4 راه برای بهبود هوش هیجانی در تیم خود (قسمت دوم)

Add a Comment
8 Min Read

۴ راه برای بهبود هوش هیجانی در تیم خود 

۷ مهارتی که با توسعه هوش هیجانی بهبود می یابد:

 • شنونده بودن: افرادی که EQ بالایی دارند شنوندگان خوبی هستند. آنها می توانند بفهمند که منظور واقعی از هر حرف چیست.
 • ارتباط: کسانی که از نظر عاطفی آگاه هستند از زبان خاص تری برای توصیف احساسات خود استفاده می کنند. این امر درخواست و دریافت کمک را برای آنها آسان تر می کند.
 • ایجاد رابطه: از آنجایی که افراد دوست دارند در کنار افرادی با هوش هیجانی بالا باشند، برای ایجاد روابط راحت ‌تر هستند. آنها به طور ذاتی نیازهای دیگران را درک می کنند.
 • تاب آوری: از آنجایی که افراد EQ بالا بیشتر از احساسات و محرک ‌های خود آگاه هستند، تمایل دارند استرس را به طور مؤثرتری مدیریت کنند و پایه عاطفی منسجم تری دارند.
 • حل تعارض: جای تعجب نیست که کنترل بهتر احساسات و اینکه چگونه اعمال شما بر دیگران تأثیر می گذارد، منجر به حل آرام تر تعارض می شود.
 • تصمیم گیری: EQ بالاتر اغلب به معنای ارتباط عمیق با ارزش ها است. این امر تصمیم گیری را آسان تر و شهودی تر می کند.
 • رهبری: از آنجایی که از نظر عاطفی پایدارتر به نظر می رسند، بهتر می توانند از بازخورد استفاده کنند و در کار با دیگران مهارت دارند، افراد باهوش عاطفی اغلب گزینه های برجسته ای برای نقش های رهبری هستند.

4 راه برای بهبود هوش هیجانی در تیم خود (قسمت دوم)

۴ راه برای رشد هوش هیجانی

چگونه می ‌توان هوش هیجانی را یاد گرفت؟ اگر تمایل دارید از مردم دوری کنید، در برقراری ارتباط مشکل دارید، یا در گذشته تجربیات منفی داشته اید، ممکن است یادگیری چگونگی بهبود هوش هیجانی در محل کار دشوار به نظر برسد. کسانی که با بررسی احساسات خود و دیگران راحت نیستند تمایل دارند به طور پیش فرض احساس خطر کنند که ریسک پذیر بودن را تقریبا غیرممکن می کند.

یک مربی می تواند شریک ارزشمندی در این روند توسعه باشد. مربیان می ‌توانند نظری عینی در مورد اینکه کجا می ‌توانید از توسعه مهارت‌ های ارتباطی بهره ببرید و اینکه چگونه این تلاش ‌ها با اهداف بلندمدت شما همسو می‌شوند، ارائه دهند. دفعه بعد که با یک مربی یا یک شریک مورد اعتماد ملاقات کردید، این تست هوش هیجانی یک سوالی را امتحان کنید:

در چه موقعیت هایی متوجه می شوم که احساسات علیه من کار می کنند؟

راه های زیادی برای پاسخ به این سوال وجود دارد و از زوایای زیادی می توان به آن توجه کرد. در محل کار، ممکن است دچار سندرم ایمپاستر شوید، در حالی که در خانه، ممکن است در برقراری ارتباط با همسرتان مشکل داشته باشید. در نظر گرفتن دقیق این سوال به شما کمک می کند تا مشخص کنید کجا بیشترین تأثیر را در بهبود هوش هیجانی خود خواهید داشت.

4 راه برای بهبود هوش هیجانی در تیم خود (قسمت دوم)

۴ راهکار برای بهبود هوش هیجانی

 1. ایجاد خودآگاهی

یکی از ویژگی های کلیدی افراد با هوش هیجانی، توانایی تشخیص و مدیریت احساسات خود است. تاکنون، تنها مهم ‌ترین کاری که می‌ توانید برای ایجاد هوش هیجانی انجام دهید، ایجاد آگاهی در مورد اینکه چگونه احساسات و محرک ‌هایتان رفتار شما را هدایت می ‌کنند است. این کار آسان نیست و حتی می تواند ناخوشایند باشد. کار با یک مربی یا درمانگر می تواند به شما کمک کند تا خودتان را با شفقت درک کنید.

مرحله اقدام: تا جایی که ممکن است به احساسات خود برچسب ویژه بزنید. به جای اینکه به دلخوری یا عصبانیت رضایت دهید، دلخسته، ناامید، مضطرب یا دلهره را امتحان کنید. آیا عنوان دیگری درست تر به نظر می رسد؟

 1. درگیری سازنده را بپذیرید

درگیری، به خصوص در محل کار، به ندرت راحت است. ما تمایل داریم به طور یک جانبه آن را منفی ببینیم. با این حال، درگیری های سازنده می تواند رفاقت را تقویت کند، تفکر گروهی را کاهش دهد و رشد را تشویق کند.

تعارض به عنوان بخشی ضروری از یک محل کار پر رونق و درک این موضوع که طرف مقابل ممکن است آن را به اندازه شما منفی نبیند، می تواند به شما کمک کند در هنگام بروز آن احساس خطر کمتری کنید. به عنوان مثال، برای برخی افراد، نپذیرفتن و اختلاف نظر نشانه احترام به شما به عنوان یک حرفه ای، جدی گرفتن ایده ها و اهمیت ریسک است. تعارض وسیله ای برای رسیدن به پاسخ های بهتر است.

مرحله اقدام: مسئولیت پذیری را تمرین کنید. بسیاری از مردم از درگیری و بازخورد دوری می ‌کنند، زیرا نمی ‌خواهند احساس کنند که کار اشتباهی انجام داده ‌اند. با این حال، درگیری نباید درباره درست یا غلط بودن باشد. بلکه دیدن یک موقعیت از منظری دیگر و یادگیری از آن است. بدون تمرکز بر سرزنش، همیشه می توانید تصمیم بگیرید که سهمی در بهبود وضعیت های دشوار داشته باشید.

4 راه برای بهبود هوش هیجانی در تیم خود (قسمت دوم)

 1. از قضاوت خودداری کنید

این یک ضرب المثل رایج است که ما خودمان را بر اساس نیتمان قضاوت می کنیم، در حالی که دیگران را بر اساس اعمالشان قضاوت می کنیم. وقتی اتفاقی در محل کار می افتد که آنطور که شما می خواهید پیش نمی رود، واکنش درونی خود را بررسی کنید. آیا این شخص واقعاً کاری با شما انجام داده است یا فقط نگران نتیجه هستید؟ چگونه می توانید تصمیماتی که آنها گرفته اند را به روشی متفاوت درک کنید؟

مرحله اقدام: از خود بپرسید: «تحت چه شرایطی همین تصمیم را می گرفتم؟» تغییر دیدگاه و قرار دادن خود در جای دیگری به شما کمک می کند همدلی ایجاد کنید و حس کنترل خود را دوباره به دست آورید.

 1. شنونده ای در سطح جهانی شوید

هوش هیجانی مانند هر مهارت دیگری نیازمند تمرین است. با تیم خود برای ایفای نقش در موقعیت های بالقوه دشوار و نحوه پاسخگویی خود کار کنید. صحبت از طریق این سناریوها در یک محیط خنثی به ناچار بینشی در مورد نگرانی های واقعی تیم شما ارائه می دهد. تمرین لزوما همیشه نتیجه عالی نمی دهد، اما باعث می شود رهبران دلسوزتر شوند.

مرحله اقدام: دفعه بعد که در یک مکالمه هستید، متوجه باشید که برای درک مطلب گوش می دهید یا برای پاسخگویی گوش می دهید. خود را به چالش بکشید تا حرف های طرف مقابل را بشنوید و سپس به آن ها پاسخ دهید. وقتی با دقت گوش می کنید، ممکن است بیشتر از آنچه آنها گفته اند، متوجه شوید.

توسعه هوش هیجانی چیزی بیش از احساسات یا شنونده خوب بودن است. همانطور که با برقراری ارتباط و درک اینکه چگونه احساسات رفتار را هدایت می‌کنند، راحت‌ تر می‌ شوید، خود را کمتر ناامید، انعطاف ‌پذیرتر حس می کنید و بهتر می ‌توانید پذیرای تعارضات باشید. یادگیری حضور در خانه با تجربیات و دیدگاه های مختلف در قلب بهبود هوش هیجانی قرار دارد.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx