مزایا بغل کردن که زندگی را عوض می کند

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

بسیاری از افراد علاقه ای به بغل کردن یا توسط دیگران در آغوش کشیده شدن دارند. آیا شما فردی هستید که بیشتر به بغل گرفتن علاقه دارید یا دست دادن؟ اگر جزء مورد دومی به حساب می آیید ممکن است با خواندن مزایا بغل کردن بخواهید کمی در رفتار خود تغییر ایجاد کنید و از قدرت یک آغوش محبت آمیز برخوردار شوید!

همه ما می دانیم که بغل کردن می تواند زمان های سخت ما را در آرامش خود حل کند. اما چرا از این روند به عنوان یک فرآیند طبیعی در طول روز استفاده نمی کنید؟ اگر می خواهید از ویژگی ها و مزایا بغل کردن بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

به نظر شما این امر کوچک چه مزایایی دارد؟

شاید شما موضوع بغل کردن را یک امر طبیعی و ساده در نظر بگیرید که برای احوالپرسی افراد آن ها را در آغوش می کشید. همین موضوع کوچک سبب می شود که بسیاری از هورمون ها را در بدن شما ترشح کند و باعث آرامش روحی شما شود.

 مزایا بغل کردن بسیار زیاد و مفید است و به شما قول می دهیم بعد از خواندن این مطلب روزانه دوستان و خانواده خود را در آغوش می گیرید!

مزایا بغل کردن

10 ویژگی  و مزایا بغل کردن که نمی دانید!

 

بغل کردن باعث کاهش استرس شما می شود:

آیا می دانید نوشیدن بیش از حد قهوه چطور می تواند شما را برای چند ساعت آینده در معرض خطر قرار دهد؟ خب، در اینجا می توان گفت که بغل کردن تاثیر معکوسی نسبت به قهوه دارد! مانند بسیاری از موارد دیگر که مزایا آن ها نادیده گرفته شده است، بغل کردن هم مزایایی دارد و هم تاثیری بر هورمون های شما می گذارد.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شد متوجه شدند که بغل کردن و سایر تماس های فیزیکی فردی می تواند هورمونی به نام اکسی توسین را در بدن شما فعال و پرورش دهد. به روش ساده تر می توان گفت که در هنگام بغل کردن مغز شما ماده شیمیایی آرام بخشی تولید کرده که به شما کمک می کند در طول روز احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشید. بنابراین وقتی در برابر مسائل استرس زا قرار می گیرید سعی کنید دوستان و اطرافیان خود را در آغوش بگیرید که این امر سبب کاهش تهاجمی و استرس بدن شما می شود.

سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند:

باور کردن این موضوع شاید برای شما سخت باشد اما یکی از مزایا بغل کردن این است که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. شاید به این نکته توجه کرده باشید که هنگامی که استرس دارید، راحت تر دچار مریضی می شوید. این امر به این معنی است که وقتی سیستم عصبی شما دچار استرس و تنش می شود کاهش سیستم ایمنی بدن شما را نیز به همراه دارد.

در واقع می توان گفت که با افزایش استرس، سطح ایمنی بدن شما کاهش پیدا می کند و بیشتر مستعد مبتلا به برخی بیماری ها می شوید. در مطالعاتی که انجام شد مشاهده کردند افرادی که در آغوش گرفته می شوند و از حمایت اجتماعی برخوردارند، علائم کمتری از بیماری ها را در زندگی تجربه می کنند.

بغل گرفتن سبب کاهش ضربان قلب و فشار خون شما می شود:

تحقیقی در دانشگاه کارولینای شمالی روی تعدادی از زنان صورت گرفت و به نتایج جالبی دست یافتند. در این مصاحبه قرار بود برخی سوالاتی را از زنان بپرسند و مشاهده کردند زنانی که قبل از شروع مصاحبه شریک زندگی خود را در آغوش گرفته اند فشار خون و ضربان قلب کمتری در طول آزمایش و سوال های استرس زا داشتند.

محققان به این نتیجه رسیدن با بغل گرفتن افراد و ترشح هورمون اکسی توسین که در بالا به آن اشاره کرده ایم می تواند روی فشار خون و ضربان قلب افراد تاثیر بگذارد و آرامش بیشتری در طول مصاحبه داشته باشند.

پس می توان به این نتیجه رسید که اگر شما امتحان، آزمون های عملی یا مصاحبه ای دارید، می توانید قبل از آن افراد را در آغوش بگیرید که با آرامش بیشتری بتوانید این روند را طی کنید.

سبب کاهش استرس شما می شود:

ممکن است همه شما با این موضوع روبه رو شده باشید در هنگامی که احساس ناخوشایند و ناراحتی دارید، افرادی وجود نداشته باشند که بتوانید آن ها را در آغوش بکشید.

 اما می توان به این نکته اشاره کرد که در آغوش کشیدن سبب کاهش افسردگی در شما می شود و در روند بهبود سلامتی و موفقیت شما تلاش می کند. یکی دیگر از مزایا بغل کردن کاهش افسردگی در افراد است که با توجه به تحقیقاتی که انجام شد عملکرد مثبت و خوبی از این موضوع دریافت کردند.

مزایا بغل کردن

عزت نفس و اعتماد شما را افزایش می دهد:

حتما ممکن است با بسیاری از افراد مواجه شده باشید که در طول مصاحبه یا کنفرانس های خود می گویند اعتماد به نفس کافی برای انجام این کار را ندارند. کاری که می توانیم برای این افراد پیشنهاد دهیم این است که به مدت یک هفته بغل کردن را در فعالیت های روزانه خود قرار دهید.

 این عمل نه تنها شما را ایمن می کند، بلکه سبب افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما می شود. ایجاد اعتماد به نفس یکی از مزایا بغل کردن به شمار می آید که امروزه بسیاری از افراد از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند و این موضوع سبب رنج و استرس زیاد آن ها می شود.

در نتیجه شما با بغل کردن می توانید دو تیر در روند تغییرات زندگی خود بزنید! هم قادر هستید استرس خود را کاهش دهید و هم سبب افزایش اعتماد به نفس خود شوید!

سبب گردش خون راحت تر در بدن شما می شود:

بغل کردن والدین، دوستان و معشوق می تواند شما را شادتر کند و این امر سبب ایجاد گردش خون راحت تر و شل شدن ماهیچه های شما را به همراه می آورد. قطعاً در هنگام بغل گرفتن افراد متوجه این موضوع شده اید که چقدر ماهیچه های شما شل می شود و احساس آرامش بیشتری می کنید.

سبب خوشحالی شما می شود:

همانطور که گفتیم رفتارهای احساسی مانند بغل کردند، ذوق زدگی و دیگر موارد سبب آزاد شدن ماده شیمیایی به نام اکسی توسین در بدن شما می شود که این ماده شادی آور به هورمون نوازش نیز معروف است.

این هورمون آنقدر شیرین و جذاب به نظر می رسد که می خواهید هر چه بیشتر با این مورد روبه رو شوید! شما هر چقدر با افراد ارتباط فیزیکی برقرار کنید سبب شادی و آرامش در شما می شود و می توان به عنوان یکی از مزایا بغل کردن از آن  یاد کرد.

تحقیقاتی که دانشمندان روی زنان و مردان در رابطه با این هورمون و مزایا بغل کردن انجام دادند متوجه شدند که این هورمون تاثیر بسیار قوی تری در زنان نسبت به مردان دارد. با انجام برخی آزمایشات متوجه شدند هورمون اکسی توسین باعث کاهش فشارخون و هورمون استرس نور اپی نفرین می شود.

همچنین متوجه شدند زنان تمایل بیشتری در آغوش گرفتن شریک زندگی شان دارند و با ترشح این هورمون حس بهتری به آن ها می دهد. زنان نه تنها با در آغوش گرفتن افراد بزرگسال، بلکه با بغل گرفتن نوزادان خود تاثیرات مثبت اکسی توسین را در خود مشاهده می کنند.

اگر شما دارای فرزند هستید، می توانید با بغل کردن نوزادان و فرزندان خود آن ها را از حس مادری، لطافت و عشق بیشتری سرشار کنید. علاوه بر آن، این موضوع باعث آرامش روح و شادابی خود شما هم می شود و برای شما نیز جذب عشق رخ می‌ دهد. پس تا آنجایی که می توانید از این امر رایگان و دلنشین غافل نشوید.

سبب کاهش ترس در شما می شود:

همانطور که مشاهده کرده اید مزایا بغل کردن آنچنان باورنکردنی و زیاد است که تا به الان از ویژگی و خاصیت این موضوع آرامش بخش با خبر نبوده اید. یکی دیگر از عواملی که می توان به عنوان مزایا بغل کردن به آن اشاره کرد کاهش ترس و اضطراب در شما است. دانشمندان اخیرا متوجه این موضوع شده اند که لمس کردن می تواند اضطراب را در افراد کاهش دهد و ذهنیت آن ها را از استرس و شرایط موجود دور کند.

با تحقیقاتی که انجام داده اند متوجه شدند که حتی لمس یک جسم بی جان مانند یک عروسک خرسی می تواند به کاهش ترس افراد کمک کند. به همین دلیل ممکن است در برخی کودکان متوجه این موضوع شوید که در شرایط اضطراری و ترس عروسک خود را بغل می گیرند و دست آن ها را می فشارند. این امر سبب کاهش استرس و اضطراب آن ها می شود.

درد را کاهش می دهد:

شاید باورتان نشود اما از موضوع بغل کردن به عنوان یک روش درمانی برای کاهش درد در برخی از درمان های بیماران استفاده می کنند. به این صورت است که با لمس پوست هر یک از قسمت های بدن که لمس درمانی نیز نامیده می شود، به مرور به تقویت کاهش درد بیماران و افزایش کیفیت زندگی آن ها می کنند.

در ارتباطات شما کمک شایانی می کند:

معمولاً بسیاری از ارتباطات افراد به صورت کلامی یا از طریق دست دادن انجام می شود. اما در آغوش گرفتن و لمس یک راه مهم دیگری به حساب می آید که شما می توانید برای انتقال پیام خود با افراد استفاده کنید.

 دانشمندان متوجه این موضوع شده اند که یک فرد غریبه می تواند طیف وسیعی از احساسات را با لمس قسمت های مختلف بدن افراد بیان کند. به عنوان مثال می تواند برخی احساسات را شامل خشم، ترس، انزجار، عشق، قدردانی، غم یا همدردی و دیگر موارد را بروز دهد. بغل کردن یک نوع روش آرام بخش و ایجاد ارتباط با افراد به حساب می آید.

به نظرتان به چند بار در آغوش کشیدن نیاز دارید؟

در آزمایشات تحقیقاتی که انجام دادند کشف کردند که انسان ها برای زنده ماندن به چهار آغوش روزانه نیاز دارند،  اگر می خواهید در طول روز مراقب بدن خود باشید، به هشت آغوش نیاز دارید و اگر می خواهید در طول روز پیشرفت و رشد فردی را مشاهده کنید، به ۱۲ آغوش در طول  روز نیاز دارید!

این اعداد برای یک موضوع احساسی کمی زیاد به نظر می رسد اما همین امر کوچک می تواند از بسیاری از خطرات جلوگیری کرده و آرامش فراوانی را برای بدن شما پدیدار کند. اکنون به نظر شما برای داشتن یک سلامتی مطلوب به چند آغوش در روز نیاز دارید؟ اگر شما خواهان به دست آوردن سلامتی و کاهش استرس خود هستید، حداقل باید در روز تعداد قابل توجهی از افراد را در آغوش بگیرید!

 متاسفانه امروزه بسیاری از مردم خود را از مزایا بغل کردن و لمس دور می کنند. اغلب مردم با کاهش تعاملات اجتماعی و لمس کردن زندگی انفرادی و شلوغی را برای خود ایجاد کرده اند. قرار های اجتماعی مدرن امروزه افراد را وادار می کند که با یکدیگر به طور مستقیم برخورد کنند و با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند یا حتی خود را از ارتباط دست دادن محروم می کنند.

بنابراین اگر می خواهید احساس بهتری در زندگی خود داشته باشید و با کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس خود روبه رو شوید و زندگی شادتر و سالمی داشته باشید، می توانید از مزایا بغل کردن برخوردار شوید.

اما اگر این مورد باب میل شما نیست و انجام دادن این روش شما را کمی عصبی می کند، کافی است در ابتدا از دوستان و اعضای خانواده خود در خواست در آغوش گرفتن آن ها را کنید. تحقیقات نشان داده است که بغل کردن منظم نزدیک ترین افراد حتی اگر مختصر و کوتاه باشد، می تواند تأثیر خاصی بر بدن شما بگذارد.

مزایا بغل کردن

اگر کسی را برای بغل کردن نداشته باشید چه باید کرد؟

در برخی موارد ممکن است شرایط طوری پیش برود که شما نتوانید با عزیزان خود زمانی را صرف کنید و آن ها را در آغوش بگیرید. لمس و در آغوش گرفتن یک نیاز اساسی به شمار می آید و یک امر کاملاً طبیعی است. بنابراین اگر شما افرادی را برای آغوش گرفتن نداشته باشید نگران این موضوع نباشید! زیرا شما با در آغوش گرفتن خود می توانید از مزایا بغل کردن به همان اندازه که افرادی را در آغوش می گیرید برخوردار شوید!

در ادامه خبرهای خوبی برای افرادی که می خواهند خود را در آغوش بگیرند داریم! اگر شما واقعا به آغوش نیاز دارید ولی افرادی دور و بر شما وجود ندارد که بتوانید آن ها را در آغوش بگیرید، پس چرا سعی نمی کنید آغوش گرفتن خود را امتحان کنید؟

در مرحله اول بغل گرفتن خود می تواند کمی احمقانه به نظر برسد اما این موضوع یک امر طبیعی و اثبات شده است که در ادامه به آن می پردازیم. مزایا بغل کردن خود هم مانند در آغوش گرفتن افراد از ویژگی و خصوصیات یکسانی برخوردار است و تنها در نوع عملکرد رفتاری کمی متفاوت به نظر می رسد!

به عنوان مثال هنگامی که شما دست خود را می برید یا ضربه ای به قسمتی از بدنتان وارد می شود با در آغوش گرفتن آن ناحیه یا هنگامی که دستان خود را روی همدیگر قرار می دهید، سبب می شود که درد شما تا حد چشم گیری کاهش یابد. این عمل کوچک یکی از مزایا بغل کردن برای کاهش درد به حساب می آید.

محققان و پزشکان این نوع از بغل کردن را سردرگمی در تشخیص مغز برای نوع آغوش اعلام کرده اند. هنگامی که شما دستتان را زخمی می کنید و دستانتان را روی هم قرار می دهید، مغز شما با محل سیگنال درد مخلوط شده و به دنبال پیدا کردن راه حلی برای حل این مشکل است.

در حالی که مغز شما در صدد پیدا کردن راه جدیدی برای کاهش درد است، ظرفیت پردازش سایر اطلاعات از جمله نوع در آغوش گرفته شدن را ندارد و همین امر سبب می شود که درد شما کاهش یابد .

یکی از روش های مدیتیشن به حساب می آید:

اگر شما علاقه به انجام ورزش های مدیتیشن دارید، حتماً با روش در آغوش گرفتن خود در این نوع از ورزش آشنایی دارید. در این ورزش ها برای آرامش و تمرکز افراد به آن ها می گویند که مدتی خود را در آغوش بگیرید. این امر نه تنها سبب آرامش ذهن و روح شما می شود، بلکه سبب می شود که از مزایا بغل کردن برخوردار شوید و کمتر احساس تنهایی کنید.

باعث تغییر روحیه شما می شود:

ممکن است در طول روز اتفاقات دلسرد کننده ای برای شما افتاده باشد و روز طولانی داشته باشید. در چنین مواردی ممکن است نتوانید با عزیزان خود زمانی را بگذرانید و آن ها را در آغوش بگیرید.

در این شرایط با در آغوش گرفتن خود سطح هورمون استرس را در بدنتان کاهش دهید و مطمئنا بعد از انجام این عمل از مزایا بغل کردن برخوردار می شوید و احساس آرام تری نسبت به قبل می کنید. بنابراین سعی کنید اگر در دفعات دیگر روز طولانی داشتید، از موضوع بغل کردن خود غافل نشوید!

مزایا بغل کردن

کلام آخر

بغل کردن یکی از موارد احساسی، لذت بخش و آرام کننده به حساب می آید که هر فردی می تواند از آن در زندگی خود برخوردار باشد. درجه نیاز این امر در افراد متفاوت است به عنوان مثال افرادی که عادت به رفتارهای لمسی و بغل کردن دارند از مزایا بغل کردن بیشتری نیز برخوردار می شوند و رشد فردی ساده تری را نیز تجربه می کنند..

با مطالبی که در بالا برای شما ارائه داده ایم می توان گفت به نظر می رسد نظر شما در مورد دست دادن تغییر کرده است و خواهان در آغوش گرفتن افراد شده اید! پس تا آنجا که می توانید این موضوع را از خود و اطرافیانتان دریغ نکنید و با این روش آرامش و اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید.

منبع:

https://www.medicinenet.com/how_do_hugs_make_you_feel/article.htm

https://www.sclhealth.org/blog/2019/07/the-power-of-hugs-and-how-they-affect-our-daily-health/

https://www.healthline.com/health/hugging-benefits

4.3/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx