تمرین ایده پردازی که باید انجام دهید

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه زمان مطالعه

به نظرتان ایده های شما از کجا نشأت می گیرد؟ این سوال کمی ساده به نظر می رسد اما بیشتر مردم برای پیدا کردن جواب این سوال به مشکل بر می خورند! اگر شما از ۱۰ نفر در خیابان بپرسید که خلاقانه ترین ایده های آن ها از کجا می آید؟ قطعاً ده پاسخ متفاوت دریافت خواهید کرد و حتماً پاسخ شما نیز با پاسخ من متفاوت است! تمرین ایده پردازی یکی از روش هایی است که باعث می شود مغز شما به پردازش و کاوش اطلاعات جدید بپردازد و این عمل سبب موفقیت و رشد فردی شما می شود و کمک بزرگی به شما  می کند.

 به عنوان مثال برخی از افراد برای این روش ممکن است مراحلی مانند داشتن تخیلاتی در رویاهای خود، گذراندن وقت در ورزش یا همچنین تفکر در زیر دوش را برای خود تمرین کنند. همانطور که می دانید ایده های خوب ریشه و رگ های یک کسب و کار پایدار به حساب می آید. اگر بسیاری از افراد در یک شرکت بتوانند ایده های مناسب و خوبی را ارائه دهند، قطعاً سبب رشد چشم گیر شرکت خواهند شد. اما با این حال کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با انجام آن ها خلاق تر به نظر برسید.

اگر می خواهید تمرین ایده پردازی را برای خود عملی کنید یا با راه و روش های انجام این فعالیت آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

تمرین ایده پردازی

تمرین ایده پردازی به چه صورت عملی می شود؟

ممکن است شما در محل کار یا شرکت با افرادی مواجه شوید که ایده های خلاقانه  و خارق العاده ای از خود ارائه می دهند و گاهی ایده های آن ها سبب تعجب بسیاری از افراد می شود. اما آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که شاید این افراد تمرین ایده پردازی را با خود سپری کرده اند که امروزه توانسته اند ایده های خلاقانه را از خود ارائه دهند؟ اگر شما هم می خواهید تفکرات خلاقانه مانند این افراد داشته باشید، باید چند ویژگی ها را رعایت کنید.

خود را در دل خلاقیت بیندازید: در بسیاری از شرایط ما خودمان را مجبور می کنیم که هرچه بیشتر فعالیت های روزانه انجام دهیم و در کارهای خود سخت گیر باشیم. اما آیا تا به حال سعی کرده اید خود را مجبور کنید که در این مسیر خلاقانه تر عمل کنید یا ایده های خلاقانه ای از خود بروز دهید؟ گفتن این جملات ممکن است راحت باشد اما در ابتدا تجربه این روش کمی خسته کننده به نظر می رسد.

به عنوان مثال در فعالیت کاری خود می دانید که باید از ایده های خلاقانه استفاده کنید اما نمی دانید که چگونه باید این ایده ها را پیدا کنید! این ایده ها در ذهن شما مانند گربه کوچولو هایی عمل می کنند که وقتی شما آن ها را تعقیب می کنید از شما دور و دورتر می شوند.

این موضوع که چقدر اطراف شما افراد نابغه وجود داشته باشد برای ارائه ایده های جدید اهمیت چندانی ندارد. اما خبر خوبی که می توان به شما داد این است که می توانید آنچه را که آن ها در ذهن خود دارند را داشته باشید و تنها چیزی که لازم دارید کمی سخت کوشی و تلاش است.

تمرین ایده پردازی

سوالی که پیش می آید، چگونه ذهن خود را برای ایده های بیشتر تقویت کنیم؟

همانطور که گفتیم شما نمی توانید به زور ایده های خوب را به ذهنتان وارد کنید. اما می توانید محیطی را برای ذهن و تفکرات خود ایجاد کنید که به استفاده از تمرین ایده پردازی به ایده های خوب ختم شود و با توجه به تمایلات خود بهترین ایده ها را برای تجارت کسب و کار و دیگر موارد ارائه دهید.

برای رسیدن و انجام این تمرین شما باید از هفت خوان رستم گذر کنید!

  • ذهنیت سمی خود را کنار بگذارید
  • به دنبال ریزه کاری ها باشید و هرگز متوقف نشوید
  • زمانی را برای استراحت خود و ذهنتان اختصاص دهید
  • برای دور از حواس پرتی فعالیت های خود را به سرعت انجام دهید
  • محدودیت های مسیر را بپذیرید
  • یک سیستم برای جمع آوری ایده های خود ایجاد کنید
  • تمرین ها را هر روز انجام دهید

تمرین ایده پردازی

ذهنیت سمی خود را کنار بگذارید: بسیاری از مردم فکر می کنند که خلاقیت و ایده پردازی مانند قد انسان است و این موضوعی است که شما از اول با آن متولد شده اید یا از این ویژگی برخوردار هستید یا نیستید! البته این موضوع کمی دور از واقعیت نیست. چند بار شنیده اید که اطرافیان شما بگویند “آدم خلاقی نیستم؟” یا حتی خود شما تا به حال چند بار شده است که به خود بگویید “خلاقیتی ندارم؟”

صرف نظر از رشته هایی که در آن شروع به تحصیل کرده ایم همه ما توانایی های فوق العاده و متفاوتی داریم. چه بسا بسیاری از افراد می توانند در ایده های قدیمی خود چرخ های جدیدی بگذارند و طوفان فکری را برای خود ایجاد کنند و به همین دلیل می توانند راه های نوآورانه را برای حل بسیاری از مشکلات یا تمرین ایده پردازی برای خود به ارمغان بیاورند.

بهتر است برای داشتن ایده های بهتر افکار منفی و سمی خود را دور بیندازید و با جملاتی مانند “پتانسیل خلاقیت را دارم” یا “من می توانم خلاق باشم” را برای خود تکرار کنید. همچنین با دیگر مراحلی که در ادامه برای شما ذکر می کنیم می توانید تمرین های خود را آغاز کنید.

در ایده های خود هرگز متوقف نشوید: یک مجسمه سازی می تواند بدون داشتن چیزی که با آن شروع به فعالیت می کند اثری را خلق کند. این موضوع در مورد شما هم همینطور است. بهترین ایده هایتان از موارد کوچک سرچشمه می گیرد مانند چیزهایی که دیده اید، خوانده اید یا تجربه کردید. البته در این روش باید به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از مردم برای تمرین ایده پردازی فکر می کنند برای انجام این کار باید حتماً به دنبال چیزهای جدید بگردند.

برای تمرین در این روش استفاده از کارهایی که قبلاً انجام نشده است کاملاً اشتباه است و فشار روحی یا حتی عصبی را روی افراد وارد می کند و دلیل آن این است که این افراد نمی توانند ایده های جدید را برای خود بوجود بیاورند. در نتیجه از خود یا فعالیت های خود ناامید می شوند و خود را به عنوان یک فرد غیر خلاق در نظر می گیرند. اگر بسیاری از افراد در این روش بدانند که قدرتمندترین کاربرد خلاقیت ترکیب ایده های موجود یا حتی قدیمی است، می توانند به عنوان خلاق ترین افراد روی زمین زندگی کنند! پس بهتر است در این روش به جای تلاش یا شکست روی موارد جدید، روی دانش و تجربه هایی که کسب کرده اید وقت و سرمایه بگذارید و قطعا نتایج بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.

به عنوان مثال اگر می خواهید مشکل خاصی را در حوزه کاری و فعالیت های خود برطرف کنید، بهتر است تا آنجا که می توانید اطلاعات، ایده ها و تجربه های قدیمی و موجود را مورد بررسی قرار دهید. البته کار شما به همین جا ختم نمی شود و باید به طور گسترده این زمینه ها را منعکس کنید و سعی کنید به تجربیات جدید در زندگیتان با دید مثبت بنگرید. هر چقدر تلاش کنید که ارتباطات و تفکرات شما گسترده تر شود می توانید ایده های ناب تری هم خلق کنید.

 زمانی را برای استراحت داشته باشید: شما برای انجام کارهایتان ساعت ها خود را به صندلی و میز زنجیر می کنید اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که خلاقیت و ایده های جدید در موقعیت های پرفشار به وجود نمی آید. شاید برای بسیاری از شما پیش آمده باشد در هنگام آرامش و استراحت ممکن است ایده هایی به ذهن شما خطور کند. به خاطر همین بسیاری از افراد پیشنهاد می دهند برای تمرین ایده پردازی خود زمانی را که برای آرامش و رهایی سپری می کنید، استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید لحظاتی آرامش بخشی مانند یوگا، پیاده روی، حمام کردن و دیگر موارد را در پیش بگیرید.

به عبارت دیگر خلاقیت و وجود ایده های ناب زمانی اتفاق می افتد که شما به مغز و تفکرات خود زمانی برای جستجو و بازی کردن دهید.  هنگامی که مغز شما این موقعیت را دریافت کرد متوجه می شوید که ایده های جدید و فوق العاده به مرور زمان به فکر و ذهن شما خطور می کند.

اما اگر در چنین شرایطی باز هم نتوانسته اید ایده های جدیدی را خلق کنید، ممکن است به این دلیل باشد که ذهن شما درگیر و آشفته است. در این شرایط بهتر است ورزش های آرامش بخش مانند یوگا، مدیتیشن و دیگر موارد را که برای پاکسازی ذهن به شما کمک شایانی می کند انجام دهید.

تمرین ایده پردازی

کارهایتان را سریع پیش ببرید: روانشناسان با یکی از مشکلات جدید در میان افراد رو به رو شده اند و به آن مشکل فلج تجزیه و تحلیل می گویند. وجود تفکرات استراتژیک برای ایجاد کسب و کار و همچنین تمرین ایده پردازی یکی از ضروری ترین مواردی است که می تواند تعادل را در شما ایجاد کند. در این روش باید به این نکته توجه داشته باشید که تفکر بیش از حد در مورد موضوعی همانند فکر نکردن به آن است! این جمله به این معنا است که شما نباید در هر چیزی زیاده روی کنید و باید بتوانید حد تعادل در کارهای خودتان را پیش بگیرید.

در این روش برای اینکه شما بتوانید در مسیر خود موفق تر باشید بهتر است کارهایتان را به صورت قطاری دنبال کرده و وقفه در انجام آن ها ایجاد نکنید. بهتر است در این مسیر سوالاتی مانند “چگونه می توانم اهداف خود را در ۱۰ روز آینده سریع تر پیش ببرم؟” یا دیگر سوالات این چنینی از خود بپرسید. انجام این روش به شما کمک می کند که در این مسیر ایده های خلاقانه تری به ذهنتان خطور کند. اگر شما در این مسیر سعی کنید از فعالیت های حواس پرتی دوری کنید، در آخر کیفیت و خلاقیت در محصولات نهایی باعث شگفتی شما خواهد شد.

محدودیت ها را بپذیرید: همه ما در طول زندگی خود قطعاً با موانع و محدودیت هایی مواجه شده ایم. این محدودیت ها برای بسیاری از افراد می توانند شکست هایی تلقی شود اما اگر شما این موانع و محدودیت ها را به عنوان یک راهی برای رسیدن به ایده های بهتر در نظر بگیرید، قطعاً راهی هموار به سوی موفقیت و رشد فردی خود خواهید داشت.

در بسیاری از مسیرها بهتر است از وسواس خود کم کرده و در عوض از خود بپرسید “چگونه می توانید با وجود برخی محدودیت ها نتایج مشابه یا حتی بهتری را برای خود فراهم کنید؟” برای افرادی که دارای کارخانه هستند این سوال کاملاً کارایی دارد و آن این است که “چگونه می توانیم خط تولید خود را به نصف کاهش داده و همچنان نسبت به ماه گذشته درآمد یکسان یا بیشتری داشته باشیم؟”  اگر بتوانید به این موضوع دست پیدا کنید، می تواند به عنوان یکی از روش هایی برای تمرین ایده پردازی شما تلقی شود.

ایده های خود را جمع آوری کنید: انسان باید همواره به این نکته توجه داشته باشد که ایده های فراموش شده برای آن ها مفید نیست! در این مسیر شما نیاز به یک سیستمی دارید که بتوانید تمام ایده های خود را جمع آوری کنید. یکی از روش هایی که می توانید در این مسیر انجام دهید ثبت کردن ایده هایتان روی یک برگه کاغذ است.

 اگر شما هر بار که ایده ای به ذهنتان خطور می کند آن را روی برگه ثبت کنید، در ذهن شما هم به خوبی ثبت می شود و به راحتی قدرت فراموش کردن آن را نخواهید داشت. علاوه بر این موضوع می توانید هر زمان که بخواهید نکات مورد نیاز را به ایده های خود اضافه کنید. این مورد یکی از مهم ترین روش هایی برای تمرین ایده پردازی به شمار می آید که بسیاری از انسان ها برای ایده های خود استفاده می کنند.

هزاران راه مختلف برای انجام این مورد وجود دارد. بسیاری از افراد با داشتن دفترچه ای و یک خودکار دوست دارند ایده های خود را ثبت کنند. برخی دیگر از کارت های شاخص یا برنامه های دیجیتالی برای یادداشت ایده های خود بهره می برند. سیستم شما همانطور که می خواهید می تواند ساده یا پیچیده باشد به شرطی که به طور مداوم از این روش استفاده کرده و ایده های خود را جمع آوری کنید.

تنها نکته ای که در این روش باید به آن توجه داشته باشید این است که از آنجایی که ایده های خلاقانه شما در زمان های استراحت ممکن است پیدا شود باید مطمئن شوید که فرآیند جمع آوری ایده های شما به درستی صورت می گیرد و فراموش نکنید آن ها را ثبت کنید.

هر روز تمرین کنید: شما نمی توانید هر روز خود را مجبور کنید که ایده های خوبی در سر داشته باشید! اما می توانید هر روز چند ایده را در ذهن خودتان مطرح و مرور کنید. برای تمرین کردن این موضوع شما می توانید هر روز ۱۰ ایده جدید را یادداشت کنید و برای انجام این روند نگران این موضوع نباشید که ایده های شما به اندازه کافی خوب نیستند.

 این روش نباید یک فرآیند استرس زا برای شما باشد. فقط سعی کنید ایده های کوچک و ریز خود را روی صفحه پیاده کنید. هدف اصلی از انجام این کار این است که مغز و تفکرات خود را به ارائه مداوم ایده ها عادت دهید و در آخر احتمال اینکه شما به ایده های بزرگ تر و خلاقانه تری دست پیدا کنید زیاد است. به عبارت دیگر از تمرین ایده پردازی به یک ماشین ایده پرداز تبدیل خواهید شد!

اگر این کار را به مدت یک سال انجام دهید، در پایان سال ۳۶۵۰ ایده خیره کننده خواهید داشت! یک لحظه در مورد این موضوع فکر کنید. حتی اگر فقط یک درصد از ایده های خلاقانه شما بگیرد، در زندگی می تواند شما را قدم های زیادی جلو بیندازد. جالب به نظر می رسد اینطور نیست؟

کلام آخر

اگر شما از دست و پا زدن در یک مرحله از زندگی خسته و کلافه شده اید یا این روند سبب شده است احساس ناتوانی کنید، وقت آن رسیده است که همه چیز را در زندگی خود تغییر دهید. یکی از روش هایی که می تواند شما را نجات دهد تمرین ایده پردازی است. با استفاده از این روش تفکر و ذهنیت شما نسبت به زندگی تغییر می کند و مسیرهای روشن تری پیش پای شما قرار می گیرد.

عمل به ایده پردازی در ابتدا کمی می تواند دشوار باشد اما با استفاده از نکاتی که در بالا برای شما ارائه داده ایم کار را برای شما راحت تر کند. همانطور که می دانید انجام دادن هر کاری نیاز به روش و ویژگی های خاص خودش را دارد. بنابراین برای تمرین ایده پردازی شما نیاز دارید قبل از انجام آن به چند نکات دقت داشته باشید. به شما این اطمینان را می دهیم با انجام ایده پردازی های خلاقانه شاهد موفقیت و رشد فردی خود باشید.

منبع:

://www.lifehack.org/articles/lifehack/the-power-of-ritual-conquer-procrastination-time-wasters-and-laziness.html

://www.bidsketch.com/blog/everything-else/ideas/

۴/۵ - (۲ امتیاز)

برچسب گذاری شده:

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx