قدرت هدیه دادن و تاثیر آن بر زندگی

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

هدیه دادن یک امری شاد و دوست داشتنی هم برای خود شما و هم طرف مقابل به حساب می آید. قدرت هدیه دادن پیوندهای بین افراد را تقویت می کند و همچنین می تواند آینده مشترکی را در میان افراد رقم بزند. مطمئناً برای شما اتفاق افتاده است که با هدیه دادن بتوانید یک رابطه را از نو بسازید یا جان دوباره به آن بدهید. اگر می خواهید از معجزه قدرت هدیه دادن آگاه شوید در ادامه با ما همراه باشید.

قدرت هدیه دادن در میان افراد

این امر پیوند خاصی میان هدیه دهنده و گیرنده آن هدیه ایجاد می کند. ارتباطی که در این میان رد و بدل می شود تعادل جدیدی را در یک رابطه بوجود می آورد.

هدیه دادن موضوعی است که سبب می شود احساس خوبی را در میان طرفین منتقل کند. شخصی که هدیه می دهد با خوشحالی واکنش طرف مقابل هم خوشحال می شود و این حس سبب ایجاد انرژی مثبت در طرفین می شود.

هدیه دادن بر اساس وقایع زندگی

در طول زندگی نقش های مختلفی مانند نوزاد، دانش آموز، کارگر، بازنشسته، دوست، معلم، همسر، همسایه و دیگر موارد وجود دارد. با ارتباط برقرار کردن شما می توانید رابطه دوست داشتنی را با اطرافیان خود برقرار کنید. یکی از روش های تقویت روابط هدیه دادن در مراسم های مختلف به افراد زندگیتان به حساب می آید.

اما مهم ترین نکته ای که باید به آن بیشتر از هدیه دادن توجه کنید این است که بتوانید هدیه مناسب با شرایط موجود را برای اطرافیان خود ارسال کنید. همانطور که می دانید هدیه دادن یکی از روش های بروز احساسات و اعلام پیام هایی از جمله قدردانی، جذب عشق، دوستی، حمایت یا دیگر موارد است.

قدرت هدیه دادن و تاثیر آن بر زندگی
قدرت هدیه دادن

اما هدیه یا بخشیدن؟ مسئله این است!

تفاوت بارزی میان هدیه دادن یا بخشیدن چیزی وجود دارد. به عنوان مثال می توان گفت که هدیه دادن امری است که شما می خواهید با ارسال آن به شخص مقابل احساس خوبی دهید و می دانید که آن فرد با دریافت هدیه خوشحال خواهد شد.

به همین دلیل شما باید در انتخاب هدیه های خود توجه و دقت کافی را داشته باشید. زیرا این روش نشانگر بینش و فهم شما نسبت به طرف مقابل می باشد .

اما مسئله بخشیدن امری است که شما به عنوان کمک به مخاطب خود چیزی را ارسال می کنید. شما باید به معنا و مفهوم این دو مورد دقت و توجه لازم را داشته باشید. اگر نتوانید این دو مورد را از هم تفکیک کنید، ممکن است شرایط رابطه شما را به سمت از هم پاشیدن سوق دهد.

قدرت هدیه دادن عشق زیادی را با خود به همراه دارد. پیامی که شما با ارسال هدایا به طرف مقابل خود می دهید نشان دهنده این است که شما به چه میزان و اندازه به طرف مقابل خود اهمیت می دهید و برای تهیه آن هدیه چقدر تلاش کرده اید. هدیه دادن یک ابزار زیبا و قدرتمند است که با استفاده از آن می توان زیبایی را در جامعه پرورش داد.

برای اینکه بخواهید هدیه شما هرگز فراموش نشود و مخاطب خاص شما هدیه را با خوشحالی به یاد بیاورد باید چیزهای غیر منتظره و فراموش نشدنی را انتخاب کنید! سعی کنید در این مسیر بزرگ فکر کنید و از انجام حرکات غیر قابل پیش بینی نترسید.

دو صد گفته چون نیم کردار نیست!

همه ما اهمیت و ارزش کلمات را می دانیم اما گاهی اوقات کلمات برای انتقال پیام کافی نیستند. در این مواقع می خواهید چیزی فراتر از کلمات را به مخاطب خود نشان دهید و آن ها را از ارزشمند بودن خود آگاه کنید. در این شرایط شما اقدام به خرید هدیه می کنید. قدرت هدیه دادن آنقدر با ارزش و نیرومند است که شما می توانید حتی با خرید یک شاخه گل رز محبت را در دل مخاطب خود دو چندان کنید.

همه ما می دانیم که عمل کردن قدرتی بیشتر از گفتار و حرف دارد. به همین دلیل دست به خرید و بروز احساساتمان با ارسال کادو و هدایا می کنیم.

به عنوان مثال شما به جشن قبولی دانشگاه دوستتان دعوت شده اید و بدون خرید هدیه به محل جشن می روید. آیا به نظر شما در چنین شرایطی همه چیز خوب پیش می رود؟ البته که نه! شما باید کاری فراتر از گفتمان انجام دهید و هدیه ای را با خود به جشن ببرید. همچنین شما می توانید با خرید یک هدیه خاطره ای را هم برای خود و هم برای مخاطب به عنوان یادگاری به ثبت برسانید.

قدرت هدیه دادن آنقدر نیرومند و بزرگ است به این دلیل هنگامی که شما هدیه ای را به شخصی می دهید احساس رضایت و خوشحالی دو برابری نسبت به زمانی که هدیه ای را دریافت می کنید به شما دست می دهد. محققان زیادی در این باره تحقیق کرده اند و متوجه شد ه اند که اگر شما می خواهید احساس رضایت و خوشحالی زیادی در زندگی خود دریافت کنید، سعی کنید تا آنجا که می توانید به دیگران هدیه دهید! زیرا با دیدن چهره خوشحالی فردی که هدیه را به آن می دهید احساس رضایت و شادی زیادی در شما به وجود می آورد.

راهی برای برقراری ارتباط

همانطور که در بالا به آن اشاره کرده ایم عمل هدیه دادن قدرت و پتانسیل تقویت و ترمیم برخی روابط را دارد. حتی اگر فردی از رابطه خارج شده باشد یا رابطه خوبی با شما نداشته باشد، در این شرایط می توانید با انجام عملی ساده مانند هدیه دادن احساس مثبت را در مخاطب خود ایجاد کنید. با انجام دادن این عمل فاصله روحی و جسمی ایجاد شده را می توان کم کرد و با گیرنده ارتباط دوباره برقرار کنید.

قدرت هدیه دادن

همیشه موضوع هدیه دادن مطرح نیست

درست است که قدرت هدیه دادن آنقدر نیرومند است که شما می توانید با ارسال هدیه لبخندی بر لب گیرنده خود ایجاد کنید و این حس را در فرد مقابل القا کنید که به یاد آن بوده اید. اما هدیه دادن تنها چیزی نیست که شما می توانید بوسیله آن به فرد مقابل بگویید که به آن ها اهمیت می دهید! روش های قدردانی متفاوتی وجود دارد که می توان از آن به جای هدیه دادن استفاده کرد.

 به عنوان مثال شما می توانید زمانی که طرف مقابل مثل دوست، فامیل، خانواده یا فرد دیگری به شما نیاز داشته باشند، پیش آن ها بروید و در کنارشان باشید. شما قادر خواهید بود با این روش مراقبت و توجه خود را نسبت به مخاطب خود نشان دهید. چه بسا این حرکت شما ارزش والاتر و بیشتری نسبت به هدیه دادن به آن افراد تلقی شود و این کمک و نیت شما را تا مدت ها در ذهن خود داشته باشند.

قیمت هدیه شما ارزش معنوی ندارد

گاهی اوقات فکر می کنیم که خرید هدایای گران قیمت برای فردی نشان دهنده این است که ما به آن اهمیت فراوانی می دهیم. یا در برخی موارد حس می کنیم که اگر در رابطه بیشتر خرج کنیم، در عوض چیزهای بیشتری نصیبمان می شود! باید گفت که این نظریه کاملا اشتباه است و بیشتر خرج کردن قدرت هدیه دادن را کاهش می دهد و یک رابطه خوب را تضمین نمی کند.

در عوض احساسات، رفتار و درک شما از طرف مقابل است که به شما ارزش می دهد و می تواند فرد مقابلتان را خشنود سازد .

به عنوان مثال هر فردی که هدیه ای با قیمت کم را دریافت می کند می تواند خوشحالی دو چندانی را احساس کند زیرا ارزش هدیه ای که دریافت کرده است را می داند.

بنابراین اگر هدیه شما گران قیمت به نظر نمی رسد نیازی نیست که خود را بابت آن ناراحت کنید. بخشی از تاثیر هدیه به خود ما بستگی دارد و باید در انتخاب خود توجه کافی را داشته باشید که بتوانید قدرت هدیه دادن را درک کنید .

منحصر به فرد بودن را فراموش کنید

اغلب اوقات بسیاری از ما در انتخاب یک چیز مناسب و ارزشمند برای دوستان و اطرافیانمان عقب  می مانیم. زیرا می خواهیم با ویژگی های منحصر به فرد خود به را نسبت به دیگران متمایز کنیم و دیگران را در تعجب قرار دهیم!

 بنابراین زمان بیشتری را صرف فکر کردن در مورد ویژگی ها و شخصیت های مناسب فرد به کار می بریم. داشتن این ویژگی بد به نظر نمی رسد اما همین ویژگی فوق العاده سبب می شود که دیگر به ویژگی ها و جنبه های مختلف مخاطب خود توج نکنید و به فراموشی بسپارید. این امر باعث می شود که شما هدیه ای را بخرید که برای مخاطب خود کاربرد چندانی نداشته باشد یا حتی از آن خوشش نیاید.

فکر خود را مشغول هدیه نکنید

در هنگام خرید هدیه سعی کنید خود را مشغول نوع هدیه نکنید و تا آنجایی که می توانید به چیزی که مخاطب شما علاقه دارد بیشتر اهمیت دهید. قطعاً برای مخاطبتان زمان و ارزشی که صرف می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است.

با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که هدیه شما باید تاثیر خوبی بر مخاطبتان بگذارد. قدرت هدیه دادن فراتر از آن چیزی است که تصور می کنید. به عنوان مثال اگر شما به معلم موسیقی خود مجسمه یکی از افراد فوتبالیست را بدهید، ممکن است به نظرش این عمل شما شوخی باشد یا کمی تعجب می کند .

پس سعی کنید در هنگام خرید هدایا توجه لازم را به خرج دهید و هدایایی را به دور از داشتن قیمت بالا برای فرد مقابل بگیرید که باعث خوشحالی آن ها شود. به این فکر کنید که چه چیزی مناسب آن شخص است و چگونه می توانید حتی با کوچک ترین چیز ها قدرت هدیه دادن را به چشم ببینید.

سعی کنید بر علایق مشترک توجه داشته باشید

بسیاری از ما در هنگام خریدن هدیه دچار دوگانگی می شویم زیرا ارزش ها، علایق و ویژگی های خود را نسبت به خرید هدیه در نظر می گیریم. در این مسیر باید به این نکته توجه داشته باشید که سعی کنید در خرید هدیه مسائل را شخصی سازی نکنید.

زیرا این امر در تصمیم گیری شما تاثیر زیادی می گذرد و نمی توانید به راحتی خرید مناسبی داشته باشید. به جای انجام دادن این روش می توانید روی نکات و ویژگی های مشترکی که با مخاطب خاص خود دارید، توجه کنید. به عنوان مثال می توانید در هنگام خرید هدیه به نکاتی مانند رنگ، نوع یا حتی جنس هدیه را در نظر بگیرید. داشتن نکات مشترک می تواند یکی از دلایل باشد که قدرت هدیه دادن را در شما تقویت کند.

قدرت هدیه دادن

اگر می خواهید نظر مخاطب خود را بپرسید

در بیشتر اوقات افراد نمی توانند تصمیم درستی را برای گرفتن هدیه بگیرند. در چنین شرایطی می توانید از مخاطب خود بپرسید که به چه مواردی علاقه دارند یا دوست دارند چه چیزهایی را داشته باشند. البته در این روش دیگر مبحث سوپرایز یا غافلگیری مطرح نیست. اما اگر نتوانستید تصمیم درستی برای خرید هدیه بگیرید، این مورد آخرین راه برای خرید هدیه شما به حساب می آید.

در چنین شرایطی ممکن است حتی شما مخاطب خود را با خرید آن چیزهایی که نیاز دارد، دو برابر خوشحال کنید و خاطرات لذت بخش و دلنشینی را با دادن آن هدایا به مخاطب خود فراهم کنید. در نتیجه در آخر کار شما متوجه این موضوع می شوید که اگر نتوانستید هدیه مناسبی را فراهم کنید، پرسیدن نظر مخاطبتان بهتر از غافلگیری به شمار می آید.

کلام آخر

چه کسی دوست ندارد هدیه دریافت نکند؟ حال این روش به صورت مناسبتی باشد یا بدون هیچ مناسبتی هدیه ای را دریافت کنید . هدیه دادن امری دوست داشتنی و دل نشین به شمار می آید که شما می توانید خوشحالی دو برابری را در هنگام هدیه دادن نسبت به گرفتن آن دریافت کنید. قدرت هدیه دادن آنقدر نیرومند و ارزشمند است که سبب ایجاد روحیه مثبت هم در شما و هم در مخاطب شما می شود.

نحوه هدیه دادن از سنین پایین به فرزندان آموخته می شود و شما می توانید در روز تولد یا امتحان یا هر روز بزرگ دیگری در زندگی خود هدیه ای دریافت کنید یا به دیگران هدیه دهید. این موضوع امری شگفت انگیز به حساب می آید که شما با خرید و بسته بندی کردن هدایا می توانید انرژی مثبت و خوشبختی را در زندگی احساس کنید. هدیه دادن امری محبت آمیز به حساب می آید که شما با احساسات و از ته دل دست به اقدام این عمل می زنید. با توجه به نکاتی که در بالا برای شما عنوان کرده ایم قادر خواهید بود هدیه مناسبی را برای مخاطب خود فراهم کنید و از قدرت هدیه دادن برخوردار شوید.

منبع:

https://www.dawn.com/news/1600422

https://medium.com/@leonte/the-power-of-gift-giving-b72924dc1d8a

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx