180 نقل قول روشنگر از بودا

نظرات 2 1
42 دقیقه مطالعه

180 نقل قول روشنگر از بودا

در قرن ششم قبل از میلاد، حدود 2600 سال پیش، شاهزاده ای به نام سیذارتا گوتاما متولد شد. هنگامی که شاهزاده جوان بزرگ شد، متوجه شد که زندگی به عنوان یک شاهزاده نمی تواند از او در برابر رنج محافظت کند. به همین ترتیب، او شروع به درک این موضوع کرد که زندگی ممتاز نمی تواند خوشبختی پایداری را که او به دنبالش بود فراهم کند.

در نتیجه شاهزاده جوان تصمیم گرفت خانواده و زندگی محافظت شده خود را در قصر ترک کند. برخوردهای متعدد او با دنیای بیرون از کاخ کم کم درس های مهمی درباره زندگی به او آموخت. به تدریج، او شروع به کسب بینش های مهمی در مورد ماهیت رنج کرد. همانطور که او در مراقبه ماهرتر شد، سرانجام توانست وارد یک حالت ذهنی عاری از حواس پرتی شود. در این حالت از مراقبه عمیق او شادی پایداری را که به دنبالش بود، یافت. برای به اشتراک گذاشتن درس های ارزشمند و حکیمانه بودا، مجموعه زیر از نقل قول های روشنگر بودا و گفته های او را جمع آوری کرده ایم.

گوتاما بودا در طول زندگی خود آموخت که همه مبارزات ما در زندگی از یک منبع سرچشمه می گیرد. به گفته او، ناامیدی، عصبانیت، اضطراب، غم و افسردگی ما همه از وابستگی شدید به چیزی سرچشمه می گیرد. در نتیجه، با بررسی ریشه موضوع، می توان تغییرات مفیدی را ایجاد کرد.

«جهان به خودی خود مرتبا در حال تغییر است ولی خود زندگی چیزی است که شما آن را تصور می کنید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

سیذارتا گوتاما فهمید که دلبستگی بیش از حد به چیزی منجر به رنج می شود. وقتی خیلی به نتیجه یک عمل خاص وابسته هستیم، وقتی اوضاع به گونه ‌ای دیگر پیش می ‌آید ممکن است ناامید شویم. وقتی بیش از حد به دارایی ‌های خود وابسته هستیم، ممکن است نگران باشیم که روزی همه آنها را از دست بدهیم. همین امر در مورد سایر زمینه های زندگی نیز صدق می کند. به طور خلاصه، زمانی که ما شدیداً به چیزی وابسته هستیم، ممکن است نوعی ناراحتی یا رنج در زندگی ما ایجاد شود.

نقل قول های بودا در ادامه این مطلب به شما نشان می دهد که آموزه های سیذارتا گوتاما در مورد چه چیزی بوده است.

بنابراین، با یادگیری کاهش وابستگی خود به چیزهایی که واقعاً مهم نیستند، می‌ توانیم زندگی آزادانه تری را تجربه کنیم. بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه سیذارتا گوتاما درباره زندگی، مرگ، خشم و عدم دلبستگی می ‌گفت.

180 نقل قول روشنگر از بودا

سیذارتا گوتاما در طول زندگی خود به پیروانش هشدار داد که همیشه درس ها و آموزه های او را زیر سوال ببرند. او آن ها را تشویق کرد که آموزه های او را از طریق تجربه تأیید کنند، به جای اینکه سخنانش را با ایمانی کورکورانه بپذیرند.

در اینجا نقل قول های حکیمانه بودا وجود دارند:

 1. «هزاران شمع را می توان از یک شمع روشن کرد و عمر شمع کوتاه نمی شود. شادی نیز هرگز با به اشتراک گذاشتن کاهش نمی یابد. »

بودا

 1. «کینه توزی و خشمگین ماندن مانند چنگ زدن به ذغال داغ به قصد پرتاب آن به سوی دیگری است. در نهایت این تو هستی که می سوزی.»

بودا

 1. «آرامش از درون انسان می آید. در دنیای بیرونی به دنبال آن نباشید.»

بودا

 1. «سه چیز را نمی توان برای مدت طولانی پنهان کرد: ماه، خورشید و حقیقت.»

بودا

 1. «در جنگ، کسی که فقط بر یک نفر غلبه کند و آن یک نفر خودش باشد، بزرگتر از کسی که بر هزاران نفر غلبه می کند. غلبه بر خود بهتر از دیگران است.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «هرچقدر جملات و دعاهای مقدس را بخوانی، هر چقدر هم صحبت کنی اما به آن ها عمل نکنی، چه سود و فایده ای برایت خواهد داشت؟»

بودا

 1. «یک لحظه می تواند یک روز را تغییر دهد، یک روز می تواند یک زندگی را تغییر دهد و یک زندگی می تواند جهانی را تغییر دهد.»

بودا

 1. «بزرگ ترین دعا صبر است.»

بودا

 1. «پای خالص، سایبان سفید، تک چرخ، نقش گاری در. او را که می آید ببین: بی عیب، نهر شکن، بی بند.»

بودا

 1. «زندگی ما توسط ذهن ما شکل می گیرد. ما همان چیزی می شویم که فکر می کنیم. رنج یک فکر شیطانی را دنبال می کند. همانطور که چرخ گاری به دنبال گاوهایی است که آن ها را می کشد. زندگی ما توسط ذهن ما شکل می گیرد. ما همان چیزی می شویم که بدان فکر می کنیم. شادی به دنبال اندیشه ای ناب است، مانند سایه ای که هرگز رها نمی شود.»

بودا

 1. «سلامتی بزرگ ترین هدیه، رضایت بزرگ ترین ثروت و وفاداری بهترین نوع رابطه است.»

بودا

 1. «باشد که همه کسانی که زندگی می کنند از رنج رهایی یابند.»

بودا

 1. «هنگامی که راه می ‌روید، غذا می‌ خورید و سفر می‌ کنید، سعی کنید در هر لحظه لذت ببرید و به معنای حقیقی زندگی کنید. در غیر این صورت، بیشتر زندگی خود را از دست خواهید داد.»

بودا

 1. «ما هرآنچه که می اندیشیم هستیم. ما هرچه هستیم به موجب افکارمان است و با تفکراتمان دنیا را می سازیم.»

بودا

 1. «برای داشتن یک زندگی خالصانه، نباید فکر کنیم که ما مالک خیلی چیزها هستیم.»

بودا

 1. «هنگامی که آدمی به دنیا می آید، پیر می شود و می میرد، پس بدان هر لحظه که به دنیا می آیی، زوال می یابی و می میری.»

بودا

 1. «اصرار بر سپاسگزاری معنوی از کسی که در گذشته به کمک شما آمده بود، به این معناست که پس از عبور از رودخانه، قایق خود را بر پشتتان حمل کنید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «تحلیل از طریق بینش خاص و پی بردن به فقدان وجود ذاتی، درک بی نشانه است.»

بودا

 1. «همان‌ طور که صخره‌ای استوار از وزش باد تکان نمی ‌خورد، خردمندان نیز با تحسین یا سرزنش نمی لغزند.»

بودا

 1. «من هرگز نمی بینم چه کاری انجام شده است. من فقط می بینم که چه کاری باید انجام شود.»

بودا

 1. «به یاد آوردن یک اشتباه مانند حمل باری سنگین بر روی ذهن است.»

بودا

 1. «تصور کنید که هر فردی در جهان به جز شما روشن فکر است. همه آن ها معلمان شما هستند و هر یک دقیقاً کارهای درست را انجام می دهند تا به شما کمک کنند صبر کامل، خرد کامل و شفقت کامل را بیاموزید.»

بودا

 1. «خیر و خوشبختی بسیار، از ورای شفقت برای جهان پدید می آید.»

بودا

 1. «همان طور که یک مار پوست می اندازد، ما نیز باید بارها و بارها گذشته خود را دور بریزیم.»

بودا

 1. «اگر بر اثر از خودگذشتگی پدیده ها تحلیل شوند و این تحلیل پرورش داده شود، موجب اثربخشی برای نیروانا (واژه ای در زبان باستانی سانسکریت است که در بودیسم برای توصیف آنچه عمق آرامش ذهن در نتیجه اکتساب موکشه می‌نامند به کار می‌رود. بوداییان بر این باورند که هیچ‌کس نمی تواند نیروانا را تشریح کند و نمی‌توان آن را با هیچ شرح و بیانی به کلام درآورد.) می شود. شما از هیچ طریق دیگری به صلح نمی رسید.»

بودا

 1. «چه سعادتمندانه است برای کسی که چیزی ندارد. صاحبان خرد، افرادی هستند که هیچ چیز ندارند. او را در حالی می بینید که رنج می کشد، کسی که چیزی دارد، فردی است که در ذهنش با مردم است.»

بودا

 1. «برای خودتان چراغی باشید و برای آزادی خود، پشتکار داشته باشید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «این را به شما می گویم: زوال در همه چیزهای مشروط ذاتی است. برای آزادی و رهایی خود همت داشته باشید.»

بودا

 1. «قلب سخاوتمندانه، گفتار مهربانانه و زندگی با خدمت و شفقت، چیزهایی هستند که به بشریت نیرویی دوباره می ‌دهند.»

بودا

 1. «زندگی رودخانه ای است که همیشه در جریان است. روی مسائل بیهوده تمرکز نکنید و سخت کار کنید.»

بودا

 1. «انسان عاقل از خود جزیره ای می سازد که هیچ سیلابی نمی تواند آن را از پای درآورد.»

بودا

 1. «شب برای آدم بیدار طولانی است. برای یک آدم خسته یک مسیر بسیار طولانی است و برای احمقی که قانون واقعی را نمی داند، زندگی طولانی است.»

بودا

 1. «آن کسی که فکر می کند توانمند است، واقعا توانمند است.»

بودا

 1. «من به سرنوشتی اعتقاد ندارم که علی رغم تلاش افراد بر زندگی آنها چیره شود؛ اما به سرنوشتی اعتقاد دارم که با تلاش کردن فرد رقم می خورد. در گذشته ساکن نشوید، در مورد آینده رویاپردازی نکنید، ذهن خود را بر لحظه حال متمرکز کنید. راه رسیدن به اهداف در آسمان نیست. آن راه در دل است.»

بودا

 1. «نظریه ‌های ما درباره ابدیت به همان اندازه ارزشمند هستند که جوجه ‌ای که هنوز پوسته ‌اش نشکسته است و راهش آغاز نشده است، ممکن است دنیای بیرون را تشکیل دهد.»

بودا

 1. «برای نجات خود تلاش کنید و به کمک دیگران وابسته نباشید.»

بودا

 1. «پیروزی باعث ایجاد نفرت می شود. شکست خوردگان در درد، زندگی می کنند. صلح طلبان شاد زندگی می کنند و پیروزی و شکست را رها می کنند.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «هیچ میزان تاریکی نمی تواند یک شمع کوچک را خاموش کند.»

بودا

 1. «قناعت کردن بزرگ ترین ثروت است.»

بودا

 1. «فقط گفتن «من معتقدم» یا «من شک ندارم» به این معنی نیست که شما می فهمید و بصیرت دارید. مجبور کردن خود به دیدن و پذیرفتن چیزی بدون درک، سیاست است و منطقی و عاقلانه نیست.»

بودا

 1. «هر تجربه ‌ای، مهم نیست که چقدر بد به نظر می ‌رسد، نوعی موهبت در درون خود دارد و هدف زندگی یافتن همین است.»

بودا

 1. «بیایید برخیزیم و شکرگزار باشیم، زیرا اگر زیاد یاد نگرفتیم، لااقل اندکی یاد گرفتیم و اگر کم نیاموختیم، لااقل بیمار نشدیم و اگر مریض شدیم، حداقل نمردیم. پس بیایید همه شکرگزار باشیم.»

بودا

 1. «دوستی تنها درمان نفرت و تنها تضمین صلح است.»

بودا

 1. «خوشبختی زمانی حاصل می شود که کار و گفتار شما برای دیگران مفید باشند.»

بودا

 1. «کسی که بر خودش مسلط است، بسیار بزرگتر از قهرمانی است که هزاران بار هزار نفر را شکست داده است.»

بودا

 1. «کسی که خالق لايزال را بشناسد، هر فرصتی را برای خیر یا شر از بین ببرد و تمايلات مادي اش را از بين ببرد، به مذهب خاصي نياز ندارد. او در واقع انسان كامل است.»

بودا

 1. «مرد عصبانی را با عشق، مرد بد اخلاق را با مهربانی، بخیل را با سخاوت و دروغگو را با حقیقت ساکت کنید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «درباره زمان حال بسیار آگاه باشید.»

بودا

 1. «به هیچ چیز فقط به این دلیل که آن را شنیده اید باور نکنید. فقط به این دلیل که توسط خیلی ها گفته می شود و شایعه می شود، به چیزی اعتقاد نداشته باشید. فقط به این دلیل که در کتب دینی شما نوشته شده است همه چيز را باور نكنيد. به هیچ چیز صرفاً به اعتبار معلمان و بزرگان خود باور نداشته باشید. به سنت ها اعتقاد نداشته باشید، زیرا آن ها از نسل های زیادی منتقل شده اند؛ اما پس از مشاهده و تجزیه و تحلیل، وقتی متوجه شدید که چیزی موافق عقل است و به نفع همگان است، آن را بپذیرید و مطابق آن عمل کنید.»

بودا

 1. «اگر واقعا خودت را دوست داشتی، هرگز نمی توانستی به دیگری صدمه بزنی.»

بودا

 1. «کسی که وحدت را در زندگی تجربه می کند، خود را در همه موجودات می بیند و همه موجودات را در خود می بیند و به همه چیز با چشمی بی طرف می نگرد.»

بودا

 1. «شر چیست؟ کشتن، دروغ گفتن، تهمت زدن، بدرفتاری، شایعه پراکنی، حسادت ورزی، نفرت، اعتقاد داشتن به آموزه های دروغین شر است. همه این چیزها شر است؛ و ریشه بدی چیست؟ اميال و توهمات ريشه شر هستند.»

بودا

 1. «چیزی را که شما را به جلو می برد و چیزی که شما را عقب می اندازد را به درستي بشناسید و راهی را انتخاب کنید که به خرد منتهی می شود.»

بودا

 1. «هوشیار باشید و از ذهن خود در برابر افکار منفی محافظت کنید.»

بودا

 1. «به هر آنچه فکر کنید، تبدیل می شوید. هر آنچه را که احساس می کنید، جذب می کنید و هر آنچه را که تصور می کنید، خلق می کنید.»

بودا

 1. «همه اتفاقات به دلیل همزمانی علل و شرایط، ظاهر و ناپدید می شوند. هیچ چیز به طور کامل به تنهایی وجود ندارد. همه چیز در ارتباط با يكديگر هستند.»

بودا

 1. «گلی که دوست داشتنی و زیبا، اما بی ‌بو و بی ثمر است، مانند سخنی است که می شنوید اما به خوبی به آن عمل نمی‌ کنید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «همانطور که گل نیلوفر در آب به دنیا می آید، در آب می روید و از آب بر می خیزد تا بدون خاک بر فراز آن بایستد، من هم که در دنیا به دنیا آمده ام، در دنیا بزرگ شده ام و بر جهان غلبه کرده ام و به خوبي زندگی می کنم.»

بودا

 1. «آن هایی که از علل ایجاد می شوند، تولید نمی شوند. آن ها ماهیت ذاتی تولید ندارند. گفته می شود آن هایی که به علل بستگی دارند خالی هستند. تنها کسانی که پوچی را می شناسند، آگاهند.»

بودا

 1. «در آسمان، مشرق و مغرب متمایز نیستند، بلکه مردم خودشان تمایزاتی را از ذهن خود ایجاد می کنند و سپس خودشان آن ها را باور می کنند.»

بودا

 1. «مجبور کردن خود به باور و پذیرش چیزی بدون درک، سیاست است، نه منطقی و عاقلانه.»

بودا

 1. «وقتی گلی را دوست دارید، آن را می‌چینید؛ اما وقتی عاشق يك گل هستيد، آن را هر روز آبیاری می کنید.»

بودا

 1. «به همه چیز شک کنید تا زمانی که نورخرد خودتان را پیدا کنید.»

بودا

 1. «بیکار ماندن راهی کوتاه به سوی مرگ است و کوشا بودن راهی برای زندگی است. احمق ها بیکارند و خردمندان کوشا.»

بودا

 1. «یک کلمه آرامش بخش، بهتر از هزار کلمه بي مفهوم و پوچ است.»

بودا

 1. «اکنون، کلاماس، از طریق گزارش ها، افسانه ها، روایات، کتب مقدس، احتمالات منطقی، با استنباط یا با قیاس، توافق از طریق دیدگاه های تامل یا با این تفکر که «متفکر ما معلم است.» پیش نرو. وقتی خودتان بدانید که «این خصوصیات خارق العاده هستند، این صفات بی عیب هستند، این صفات مورد ستایش خردمندان است، این صفات، وقتی پذیرفته و اجرا شوند، به رفاه و خوشبختی منتهی می ‌شوند.» پس باید آن ها را ایجاد کنید و پیش ببرید.»

بودا

 1. «خاری می ‌اندازی، در سکوت من می‌ افتد و گل می‌ شود.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «اگر کسی را پیدا نکردید که در مسیر معنویت از شما حمایت کند، به تنهایی قدم بردارید. با انسان نابالغ همنشینی کردن جایز نیست.»

بودا

 1. «هدیه حقیقت، بر همه هدایای دیگر برتری دارد.»

بودا

 1. «همانطور که باران به طور یکسان بر عادل و ظالم می‌بارد، قلب خود را بر قضاوت ها دلخوش مکن، بلکه مهربانی خود را به طور یکسان بر همه توزیع کن.»

بودا

 1. «بهیکخوس، همه چیز در حال سوختن است؛ و آن چیزی که می سوزد چیست؟ چشم می سوزد، ماديات می سوزند، هوشیاری می سوزد. همچنین هر چه احساس خوشایند یا دردناک باشند که با چشم احساس شود، آن نیز سوزان است. سوزاندن با چی؟ سوزاندن در آتش حرص، با آتش نفرت، با آتش هذیان، با تولد و پیری و مرگ، از غم و اندوه، با زاری، با درد، غم و ناامیدی می سوزند.»

بودا

 1. «مراقبه کن، اِناندا، تأخیر نکنید، وگرنه بعداً پشیمان می‌ شوید. این دستور من به شماست.»

بودا

 1. «هیچ آتشی مانند آتش شور و شوق نیست، هیچ شیادی مانند نفرت نیست، هیچ دامی مانند حماقت و هیچ سیلی مانند طمع وجود ندارد.»

بودا

 1. «زمانی که پا، زمین را احساس می کند، زمین نیز پا را احساس می کند.»

بودا

 1. «ذهن همه چیز است. به هر آنچه فکر کنی، تبدیل به آن می شوی.»
 2. «اگر برای کسی چراغی روشن کنی، مسیر تو را نیز روشن می کند.»

بودا

 1. «زندگی در آگاهی از ناگزیر بودن رنج، ناتوان شدن، پیری و مرگ غیرممکن است. ما باید خود را از زندگی، از هر ممکنی رها کنیم.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «راهبان، حتی اگر راهزنان شما را وحشیانه، دست و پا بسته، به دو دسته جدا کنند، حتی در آن صورت، هر کس از شما بدی در دل داشته باشد، تعلیم من را حفظ نخواهد کرد. راهبان، حتی در چنین شرایطی باید خود را اینگونه تربیت کنید: «نه ذهن ما تحت تأثیر این موضوع قرار خواهد گرفت و نه برای این موضوع به سخنان شیطانی دامن می زنیم، بلکه ما پر از نگرانی و ترحم و با ذهنی عاشقانه باقی خواهیم ماند و تسلیم نفرت نخواهیم شد. برعکس، ما با فرافکنی عشق جهانی به همان افراد زندگی دوباره خواهیم داد و آن ها و همچنین کل جهان را هدف افکار عشق جهانی خود قرار خواهیم داد. افکاری که بزرگ، متعالی و بی اندازه رشد کرده اند. ما در پرتو افکنی این افکار که خالی از خصومت و بدخواهی است، باقی می مانیم. راهبان، این گونه است که باید خود را تربیت کنید.»

بودا

 1. «همه کارهای نادرست به دلیل افکار ایجاد می شوند. اگر ذهن متحول شود، کار اشتباه نمی ‌تواند باقی بماند.»

بودا

 1. «تنها دو اشتباه وجود دارد که می توان در مسیر رسیدن به حقیقت مرتکب آن ها شد. تا آخر مسیر پیش نرفتن و هرگز شروع نکردن.»

بودا

 1. «انسان با فضیلت در این دنیا لذت می برد و در آخرت نیز لذت می برد.»

بودا

 1. «مهربانی باید به راهی طبیعی زندگی تبدیل شود، نه استثنائات زندگی.»

بودا

 1. «همه توصیفات راجع به واقعیت، فرضیه های موقتی هستند.»

بودا

 1. «اگر به اکثر مشکلات زمان و فضای کافی بدهید، در نهایت خود را از بین می برند.»

بودا

 1. «خانواده جایی است که ذهن ها با یکدیگر در تماس هستند. اگر این ذهن ها یکدیگر را دوست داشته باشند، خانه به زیبایی یک باغ گل می شود؛ اما اگر این ذهن ها با یکدیگر هماهنگ نباشند، مانند طوفانی می شوند که باغی را ویران می کنند.»

بودا

 1. «آگاه و شاهد افکار خود باشید. شما چیزی هستید که مشاهده می شود، نه آنچه مشاهده می کنید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «اگر در جهت درست مسیر هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به پیش رفتن ادامه دهید.»

بودا

 1. «گیاهخوار شدن به معنای قدم گذاشتن در جریانی است که به نیروانا (واژه ای در زبان باستانی سانسکریت است که در بودیسم برای توصیف آنچه عمق آرامش ذهن در نتیجه اکتساب موکشه می‌نامند به کار می‌رود.) منتهی می شود.»

بودا

 1. «تعلیم ساده است. آنچه درست است را انجام دهید و در مسیرش پاک باشید.»

بودا

 1. «وابستگی منجر به رنج می شود.»

بودا

 1. «کلمات قدرت تخریب و شفا دادن را دارند. وقتی کلمات هم درست و هم مهربان باشند، می توانند دنیای ما را تغییر دهند.»

بودا

 1. «آنچه امروز هستیم از افکار دیروز ما سرچشمه می گیرد و افکار فعلی زندگی فردای ما را می سازند: زندگی ما نتیجه خلقت ذهن خودمان است.»

بودا

 1. «کسی که می داند زندگی جریان دارد، احساس خستگی یا شکست نمی کند و نیازی به التیام زخم هایش یا کمک ندارد.»

بودا

 1. «تا زمانی که افکار کینه توزی در ذهن وجود داشته باشند، خشم هرگز ناپدید نخواهد شد.»

بودا

 1. «همان جایی که هستی باش؛ در غیر این صورت دلت برای زندگی ات تنگ خواهد شد.»

بودا

 1. «هیچ چیز را باور نکنید، مهم نیست کجا آن را خوانده اید یا چه کسی آن را گفته است، مهم نیست که حتی من آن را گفته باشم، مگر اینکه با عقل سلیم شما مطابقت داشته باشد.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «گذشته از بین رفته است، آینده هنوز اینجا نیست. فقط یک لحظه برای زندگی کردن وجود دارد و آن لحظه حال است.»

بودا

 1. «تاریک ترین شب نادانی است.»

بودا

 1. «یک سگ صرفا به این دلیل که خوب پارس می کند سگ خوبی محسوب نمی شود. یک فرد نیز صرفا به این دلیل که سخنور خوبی است، فرد خوبی نیست.»

بودا

 1. «با عصبانی نشدن بر خشم، با نیکی کردن بر ستمکاران، با سخاوتمندی بر بخیلان و با گفتن حقیقت بر دروغگو غلبه کن.»

بودا

 1. «اگر انسان در این سفر زندگی با کسی که بهتر یا همتای اوست ملاقات نکرد، بهتر است به سفر انفرادی خود پایبند باشد. همنشینی کردن با احمق ها جایز نیست.»

بودا

 1. «تنها شکست واقعی در زندگی این است که با بهترین چیزی که می شناسیم صادق نباشیم.»

بودا

 1. «اعمال شما تنها متعلقات شماست.»

بودا

 1. «اگر مسیر را تغییر ندهید، ممکن است به جایی که می خواهید برسید.»

بودا

 1. «حقیقت را بگو، عصبانی نشو و هرگاه لازم بود ببخش، حتی اگر اندک باشد. با این سه شرط، انسان به دیدار خدایان می رود.»

بودا

 1. «باید شر وجود داشته باشد تا خیر بتواند برتری خود را از آن ثابت کند.»

بودا

 1. «اگر آنچه را که من در مورد قدرت بخشش می ‌دانم می ‌دانستید، اجازه نمی ‌دادید حتی یک وعده غذایی بدون اینکه به نحوی آن را تقسیم کنید، از گلویتان پایین رود.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «بهارادواجا، اگر کسی ایمان داشته باشد، حقیقت را حفظ می‌ کند و می‌ گوید: «ایمان من چنین است»؛ اما او هنوز به نتیجه نمی رسد و می گوید: «فقط این درست است، هر چیز دیگری اشتباه است. بدین طریق در بهارادواجا، حفظ حقیقت وجود دارد. به این ترتیب او حقیقت را حفظ می کند. پس حفظ حقیقت را توصیف می کنیم؛ اما هنوز هیچ کشفی از حقیقت وجود ندارد.»

بودا

 1. «نه صرفاً با احکام رفتاری و شعائر دینی، نه با آموختن زیاد، نه حتی با حصول تمرکز و نه تنها با خوابیدن، به سعادت آزادی نمی رسم، بلکه هیچ عالمی به آن نمی رسد. اگر به اجبارها و بایدها پایان نداده اید، حداقل از ایمان خود مراقبت کنید.»

بودا

 1. «همه پدیده ها به دلیل وابستگی به وجود نمی آیند و همه پدیده ها ذاتاً چون از وابستگی به چیزی توصیف می شوند، وجود ندارند.»

بودا

 1. «کسی که 50 نفر را دوست دارد 50 نوع غم دارد. کسی که هیچ کس را دوست ندارد غمی نیز ندارد.»

بودا

 1. «مثل مشعل روشنی است که شعله آن را می توان بین مشعل های بسیار دیگری که مردم می توانند همراهشان بیاورند توزیع کرد. با آن غذا می پزند و تاریکی را از بین می برند، در حالی که خود مشعل اصلی همیشه روشن می ماند. حتی در راه سعادت نیز چنین است.»

بودا

 1. «شما الان عضوی از جامعه هستید. روشنایی راه خود باشید، پناه خودتان باشید، دنبال دیگری نباشید، همه مشکلات باید بگذرند، سپس دوباره تلاش کنید و تسلیم نشوید.»

بودا

 1. «از درخت پژمرده گلی می شکفد.»

بودا

 1. «اعتقاد و گمان یک بیماری و تومور است. ای شاگردان، عقیده یک زخم است کسی که بر هر عقیده ای غلبه کرده است را قدیس می گویند، کسی که بر همه چیز آگاه هست.»

بودا، کتاب مقدس بودایی

 1. «راه رسیدن به هدف در آسمان نیست، بلکه در دل است.»

بودا

 1. «وقتی به مسیری رسیدید که برای همه سود و خوشی به همراه دارد، این مسیر را مثل ماه که از میان ستارگان عبور می کند، دنبال کنید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «هیچ زنجیری مانند نفرت نیست. ایراد گرفتن مرتب از دیگران عیوب خودت را چند برابر می کند. شما تا انتهای سفر معنوی خود فاصله زیادی دارید.»

بودا

 1. «کوزه قطره قطره پر می شود.»

بودا

 1. «جنگل موجودی عجیب و غریب از مهربانی و خیرخواهی بی حد و حصر است که هیچ تقاضایی برای رزق و روزی خود ندارد و محصولات فعالیت زندگی خود را سخاوتمندانه گسترش می دهد. از همه موجودات محافظت می کند و حتی برای فردی که با تبر درختانش را از بین می برد سایه می شود.»

بودا

 1. «نفرت با نفرت از بین نمی ‌رود، بلکه فقط با عشق پایان می‌ یابد. این یک قانون ابدی است.»

بودا

 1. «چقدر عالی! همه چیز دقیقاً همانطور که هستند، عالی هستند.»

بودا

 1. «اگر می توانستیم معجزه یک گل را به وضوح ببینیم، کل زندگی ما تغییر می کرد.»

بودا

 1. «این ذهن خود انسان است که او را به راه های شیطانی می کشاند نه دشمن او.»

بودا

 1. «مردی در حال سفر در یک مزرعه با ببری روبرو شد. او فرار کرد، ببر به دنبال او بود. وقتی به یک پرتگاه رسید، ریشه درخت انگور وحشی را گرفت و خود را از لبه به پایین پرت کرد. ببر از بالا او را بو کرد. مرد با لرزش به سمت پایین نگاه کرد، جایی که ببر دیگری منتظر بود تا او را بخورد. فقط درخت انگور او را نگه می داشت. دو موش، یکی سفید و دیگری سیاه، کم کم شروع به جویدن انگور کردند. مرد توت فرنگی خوش طعمی را در نزدیکی آن مرد دید. با یک دست شاخه درخت را گرفت و با دست دیگر توت فرنگی را چید. چقدر مزه اش شیرین بود.»

بودا

 1. «به عیب دیگران و کوتاهی کارهایشان نگاه نکنید. بهتر است به اعمال خود نگاه کنید، به آنچه انجام داده اید و انجام نداده اید.»

بودا

 1. «خوشبختی به آنچه که دارید یا کسی که هستید بستگی ندارد، بلکه تنها به آنچه فکر می کنید، بستگی دارد.»

بودا

 1. «هیچ چیز به طور کامل مستقل از دیگری وجود ندارد. همه چیز به چیز دیگری مرتبط است.»

بودا

 1. «مراقبه کنید. خالصانه زندگی کنید و ساکت باشید. کار خود را با تسلط انجام دهید. مثل ماه از پشت ابر بیرون بیایید و درخشش داشته باشید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «هیچ راهی به سوی خوشبختی وجود ندارد: خوشبختی تنها در مسیر است.»

بودا

 1. «کلمات افکار را به خوبی بیان نمی کنند. همه چیز بلافاصله کمی متفاوت، کمی تحریف شده و کمی احمقانه می شوند. با این حال، من را خشنود می‌ کنند و منطقی به نظر می‌ رسد که آنچه برای یک نفر ارزش و حکمت دارد برای دیگری مزخرف به نظر برسد.»

بودا

 1. «اگر ما نتوانیم از دیگران در زمانی که نیاز به کمک دارند مراقبت کنیم، پس چه کسی از ما مراقبت خواهد کرد؟»

بودا

 1. «بنابراین، برای خود چراغ باشید، برای خود پناهی باشید. حقیقت را همچون چراغی محکم در دست بگیرید. به عنوان پناهگاه به حقیقت چنگ بزنید و به دنبال پناهی جز خودتان نباشید. کسانی که برای خود چراغ هستند، به هیچ پناهگاهی نمی ‌رسند، بلکه با چنگ زدن به حقیقتی که چراغشان است و به حقیقتی که پناهگاهشان است چنگ زنند، به بالاترین ارتفاع خواهند رسید.»

بودا

 1. «سخاوتمندی در هر مرحله از ابرازش شادی می آورد. ما در شکل گیری سخاوتمندی لذت می بریم، در عمل از بخشیدن چیزی لذت می بریم و با یادآوری این واقعیت که چیزی بخشیده ایم، لذت می بریم.»

بودا

 1. ««انوی» بیشتر از بخل، قماربازی و بیشتر از تشنگی مست و شاید به اندازه ناامیدی خودکشی کرده است.»

بودا

 1. «کسانی که سعی می‌ کنند با نفرت بر نفرت غلبه کنند، مانند جنگجویانی هستند که برای غلبه بر دیگران که اسلحه دارند، سلاح به دست می‌ گیرند. این به نفرت پایان نمی دهد، بلکه به آن فضایی برای رشد می دهد؛ اما حکمت باستانی از استراتژی جاودانه متفاوتی برای غلبه بر نفرت حمایت کرده است. این حکمت ابدی این است که نفرت را با عدم نفرت رو به رو کنیم. تلاش برای غلبه بر نفرت از طریق نفرت هرگز در غلبه بر آن موفق نیست؛ اما روش غلبه بر نفرت از طریق عدم نفرت تا ابد مؤثر است. به همین دلیل است که آن روش به عنوان حکمت ابدی است.»

بودا

 1. «هر که مرا ببیند، تعلیم را می بیند و هر که تعلیم را ببیند، مرا می بیند.»

بودا

 1. «شما به خاطر خشم خود مجازات نخواهید شد، بلکه با خشم خود مجازات خواهی شد.»

بودا

 1. «نفس خود را مانند یک لباس گشاد بپوشید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «در نهایت، فقط سه چیز مهم است: چقدر دوست داشتید، چقدر آرام زندگی کردید و چقدر به درستی چیزهایی را که برای شما نبودند را رها کردید.»

بودا

 1. «در میان مردم اندک کسانی هستند که فراتر از ساحل می روند. بقیه فقط در ساحل بالا و پایین می دوند.»

بودا

 1. «همه آنچه که هستیم نتیجه آن چیزی است که فکر کرده‌ایم، بر افکار ما بنا شده و از افکار ما تشکیل شده است. اگر فردی با فکر شیطانی حرف بزند یا عمل کند، رنج دنبالش می ‌آید، همان‌طور که چرخ به دنبال سم حیوانی که واگن را می‌کشد می رود. اگر انسان با افکار خوب حرف بزند یا عمل کند، خوشبختی او را مانند سایه‌ دنبال می ‌کند و هرگز او را رها نمی ‌کند.»

بودا

 1. «همچنین ای دوست، تطهیر فضیلت برای رسیدن به طهارت عقل است. تطهیر ذهن برای رسیدن به تطهیر نظر است. تطهیر نظر برای رسیدن به تطهیر غلبه بر شک است. تطهیر غلبه بر شک برای رسیدن به تطهیر با علم و بینش راه است و آنچه راه نیست برای رسیدن به تطهیر با علم و بینش است. تطهیر با علم و بینش راه، برای رسیدن به تطهیر با علم و بینش حقیقی است. تطهیر با علم و بینش حقیقی برای رسیدن به نیروانا نهایی بدون چنگ زدن است. به خاطر نیروانا نهایی بدون چنگ زدن است که زندگی مقدس در زیر سایه خداوند تبارک می گذرد.»

بودا

 1. «هر انسانی پدید آورنده سلامتی یا بیماری خود است.»

بودا

 1. «هیچ چیز نمی تواند به اندازه افکار خودت که محافظت نشده باشند به تو آسیب برسانند.»

بودا

 1. «هر روز صبح ما دوباره متولد می شویم. کاری که امروز انجام می‌ دهیم، مهم ‌ترین چیز است.»

بودا

 1. «صرفا چون فکر می کنید هیچ سودی ندارد، کارهای کوچک را نادیده نگیرید. حتی قطرات کوچک آب نیز در نهایت ظرفی بزرگ را پر خواهند کرد. اعمال منفی را صرفاً به دلیل کوچک بودن نادیده نگیرید. یک جرقه هر چقدر هم که کوچک باشد، می تواند انبار کاهی به بزرگی یک کوه را بسوزاند.»

بودا

 1. «ستایش و سرزنش، سود و زیان، لذت و غم مانند باد می آیند و می روند. برای شاد بودن، مثل یک درخت غول پیکر در میان همه آن ها استوار بمانید.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «وقتی بفهمی چقدر همه چیز عالی است، سرت را به عقب خم می کنی و به آسمان می خندی.»

بودا

 1. «شما فقط چیزی که وابسته آن هستید را از دست می دهید.»

بودا

 1. «آنچه هستید همان چیزی است که بوده اید. آنچه در آینده خواهید بود مربوط به همان کاری است که اکنون انجام می دهید.»

بودا

 1. «پیمودن راه درست مانند ورود به اتاقی تاریک با چراغی در دست است. تاریکی از بین خواهد رفت و اتاق پر از نور خواهد شد.»

بودا

 1. «هیچ چیز وحشتناک تر از عادت به شک کردن نیست. شک آدم ها را از هم جدا می کند. سمی است که دوستی ها و روابط خوشایند را از بین می برد، خاری است که آزار دهنده است و شمشیری است که می کشد.»

بودا

 1. «با قاطعیت، خود را برای رسیدن به صلح و آزادی تربیت کنید.»

بودا

 1. «افراد با عقاید مختلف به اطراف می روند و یکدیگر را آزار می دهند.»

بودا

 1. «آن هایی که با وابستگی به جهان می ‌آیند، خالی از وجود ذاتی هستند.»

بودا

 1. «در جدایی، بزرگ ترین غم جهان نهفته است. قدرت واقعی جهان نیز در شفقت نهفته است.»

بودا

 1. «این ذهن خود انسان است که او را به راه های شیطانی می کشاند، نه دشمن او.»

بودا

 1. «اگر کسی صرفا چون حرف می‌ زند و باز هم حرف می ‌زند را نباید عاقل دانست؛ اما اگر صلح‌ طلب، دوست‌ داشتنی و نترس باشد، در حقیقت دانا است.»

بودا

 1. «پاکی یا ناپاکی به خود انسان بستگی دارد، کسی نمی تواند دیگری را به اجبار پاک کند.»

بودا

 1. «دوست دروغگو شرورتر و ترسناک تر از یک حیوان وحشی است. یک حیوان وحشی ممکن است بدن شما را زخمی کند، اما یک دوست شرور ذهن شما را زخمی خواهد کرد.»

بودا

180 نقل قول روشنگر از بودا

 1. «انسان نادان مانند گاو است. او از نظر اندازه رشد می کند، اما در خرد هرگز.»

بودا

 1. «ما با تفکراتمان دنیا را می سازیم.»

بودا

 1. «قلب خود را بر انجام کارهای خوب متمرکز کنید. این کار را بارها و بارها انجام دهید و سپس خواهید دید که از شادی پر خواهید شد.»

بودا

 1. «بیشتر از کسانی که از شما متنفرند، بیشتر از هر دشمنی، یک ذهن بی انضباط آسیب بیشتری به شما می رسانند.»

بودا

 1. «زندگی ما توسط ذهن ما شکل می گیرد، زیرا ما همان چیزی می شویم که بدان فکر می کنیم.»

بودا

 1. «این را از آب بیاموزید که با صدای بلند جویبار می ‌پاشد اما در عمق اقیانوس ‌ها آرام است.»

بودا

 1. «عشق واقعی از درک متولد می شود.»

بودا

 1. «آری کلاماس، بهتر است که شک کنی، حیرت داشته باشی، زیرا تنها در امری که مشکوک است، شک به وجود می آید. اکنون، شما کلاماس ها، با گزارش ها، سنت ها یا شنیده ها هدایت نشدید. نه با اقتدار متون دینی، نه با لذت در نظرات گمانه زنانان، نه با احتمالات ظاهری و نه با این ایده: «این معلم ماست»؛ اما ای کالاماس، وقتی خودت می ‌دانی که بعضی چیزها ناخوشایند، اشتباه و بد هستند، آن ها را رها کن و وقتی فهمیدی که بعضی چیزها سالم و خوب هستند، آن ها را بپذیر و دنبالشان کن.»

بودا

 1. «زبان مانند یک چاقوی تیز است. بدون خونریزی می‌ کشد.»

بودا

 1. «یک روز زندگی خردمندانه بهتر از صد سال زندگی غیرخردمندانه است.»

بودا

 1. «هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست، بجز تغییرات.»

بودا

 1. «موفقیت کلید خوشبختی نیست. شادی کلید موفقیت است.»

بودا

 1. «هرچه راهب با تفکر و تعمق دنبال می ‌کند، در نهایت همان جهت گیری آگاهی او می ‌شوند.»

بودا

 1. «اگر می خواهید سخن بگویید، همیشه از خود بپرسید که آیا درست است، آیا لازم است، آیا مناسب است؟»

بودا

 1. «هیچ چیز به اندازه یک ذهن نامنضبط نافرمان نیست و هیچ چیز به اندازه یک ذهن منضبط نیز مطیع نیست.»

بودا

 1. «در جریان مسیر بودن بهتر از رسیدن به مقصد است.»

بودا

 1. «آن کسانی که در تلاش برای فهمیدن حقیقت شکست خورده اند، هدف زندگی را از دست داده اند.»

بودا

 1. «بر ذهنت حکومت کن وگرنه ذهنت بر تو حکومت خواهد کرد.»

بودا

امیدوارم از این مجموعه نقل قول های بودا لذت برده باشید.

موفق باشید!

180 Enlightening Buddha Quotes and Buddha Sayings

4.8/5 - (103 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx