داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟ (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟

چه تصمیم به تغییر شغلی داشته باشید و چه سعی می کنید زمانی برای مراقبت از خود پیدا کنید، تعریف ارزش های شخصی می تواند به شما کمک کند؛ اما معنای ارزش های شخصی چیست و چگونه می توانید ارزش های خود را پیدا کنید؟

ممکن است فهرستی از ارزش های شخصی شما نوشته نشده باشد. با این حال، در طول سال ها، احتمالا انتخاب هایی برای اولویت بندی آنچه در زندگی مهم می دانید، انجام داده اید. به عنوان مثال، ممکن است رسیدن به نقاط عطف کاری خاص را بر دستیابی به اهداف تناسب اندام ارجح بدانید.

فرض کنید یک پیشنهاد شغلی جدید با برنامه ای سخت دارید، اما می تواند حرفه شما را به روش های شگفت انگیزی ارتقا دهد. اگر برای اهداف کاری خود ارزش زیادی قائل هستید، باید به این فرصت جواب مثبت دهید، حتی اگر این به معنای گذشتن از مسیری باشد که برای آن بسیار تلاش کرده باشید.

هیچ ارزش شخصی درست یا غلطی وجود ندارد، اما باید از تأثیر آنها بر تصمیمات خود آگاه باشید. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که همیشه مسیری را انتخاب می کنید که شما را به اهداف بلندمدت نزدیک تر می کند.

ارزش های واقعی را نمی توان و نباید سرکوب کرد. آنها زندگی را رضایت بخش می کنند و به ما احساس بهتری از خودآگاهی می دهند. بدون ارزش ‌های روشن، ممکن است در فرآیند کشف خود به چالش بربخورید (فرآیند یافتن خود واقعیتان).

در نتیجه، ممکن است تصمیم گیری، پیشرفت شغلی یا زندگی معنادار برای شما دشوار باشد.

دانستن معنای ارزش های شخصی می تواند زندگی شما را تغییر دهد. با این حال، تعریف آنها برای خودتان کمی اراده و تلاش می خواهد. بیایید بدانیم که ارزش های شخصی چیست و چگونه می توانید ارزش های خود را پیدا کنید.

داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟ (قسمت اول)

منظور از ارزش های شخصی چیست؟

ارزش های شخصی بر اعمال، روابط و زندگی کلی ما تأثیر می گذارد. ارزش‌ های ما نیز هنگام تصمیم‌ گیری ‌های بزرگ ما را راهنمایی می ‌کنند و می‌ توانند بر رشد شخصی ما تأثیر بگذارند.

زمانی که ارزش ها، شغل، روابط شخصی و سرگرمی های خود را بشناسید، آنچه بیش از همه برای شما اهمیت دارد را منعکس خواهید کرد. این می تواند به زندگی شما کمک کند تا احساس رضایت بیشتری داشته باشید. در واقع، درگیر شدن با فعالیت هایی در راستای ارزش های شما می تواند به افسردگی و اضطراب و بهبود سلامت روانی شما کمک کند.

به علاوه، داشتن شغلی که ارزش ‌های شما را منعکس می‌ کند، شما را نسبت به شغلتان مشتاق تر خواهد کرد. این در نهایت به شما کمک می کند تا در کار خود موفق شوید زیرا انگیزه عمیق تری برای انجام کارهای خوب خواهید داشت.

بنابراین چگونه می توانید بفهمید ارزش های شخصی شما چیست؟ فرهنگ، تربیت دوران کودکی و تجربیات زندگی شما همگی می توانند بر ارزش های شخصی شما تأثیر بگذارند. آنها می توانند در هر مرحله از زندگی رشد کنند و در طول زمان تکامل یابند.

هر کس مجموعه ای از ارزش های منحصر به فرد دارد. آنچه برای شما مهم است ممکن است با دوستان و همکارانتان شبیه نباشد. با این حال، ما به احتمال زیاد ارزش های اصلی شخصی خود را با نزدیک ترین افراد زندگی خود در میان می گذاریم. تحقیقات نشان می دهد که ما حتی ممکن است بیشتر جذب افرادی شویم که ارزش های ما را به اشتراک می گذارند.

بسته به اینکه چه کسی هستید، می توانید ارزش های خود را به روش های متفاوت ابراز کنید. برای مثال، دو نفر ممکن است ارزش شخصی جامعه را به اشتراک بگذارند. یک نفر می تواند این کار را با سازماندهی خیریه غذا دادن به افراد فقیر انجام دهد. دیگری ممکن است یک مهمانی خیابانی (که در یکی از پارک ها یا خیابان های محله برگزار می شود و خیابان های اطراف را قرق می کنند) برای محله خود برنامه ریزی کند. اینها هر دو بیان معتبری از ارزش های یکسان هستند.

داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟ (قسمت اول)

چرا ارزش های شخصی مهم هستند؟

مهم است که معنای ارزش های شخصی را بدانیم زیرا می توانند نحوه زندگی شما را تغییر دهند. ارزش های شخصی ما به ما کمک می کند تا خود واقعی خود باشیم و هدفمندی بیشتری داشته باشیم. آنها شخصیت ما، تعیین هدف و نحوه عمل ما را در زندگی هدایت می کنند.

ارزش های ما همچنین به ما درک بهتری از اینکه چه کسی هستیم، می دهد. آنها ما را به سمت تعیین اهدافی سوق می دهند که به جای اینکه بر خلاف آنها باشند، درست در جهت رویاهای ما کار می کنند. هنگامی که تصمیماتی را مطابق با ارزش های شخصی خود می گیرید، احساس می کنید واقعی ترین نسخه وجودی خود هستید.

ارزش های شخصی برای روابط ما نیز مهم هستند. وقتی بدانیم چگونه ارزش های خود را بیان کنیم، روابط ما با دوستان و حتی همکاران سالم تر خواهد بود.

دانستن ارزش ‌های شخصیتان به شما کمک می‌ کند آنچه را که نیاز دارید بهتر به افراد زندگیتان ابراز کنید. این مهم است زیرا سرکوب احساسات ما می تواند اثرات مضری داشته باشد.

به علاوه، دانستن معنای ارزش های شخصی می تواند به شما کمک کند به دنبال دوستان و همکارانی باشید که ارزش هایی مشابه شما دارند. داشتن یک شبکه اجتماعی که ارزش های ما را به اشتراک می گذارد، می تواند روابط شما را معنادارتر و حمایت کننده تر کند.

داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟ (قسمت اول)

چگونه ارزش های شخصی می توانند خودآگاهی را بهبود بخشند؟

در کنار مزایای دیگر، دانستن ارزش های شخصی، خودآگاهی شما را افزایش خواهد داد. خودآگاهی برای رشد شما ضروری است. ارزش های شخصی ما ما را در ارتباط با اهداف، علایق و محدودیت های خود نگه می دارد.

آنها می ‌توانند به ما نشان دهند که می ‌خواهیم از نظر حرفه‌ای و شخصی در زندگی به چه چیزی برسیم. بدون ارزش ‌های شخصی، نمی ‌دانیم می ‌خواهیم به چه چیزی برسیم یا قادر به دستیابی به چه چیزی هستیم.

خودشناسی اولین قدم برای خودسازی است. اگر درک درستی از آنچه برایمان ارزش دارد نداشته باشیم، نمی توانیم از خود دفاع کنیم. ما برای دفاع از خود یا اعتراف به اشتباه خود تلاش خواهیم کرد.

خودآگاهی که از طریق ارزش های شخصی به دست می آورید به شما کمک می کند تصمیمات بهتری بگیرید، پیشرفت شخصی بیشتری داشته باشید و روابط خود را بهبود ببخشید.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/meaning-of-personal-values
3/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx