قدرت تأمل در خود

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

مایکل ورونکو

اینکه خود را گمشده و بدون هدف پیدا کنید و از اینکه چگونه به جایی رسیدید که اکنون هستید، تعجب کنید، فکر ترسناکی است. اگر مراقب نباشید، آگاهانه از جایی که می‌روید آگاه نباشید، ممکن است به جایی دور از جایی که می‌خواهید باشید، برسید. اینها 10 سوال مفیدی هستند که هر یک از ما باید به طور مکرر از خود بپرسیم. قدرت تأمل در خود می تواند شما را تحت کنترل و بر روی بهبود خود متمرکز نگه دارد و اطمینان حاصل کند که تا حد ممکن از خود رضایت دارید.

قدرت تأمل در خود

 1. آیا از زمانم عاقلانه استفاده می کنم؟

«زمان بر سر ما می گذرد، اما سایه اش را پشت سر می گذارد.” – ناتانیل هاثورن

همه ما می دانیم که زمان ارزشمند است. هدف ما باید استفاده از آن به گونه ای باشد که نتیجه معکوس نداشته باشد. به عنوان مثال، صرف زمان برای استراحت و انجام هیچ کار سازنده ای می تواند برای ذهن و بدن مفید باشد. گیر افتادن در شغلی که حقوق ثابتی را ارائه می دهد، اما نمی تواند شما را به چالش بکشد، از مهارت های شما استفاده نکند، یا مقداری احساس ارزش به شما ندهد، می تواند اتلاف وقت قابل توجهی تلقی شود.

بیشتر آن، ادراک است. بهترین راه برای ارزیابی این موضوع این است که خود را در 5 یا 10 سال بعد تصور کنید و به جایی که اکنون هستید نگاه کنید، این می تواند به شما کمک کند تا ببینید چه جنبه هایی در زندگی شما ممکن است باعث اتلاف وقت شما شود.

 1. آیا من چیزی را بدیهی می دانم؟

«به نعمتهای کنونی خود فکر کنید که هر انسانی از آن فراوان دارد. نه بر آخرین بدبختی‌هایت که همه انسان‌ها بخشی از آن را دارند.» – چارلز دیکنز

در اطراف هر یک از ما نعمت های بی شماری وجود دارد. حتی در پایین ترین سطح ممکن است از حمایت خانواده یا دوستان، سقفی بالای سر یا مهارت هایی برخوردار باشیم که باید به آنها افتخار کنیم. ما باید هر از چند گاهی به آنچه در اطراف خود داریم نگاه کنیم و سپاسگزار باشیم.

قدرت تأمل در خود

 1. آیا من از دیدگاه سالمی استفاده می کنم؟

“روشن بینی به سادگی پاسخ دادن به این سوال است: اگر من تنها پنج ماه دیگر زنده بودم، آیا این مشکل را متفاوت تجربه می کردم؟” – شانون آلدر

اینکه آیا ما خوشحال هستیم یا نه آنچه را که درست است انجام می دهیم یا موفق هستیم، همه چیز به دیدگاه بستگی دارد. ممکن است دنیا را نوک انگشتان خود داشته باشیم اما خود را کاملاً توخالی بدانیم. ما می‌توانیم فقط به خاطر یکی از همکارانی که نمی‌توانیم با او موافق باشیم، از شغل‌هایمان متنفر شویم، یا به خاطر یک رابطه رو به نابودی که در وهله اول برای رفاه ما مضر بود، ویران شویم.

گاهی اوقات ما آنقدر روی مسائل مختلف زوم می کنیم که وقتی عقب‌نشینی می‌کنیم یا دیدگاهی بیرونی را می شنویم، می‌توانیم موضوع را با دیدی کاملاً متفاوت ببینیم. سعی کنید در صورت امکان دیدگاه های جدیدی اتخاذ کنید. روش دیدن نیمه پر لیوان می تواند به معنای دنیایی از تفاوت در مورد مسائل خاص باشد.

 1. آیا من با خودم صادقانه زندگی می کنم؟

«بسیاری از تضادهایی که در زندگی تان دارید صرفاً به این دلیل است که شما در یک راستا زندگی نمی کنید. شما با خودتان صادق نیستید.» – استیو مارابولی

این ممکن است سالها طول بکشد تا به طور کامل کشف شود، اشتباهات بسیاری در طول راه کردیم، اما به این معنی نیست که ما نباید تلاش کنیم. این که بفهمیم آیا خودمان را فریب می دهیم یا نه و زندگی دور از آنچه می خواهیم داشته باشیم، حیاتی است.

ما بر کاری که انجام می‌دهیم کنترل کامل داریم، اما بدون ارزیابی آگاهانه اعمال و شرایط خود، می‌توانیم اجازه دهیم همه چیز از بین برود – مانند یک سیاستمدار فاسد یا ورزشکار وابسته به استروئید. بفهمید که چه کاری انجام می دهید و چرا آن را انجام می دهید. اگر کاری را انجام می دهید که باعث پشیمانی شما در مسیر می شود، از آن دوری کنید.

قدرت تأمل در خود

 1. آیا من صبح از خواب بیدار می شوم و برای روزم آماده هستم؟

«بدانید که اگر برای رسیدن به آنها از خواب بیدار نشوید، رویا دیدن اتلاف وقت و انرژی است.” – اسرائیل مور آیوور

یا با احساس ناامیدی از خواب بیدار می شوید؟ اولین فکر روز، نشانگر عظیمی از سطح کلی شادی شماست. همه ما روزهایی داریم که منتظر آن نیستیم، اما اگر متوجه شدید که نمی خواهید روز به روز از رختخواب بیرون بیایید و اگر می دانید دلیل آن چیست، وقت آن است که دست به کار شوید.

 1. آیا قبل از خواب به افکار منفی فکر می کنم؟

«بی خواب ها می دانند که چیزی در مورد شب وجود دارد. یک تاریکی، یک انرژی، یک راز که همه چیز را پوشانده است. در همان زمان که اشیای روشن را پنهان می کند. این چیزی است که به ما این امکان را می دهد تا افکار خود را به گونه ای بررسی کنیم که در طول روز نمی توانیم. این چیزی است که حقیقت و وضوح را به ارمغان می آورد.» – کورتنی کول

وقتی بالاخره دراز می کشیم تا بخوابیم، زمانی است که از همه چیز جدا می شویم و در نهایت به حدی از وضوح می رسیم، وضوحی که باعث تأمل می شود. آخرین افکار شما قبل از به خواب رفتن چیزهای زیادی را در مورد آنچه در زندگی شما می گذرد نشان می دهد. اگر آنها به طور مداوم منفی هستند، سعی کنید الگویی از آنچه ممکن است باعث آنها شود را شناسایی کرده و سپس به دنبال عوامل استرس زا باشید.

قدرت تأمل در خود

 1. آیا به اندازه کافی برای روابطم تلاش می کنم؟

«بی‌تفاوتی و بی‌توجهی اغلب آسیب‌های بسیار بیشتری نسبت به نفرت آشکار، وارد می‌کند.» – جی کی رولینگ

با گذشت زمان، ما می توانیم روابط خود را مانند یک چیز بدیهی فرض کنیم. شعله ها خاموش می شوند و تازگی، از بین می رود. در نتیجه، این مستلزم تلاش مداوم برای رشد کردن روابط است. به عنوان مثال، دور شدن از خانواده نیازمند تلاش زیادی برای حفظ ارتباط و نزدیک ماندن است. اگر نمی‌خواهید افراد مختلفی را در زندگی‌تان از دست بدهید، مطمئن شوید که برای حفظ روابط خود متعهد هستید.

 1. آیا از نظر بدنی از خودم مراقبت می کنم؟

《حفظ سلامتی بدن یک وظیفه است… در غیر این صورت نمی‌توانیم ذهن خود را قوی و روشن نگه داریم.》 – بودا

با بالا رفتن سن همه جوره بر علیه خود کار می کنیم – ساعات کاری بیشتر، خانواده ای که باید از آن مراقبت کنیم، سطح انرژی کاهش یافته و متابولیسم آهسته، این ها فقط چند مورد هستند که نام بردم. اگر ما آگاه نباشیم، این ها به نوبه خود می‌توانند سلامت جسمانی ما را در معرض خطر قرار دهند. تصور کنید که می خواهید در چند سال آینده از نظر فیزیکی در چه موقعیتی باشید و اجازه ندهید این تصویر از شما دور بماند.

قدرت تأمل در خود

 1. آیا به مسائلی که خارج از کنترل من هستند اجازه می‌دهم به من استرس وارد کنند؟

《دلیل اینکه بسیاری از مردم در جامعه ما بدبخت، بیمار و به شدت تحت فشار هستند، به دلیل وابستگی ناسالم به چیزهایی است که کنترلی روی آنها ندارند.》 – استیو مارابولی

بزرگترین اتلاف تلاشی که می توانیم انجام دهیم این است که در مورد چیزهایی که خارج از قلمرو کنترل ما هستند استرس داشته باشیم. پدیده ای کاملا غیر ضروری اما به طور اجتناب ناپذیر رایج که می تواند روزهای ما، سلامتی و رفاه روانی ما را خراب کند. مطمئن شوید که به طور مداوم عوامل استرس زا را شناسایی کرده و برای از بین بردن هر گونه نگرانی در مورد چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، تلاش کنید.

 1. آیا به اهدافی که برای خودم تعیین کرده ام می رسم؟

《کسانی که حرکت نمی کنند، متوجه زنجیره خود نمی شوند》 – رزا لوکزامبورگ

این سوال باید به طور مکرر مورد بررسی قرار گیرد. همه ما یک تصور کلی از جایی که می خواهیم در پنج یا 10 سال آینده باشیم داریم، اما این یک نگاه اجمالی بسیار مبهم است که بر اساس دستاوردهای کلی است. PsychologyToday.com گزارش می دهد:《در زندگی، افراد اهداف زیادی دارند (مثلاً بیشتر ورزش کنند، همسر بهتری باشند، پول بیشتری پس انداز کنند). با این حال، این اهداف اغلب محقق نمی شوند، زیرا مردم فاقد خودآگاهی هستند … بنابراین، برای بهبود شانس خود برای رسیدن به اهداف خود، باید از رفتار فعلی خود آگاه باشیم. این مفید است که تصور خود از آینده را با جزئیات دقیق بررسی کنیم و هر کاری را که برای دستیابی به آنها باید انجام دهیم، تجزیه کنیم. صرفاً روی کجا و چه چیزی تمرکز نکنید – روی چگونگی تمرکز کنید.

از طریق خود اندیشی مکرر، می توانیم مطمئن شویم که در مسیر درستی هستیم. عدم تأمل در خود می تواند باعث شود که ما گمشده یا بدون هدف به نظر برسیم.
زمان می گذرد و بدون ارزیابی آگاهانه شرایطمان، اجازه می دهیم بسیاری از جنبه های زندگی مان از بین بروند: سلامتی، روابطمان، اهدافمان. لازم است که هر چند وقت یکبار، در صورت امکان، چند دقیقه این زنجیره را قطع کرده و به سوالات مختلفی از جمله موارد ذکر شده در بالا بپردازیم.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/communication/the-power-self-reflection-ten-questions-you-should-ask-yourself.html
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx