ابزار‌های مدیریت ایده

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

روش‌ها و تکنیک‌های مدیریت ایده

برای پرورش ایده خود باید از راه‌کارها و اصول خاصی استفاده کنیم. این ابزارهای مدیریت ایده باعث پیشرف و تلاقی در راستای اهدافمان می‌شوند. برای آموختن این اصول شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

زیرسازی افکار

برای اینکه بتوانیم ذهن خود را برای پرورش افکار آماده سازیم باید ابتدا یک سری اصول را مدنظر خود قرار دهیم.

مطالعه کنید

از مهم‌ترین ابزار‌های رشد در مدیریت ایده می‌توان به مطالعه کردن اشاره کرد. داشتن اطلاعات کافی درباره هر زمینه‌ای یا زمینه‌های تخصصی مرتبط با کار می‌تواند در پرورش افکار شما را یاری کند.

همچنین داشتن مطالعه دید شما را نسبت به‌تمامی وجوه یک مسئله آگاه می‌کند. آگاهی داشتن از بعد‌های یک مسئله درب‌های حل مسائل را برای شما باز می‌کند. با مطالعه‌های پیش از اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها، شما توانایی مقابله با موانع غیرقابل‌پیش‌بینی را خواهید داشت.

مطالعه نداشتن چه عواقبی به همراه دارد؟

در ادامه مبحث قبلی، افرادی که مطالعات حداقل را ندارند، در شرایط رخ داد‌های اتفاقی توانایی مقابله و حل مسائل نخواهند داشت. همچنین برخی افراد از استقلال فکری برخوردار نیستند؛ این افراد بیشترین آسیب را در چنین شرایطی شاهد خواهند بود

تأثیر مطالعه بر کسب موفقیت

حتی در حیطه کسب‌وکار برای کسب موفقیت‌های موردنظر تمامی افراد شاغل یا تجار باید مطالعات داشته باشند. شرایط اقتصادی مردم یا کشور همیشه در حال تغییر شکل است؛ بنابراین با مطالعات می‌توان از پس موانع اقتصادی برآمد.

چه منابعی را باید مطالعه کرد؟

برای نتیجه‌گیری بهتر در کسب‌وکار یا حتی در ایده‌پردازی، بهترین گزینه برای مطالعه مطالبی است که دارای منابع و مأخذ معتبر علمی و پژوهشی دارند.

در این مطالب وقایع با استناد مطرح شده‌اند و تمامی نتیجه حاصل شده با استفاده از تجربیات تجزیه‌وتحلیل شده‌اند.

ابزار‌های مدیریت ایده

چگونگی طرح یک ایده

موانع روانی را از بین ببرید.

ذهن پس انجام کار‌های تکراری طی مدت‌زمان طولانی خسته می‌شود و نیاز به یک استراحت کوتاه‌مدت دارد. سفر رفتن، مرخصی گرفتن و دوری از کار یا زندگی یکنواخت به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را پس استراحت دوباره به دست آورید.

شاید به نظر برخی افراد موانع روانی تأثیر خاصی نداشته باشد؛ اما یکی از مهم‌ترین ابزار‌های مدیریت ایده، مدیریت افکار و روان است. برای ایده‌پردازی شما باید احساسات و روان خود را تحت کنترل داشته باشید؛ زیرا تأثیرات منفی در ساختن یک طرح و ایده برای شما مشکل‌ساز خواهد بود.

چه روش‌هایی برای کنترل روان وجود دارد؟

هر کاری که انجام آن شما را آرام می‌کند یا احساسات بد شما را از بین می‌برد خود یک روش محسوب می‌شود. اما معمولاً حضور در اجتماعات و صحبت‌کردن با مردم درباره هر موضوعی تأثیرات مثبت بسازی برای روان شما خواهد داشت.

از دیگر روش‌های کنترل روان و احساسات می‌توان به آموختن ساز اشاره کرد. کسانی که مهارت ساز نوازی دارند در مقابله با مشکلات احساسی و روانی نسبت به اکثرت مردم عملکرد بهتری نشان می‌دهند. نواختن یک ساز موردعلاقه همچنین به شما قدرت بسیار زیادی در ایده سازی عطا می‌کند.

چرا آموختن یک ساز تأثیر زیادی بر ایده سازی دارد؟

تمام کسانی نوازنده هستند، به این نکته کاملاً مشرف هستند که جمله نویسی و ساخت یک موسیقی بسیار سخت است. برای ساختن یک جمله موسیقی باید ذهنی بسیار بازداشته باشید و به‌تمامی نت‌های موسیقی تسلط کامل داشته باشید.

افرادی که چنین مهارتی دارند، به‌هیچ‌عنوان موقع طرح یک ایده با مشکل مواجه نخواهند شد. زیرا دید بسیار بازتری نسبت به سایر افراد در زمینه خلاقیت دارند.

کلاسهای آموزش ایده سازی ثبت‌نام کنید.

گاهی هم افراد هیچ ایده‌‌ای ندارند که باید از کجا شروع کنند و چه باید بکنند. کلاس‌های پرورش ایده کمک بسیار زیادی به چنین افرادی می‌کند و حتی در برخی موارد استثنایی باعث شکوفای استعداد شخص در این زمینه می‌شوند.

چنین کلاس‌هایی از موارد بسیار مهم و در دسترس ابزار‌های مدیریت ایده هستند. زیرا در این کلاس تمامی افراد اصول ایده سازی را از ابتدا باتوجه‌به مطالب علمی و کاربردی می‌آموزند. حضور در چنین کلاس‌هایی برای فرد این امکان را فراهم می‌کند تا از مهارت‌ها، استعداد‌ها و پتانسیل‌های ذاتی آگاهی کسب کند.

ابزار‌های مدیریت ایده

تکنیک‌های ساخت ایده

گروه متخصصان خود را تشکیل دهید.

گاهی برای پیشرفت یا عبور از موانع حاضر باید دوستانی برای خود برگزینید تا به شما کمک کنند. گاهی این افراد دارای تخصص‌هایی هستند یا مشاوره‌های خوبی به شما ارائه می‌کنند؛ بنابراین برای صرفه‌جویی در وقت، استفاده از تجربیات و راه‌حل‌ها داشتن یک تیم با افراد معتبر بهترین راه برای پیاده‌سازی یک ایده است.

چه افرادی را انتخاب کنیم؟

برای پیشرفت و جذب موفقیت بهترین و ارزان‌ترین راه دررابطه‌با ابزار‌های مدیریتی ایده انتخاب افراد بر اساس استعداد‌ها و مهارت‌های فردی است. سعی کنید افرادی انتخاب کنید و روابط دوستانه این تشکیل دهید که فرد مورد دارای تخصص‌های کاربردی باشد.

افرادی با دانش و تجربه لازم دررابطه‌با جذب موفقیت و درعین‌حال کارآزموده ایده‌آل‌ترین افراد برای برقراری روابط دوستانه هستند.

ریسک‌پذیر باشید.

گاهی برخی تجربیات در هیچ مطلب یا مقاله‌ای ذکر نشده و هیچ‌کس از مزایا و معایب آن اطلاعی ندارد؛ بنابراین داشتن قدرت ریسک به شما این امکان را می‌دهد به موفقیت دست بیابید، یا شکست خود را نوعی تجربه برای پیشرفت‌های آینده تلقی کنید.

هیچگاه از شکست خوردن نترسید.

ترس باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود. همان‌طور که گفتیم برخی کار‌ها یا مباحث باید تحت ریسک‌کردن انجام شوند؛ شکست خوردن در چنین پروژه‌های نباید باعث چیزی جز یک تجربه برای فرد در نظر گرفته شود.

تمامی شکست‌ها چیزی جز تجربه نیستند و تمامی آنها گویای این موضوع‌اند که روش‌های استفاده شده در چنین پروژه‌های اشتباه است و باید تغییر کند.

صبور باشید.

از بُلدترین ابزارهای مدیریت ایده، صبور بودن و شکیبایی کافی برای کسب نتیجه است. گاهی پروژه‌ها نیاز به زمان زیادی دارند تا تأثیرات و نتایج خود را بروز دهند. همچنین برای بهبود و اعمال تغییرات روی طرح شما باید صبور باشید تا شرایط را بسنجید.

هیچگاه برای مقابله با مشکلات یا حوادث عجله نکنید. تحقیقات نشان داده که افرادی که در موجه با مشکلات از عجله کردن دوری می‌کنند و با صبر و حوصله دست به اقدام لازم را می‌زنند موفقیت بیشتری کسب می‌کنند.

انتقاد پذیر باشید.

برای بهبود کیفیت کالا، ایده یا کار خود حتماً باید به انتقادات مردم گوش فرا دهید. انتقادکردن در واقع مشکلات یا بعد‌هایی را به شما ارائه می‌دهد که تا آن لحظه هیچ اطلاع یا حضور ذهنی هنگام طرح آن نداشتید.

معمولاً کالاهای تولیدی در ابتدا مشکلاتی خواهند داشت. این مشکلات به کمک انتقاد‌ها است که دیده می‌شوند و تولیدکننده را وادار به تغییر یا بهبود محصول می‌کنند. برای مثال بازار گوشی‌های لمسی امروزی.

درست است که این گوشی‌ها قبل از عرضه به بازار چک و کنترل می‌شوند؛ اما همیشه پس از خرید توسط مشتریان و کارکردن برای مدتی با گوشی مورد نظر اشکال‌هایی پیدا می‌شوند. این اشکال‌ها به وسیله مراجعه به نمایندگی‌ها یا ثبت نظر در سایت شرکت به تولید کنندگان انتقال داده می‌شوند.

در انتها محصولات بعدی از همان شاخه محصولات رفع اشکال خواهند شد تا بازار خود را از دست ندهند.

تکنیکهای ایده‌پردازی

حال پس از کسب آگاهی دررابطه‌با عوامل تأثیرگذار بر ایده سازی، نیاز به آگاهی از تکنیک‌های ایده‌پردازی داریم.

  • اسکمپر

در این تکنیک که توسط باب ابری (Bob Eberi) ارائه شده، قدرت اراده به‌عنوان عامل اصلی ایده سازی شناخته شده است. کلمه اسکمپر متشکل از چند کلمه است.

Substitution جایگزینی

Combine تلفیق یا ترکیب

Adapt سازگاری، تعدیل

Magnify بزرگ‌سازی

Put to other uses استفاده در سایر موارد

Elimination حذف کردن

Reverse معکوس‌سازی

در واقع این روش چک‌لیستی در دسترس فرد قرار می‌دهد تا ایده‌هایش را در جهت بهبود محصولات یا تولید محصولی خاص به ثبت برساند.

ابزار‌های مدیریت ایده

 

چک‌لیست اسکمپر

  • طوفان فکری (Brainstorming)

در این متد، راه‌حل‌های بسیاری برای حل یک مسئله مطرح می‌شود. تمرکز این تکنیک بیشتر بر تعداد ایده‌ها است و بر درستی و غلطی آنها هیچ تأکیدی ندارد. افراد بدون داشتن ترسی، پیشنهاد‌های خود را ارائه می‌دهند و این ایده‌ها با آغوشی باز پذیرفته می‌شود.

این روش به این صورت است که جلسه‌ای برگزار می‌شود. افراد با تخصص و خلاقیت بالا وارد جلسه می‌شوند و ایده‌های نامتعارفی مطرح می‌کنند. ایده‌ها حتماً باید نامتعارف باشند زیرا هرس کردن شاخ‌وبرگ ایده‌های بزرگ، پیچیده، عجیب‌وغریب ساده‌تر از تبدیل ایده‌های کوچک‌تر به راه حلی مؤثر است.

در بیشتر مواقع همین ایده‌های کوچک ترکیب می‌شوند تا ایده‌ای خوب به دست آید. در این جا ما اصطلاح 13 + 1 را استفاده می‌کنیم. اگرچه برگزاری چنین جلسه توفان فکری حتماً نباید متشکل از چند نفر باشد، حتی به‌تنهایی هم ممکن است؛ اما این فرایند یک فرایند گروهی است و حداقل نیاز به 6 عضو دارد.

ابزار‌های مدیریت ایده

پروسه مدیریت ایده

  • طراحی یک لیست

از مهم‌ترین تکنیک‌های ایده‌پردازی که خود جز ابزار‌های مدیریت ایده هم در نظر گرفته می‌شود ساختن و طراحی یک لیست است. تهیه این لیست کاری تحت‌تأثیر تحلیل‌های نقاط قوت، خصوصیت‌های مختلف یا خدمات ارائه شده باید صورت گیرد.

  • نقشه‌های ذهنی، تصویرسازی و رؤیاپردازی

برای پیش‌بینی وقایع و طرح کردن سؤالات و پاسخ‌ها باید در ذهن نقشه‌ای ترسیم کنیم. راه روش‌های معینی در نظر بگیریم و تصویرسازی کنیم. بعد از تصویرسازی باید باتوجه‌به رؤیاپردازی وقایع را پیش‌بینی کنیم و برای مشکلات احتمالی راه‌حل‌هایی در نظر بگیریم.

  • استوری‌برد طراحی کنیم

یکی دیگر از تکنیک‌های ایده سازی که می‌توانیم به‌عنوان ابزار مدیریت ایده در نظر بگیریم طراحی یک استوری‌برد است. بدین صورت که شما ایده‌ها و پژوهش‌های خود را به شکل تصاویری درمی‌آورید و به افراد مربوطه ارائه می‌دهید.

در این روش تمامی گام‌های ایده مزایا و معایب هر اتفاق به‌صورت کاملاً واضح و بسیار ساده و خلاصه برای ارائه جمع‌آوری شده‌اند.

  • رُل پلی (نقش بازی‌کردن)

برای درک بهتر ایده‌ها می‌توانید متناسب با آن نقش بازی کنید. برای مثال سؤالات و ابهامات خود را از دید یک مشتری در شرایط مدنظر مطرح می‌کنید و تمامی ابعاد را بررسی می‌کنید. این کار کمک بسیار زیادی به ایده سازی می‌کند.

  • تحلیل‌های ریخت شناختی

در این تکنیک ساختار ظاهری و فیزیکی کالا‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. استفاده از چنین تحلیلی می‌تواند به کیفیت محصول، بهبود روند فروش محصولات غیره کمک بسیاری می‌کند.

  • پیوند‌های اجباری

در این تکنیک پیوند‌هایی میان ایده‌ها ایجاد می‌کنیم و بین آنها ارتباط اجباری تشکیل می‌دهیم تا یک ایده منحصربه‌فرد ایجاد شود. ممکن نتیجه کار خیلی منحصربه‌فرد و خاص نباشد، اما معمولاً جالب و هیجان‌انگیز خواهد بود.

خیلی از محصولات تولید شده و مورداستفاده در زندگی روزمره ما نتیجه همین تکنیک است. نکته جالب اینجاست که این محصولات معمولاً عادی نیستند و به‌خاطر متفاوت بودن بازار خوبی برای خود می‌سازند.

  • نوشتن افکار و معکوس کردن تفکرات

در روش نوشتن افکار شما به شرکت‌کنندگان فقط این امکان را می‌دهید که به‌جای اعلام آن، ایده‌ها و طرح‌های خود را بنویسند. سپس این نوشته‌ها دست‌به‌دست افراد می‌چرخد و به ایده دیگری چند مورد اضافه می‌کند. در انتها پس از 15 دقیقه برگه‌ها جمع و درباره آن‌ها بحث آغاز می‌شود.

در روش معکوس‌سازی، شما به دنبال ایده‌های کاملاً متناقض خواهید گشت. برای مثال به‌جای جست‌وجو درباره “چگونه لایک‌های پس را افزایش دهم؟” به دنبال “چگونه از لایک شدن پست جلوگیری کنم؟” استفاده می‌کنید.

این روش برای افرادی که در ایده‌پردازی منفی بیشتر استعداد دارند مطرح‌کردن ایده‌ها راحت‌تر است؛ در ادامه با کمک بقیه افراد هم به بیشتر معکوس کردن فعل‌ها، ایده‌ها و طرح‌های خود مشغول خواهید شد.

تأثیر مدیریت ایده بر کسب‌وکار

برای مثال در جذب ثروت باید برنامه‌ریزی داشته باشیم. این برنامه‌ریزی فقط در شرایطی که شما یک ایده خوب داشته باشید پیش می‌رود. ایده‌های خوب هم به‌وسیله ذهنی خلاق و آگاه ساخته می‌شوند. برای افزایش استعداد خلاقیت هم باید به فاکتور‌های تأثیرگذار ذکر شده یا ابزار‌های مدیریت ایده توجه کرد.

جمع‌بندی

برای پیشرفت در کسب کار حتماً باید خلاقیت به خرج داد. این خلاقیت‌ها تحت شرایطی که در مقاله توضیح دادیم تقویت و افزایش می‌یابند. بدون ابزار‌های مدیریتی هیچ پیشرفتی در این روند صورت نمی‌گیرد.

 

  • منابع:

https://www.myasbn.com/small-business/leadership/6-idea-generation-methods-that-may-be-better-than-brainstorming/

https://www.cleverism.com/18-best-idea-generation-techniques/

https://nectir.co/?gclid=CjwKCAiAwKyNBhBfEiwA_mrUMpLegMd5_QETLLyPKf10S8rWBcnq9-idBTKrS39deRXwOesESd3EWxoC6PIQAvD_BwE

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx