هر آنچه در مورد اهمیت تفکر انتقادی باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد اهمیت تفکر انتقادی باید بدانید

اهمیت تفکر انتقادی چیست؟ تصمیماتی که می گیرید بر کیفیت زندگی خودتان تأثیر می گذارد. اگر می خواهید مطمئن شوید که بهترین، موفق ترین و شادترین زندگی خود را دارید، باید آگاهانه انتخاب کنید.

این کار را می توان با چیز ساده به نام تفکر انتقادی انجام داد. در اینجا نحوه بهبود مهارت های تفکر انتقادی و گرفتن تصمیماتی است که پشیمان نخواهید شد.

اهمیت تفکر انتقادی چیست؟

قبل از رسیدن به این سوال بهتر است که بگوییم تفکر انتقادی چیست؟

مطمئناً در مورد تفکر انتقادی شنیده اید، اما ممکن است کاملاً مطمئن نباشید که واقعاً چه معنایی دارد و به این دلیل است که تعاریف زیادی وجود دارد. با این حال، در بیشتر موارد، تفکر انتقادی را به عنوان فرایند تجزیه و تحلیل واقعیت ها به منظور شکل دادن به قضاوتی خاص می دانید. اساساً دلیلی برای فکر کردن است.

چگونه تعریف در طول زمان تکامل یافته است؟

اعتقاد بر این است که اولین باری که تفکر انتقادی مستند شد در آموزه های سقراط است که توسط افلاطون ثبت شده است. اما در طول تاریخ، این تعریف تغییر کرده است.

امروزه فیلسوفان و روان شناسان آن را به بهترین وجه درک می کنند و معتقدند که مفهومی بسیار پیچیده است. برخی از تعاریف روشنگر تفکر انتقادی امروزی عبارت اند از:

  • تفکر معقول و تأملی که بر تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی را باور یا انجام دهید، متمرکز است.
  • تصمیم گیری اینکه چه چیزی درست است و چه کاری باید انجام دهید.

حال چرا تفکر انتقادی مهم است؟ این نوع تفکر بیش از این مهم است. این یکی از حیاتی ترین مهارت های شناختی است که می توان ایجاد کرد.

با تمرین تفکر خوب، هم افکار و هم تصمیماتتان می توانند تغییرات مثبتی در زندگی، سطح حرفه ای و شخصی ایجاد کنند. همچنین می توانید با کار کردن روی مهارت های انتقادی خود تا جایی که می توانید زندگی خود را بسیار بهبود بخشید. در ادامه برخی از دیگر موارد را بیان خواهیم کرد.

1. تفکر انتقادی جهانی است

تفکر انتقادی مهارت تفکر عمومی است. این به چه معنا است؟ این بدان معناست که مهم نیست چه مسیر یا حرفه ای را دنبال می کنید، این مهارت ها همیشه مرتبط و برای موفقیتتان مفید خواهند بود. مختص هیچ رشته ای نیستند.

2. حیاتی برای اقتصاد

آینده به فناوری، اطلاعات و نوآوری بستگی دارد. برای اقتصادهای در حال رشد سریع به تفکر انتقادی نیاز است که مشکلات را در سریع ترین زمان ممکن و مؤثر حل کند.

3. مهارت های زبان و ارائه را بهبود می بخشد

برای اینکه بتوانید خودتان را به بهترین شکل بیان کنید، باید بدانید که چگونه شفاف و سیستماتیک فکر کنید. یعنی تمرین تفکر انتقادی. همچنین به این معنی است که بدانید چگونه متون را تجزیه کنید و به نوبه خود توانایی درک خود را بهبود ببخشید. این نشان از اهمیت تفکر انتقادی خواهد بود.

4. خلاقیت را ترویج می کند

با تمرین تفکر ، نه تنها به خود اجازه می دهید که مشکلات را حل کنید، بلکه به ایده های جدید و خلاقانه نیز برای انجام این کار دست پیدا خواهید کرد. این سبک فکری این امکان را می دهد که ایده ها را تجزیه و تحلیل و بر اساس آن تنظیم کنید.

اهمیت تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی و خلاقیت

5. برای خود بازتابی مهم است

از دیگر موارد اهمیت تفکر انتقادی این خواهد بود که چگونه می توانید زندگی معناداری داشته باشید؟ به این مهارت نیاز دارید که خودتان انعکاس دهید و شیوه های زندگی و نظرات خود را توجیه کنید. این حالت فکری ابزارهایی را در اختیارتان قرار می دهد که خودتان را به روشی که نیاز دارید، ارزیابی کنید.

6. اساس علم و دموکراسی

برای داشتن دموکراسی و اثبات حقایق علمی نیاز به تفکر انتقادی در جهان دارید. نظریه ها باید با دانش پشتیبان شوند. برای اینکه یک جامعه به طور مؤثر عمل کند، شهروندان آن باید نظرات خود را در مورد درست و نادرست بودن ایجاد کنند.

مزایا تفکر انتقادی

درک اهمیت تفکر انتقادی برای کل جامعه خوب است، اما برخی از مزایا در سطح فردی چیست؟

1. کلید موفقیت شغلی

برای بسیاری از مسیرهای شغلی حیاتی است. نه فقط برای دانشمندان، بلکه وکلا، پزشکان، خبرنگاران، مهندسان، حسابداران و تحلیلگران همگی باید از این سبک تفکری در موقعیت های خود استفاده کنند.

در واقع، درک اهمیت تفکر انتقادی و به فعل تبدیل کردنش از مطلوب ترین مهارت هایی است که در نیرو کار وجود دارد، زیرا به تجزیه و تحلیل اطلاعات، تفکر خارج از چارچوب، حل مشکلات با راه حل های نوآورانه و برنامه ریزی سیستماتیک کمک می کند.

2. تصمیم گیری بهتر

هیچ شکی در آن نیست. متفکران این سبک بهترین انتخاب ها را انجام می دهند. فهمیدن اهمیت تفکر انتقادی کمک می کند که با مشکلات روزمره که سر راهتان قرار می گیرند، برخورد کنید و اغلب اوقات این فرایند فکری حتی به صورت ناخودآگاه انجام می شود. این مورد کمک می کند که مستقل فکر کرده و به احساسات درونی خود اعتماد کنید.

3. می تواند  شادترتان کند!

در حالی که این اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد، اما داشتن ارتباط با خودتان و داشتن درک عمیق از این که چرا آن گونه که فکر می کنید، واقعاً می تواند شما را شادتر کند.

اهمیت تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی و زندگی شادتر

 

تفهیم اهمیت تفکر انتقادی می تواند کمک کند که خودتان را بهتر بشناسید و به نوبه خود کمکتان خواهد کرد که از هر نوع باور منفی یا محدود کننده دوری و بر نقاط قوت خود بیشتر تمرکز کنید. اینکه بتوانید افکار خود را به اشتراک بگذارید، می تواند کیفیت زندگیتان را افزایش دهد.

4. نظرات آگاهانه را تشکیل دهید

هیچ کمبودی در اطلاعاتی که از همه جهات می رسد، وجود ندارد و دقیقاً به همین دلیل است که باید از مهارت های انتقادی خود استفاده کنید. باید خودتان تصمیم بگیرید که چه چیزی را باور کنید. تفکر انتقادی این امکان را می دهد که اطمینان حاصل کنید که نظراتتان را بر اساس حقایق است و از میان آن سروصدا اضافی، پاسخی مرتب شده بیان کنید.

5. شهروندان بهتر

یکی از الهام بخش ترین نقل قول های تفکر انتقادی در این باره این است که شهروندی تحصیل کرده شرط حیاتی برای بقای ما به عنوان مردمی آزاد است.

چیزی که در اینجا به تاکید می شود این است که متفکران انتقادی شهروندان بهتری می سازند، زیرا می توانند کل تصویر را بدون غرق شدن در تعصبات و تبلیغات ببینند.

6. روابط را بهبود می بخشد

اهمیت تفکر انتقادی و درک آن در حالی که ممکن است که متقاعد شده باشید که تفکر در این سبک باعث ایجاد مشکلاتی در روابط می شود، واقعاً نمی تواند درست باشد. متفکر انتقادی بودن می تواند اجازه دهد دیدگاه دیگران را بهتر درک کنید و نسبت به دیدگاه های مختلف ذهن بازتری داشته باشید.

7. کنجکاوی را ترویج می کند

این افراد دائماً در مورد انواع چیزهای زندگی کنجکاو هستند و تمایل دارند طیف وسیعی از علایق داشته باشند. انتقادی بودن به این معنی است که دائماً سؤال بپرسید و بخواهید بیشتر بدانید، در مورد چرا، چه چیزی، چه کسی، کجا، چه زمانی، و هر چیز دیگری که می تواند به آنها کمک کند تا موقعیت یا مفهومی را درک کنند.

اهمیت تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی و کنجکاوی

 

8. به خلاقیت اجازه می دهد

 اهمیت تفکر انتقادی در خلاقیت مشخص خواهد شد. این دسته متفکرانی بسیار خلاق هستند و در مورد امکانات، خود را نامحدود می بینند. آنها دائماً به دنبال این هستند که کارها را جلوتر ببرند که در نیروی کار بسیار مهم است.

9. مهارت های حل مسئله را تقویت می کند

کسانی که مهارت های تفکر انتقادی دارند تمایل دارند مشکلات را به عنوان بخشی از غریزه طبیعی خود حل کنند به این ترتیب رشد فردی برایشان نزدیک خواهد بود. افرادی صبور و متعهد به حل مسئله هستند، مانند آلبرت انیشتین که از بهترین نمونه ها بود. او بیان می کرد که اینطور نیست که من آنقدر باهوش هستم. فقط این است که من بیشتر با مشکلات می مانم.

اهمیت تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی و حل مسئله

 

افزایش مهارت های حل مسئله متفکران انتقادی باعث می شود، آنها در شغل خود بهتر و در حل بزرگ ترین مشکلات جهان بهتر عمل کنند. آنها مانند انیشتین پتانسیل این را دارند که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر دهند.

10. فعالیت برای ذهن

درست مانند ماهیچه ها، برای قوی شدن آنها، ذهنتان نیز نیاز به تمرین و چالش دارد. به جرات می توان گفت که درک اهمیت تفکر انتقادی و استفاده از آن تقریباً مانند فعالیت برای ذهن است و باید تمرین شود. همچنین رشد بسیاری از مهارت های حیاتی مانند تفکر منطقی، تصمیم گیری و ذهن باز را تشویق می کند.

11. استقلال ایجاد می کند

همان طور که بیشتر به خود اعتماد دارید، به تنهایی فکر می کنید. این سبک فکری کلید ایجاد استقلال و تشویق دانش آموزان به تصمیم گیری و شکل دادن به نظرات خودشان است.

12. مهارت حیاتی زندگی

نه تنها برای یادگیری، بلکه برای زندگی به طور کلی حیاتی است. آموزش فقط راهی برای آماده کردن خود برای زندگی نیست، بلکه تقریباً خود زندگی است. یادگیری فرآیندی مادام العمر است که هر روز آن را طی می کنید.

چگونه انتقادی فکر کنید

اکنون که فواید تفکر انتقادی را می دانید، واقعاً چگونه آن را انجام می دهید؟

سؤال خود را مشخص کنید: وقتی صحبت از انتقاد می شود، مهم است که همیشه هدف خود را در ذهن داشته باشید. بدانید که برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنید و سپس دریابید که چگونه به بهترین شکل به آن برسید.

اهمیت تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی و پرسش سوال

اطلاعات قابل اعتماد جمع آوری کنید: مطمئن شوید که از منابعی بهره ببرید که می توانید به آنها اعتماد کنید. سوگیری ها را کنار بگذارید. کسی که اهمیت تفکر انتقادی و نحوه اجرا را درک کرده باشد، این گونه عمل می کند.

سؤالات درست را بپرسید: همه اهمیت سؤالات را می دانید، اما مطمئن باشید که سؤالات درستی را مطرح کرده که پاسخ می دهد.

کوتاه و بلند مدت نگاه کنید: هنگام ارائه راه حل، به پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت فکر کنید. هر دوی آنها در معادله معنادار هستند.

همه طرف ها را کاوش کنید: هرگز فقط پاسخ ساده وجود ندارد و هیچ چیز سیاه یا سفید نیست. همه گزینه ها را بررسی کنید و قبل از اینکه به هر نتیجه ای برسید، خارج از چارچوب فکر کنید.

چگونه در مدرسه رشد می کند؟

تقریباً در هر کاری که انجام می دهید توسعه می یابد. با این حال، بسیاری از این مهارت مهم تشویق می شود که در مدرسه تمرین شود. این اندیشه فراتر از صرفاً شفاف فکر کردن است. همچنین در مورد خودتان فکر کردن است.

وقتی معلم در کلاس سؤالی می پرسد، به دانش آموزان این فرصت داده می شود که خودشان پاسخ دهند و به طور انتقادی در مورد آنچه یاد گرفته اند و آنچه را که معتقدند دقیق است، فکر کنند. وقتی دانش آموزان به صورت گروهی کار می کنند و مجبور می شوند در بحث شرکت کنند، این فرصت خوبی برای گسترش تفکر و استفاده از مهارت های تفکر انتقادی است.

چگونه انتقادی فکر کردن در شغل کاربرد دارد؟

وقتی مدرسه را تمام کردید و وارد نیروی کار شدید، سفر تفکر شما فقط از اینجا گسترش می یابد و رشد می کند!

کارفرمایان برای کارمندانی ارزش قائل هستند که متفکر با انتقاد هستند، سؤال می پرسند، ایده های خلاقانه ارائه می دهند و همیشه آماده ارائه نوآوری در برابر رقابت هستند. مهم نیست که موقعیت یا نقشتان در شرکت چه باشد، این حالت همیشه این قدرت را می دهد که برجسته شوید و تفاوت ایجاد کنید.

برخی از نمونه های بسیاری از مشاغلی که نیاز به تفکر انتقادی دارند عبارتند از:

  • مدیر
  • متخصص منابع انسانی
  • وکیل
  • دانشیار بازاریابی
  • تحلیلگر کسب و کار

با این حال، حقیقت را بگوییم، احتمالاً رسیدن به یک رشته حرفه ای که نیازی به تفکر این سبکی ندارد، دشوارتر است.

با این مهارت قادر به انجام چه کاری است؟

فردی با مهارت های انتقادی می تواند به طور منطقی و واضح در مورد آنچه باید باور داشته باشد یا نه فکر کند. آن ها می توانند درگیر افکار خود باشند و برای رسیدن به نتیجه آگاهانه کمی تأمل کنند.

اهمیت تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی و شغل

 

این افراد ارتباطات بین ایده ها را درک می کند و می تواند بر اساس حقایق استدلال بسازد و همچنین خطاهایی در استدلال بیابد.

اهدافتان چه هستند؟

تفکر انتقادگونه با تعریف اهداف و دانستن اینکه در نهایت برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنید شروع می شود.

آینده نگری

وقتی می دانید می خواهید چه نتیجه گیری کنید، می توانید راه حل خود را برای مشکل پیش بینی کرده و آن را از همه منظرها در ذهن خود به نمایش بگذارید.

آینده تفکر انتقادی در انتظار چیست؟ معادل آینده مشاغل است. شما با تغییرات بی سابقه ای دائمی روبه رو هستید و آنچه موفقیت امروز است، ممکن خواهد بود فردا موفقیت در نظر گرفته نشود. تبدیل تفکر به مهارت کلیدی برای نیروی کار آینده الزامی خواهد بود.

سخن آخر

برای اینکه اهمیت تفکر انتقادی را متوجه شوید، بهتر است که موارد مختلفی را کنار هم بگذارید. آینده در اختیار این سبک خواهد بود و نیرو قوی و با مهارتی را خواهد ساخت.

منبع:

  • https://bebrainfit.com
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx