راه های متمرکز بودن وقتی ایده های زیادی دارید

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

سرعت تفکر انسان به حدی بالاست که می تواند در کثری از ثانیه برای موضوعی تصمیم جدید بگیرد. این موضوع اهمیت متمرکز بودن و کنترل تفکرات فراوان را دو چندان می کند. یعنی اگر موضوعی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد، باید این مهارت را داشته باشید که افکار خود را کنترل کنید.

زمانی که می خواهید برای آینده خود برنامه بریزید، ممکن است ایده های مختلفی به ذهن شما برسد. همه این ایده ها اگر به درستی پیاده شود می تواند پیشرفت شما را تضمین کرده و زندگی شما را از چیزی که اکنون است، به سمت زندگی ایده آل تغییر دهد.

در هنگام مواجه با انبوه ایده ها، چگونه راه درست را پیدا می کنید؟ چگونه می توانید از بین صدها راه و ایده، یکی را انتخاب کنید؟ اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید و هنوز راهی برای آن پیدا نکرده اید، این مقاله برایتان مفید خواهد بود.

در این مقاله شما را با راه هایی که برای کنترل افکار مختلف و تمرکز بر روی یک ایده وجود دارد، آشنا می کنیم.

متمرکز بودن

بدانید دقیقا چه می خواهید

 موفقیت تنها زمانی اتفاق می افتد که شما بدانید دقیقا از زندگی خود چه می خواهید. شما در درون خودتان هر آنچه که برای موفق شدن نیاز است را دارید. اما زمانی که مسیر مورد علاقه خود را انتخاب نکرده باشید، هیچ گاه نمی توانید از داشته ها و توانایی های خود استفاده کنید.

پس اولین قدم در تمرین متمرکز بودن در برابر انبوه افکار و ایده ها، انتخاب آن موضوعی است که شما عمیقا احساس خرسندی خواهید داشت. یعنی با مهارت ها و علایق شما در ارتباط بوده و می توانید باقی زندگی خود را روی آن موضوع تمرکز کنید.

لازم است که خواسته ها عمیق خود را به درستی کشف کنید. اگر بتوانید از پس این مرحله به درستی بر بیایید، در اصل شما می توانید بزرگ ترین منبع انگیزه خود را کشف و استفاده کنید. چرا که انگیزه های درونی چندین برابر قوی تر از انگیزه ای است که از محیط اطراف دریافت می کنید.

کشف کنید که دقیقا چه کاری را دوست دارید. چرا که هرروز صبح که بیدار می شوید، قرار است باقی روز را با آن موضوع سر کنید و انرژی زیادی را در راه آن صرف کنید. قرار است با چالش های فراوانی در این زمینه روبرو شوید و سختی های زیادی را تجربه کنید.

اگر این موضوع دقیقا همانی باشد که شما عمیقا دوست می دارید، پس گذراندن سختی ها کاری برایتان ندارد. هنگام رویارویی با مشکلات ناامیدی به سرغ شما نمی آید و با کوچک ترین پیشرفت، می توانید انرژی زیادی را دریافت کنید.

  منبع ناامیدی خود را کشف کنید

شاید عجیب به نظر برسد که انتخاب ایده درست و متمرکز بودن می تواند با چیزی که شما را ناامید یا خسته می کند، در ارتباط باشد. سوالی که در این مورد پیش می اید آن است که مسائل آزاردهند چه کمکی به ما می کنند و چگونه می توانند به رشد فردی ما کمک کنند؟

اگر شما با مسئله یا موضوعی مشکل دارید، این مشکل تنها متعلق به شما نیست. افراد زیادی نیز ممکن است این مشکل را داشته باشند. از خودتان بپرسید که چگونه می توانید این مشکل را حل کنید؟چه راهکاری برای مقابله و کاستن تاثیر آن مسئله در زندگی خود دارید؟

اصلی ترین کاری که هر کسب و کار در طول عمر خود انجام می دهد، حل کردن مشکلی است که در جامعه وجود دارد. یعنی سعی می کند که مشکل را به درستی شناسایی کرده، برای آن راه حل پیدا کند و در نهایت با ارائه این راه حل به جامعه، مشتریان خود را پیدا کند.

زمانی که بخواهید ایده خود را روی مشکلات خود پرورش دهید، شما یک قدم از دیگر کسب و کارها جلو هستید. شما مشکل را به درستی درک کرده اید و تمام ابعاد آن را می شناسید. با آن مواجه بودید و می دانید که چه تاثیری روی زندگی شما داشته. پس راه حلی که می خواهید ارائه دهید منطقی تر خواهد بود.

پس با تفکر صحیح در زندگی روزمره و اطراف خود، مشکلات زندگی تان را بشناسید و ان را تبدیل به فرصتی برای پیشرفت کنید. حتی اگر نتوانید آن را کسب و کار تبدیل کنید، در نهایت توانسته اید مشکل زندگی خود را حل کنید.

زندگی خود را درون سطل بگذارید

اشتباه نکنید! منظور از درون سطل گذاشت این نیست که برای متمرکز بودن جنبه های مختلف زندگی تان را دور بریزید. بلکه چندین سطل برای بخش های مختلف زندگی خود در نظر بگیرید و افکار و مشکلات خود را منظم کنید.

مسیر زندگی شما روی یک موضوع استوار نیست. یعنی برای آن که بتوان مسیر زدگی را به درستی طی کرد و تمام مشکلات را در نظر گرفت، باید تمرکز کافی روی ابعاد مختلف زندگی داشت. قرار نیست در تمام ابعاد عالی عمل کنید چرا که انرژی انسان محدود است. تنها بایستی بتوانید همه ابعاد را به درستی مدیریت کنید.

برای هر کدام از این حیطه ها، ممکن است ایده ای مختلفی داشته باشد. همچنین در هر کدام از آن ها نیز مشکلی وجود دارد که بهتر است در اسرع وقت برای حل آن اقدام کنید. برای آن که بتوانید بخ درستی تمام این حیطه ها را مدیریت کنید، باید مرزهایشان را از یکدیگر تشخیص داده و از هم جدا کنید.

برای هر حیطه یک سطل را در نظر بگیرید. حالا زمانی که ایده های زیادی به سمت شما می آید ابتدا تشخیص دهید که این ایده مربوط به کدام زمنیه است. ایده را در سطل مربوطه قرار دهید. رشد فردی شما زمانی اتفاق می افتد که بتوانید از پس مدیریت تمام این حیطه ها به درستی بر بیایید.

متمرکز بودن

از دوستان خود کمک بگیرید

شاید فکر کنی که متمرکز بودن روی ایده ها و افکارتان کاری شخصی  بوده و باید به تنهایی از پس آن بر بیایید. اما اید ایده ها در نهایت قرار است عملی شوند و در زندگی کاری یا شخصی شما تاثیر بگذارند. پس کمک گرفتن از اطرافیان می تواند به شما در حفظ تمرکز روی موضوعات مهم موثر باشد.

مسیر موفقیت خود را با دوستی که می توانید اهداف مشترکی با هم داشته باشید، شریک شوید. در این راه نه تنها ضرر نمی کنید، بلکه می توانید مسیر خود را با کسی شریک شوید که عمیقا او را می شناسید.

اگر شما بدانید که در این راه تنها نیستید و قرار است که با هم برای یک هدف مشترک تلاش کنید، انگیزه بیشتری را برای کار کردن داشته و می توانید در این مسیر از پس مشکلات و سختی ها بر بیایید.

با دوست خود قرارهای منظمی بچینید. یعنی در فواصل زمانی مشخص میزان تلاش و پیشرفتی که در آن مسیر داشته اید را بسنجید و برای ادامه مسیر برنامه بریزید. ارتباط خود را با هدف و تلاش ها حذف نکنید و همواره با یکدیگر در مسائل مختلف، مشورت کنید.

همچنین می توانید سطح ارتباطات خود را جدی تر کرده و از ابزارهای ارتباطی حرفه ای استفاده کنید. داده های که به دست می آورید را به صورت اصولی طبقه بندی کرده و برای جلسات خود گزارش بنویسید. علاوه بر این، ارتباطات خود را از طریق ایمیل کردن انجام دهید که اطلاعات را همواره ذخیره داشته باشید.

برای خودتان سررسید و موعد انجام کار تعیین کنید

اگر یک زمان مشخص برای انجام پروژه یا شروع کسب و کار نداشته باشید، پس چگونه می خواهید متمرکز بودن را تمرین کرده و ایده های خود را عملی کنید؟ در اصل داشتن زمان مشخص برای انجام کار باعث می شود که ذهن شما آن موضوع را جدی گرفته و به عوامل حواس پرتی توجه نکند.

اکثر پروژه ها دارای موعد مقرر بوده و به فرد این امکان را می دهد که در مدت زمان مشخص شده کار یا وظیفه مشخصی را انجام دهد. البته این مدت زمان معمولا بیشتر از مقداری بوده که لازم است برای آن پروژه وقت بگذارید.

در مورد وظایف و کارهایی که باید انجام دهید بهدرستی فکر کنید و برایشان موعدی را مشخص کنید. اگر این زمان را از پیش تعیین نکنید ممکن است ایده ها و افکار متفرقه شما از آنچه واقعا اهمیت دارد، دور کرده و مانعی در مسیر موفقیت شما باشد.

جتی اگر برای پروژه ای موعد مقرر وجود دارد، سعی کنید در برنامه های روزانه خود زمان کوتاه تری را به آن اختصاص داده و سریعا آن را انجام دهید. چرا که اگر بخواهید به موعد مقرر بسنده کنید، ذهن شما احساس می کند که برای انجام آن زود است و بعدا می تواند آن را انجام دهید. کار را پشت گوش می اندازید و در نهایت در ساعات پایانی استرس فراوانی را تجربه می کنید.

سطح کار خود را مشخص کنید

برای آن که بتوانید به درستی متمرکز بودن را در کارها یا تفکراتتان پیاده کنید، باید بدانید که دقیقا چه سطوحی از سختی و پیشرفت کار را می توانید پیش ببرید؟ یعنی اگر یک حیطه را برای تمرکز و کار انتخاب کرده اید، آخرین سطح از حرفه ای بودن که می‎خواهید پیش بروید، کجاست؟

هر حیطه ای علاوه بر سختی یا گستردگی آن، سطوح مختلفی از کار حرفه ای را دارد. یعنی اگر خیلی بلندپرواز باشید حتی سطوح عالی و حرفه ای آن را فتح کرده و در آن زمینه کار می کنید. اما در عین حال اگر خود را به سطوح متوسط آن محدود کنید، دیگر پا را فراتر نگذاشته و در همین مرحله تلاش می کنید.

هیچ کس نمی تواند برایتان مشخص کند که کار کردن در کدام سطح از سختی و پیشرفت می تواند موجب رشد فردی شما شود. این خود شما هستید که مشخص می کنید مهارت و توانایی های شما در چه مرحله ای است.

پیش از آن که کاری را شروع کنید، حیطه کاری و میزان پیشرفت خود را مشخص کنید. اگر بدانید که نهایت پیشرف شما کجاست، می توانید احساس کنترل روی مسیر خود داشته و از هر گونه ایده یا فکر غیرمرتبط در امان باشد و آن ها را به درستی مدیریت کنید.

متمرکز بودن

دفترچه یادداشتی برای ایده پردازی داشته باشید

چگونه می توانید متمرکز بودن را در زندگی خود پیاده کنید در حالی که ایده های جالب فراوانی را در ذهنتان دارید؟ هر چقدر هم تلاش کنید که به این موارد توجه نکنید، خوب بودن ایده ها توجه شما را به خود جلب کرده و حواستان را از مسیر اصلی پرت خواهد کرد.

سعی کنید از یک دفترچه یادداشت برای ثبت تمام ایده هایی که در طول روز با آن مواجه می شوید، کمک بگیرید. در واقع این دفترچه نقش مغز دوم شما را ایفا کرده و باری که مغزتان در طول روز و با مواجه با ایده های مختلف تحمل می کند را کم می کند.

ثبت ایده ها روی برگه کاغذ یا دفترچه منظم به شما کمک می کند که خیالتان از بابت ایده هایی که در سر داشتید راحت باشد. همچنین می توانید سر فرصت به سراغشان بیاید و برای پرورش آن ها وقت کافی بگذارید.

ثبت آن ها در نهایت موجب می شود که دید بهتری نسبت به تمام افکار خود داشته باشید. همچنین با درک و کشف ارتباطی که بین ایده هایتان وجود دارد، می توانید ایده  نهایی کاملی را پیدا کنید. شاید موفقیت شما بین همین ایده های کوچک و ساده پنهان شده باشد.

ذهن خود را پاکسازی کنید

هر چقدر هم که بخواهیم به افکار آزاردهنده بی توجه باشیم، در نهایت راه خود را از میان انبوه افکار و مشغله های روزانه پیدا کرده و ما را آزار می دهند. پس برای رهایی از این افکار و متمرکز بودن چه کار می توان انجام داد که موثر واقع شود و ذهن را آزاد کند؟

در مرحله اول بهتر است به خودتان اجازه بدهید که به این موارد به طور کامل فکر کنید. شاید در پس این افکار موضوعی مهم باشد که اگر به درستی حل نشود، مشکلات فراوانی را برایتان به همراه خواهد داشت. پس به جای سرکوب این موارد، افکار خود را رها کنید.

البته توجه کنید که این رها کردن روند عادی زندگی شما را مختل نکند. زمانی که کار مهمی برای انجام دادن نداشتید، این افکار را بررسی کرده و منشا آن را پیدا کنید. سرکوب کردن افکار آزاردهنده شاید در آن لحظه به شما کمک کند، اما در نهایت تلنبار شده و عواقب بدی خواهند داشت.

اگر افکارتان را بررسی کردید و به نتیجه ای نرسیدید، دیگر نیاز نیست که به آن ها فرصت بیان بدهید. یعنی این افکار بدون ارزش و نتیجه بوده و تنها قرار است وقت مفید شما و تمرکزتان را تلف کند. حالا نوبت به به کارگیری روش ها پاکسازی ذهن می رسد.

روش های مختلفی برای پاکسازی ذهن وجود دارد که می توانید به سادگی آن ها را به کار بگیرید. یاد گرفتن این روش ها نیز نیازی به مهارت یا وقت عجیبی ندارد. یکی از شناخته شده ترین و ساده ترین روش های پاکسازی ذهن، مدیتیشن است. در روز 10 دقیقه را به این کار اختصاص دهید و نتایج آن را در افکارتان مشاهده کنید.

متمرکز بودن

روی مواردی که توانایی کنترل آن ها را دارید، تمرکز کنید

 متمرکز بودن به این معنی نیست که تمام تمرکز شما روی یک موضوع بوده و به درستی یا غلط بودن آن توجه نکنید. بلکه به این معنی است که دقیقا کشف و درک کنید چه مسائلی مهم هستند و نیاز دارند که به اندازه کافی به آن ها توجه کنید.

مسائل مختلفی هستند که ممکن است در زندگی شخصی یا مدیریت کسب و کارتان ذهن شما را به خود مشغول می کند. دسته ای از این موارد را می توانید تغییر دهید و اگر به درستی برای فکر کردن به آن ها وقت بگذارید، در نهایت نتایج خوبی را مشاهده خواهید کرد.

اما دسته ای از مشکلات یا مسائل نیز وجود دارند که احاطه ای به آن ندارید. یعنی حتی اگر نهایت تمرکز و توان خود را به کار بگیرید، راهی به جز صبوری و عادت به آن را پیدا نخواهید کرد.

ذهن خود را از مواردی که کنترلی به آن ندارید، رها کنید. فکر کردن به آن ها فقط شما را خسته می کند و سودی برای شما نخواهد داشت. پس چرا تمرکزتان را روی مواردی که برایتان مفید واقع خواهند شد، نگذارید؟ مسائل بیهوده را رها کرده و انرژی ذهنی خود را در مسیری موثر صرف کنید. زمان و انرژی شما باارزش ترین دارایی شماست.

با تفکر و تمرکز صحیح کنترل پیشرفتتان را خود در دست بگیرید. این کار سرعت رشد شما را بیشتر کرده و اختیارات فراوانی را برایتان به همراه خواهد داشت. پس انرژی خود را در مسیر درستی صرف کنید.

یک چیز را انتخاب کرده و تنها به آن توجه کنید

طبق تحقیقات دانشمندان، ذهن انسان توانایی متمرکز بودن روی چند مسئله به طور همزمان را ندارد. یعنی اگر شما بخواهید چند موضوع را با هم پیش ببرید تضمینی برای به نتیجه رسیدن آن ها وجود ندارد و شما تنها انرژی خودتان را هدر می دهید.

پس چرا به جای این که چند کار در سطح متوسط و نیمه کاره ادامه دهید، یک کار و حیطه را انتخاب نمی کنید که در آن برای موفقیت خودتان تلاش کنید؟ از بین چند موضوع که به آن علاقه دارید، سختی ها و مزایای هر یک را بررسی کرده و ببینید که کدام را می توانید به درستی انجام دهید.

حال که یکی از موارد و ایده ها را انتخاب کردید به هر ایده جدیدی که شما را از هدف اصلی تان دور می کند، نه بگویید. شاید فکر کنید که با این کار فرصت های پیشرفت را از دست داده اید، اما دقیقا برعکس است.

زمانی که به هر ایده  جدید بها بدهید و برای آن وقت بگذارید، در نهایت نه تنها نمی توانید به نتیجه مطلوب برسید، بلکه با انبوهی از کارهای نیمه کاره روبرو می شوید. کارهای شما روی هم تلنبار شده و استرس فراوانی را تجربه خواهید کرد.

بعد از آن که حیطه مورد نظر خود را انتخاب کردید، تنها به ان موضوع متعهد باشید. تعهد شما مهم ترین عامل در حفظ تمرکز و کنترل بر مسیر پیشرفتتان است.

متمرکز بودن

جمع بندی

متمرکز بودن شاید کار سختی به نظر بیاید. این سختی به دلیل توانایی های بالای ذهن انسان در پردازش اطلاعات و ایده هایی است که در زمان بسیار کوتاهی رخ می دهد. این توانایی بسیار مفید است، زیرا به شما کمک می کند که در زمان کم نسبت به اتفاقات اطرافتان آگاه شوید و سریعا تصمیم بگیرید.

در کنار خوبی هایی که این توانایی برای شما به همراه خواهد داشت، ممکن است گاهی به ضررتان باشد. ناتوانی در حفظ تمرکز یکی از این مشکلات است. البته نگران نباشید. شما می توانید به سادگی بر مشکلات موجود غلبه کنید.

به کمک راهکارهای که در این مقاله اشاره کردیم یا روش هایی که خودتان برای کنترل افکارتان دارید، سعی کنید که فکرهای بیهوده را از ذهن خود حذف کنید. نه تنها می توانید پیشرفت چشمگیری در مسائل کاری خود داشته باشید، بلکه می توانید در مسیر رشد فردی قرار بگیرید.

منبع: ://www.inc.com/john-rampton/10-ways-to-stay-focused-and-avoid-too-many-ideas-and-no-execution.html

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx