بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت دوم)

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه زمان مطالعه

بازخورد ۳۶۰ درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها

بازخورد ۳۶۰ درجه در عمل

صرف نظر از نحوه استفاده مدیران از اطلاعات، اکثر طرح های بازخورد ۳۶۰ درجه از همان مراحل اولیه پیروی می کنند.

 • پس از اتمام پروژه، مدیران از اعضای تیمی که از نزدیک با یکدیگر کار می کردند، از جمله همتایان و سایر مدیران، بازخورد می خواهند.
 • ارزیاب ها پرسشنامه های از پیش طراحی شده را از طریق ایمیل دریافت می کنند.
 • پاسخ دهندگان به صورت ناشناس پرسشنامه ها را تکمیل می کنند. آنها نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و برنده های کارمند را از طریق این فرم ها در پروژه به اشتراک می گذارند.
 • منابع انسانی داده ‌ها را جمع ‌آوری می‌ کند و گزارشی ایجاد می‌ کند که موضوعات مشترک، تشخیص و بازخورد از بررسی ‌ها را نشان می ‌دهد.
 • یک مدیر گزارش بازخورد را با کارمند خود بررسی می کند تا برنامه ای برای توسعه مداوم رهبری ایجاد کند.

در حالت ایده آل، این فرآیند برای همه طرفین راحت است. امیدواریم که کارمند از انتقاد سازنده ای که ارائه می شود احساس کند مورد تایید، شناخته شدن قرار گفته است و کمتر ترسیده است.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت دوم)

هدف از بازخورد ۳۶۰ درجه چیست؟

این نوع بازخورد برای مدتی به نفع تیم ها بوده است؛ اما ارزش آن به لطف این نرمال جدید افزایش یافته است.

اکنون که کار از راه دور عادی شده است، رهبران ممکن است تصویر روشنی از جایی که کارکنانشان در حال پیشرفت هستند و کجا می توانند پیشرفت کنند نداشته باشند. این باعث می شود بازخورد ۳۶۰ درجه یک دارایی قابل توجه برای هر سازمانی از امروز به بعد باشد.

به علاوه، بازخورد ۳۶۰ درجه دارای طیف وسیعی از مزایای اجتماعی و روانی است:

 • به اعضای تیم کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنند.
 • روابط کاری قوی تری با همکاران ایجاد می کند.
 • محیط کاری باز و شفاف احساس راحتی بیشتری می کنند.
 • کاهش سندرم ایمپاسچر و ناامنی های مربوط به محل کار
 • می تواند تعامل کارکنان را با جستجوی نظرات همه سطوح یا سازمان افزایش دهد

اما بازخورد ۳۶۰ درجه تنها به کارمندان کمک نمی کند. بازخورد ۳۶۰ درجه می تواند به رهبران کمک کند تا برنامه های توسعه شغلی بهتری داشته باشند. بینش پویایی تیم به مدیران کمک می کند تا برنامه های آموزشی موثرتری را توسعه دهند. این افزایش سطح کارکنان فعلی، شکاف های مهارتی را برطرف می کند و می تواند در بلندمدت بقای سیستم را افزایش دهد.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت دوم)

چه کسی در بازخورد ۳۶۰ درجه دخالت دارد؟

برای اینکه بازخورد ۳۶۰ درجه مؤثرتر باشد، باید از منابع مختلفی ارائه شود.

درخواست از افراد از همه سطوح و تیم ها برای ارائه بازخورد برای یک کارمند بهترین راه است. این یک دیدگاه جامع از نحوه کار با آن شخص ارائه می دهد. به‌علاوه، می ‌تواند تضمین کند که کارمندان برای کارهایی که ممکن است ناشناخته می‌ مانند، به رسمیت شناخته شوند.

یک برنامه بازخورد ۳۶۰ درجه می تواند شامل افراد زیر باشد:

 • کارمند تحت بررسی
 • مدیر مربوطه
 • زیردستان آنها
 • همکارانشان
 • شرکای تجاری یا مشتریان آنها

به طور معمول، هشت تا ۱۰ نفر یک بررسی ۳۶۰ درجه را تشکیل می دهند. ارزیاب های بیشتر می توانند به حفظ ناشناس بودن کمک کنند و دید ظریف تری از کارمند ارائه دهند.

پس از یک پروژه، دریافت بازخورد ۳۶۰ درجه از یک شریک تجاری یا مشتری ممکن است سودمندتر باشد. با این حال، در طول دوره بررسی، ورودی یک گزارش مستقیم یا همکار ممکن است ارزشمندتر باشد. معمولاً در هر دو مورد یک مؤلفه خود بازبینی برای کارمند وجود دارد.

هر ارزیابی کننده یک فرم بازخورد ناشناس با سؤالات مختلف دریافت می کند. این پرسشنامه ها به جزئیات کارهایی که یک کارمند به خوبی انجام داده است و کجا می تواند بهبود یابد را نشان می دهد.

استفاده از نظرسنجی های محنصر به فرد هر یک از کارکنان، دید کاملی از هر کارمند می دهد. آنها همچنین رابطه بین داور و فرد مورد نظر را بهتر منعکس می کنند.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت دوم)

تسهیل بازخورد ۳۶۰ درجه با فرهنگ شرکت

رهبری می تواند در اینجا از ابزار بازخورد ۳۶۰ درجه ای موثر استفاده کند. این می تواند دریافت بازخورد رسمی و ناشناس از گزارش های مستقیم، مدیران و همتایان را تسهیل کند.

با این حال، بازخورد ۳۶۰ درجه فراتر از استفاده از نرم افزار و فرآیندهای مناسب است. ادغام برنامه های بازخورد چند منبعی نیز نیازمند تغییر فرهنگ است.

ایجاد فرهنگی که در آن کارکنان بازخورد صادقانه دریافت کنند، می تواند تعصبات را کاهش دهد، اعتماد کارکنان را تقویت کند و شفافیت را افزایش دهد. بازخورد سازنده که در لحظه مناسب داده می شود، به پیشرفت کارمندان و پیشرفت شغلی کمک می کند. همچنین ثابت شده است که بازخورد مثبت نتایج تجاری مثبتی دارد.

یک فرآیند بازخورد ۳۶۰ درجه همچنین تشخیص یکدیگر را برای اعضای تیم آسان تر می کند. فضایی برای قدردانی بیشتر ایجاد می کند که منجر به مشارکت بیشتر و کارمندان توانمندتر می شود.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت دوم)

ارزیابی ۳۶۰ درجه در مقابل بازخورد ۳۶۰ درجه

در حالی که ارزیابی ۳۶۰ درجه ارزش خود را دارد، اغلب به اندازه بازخورد ۳۶۰ درجه مؤثر یا قدردانی نمی شود.

بازخورد ۳۶۰ درجه می تواند در هر زمان داده یا دریافت شود و اغلب کمتر تعصبی است زیرا شامل کار یک کارمند روی یک پروژه خاص است.

با این حال، بررسی عملکرد ۳۶۰ درجه رسمی تر است. معمولا در طول یک دوره بازبینی است که حقوق و غرامت کارمندان بخشی از گفتگو هستند.

در حالی که بسیاری از کارمندان بازخورد ۳۶۰ درجه را مفید می دانند، اغلب نسبت به ارزیابی عملکرد ۳۶۰ درجه محتاط هستند؛ اما این بدان معنا نیست که بازخورد ۳۶۰ درجه در بررسی های سالیانه جایی ندارد.

جمع آوری بازخورد ۳۶۰ درجه در طول سال می تواند به آماده شدن برای بررسی عملکرد کمک کند. وقتی یک کارمند در طول سال بازخورد دریافت می ‌کند، می‌ تواند آن را سریع ‌تر ترکیب کند.

با بازخورد ۳۶۰ درجه ای مداوم، کارمندان می توانند در طول زمان بررسی عملکرد سال خود را بررسی کنند. به علاوه، مدیران منبعی برای یادآوری کارهایی که کارکنان در طول سال روی آنها کار کرده ‌اند و نحوه پیشرفت آنها را در اختیار دارند.

بررسی سالانه زمان حیاتی برای تعیین اهداف جدید و شناسایی کارمندان برای رشد آنهاست. ۸۲ درصد از کارمندان به رسمیت شناختن را بخش مهمی از شادی در کار می دانند. بازخورد ۳۶۰ درجه تشخیص مکرر را ارائه می دهد، بنابراین کارکنان الهام می گیرند تا بهترین عملکرد خود را ارائه دهند. با این حال، ارزیابی های ۳۶۰ درجه اغلب تأثیر یکسانی ندارند.

بازخورد 360 درجه تعریف، مزایا و مثال ‌ها (قسمت دوم)

بازخورد ۳۶۰ درجه را به یک برنامه توسعه عملی تبدیل کنید

بازخورد ۳۶۰ درجه می تواند ابزار مفیدی برای تقویت کار تیمی و ارائه به رسمیت شناختن کارکنان باشد. این برنامه بازخورد چند منبعی می تواند به شرکت شما کمک کند تا برنامه های توسعه مرتبط و شخصی و حرفه ای برای اعضای تیم ایجاد کند.

اگر بازخورد همتا به همتا در شرکت شما رایج نیست، بازخورد ۳۶۰ درجه یک ابزار مفید است. از آن به صورت استراتژیک برای تغییر نحوه ارتباط و ارتباط کارکنان با یکدیگر استفاده کنید.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/360-degree-feedback

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx