های رایج که در جلسه های هنر درمانی اجرا می شود می توان به نقاشی، رنگ آمیزی، طراحی و مجسمه سازی اشاره کرد.

7) بازی درمانی: این تکنیک، تخیل یا سایر بازی ها را مورد استفاده قرار می دهد تا به کودکان کمک کند که غم و اندوه خود را پردازش کنند. این تکنیک ارائه مکانی امن برای کودکان را انجام می دهد تا به ابراز احساسات بپردازند؛ همچنین با قرار دادن ابزارهایی در دسترس آنها، کمک به تنظیم احساسات آنها را نیز به دنبال خواهد داشت. تکنیک بازی درمانی، روشی موثر و بهینه برای کودکان است، زیرا اغلب کودکان توانایی بیان کردن احساسات و مشکلات را ندارند. اگر این عواطف و مشکلات پس از فقدان توسط کودکان تجربه شود، بیان کردن آنها سخت تر خواهد شد. بنابراین ارائه روشی برای ابراز احساسات به کودکان می تواند برای آنها مفید باشد و غم و اندوه آنها را بهبود ببخشد.

 

منبع:

https://www.talkspace.com/blog/grief-therapy-techniques/

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx