آموزش قانون جذب به کودکان

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

آموزش قانون جذب به کودکان

درمورد کتاب «چهار اثر از فلورانس اسکاول شین» چه می­دانید؟ آیا تا به حال موقع بازدید از نمایشگاه کتاب یا سر زدن به کتابفروشی محله، جلدش به چشمتان خورده؟ اصلا  تا به حال واژه قانون جذب را شنیده­اید یا در موردش مطالعه کرده­اید؟ به این فکر افتاده­اید که لیستی بلند بالا از کتاب­های مرتبط با این موضوع تهیه کنید؟ بعد هم سر فرصت همه را بخوانید و با دوستانتان میزگرد تشکیل دهید و حسابی در این مورد گپ بزنید و تبادل اطلاعات کنید؟

اگر به اندازه کافی درمورد قانون جذب اطلاعات دارید، گاهی اوقات ممکن است پیش خودتان فکر کرده باشید که اگر زودتر با آن آشنا شده بودید یا کسی به شما در مورد این قانون گفته بود، اکنون زندگی­تان چگونه بود. به­ هر حال اگر فکر می­کنید که از این شانس محروم شده­اید، شاید بهتر باشد بروید سراغ آموزش قانون جذب به کودکان دلبندتان!

اگر پدر، مادر، خواهر یا برادری دلسوز هستید، مسلماً آینده فرشته­های کوچک خانواده برایتان اهمیت دارد. پس بهتر است دست به کار شوید و یادشان بدهید که قانون جذب چیست، چگونه می­توانند زندگی شاد­تری داشته باشند و چیزی را که می­خواهند به دست آورند. البته اگر واقعاً آن را بخواهند!

آموزش قانون جذب به کودکان

مرور کوتاهی بر قانون جذب

 موارد زیر، اصول جهانی قانون جذب به شمار می­روند:

  • شبیه، شبیه را جذب می­کند: به نظر می­رسد که مردم به سمت افرادی که شبیه خودشان هستند، جذب می­شوند. اما در عین حال افکارشان هم به سمتی مشابه جذب می­شود. یعنی منفی­گرایی تجارب منفی به همراه خواهد داشت و بالعکس.
  • طبیعت از خلأ متنفر است: مسلماً وقتی چیزهای منفی را از زندگی خود حذف کنید، جاهای خالی به وجود می­آید. طبیعت ذهن شما این است این که جاهای خالی را پر کند و چه بهتر که با افکار مثبت اشغال شوند.
  • عالی­ترین زمان، زمان حال است: زمان حال شاید ناکافی به نظر برسد، اما بهترین زمان است. بنابراین، ترس، اضطراب و ناراحتی را با کارهایی که در همان لحظه خوشحال کننده یا انرژی بخش هستند جایگزین کنید و خواهید دید که چه نتیجه فوق­العاده­ای نصیبتان می­شود.

قانون جذب بر زندگی شما تاثیرات مثبت زیادی دارد. از جمله اینکه معنویات را تقویت می­کند و باعث می­شود که به جای ناامیدی، انرژی حیات خود را بر مسائل مثبت­تر و عمیق­تری متمرکز کنید. اگر قلباً باور داشته باشید که نهایتاً به چیزی که برای شماست، می­رسید، پس خواهید رسید.

دومین تاثیر مثبت قانون جذب، سلامت روان است. وقتی باور داشته باشید که به چیزهای خوب نمی­رسید، بر همان اساس رفتار می­کنید و در نهایت روح و روان خود را با همین منفی­نگری نابود می­کنید. اما بر عکس وقتی که افکار و الگوی مثبت را دنبال کنید، انرژی و انگیزه بیشتری برای دستیابی به مورد مطلوب خود پیدا می­کنید و رفتارتان با افکارتان همسو می­شود تا در نهایت به آن­چه که می­خواهید برسید و احساس بهتری داشته باشید.

قانون جذب بر اساس مثبت­گرایی استوار است.

حال که با مقدمات قانون جذب آشنا شدید، بهتر است به موضوع اصلی برگردیم و بر آموزش قانون جذب به کودکان تمرکز کنیم.

رفتار بزرگترها

وقتی بچه بودیم از معلمان و والدین زیاد شنیده­ایم که «شما بچه­ها شبیه کاغذهای سفیدی هستید که نباید روی آن خط و خش بیفتد و سیاه شود». خب این تشبیه تا حدودی درست است. کودکان ذهن پویا و فعالی برای یادگیری دارند؛ زیرا افکارشان آلوده به کلیشه­های غلط و محدودیت­های بزرگسالی نیست…البته هنوز نه!

اما به مرور زمان همه چیز تغییر می­کند. والدین این کاغذهای سفید را دستکاری می­کنند. اغلب والدین، همان جملاتی که در کودکی از پدر و مادرشان شنیده­اند، برای فرزندان خود تکرار می کنند. مثلا اینکه «ما دستگاه اسکناس چاپ کن نداریم!»، «اگر کار نکنی پولی هم در کار نیست»، «قرار نیست همیشه هرچه خواستی همان بشود!»، «بعد از زیاد خندیدن حتما اتفاق بدی می­افتد؛ بس است دیگر نخند»…. و آنقدر می­گویند که تبدیل به باور بچه بشود، با همین باور غلط رشد کند و بعدها همین­ها را به فرزندش انتقال دهد.

درست است که والدین کودکان هم قربانی همین افکار و نصایح منفی شده­اند و خیلی نمی­توان به آن­ها خرده گرفت، اما به هر حال اشتباه، اشتباه است؛ حتی اگر نسل­ها تکرار شود. چنین وضعیتی مثل دومینویی از منفی­گرایی و ترس و اضطراب است. اینکه چه کسی به مهره­­ اول تلنگر زده مهم نیست. آن چه اهمیت دارد مهره­های بعدی دومینو هستند و نتیجه این وضعیت چیزی است که ما می­بینیم: فرهنگ غلط منفی­گرایی در سطح جامعه که متاسفانه همچنان هم پابرجاست.

در ادامه چگونگی آموزش قانون جذب به کودکان را با یکدیگر بررسی می­کنیم. به شما می­گوییم که چگونه فرزندتان را با این مفهوم آشنا کنید، چه کارهایی را باید انجام بدهید و چه کارهایی را نباید انجام بدهید.

با آموزش قانون جذب به کودکان خود، می­توانید آینده آن­ها را تغییر دهید و رویاهایشان را تحقق ببخشید.

آموزش قانون جذب به کودکان

چگونه فرزندتان را با قانون جذب آشنا کنید

در آموزش قانون جذب به کودکان، پیش از هر چیز باید کشف کنید که کودکتان به چه چیزی عمیقاً علاقمند است و دوست دارد صاحبش باشد. کودکان معمولاً عاشق اسباب بازی، کتاب­های نقاشی، تبلت وکنسول بازی هستند.. بعد از اینکه فهمیدید دقیقا چه می­خواهد، با او صحبت کنید که چطور می­تواند آن را به دست بیاورد. از او بخواهید چشمانش را ببندد و توضیح دهد که تصور داشتن آن چیز خاص چه حسی به او می­دهد. سپس چندین روز این کار را تکرار کنید.

البته همیشه درمورد اسباب بازی و وسیله نیست. گاهی فرزندتان روز بدی در مدرسه گذرانده است و با کمی گفتگو متوجه می­شوید که با یکی از دوستانش مشاجره داشته  است. خب، برای این مسئله کاری از دست شما برنمی­آید، اما می­توانید مسیر ذهن او را به سمت دیگری ببرید. طوری که تصور کند با دوستش آشتی کرده و همه چیز درست شده است. در واقع باید به او بفهمانید که تنها کاری که برای تحقق خواسته­هایش باید انجام بدهد، این است که احساس مثبتی نسبت به آن­ها داشته باشد.

وقتی این حس را به کودکتان القا کنید که دستیابی به خواسته­هایش نتیجه مثبت­گرایی و احساسات خوب درونی او است، مطمئن باشید که قانون جذب را در ذهنش جا انداخته­اید. احساس شادی کودک، هیجان و سر و صدای او نشانگر این است که عمیقاً به خواسته­های خود رسیده و رضایتش را آشکار کرده است.

خودتان هم می­توانید مثال خوبی برای آموزش قانون جذب به کودکان باشید. مثلاً وقتی مدت­ها به دنبال یک اتومبیل خاص بوده­اید و بالاخره موفق شدید آن را جذب کنید، به صورت واضح ابراز خوشحالی و موفقیت کنید؛ طوری که کودکتان متوجه شود. هر بار که این کار را انجام دهید مفهوم قانون جذب را در ذهن کودک برجسته­تر می­شود.

کودک خود را با قانون جذب آشنا کنید و تغییرات مثبت را در رفتار و عواطفش ببینید

شش نکته مهم در آموزش قانون جذب به کودکان

در این قسمت به شما شش نکته را خواهیم گفت که کمک می کند به فرزند خود قانون جذب را ساده تر بیاموزید. در نهایتی دیگر نگرانی هایی که در رابطه با درک غلط این قانون وجود دارد، برای فرزند شما رخ نمی دهد.

1. قدرت تأکید

تأکید، در بحث قانون جذب از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. کودک را با قدرت کلمات آشنا کنید. از او بخواهید که وقتی از کلمات مثبت و منفی استفاده می­کند، احساس درونی­اش را برای شما توصیف کند. مثلاً وقتی می­گوید «من امروز احساس خوبی دارم» چه حسی دارد و وقتی می­گوید «نمی­توانم روزم را به خوبی سپری کنم» چه حسی دارد. و بعد متوجه­اش کنید که تأکید بر یک سری عبارات و کلمات چقدر بر احساسات درونی او تاثیرگذارند.

2. تشویق به سخاوتمندی

به کودکتان یاد بدهید که بخشش داشته باشد. اگر لازم شد از داشته­های خود به نیازمندان بدهد و موهباتش را با دیگران شریک شود. این کار دو مزیت دارد؛ اول اینکه یاد می­گیرد که از تعلقات مادی رها شود و دوم، چرخه بخشش و پذیرش را درک می­کند و متوجه می­شود که سود کارهای خوبش در نهایت به خودش باز خواهد گشت.

3. شکرگزاری

یکی از موارد مهم در آموزش قانون جذب به کودکان، یادآوری شکرگزاری است. از فرزندتان بخواهید که نعمت­های زندگی­اش را برشمارد و بابت­شان شکرگزار باشد. به او بیاموزید که قدردانی از نعمات، به جذب خواسته­های دیگر او هم کمک می­کند.

آموزش قانون جذب به کودکان

4. آرامش درون

کلاس­های یوگا و مدیتیشن انتخاب مناسبی برای کودکتان هستند. فرزند شما به کمک آموزش­های یوگا، می توانند احساسات درونی خود را درک کرده و استرس­هایش را کنترل کند.

5. رشد تخیل

شاید با واژه تابلوی کائنات آشنا باشید. اساس این تابلو همان قانون جذب است. می­توانید از کودکتان بپرسید که در تخیلاتش چه چیزهایی را تصور می­کند و سپس بگردید و تصویر آن­ها را پیدا کنید و روی یک تابلو بچسبانید. با طراحی این تابلو، رویاهای کودک را پیش چشمانش قرار می­دهید و او با هر بار نگاه کردن به آن، موفقیت خودش را تصور می­کند.

6. استفاده از کلمات مثبت

در توصیه و نصیحت به کودکتان از کلمات مثبت استفاده کنید. مثلا «بهتر است امشب زود به رختخواب بروی» یا اینکه «یادت باشد غذایت را کامل بخوری».

کودک شما لایق موفقیت و تحقق آرزوهای خویش است.

نبایدها در آموزش قانون جذب به کودکان

اگر به هر روشی بخواهید این قانون را به فرزند خود بیاموزید، دچار اشتباه خواهید شد. در نتیجه بهتر است که نبایدها را در آموزش این مفهوم بدانید که در رابطه با آن ها دچار خطا نشوید.

منفی گرایی؟ ممنوع!

منفی­گرایی هرچه را که رشته­اید پنبه می­کند. اما یعنی چه؟

یعنی به جای اینکه به فرزندتان بگویید «نکن، دست نزن، آنجا نرو» و مدام نهی­اش کنید، طور دیگری خواسته خود را مطرح کنید. مثلا می­توانید بگویید «بهتر است این کار را انجام بدهی». افعال مثبت تاثیرگذارتر هستند و نتایج بهتری به شما و کودکتان ارائه می­کنند. اگر از تهدید و افعال منفی استفاده کنید، کودکتان را مضطرب می­کنید و باعث می­­شوید نتواند آرامش درونی خود را برای جذب خواسته­هایش به کار گیرد.

دعوا و مشاجره را فراموش کنید

هر مشکلی که با همسر، دوست یا هر کدام از نزدیکان خود دارید به کودکتان مربوط نمی­شود. جدا از عوارض مخرب بحث و تنش­های خانوادگی، فرزند شما با ذهن متشنج ساده­ترین مسائل را هم نخواهد آموخت.

 

پس جای تلاش کجاست؟

یکی از مواردی است که ممکن است در مسیر آموزش قانون جذب به کودکان، تهدید به شمار رود، تنبلی است. باید طوری فرزندتان را آموزش دهید که بداند قانون جذب یعنی گوش کردن به ندای درون و تلاش برای انجام کار درست و مثبت، نه اینکه هیچ کاری نکند و منتظر باشد که کائنات همه چیز را در اختیارش بگذارد!

آموزش قانون جذب به کودکان

خیال­پردازی

درست است که بر اساس قانون جذب، هرچه که واقعاً آن را بخواهیم به دست خواهیم آورد، اما این نباید باعث شود که کودک شما به شکل افراطی خیال­پردازی کند. کودک باید یاد بگیرد که در عین رویاپردازی، اراده و اشتیاق رسیدن به رویاهایش را هم در نظر بگیرد و در یک کلام منطقی و مثبت فکر کند.

جلوی کودک را نگیرید

به کودکتان اجازه دهید که بعد از رسیدن به چیزی که می­خواهد، شادی و رضایتمندی­اش را ابراز کند و هیجاناتش را تخلیه کند. جلوی او را نگیرید و پرخاشگری نکنید. محروم کردن کودک از شادی به مرور زمان باعث افسردگی و ناامیدی­اش خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که کودکتان را مثبت­گرا بار بیاورید، نه خیال­پرداز و تنیل!

کلام آخر

شکل­گیری شخصیت کودکان، فرایندی پیچیده است که تکمیل شدن آن به مدت زمان طولانی نیاز دارد. والدین کودک از بدو تولد تا زمانی که بتواند روی پای خودش بایستد، مسئول تأمین نیازهای جسمی و عاطفی او هستند و از ابزارهای گوناگونی برای تأمین این نیازها کمک می­گیرند.

آموزش قانون جذب به کودکان، آینده­شان را تغییر می­دهد و به رشد فردی آنان کمک شایانی خواهد کرد. کودکان نسبت به بزرگسالان سریع­تر یاد می­گیرند و دانسته­ های خود را مدت­ها در ذهن نگه می­دارند. بسیاری از بزرگسالانی که امروزه طرفدار پر و پا قرص قانون جذب هستند، بر این باورند که بهتر بود از کودکی با این مفهوم آشنا می­شدند؛ در آن صورت شاید شانس بیشتری در جذب ثروت، جذب موفقیت و دیگر مسائل زندگی داشتند.

به طور کلی، شخصی که از کودکی با مفهوم قانون جذب آشنا می­شود، در طول زندگی روح و ذهن آرام­تری خواهد داشت و کمتر درگیر اضطراب ناشی از ابهامات آینده می­شود، شادی و رضایتش بیشتر است و از توانایی روحی و جسمی خود به شیوه­ای مثبت در جهت رسیدن به اهدافش بهره می­­برد.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx