بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه زمان مطالعه

بازخورد ۳۶۰ درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها 

بازخورد یک عنصر کلیدی برای درگیر نگه داشتن کارکنان و با انگیزه نگه داشتن آنها در کار است؛ و بازخورد ۳۶۰ درجه یا بازخورد چند متغیره در حال افزایش است. این نوع بازخورد دیدگاهی از عملکرد کارکنان از افراد مختلف ارائه می دهد؛ بنابراین همکاران، مدیران و گزارش های مستقیم بازخورد ناشناس کارکنان را ارائه می دهند.

وقتی بازخورد ۳۶۰ به درستی انجام شود، مزایای زیادی دارد. اینها شامل تقویت مسئولیت پذیری و همکاری بین تیم ها و کاهش تعصبات است؛ اما این نوع بازخوردها خالی از اشکال نیست.

بعداً درباره آنها مفصل صحبت خواهیم کرد، اما ابتدا، بیایید ببینیم بازخورد ۳۶۰ درجه چیست و چگونه می‌تواند برای کسب ‌و کار شما مفید باشد.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت اول)

بازخورد ۳۶۰ درجه چیست؟

هنوز هم برای کارمندان استاندارد است که فقط بازخورد ساختارمند و رسمی از مدیر خود دریافت کنند؛ و این معمولاً در طول بررسی عملکرد سالانه است. در واقع، برای بسیاری از شرکت ها، بازخورد مترادف با ارزیابی عملکرد سالانه است.

علاوه بر این چرخه بازخورد، بازخورد ۳۶۰ درجه بینش بیشتری را ارائه می دهد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بازخورد چند متغیره منابع مختلفی که مرتبط با یک کارمند است را تسهیل می ‌کند. معمولاً شامل هشت تا ۱۰ نفر است که همگی به این دلیل انتخاب می شوند که با یک کارمند از نزدیک کار می کنند.

آنها یک نظرسنجی یا سؤالاتی در مورد اخلاق کاری، سبک کار، شایستگی ها و زمینه های بهبود کارمندان دریافت می کنند. این سوالات همچنین فضایی را برای پاسخ کتبی باقی می گذارد. این فضا به همه بازرس ‌ها اجازه می‌ دهد تا زمینه و مثال‌ های خاصی را برای پشتیبانی از بازخورد خود ارائه دهند.

دریافت بازخورد مکرر و سازنده تر از دیدگاه های مختلف می تواند به رشد کارکنان شما کمک کند. همچنین نشان داده شده است که تجربه کارمندان را بهبود می بخشد زیرا کارمندان احساس می کنند قدردانی بیشتری دارند.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت اول)

نمونه هایی از بازخورد ۳۶۰ درجه

با توجه به گستردگی پیشنهادات بازخورد ۳۶۰ درجه ای، پرسش ها و پاسخ های کتبی می توانند طیف وسیعی را اجرا کنند. در اینجا چند نمونه از نوع بازخوردهایی که ارزیاب ها می توانند ارائه دهند آورده شده است:

 • خلاقیت : این شخص اغلب به دنبال راه هایی برای بهبود فرآیندهای فعلی ما است و ایده های جدیدی برای ساده کردن کار ما ارائه می دهد.
 • ارتباط : این همکار به سختی به نظرات دیگران گوش می دهد. آنها به ندرت زمینه یا شواهدی را برای حمایت از تصمیمات خود ارائه می دهند و در عوض ایده های خود را در اولویت قرار می دهند.
 • کار تیمی : این شخص به تفویض وظایف و سازماندهی تیم در طول پروژه های گروهی کمک می کند. آنها بهترین تلاش خود را به سرعت انجام می دهند، بنابراین سایر اعضای تیم نیز زمان لازم را برای ارائه کار خود دارند.

همانطور که می بینید، پاسخ ها می توانند صریح یا مبهم باشند؛ بنابراین، پس از جمع آوری این اطلاعات، بررسی و سازماندهی استراتژیک آن ضروری است.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت اول)

مزایا و معایب بازخورد ۳۶۰ درجه

هیچ سیستم بررسی کاملی نیست. درست مانند سایر سیستم ها، بازخورد ۳۶۰ درجه دارای مزایا و معایبی است. بیایید به مزایا و معایب بازخورد ۳۶۰ درجه نگاه کنیم.

مزایای بازخورد ۳۶۰ درجه

 • فرهنگ شرکت را تقویت می کند و در سازمان اعتماد ایجاد می کند.
 • به رهبران کمک می کند تا از شناخت برای تغییر فرهنگ شرکت استفاده کنند.
 • دیدگاه های متفاوتی را برای کمک به غلبه بر تعصب در محل کار ارائه می دهد.
 • کار گروهی را در بخش های مختلف تقویت می کند.
 • به کارمندان کمک می کند تا احساس قدردانی و شناخته شدن بیشتری داشته باشند.
 • مسئولیت پذیری و بهره وری کارکنان را بهبود می بخشد

بازخورد ۳۶۰ درجه و تبعیضات

یکی از مزایای مهم بازخورد ۳۶۰ درجه این است که چگونه می تواند با تعصب مدیریتی یا تیمی مبارزه کند. بر اساس نظرسنجی ۲۰۱۹ Deloitte's State of Inclusion ، تبعیضات همچنان برای بسیاری از شرکت ‌ها یک مسئله بزرگ است:

 • گزارش شده ۶۸ درصد از مردم می گویند که تبعیضات تأثیر منفی بر بهره وری آنها داشته است
 • ۸۴ درصد می گویند که  تبعیضات مانع شادی ، اعتماد به نفس یا رفاه آنها شده است
 • ۷۰ درصد می گویند که تجربه یا مشاهده تبعیضات تأثیر منفی بر احساس مشارکت آنها در کار دارد

تجربه یا مشاهده تبعیضات می تواند یک محیط کاری خصمانه ایجاد کند؛ و متأسفانه، بیش از ۶۰% از کارکنان احساس می کنند که تعصب هنوز در محل کار آنها وجود دارد. در این زمینه جای پیشرفت هست.

بازخورد ۳۶۰ درجه می تواند به کارکنان کمک کند تا ارزیابی های منصفانه و متعادل تری دریافت کنند.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت اول)

نکات منفی در بازخورد ۳۶۰ درجه

در حالی که فواید زیادی برای بازخورد ۳۶۰ درجه وجود دارد، هنوز هم برخی از اشکالات مهم وجود دارد که نباید نادیده بگیرید. ایجاد یک ساختار بازخورد ۳۶۰ درجه می تواند بعضا چالش برانگیز باشد؛ و یک برنامه ضعیف ممکن است به روحیه تیم و کارکنان آسیب برساند.

برخی از معایب بازخورد ۳۶۰ درجه عبارتند از:

 • تشویق به رقابت که منجر به حسادت یا جریحه دار شدن احساسات می شود.
 • رتبه بندی ناشناس بدون اظهار نظر می تواند ناامنی را افزایش دهد و به اعتماد تیم ها آسیب برساند.
 • تمرکز بیش از حد روی نقاط ضعف یا منفی
 • عدم پیگیری و پشتیبانی توسط مربی یا مدیر برای توانمندسازی فرد برای استفاده از داده ها برای بهبود
 • صرف زمان و منابع زیادی برای جمع ‌آوری، ناشناس‌ سازی و مرتب ‌سازی بازخورد

ایجاد تعادل بین جوانب مثبت و منفی می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا بازخورد ۳۶۰ درجه برای سازمان شما مناسب است یا خیر.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت اول)

نحوه استفاده از بازخورد ۳۶۰ درجه

سؤالات نظرسنجی که به دنبال بازخورد ۳۶۰ درجه هستند، می توانند بینشی عمیق در مورد نحوه کار کارکنان به مدیران بدهند. زمینه های تحقیق شامل ارتباطات کارکنان، رهبری، کار تیمی و توانایی های حل تعارض است.

این اطلاعات اغلب به یکی از دو روش زیر استفاده می شود:

 1. به عنوان ابزار توسعه کارکنان

چنین بینشی برای مدیران مفید است تا ببینند کارمندان کجا برتر هستند و زمینه های بهبود آنها را ببینند. این می تواند روشن کند که آیا فرصت یا مجموعه مهارت بهتری برای پیشرفت آن کارمند خاص مورد نیاز است یا خیر. به طور خلاصه: چه مهارت هایی را می توانند توسعه دهند و چه چیزی را قبلاً به خوبی انجام می دهند؟

 1. مدیریت عملکرد

یک سیستم بازخورد ۳۶۰ درجه نیز می تواند به عنوان بخشی از یک سیستم مدیریت عملکرد گسترده تر استفاده شود. با این حال این امر توصیه نمی شود، زیرا می تواند اعتماد بین کارمندان را در طول زمان از بین ببرد.

همچنین، بازخورد ۳۶۰ درجه بر شایستگی ‌ها تمرکز دارد تا توانایی تکمیل الزامات نقش آنها؛ بنابراین ممکن است بهترین داده را برای تصمیم گیری آگاهانه ارائه نکند.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/360-degree-feedback

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx