چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

ما انسان ها عموما برنامه ریزی دقیقی برای تغییر سبک زندگی مان نداریم. فقط زمانی که شرایط خیلی سخت می‌شود، تازه می‌فهمیم که اگر سبک زندگی بهتری داشتیم اوضاع به این بدی نمی‌شد؛ ولی خب بعضی چیزها را باید از روش سختش یاد گرفت تا درس عبرت بشود و واقعاً تاثیر گذار باشد. این درس عبرت برای من پی بردن به اهمیت روتین ها بود.

در سال 2017 از شغل استخدامی ام استعفا داده بودم تا علایقم را دنبال کنم و یک کارآفرین شوم. به محض اینکه با استعفانامه ام موافقت شد، بالاخره چیزی که از دست داده بودم را دوباره بدست آوردم؛ آزادی! بله آزادی. دیگر کسی تمام روز قرار نبود به من بگوید چه کنم و چه نکنم.

چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

شروع به کار کردم و برای اینکه به خودم انگیزه دهم، بسیاری از پادکست های گری وی را گوش کردم. تشنه موفقیت بودم و پر از انگیزه؛ اما هرچقدر پیش می‌رفتم اوضاع زندگی‌ام بهتر نمی‌شد. شش ماه از استعفای من می‌گذشت؛ زیاد نمی‌خوابیدم و درآمدم حتی به نصف زمان کارمندی هم نمی‌رسید. بعد از شش ماه تلاش بی وقفه، خسته شده بودم. می دانستم یک جای کارم مشکل دارد و باید چیزی را تغییر می‌دادم.

ناامید نشدم و شروع کردم به مطالعه زندگی‌نامه کارآفرینان موفق مانند تونی رابینز، دین گرازیوسی و تام بیلیو. مهم ترین درسی که از زندگی آنها گرفتم این بود که فهمیدم همه آن ها روتین های صبحگاهی و شامگاهی منظمی برای خود دارند. آنجا بود که به اهمیت روتین ها پی بردم و با اجرایی کردنشان، نه تنها کسب و کار بلکه زندگی ام نیز صد برابر بهتر شد.

چرا روتین های صبحگاهی و شامگاهی مهم هستند:

نیاز دارید احساس برنده بودن داشته باشید:

کارآفرینی مملو از ناامیدی، طرد شدن و شکست های مداوم است. بعد از بارها شکست خوردن، هنوز هم حس یک برنده را داشتن، سخت است؛ اما یک روتین صبحگاهی مناسب، با بیدار شدن قبل از طلوع آفتاب باعث می‌شود در رقابت با خورشید برنده شوید و از همان اول صبح احساس برنده بودن داشته باشید.

با وجود اینکه روزی 12 الی 14 ساعت کار می‌کردم، بازهم حس موفقیت و پیشرفت نداشتم. اعتماد به نفسم کم شده بود.

هر صبح شروعی تازه برای غلبه بر روز است. روتین‌ها برای من ساختاری را فراهم می‌کنند که نسبت به خودم حس بهتری داشته باشم. اینکه می‌دیدم با سحرخیزی روزم را زودتر شروع کرده‌ام و بخشی از کارم را قبل از طلوع خورشید انجام داده بودم، ذهنیتی برنده برایم ایجاد می‌کرد و در طول روز با انگیزه بیشتری کار ها را پیش می‌بردم.

چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

در طول روز به انرژی لازم دارید:

اگر به عنوان یک کارآفرین انرژی کافی نداشته باشید شکست می‌خورید. به خصوص اگر خودتان چهره برند یا کسب و کارتان باشید.

روتین صبحگاهی به شما انرژی می بخشد تا بتوانید در طول روز از آن استفاده کنید. همانطور که اکر تى. هارو گفت: «انرژی مسری است. با یک انرژی خوب، مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهید و با داشتن انرژی بد، مردم را آلوده می کنید.»

برای کسب و کارتان بسیار مهم است که شما به عنوان چهره برند، بتوانید مردم را با انرژیتان تحت تاثیر قرار دهید. اگر اول صبح روتین خوبی از ورزش، مدیتیشن و تغذیه سالم داشته باشید، روز خود را با سطوح بالایی از انرژی آغاز می‌کنید.

باید به قول هایی که به خودتان می‌دهید عمل کنید:

همانطور که اد مایلت گفت: «کارآفرینی پر از شروع های نادرست است. گاهی پس از یک قدم روبه جلو، نیاز است دو یا سه قدم به عقب برگردید.»

وقتی روزتان را با سحرخیزی و انجام روتین های خود شروع کنید، کم‌کم به انجام کار های درست عادت می‌کنید و ذهنتان ورزیده می‌شود؛ و میتواند در طول روز کارهایی که برای موفقیت کسب و کارتان لازم است را خیلی بهتر دنبال کند.

چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

برای تمرکز روی سلامتی خود، به زمان احتیاج دارید:

یک کارآفرین همیشه حس می‌کند برای انجام کارهای روزمره اش وقت کم دارد. شما اتلاف وقت در مسیر باشگاه ورزشی و زمانبر بودن تهیه یک غذای سالم را توجیه می کنید تا بتوانید زمان بیشتری را برای کسب و کارتان صرف کنید؛ اما باید به سلامتی خود اهمیت دهید تا در طول روز انرژی داشته باشید. اگر مریض شوید، رشد کسب و کارتان در حین بیماری تقریبا غیرممکن است.

دو نفر از کارآفرینان مورد علاقه من، اد مایلت و تام بیلیو، به طور مرتب در پادکست های خود در مورد اهمیت سلامت صحبت می کنند.

همانطور که اد مایلت گفت: «من فکر می کنم اگر به سلامتی ام اهمیت ندهم، حدود 90٪ از ثروتم را از دست داده‌ام.»

روتین های صبحگاهی به شما زمان می دهد تا روی سلامتی و تندرستی خود تمرکز کنید. اگر به اکثر کارآفرینان موفق در جهان نگاه کنید، همیشه در وضعیت جسمانی خوبی هستند.

باید صبح را از شب قبل رزرو کنید:

پایه و اساس روتین صبگاهی، روتین شامگاهی است. یک روتین صبحگاهی هرچقدر هم خوب باشد فقط در صورتی جواب می‌دهد که شب؛ قبل از خواب خود را برای صبح آماده کرده باشید. روتین شبانه تنها 15 دقیقه قبل از خواب زمان می‌خواهد اما نقش مهمی در روتین فردا صبح شما دارد و لازم است حتما انجام شود.

در غیر این صورت، صبح از خواب بیدار می شوید و مطمئن نیستید که برنامه‌تان چیست. به سادگی از نظم روزانه خود خارج می‌شوید و همان اول صبح شکست می‌خورید.

چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

روتین شبانه پیشنهادی به این صورت است:

  • حداقل سه کار مفید که در طول انجام داده اید را لیست کنید. (معمولاً روزانه بین 4 یا 5 کار می شود) (2 دقیقه)
  • درس ها و تجربه هایی که در طول روز آموخته اید را مرور کنید. (3 دقیقه)
  • سه چیز که بابت آن سپاسگزارید را بنویسید (3 دقیقه)
  • برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید. دقیق برنامه‌ریزی کنید چه زمانی از خواب بیدار شوید، چه کارهایی را لازم است انجام دهید، سخت‌ترین کارهای روزتان را شناسایی کنید و برای انجام آن ها برنامه‌ریزی کنید. (۵ دقیقه)
  • اهداف بزرگ من را در حال انجام شدن بخوانید و تجسم کنید (2 دقیقه)

روتین کوتاه شبانه، شما را برای موفقیت آماده می‌کند؛ زیرا به ذهن می‌گوید با مرور تجربه های امروز، کارهای فردا را با قدرت بیشتری شروع کن و همین برایتان انگیزه می‌شود…

به لحظات آرام نیاز دارید:

کارآفرین بودن واقعا سخت است. مخصوصا ابتدای راه که لحظات تنهایی را سپری می‌کنید و کسی شما را باور ندارد. از آن طرف ساعت‌ها کار طولانی و دستمزد کم باعث می‌شود کم‌کم ترس ها بر شما غلبه کنند و پر از ناامیدی شوید؛ اما اگر یک روتین برای مراقبه یا مدیتیشن صبحگاهی داشته باشید، در طول روز راحت تر می‌توانید ذهنتان را کنترل کنید و از افکار منفی دور بمانید.

ناگفته نماند، مدیتیشن مزایای فراوانی دارد که به هر کارآفرین کمک می‌کند در طول روز با استرس های کاری مقابله کند و آرامش بیشتری داشته باشد. من تقریبا تمام ایده هایم را زمانی که با مدیتیشن ذهنم را از استرس و افکار منفی خالی کرده ام، به دست می‌آورم.

چرا کارآفرین های موفق برای خود یک روتین صبحگاهی دارند؟

صبحتان را دور از فضای مجازی آغاز کنید:

من به عنوان تولید کننده پادکست و یک وبلاگ نویس، زمان زیادی از روز را در مقابل صفحه نمایش موبایل و کامپیوتر هستم. اگر شما هم در طول روز به تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود چسبیده‌اید که مطمئنم همینطور است؛ حتما 60 دقیقه اول روز، گوشی را خاموش کنید و سراغ لپ‌تاپ هم نروید. بقیه روز وقت برای اینها بسیار است.

بسیار خب؛ حالا که با اهمیت روتین صبحگاهی آشنا شدید وقت اجرایی کردن آن فرا رسیده است. لپ‌تاپ و تلفن همراه خود را کنار بگذارید یک کاغذ و قلم بیاورید و برای فردا صبحتان یک روتین بنویسید که شامل بیدارباش، نرمش، مدیتیشن، کمی مطالعه و یک صبحانه مقوی باشد. برای امشب، روتین قبل از خواب را هم فراموش نکنید.

روتین ها؛ کلیدهای موفقیت در زندگی هستند. حتی اگر کارآفرین هم نیستید، بازهم برای پیشرفت در کار و زندگی به انرژی و وحدت درونی نیاز دارید. قدرت روتین ها را دست کم نگیرید‍!

به یاد داشته باشید: زودتر از خورشید بیدارشوید و آن را شکست دهید تا کل روز برنده باشید.

منبع:

4.6/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx