7 دلیل احساس سنگینی و خستگی بدن.

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

7 دلیل احساس سنگینی و خستگی بدن.

آدام ایوانز : بیوهکر، ورزشکار، محقق در بسیاری از زمینه ها از جمله سلامت و تناسب اندام، علم، فلسفه، متافیزیک، دین

خود موضوع به اندازه کافی جالب هست، اما این احساس سنگینی و خستگی بدن دقیقاً زمانی برای من اتفاق افتاد که من شخصاً چنین «کسلی» را تجربه کرده ام. برای من، به ورزش نکردن به اندازه سال پیش و همچنین مشغله کاری مربوط بود.  بعد از نقل مکان و راه اندازی مجدد سالن بدنسازی در خانه جدیدم، به روال ورزش قبلی برگشتم.

به طور کلی، احساس سنگینی و خستگی، به انرژی زیستی مربوط می شود. بیوانرژتیک رشته‌ای در بیوشیمی و زیست‌ سلولی است که به جریان انرژی در سیستم‌های زنده می‌پردازد. هدف بیوانرژتیک توصیف چگونگی کسب و تبدیل انرژی موجودات زنده برای انجام کارهای بیولوژیکی است. اساساً نحوه به دست آوردن، ذخیره و استفاده از انرژی در بدن مستقیماً به احساس سنگینی یا خستگی ما مربوط است.

در حالی که بیوانرژیک در درجه اول به انرژی بدن مربوط می شود، کل انرژی فرد به شدت به وضعیت ذهنی فرد نیز بستگی دارد. در اینجا هفت دلیل وجود دارد که چرا بدن شما احساس سنگینی و خستگی می کند.

7 دلیل احساس سنگینی و خستگی بدن.

  1. کم خوابی

این احتمالاً یکی از دلایل اصلی احساس سنگینی و/یا خستگی افراد است. من اغلب احساس می کنم که نوار ضبط شده ای هستم که اهمیت خواب با کیفیت و به طور خاص REM (حرکت سریع چشم در خواب عمیق) را برای مردم توضیح می دهد.

اصل بقای انرژی بیان می کند که انرژی نه ایجاد می شود و نه از بین می رود. ممکن است از نوعی به نوع دیگر تبدیل شود. بر اساس تئوری حفظ انرژی، برای حفظ انرژی به خواب نیاز داریم. زمانی که خواب با کیفیتی داشته باشیم، با عملکرد با متابولیسم پایین، نیاز کالری خود را کاهش می دهیم.
این مفهوم با این که میزان متابولیسم ما در طول خواب کاهش می‌یابد، پشتیبانی می شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که هشت ساعت خواب برای انسان می‌تواند باعث صرفه‌جویی روزانه ۳۵ درصدی انرژی در هنگام بیداری شود. تئوری حفظ انرژی خواب نشان می دهد که هدف اصلی خواب، کاهش مصرف انرژی فرد در ساعات شبانه روز است.

  1. ورزش نکردن

ورزش یک مورد جالب است، زیرا وقتی احساس می کنید انرژی ندارید،  انگیزه داشتن برای ورزش کردن دشوار است. با این حال، اگر ورزش کنید، از تأثیر آن بر مقدار انرژی خود شگفت زده خواهید شد. از نظر فنی، هر شکلی از ورزش/فعالیت بدنی باعث افزایش ضربان قلب و جریان خون می شود. همچنین منجر به آزاد شدن اندورفین می شود که به نوبه خود سطح انرژی را افزایش می دهد. به طور کلی، تمرینات قلبی عروقی مبتنی بر تلاش، قلب شما را تقویت کرده و استقامت بیشتری به شما می دهند.

من پس از نقل مکان به خانه جدیدم، در حال بازسازی سالن بدنسازی خانه هستم. در طول یک سال گذشته، در ورزش و تمرین کاملاً سست شده ام. شخصاً می توانم بگویم که در طول یک سال گذشته، در حالی که به طور منظم ورزش می کردم، انرژی بدنی کمتری نسبت به قبل داشتم. خنده دار است که من چند سالی است که نویسنده Lifehack هستم و تقریباً تمام مقالات قبلی در حالی نوشته شده اند که به طور منظم ورزش می کردم. اکنون این را به عنوان کسی می نویسم که به اندازه کافی ورزش نکرده  و می تواند شواهد دست اولی ارائه دهد که نشان می دهند ورزش انرژی بیشتری ایجاد می کند.

7 دلیل احساس سنگینی و خستگی بدن.

  1. تغذیه ضعیف و کم آبی بدن

بدن انسان عمدتاً از آب (تا 60٪) تشکیل شده است، بنابراین به طور طبیعی، کمبود آب باعث کاهش انرژی می شود. بر اساس مطالعات انجام شده، مغز و قلب از 73 درصد آب و ریه ها حدود 83 درصد از آب تشکیل شده است. پوست حاوی 64 درصد آب، ماهیچه ها و کلیه ها 79 درصد و حتی استخوان ها نیز آبکی هستند: 31 درصد. اگر مقدار کافی آب مصرف نکنید (من آب چشمه طبیعی یا آب قلیایی را پیشنهاد می کنم)، احتمالاً مشکلات بیشتری نسبت به کمبود انرژی خواهید داشت.

در مورد تغذیه، یک روش نسبتاً متعارف این است که از مصرف شکر اضافی خودداری کنید. مصرف بیش از حد قند می تواند به بدن و مغز آسیب برساند و اغلب باعث فوران کوتاه انرژی (بالا) و به دنبال آن مه آلود شدن ذهنی و خستگی فیزیکی می شود. به طور کلی، نوشیدنی های مبتنی بر قند، آب نبات و شیرینی ها سوخت (قند) بیش از حد زیادی را به سرعت وارد خون شما می کنند.

از این نوع غذاها بعنوان یک منبع سریع انرژی، بلافاصله قبل از تمرین  استفاده کرده ام.  با این حال، خارج از آن، عملا هیچ سودی دیگری ندارد. هنگام مصرف شکر به این شکل، شما را مجددا خسته و گرسنه می کند.
هضم «کربوهیدرات‌های پیچیده»، چربی‌های سالم و پروتئین، مدت طولانی‌تری طول می‌کشد، گرسنگی شما را برطرف می‌کند، بنابراین، جریان آرام و ثابتی از انرژی را فراهم می‌کند.

  1. استرس

استرس در جامعه پرشتاب ما به طرز شگفت آوری نادیده گرفته می شود، اما اولین علت چندین موقعیت است.
احساس سنگینی و خستگی تنها یک جنبه از علائم استرس است. ثابت شده که استرس بر تمام سیستم های بدن از جمله سیستم اسکلتی عضلانی، تنفسی، قلبی عروقی، غدد درون ریز، گوارشی، عصبی و سیستم تولید مثل تاثیر می گذارد.
استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول در بدن می شود که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود. این می تواند منجر به خستگی آدرنال شود که علائم آن خستگی، مه مغزی، خوابیدن های متناوب در طول روز و بسیار موارد دیگری است.

مهم است که در زندگی به طور کامل استرس را ببینید  و برای کاهش آن تا حد امکان اقدام کنید.
من شخصاً از دوشنبه تا جمعه را در مقابل ده ها دستگاه و صفحه نمایش و مدیریت تیم های بزرگ (15 تا 30 نفره)  سپری می کنم. آخر هفته‌ها برای یک پیاده‌روی طولانی به طبیعت می‌روم (که در ژاپن به شینرین یوکو معروف است)، از یک مخزن عایق صدا حاوی آب نمک استفاده می‌کنم (برای ریلکس کردن) و نیز مکمل‌ها را آزمایش می‌کنم (بیوهکر بودن).

7 دلیل احساس سنگینی و خستگی بدن.

  1. افسردگی یا اضطراب

این دو اغلب با استرس همراه هستند. همچنین در جامعه ما بسیار نادیده گرفته شده اند، اما میلیون ها میلیون نفر در جو کار، علائم افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند. بسیاری از افراد افسرده علائم کمبود انرژی، اشتیاق و حتی عدم تمایل به بلند شدن از رختخواب را گزارش می دهند.

اینها نیز شرایطی هستند که باید در درون خود فرد و از نزدیک بررسی شوند و اقداماتی برای بهبود آن انجام گیرد. من طرفدار بزرگ استفاده از روانگردان های درمانی، مانند سیلوسایبین یا MDMA هستم. من کاربری هستم که قارچ ها را تجربه کرده، از روانگردان تا غیر روانگردان.  در واقع اکثر جلسات دراز کشیدن در مخزن عایق صدا آب نمک من با استفاده از گونه های مختلف قارچ سیلوسایبین است. تحقیقات زیادی در مورد فواید چنین موادی برای از بین بردن علائم افسردگی ، اضطراب ، PTSD و موارد دیگر انجام شده است.

  1. کم کاری تیروئید

همچنین به عنوان بیماری کم کاری تیروئید هم شناخته می شود، کم کاری تیروئید یک وضعیت سلامتی است که در آن غده تیروئید سطوح کافی را تولید نمی کند. این وضعیت باعث کند شدن متابولیسم می شود. در حالی که می توان آن را کم کاری تیروئید نیز نامید، کم کاری تیروئید می تواند باعث احساس خستگی و حتی افزایش وزن شود. یک درمان رایج برای کم کاری تیروئید، جایگزینی هورمونی است.

  1. مصرف زیاد کافئین

من این را به عنوان کسی می نویسم که از پنج فنجان قهوه در روز به سه فنجان در هفته رسیده است!
تقریباً به مصرف نوشیدنی های بدون کافئین روی آورده ام. دلیل اینکه من مصرف زیاد قهوه را متوقف کردم این بود که روی خلق و خو و سطح انرژی من تأثیر می گذاشت. به طور کلی، مصرف بیش از حد کافئین همچنین می تواند غده فوق کلیوی را تحت تاثیر قرار دهد که همانطور که در بالا توضیح دادم، تقریباً به طور قطع می تواند منجر به کاهش و نبود انرژی شود.

7 دلیل احساس سنگینی و خستگی بدن.

 

سخن آخر

مهمترین چیز این است که ابتدا تشخیص دهید که احساس سنگینی یا خستگی می کنید و برای بهبود وضعیت خود اقدام کنید. هرگز با احساس بی‌حالی یا کم انرژی بودن، از خود راضی نباشید، زیرا انسان‌ها تمایل دارند این شرایط را به‌عنوان شرایط عادی بپذیرند. اگر تا اینجا پیش رفته اید، در مسیر درستی هستید!

جنبه‌های مختلف زندگی‌تان را بررسی کنید و تا جایی که می‌توانید فضا را برای پیشرفت باز کنید تا ذهن، عاطفه و فیزیک خود را در اولویت قرار دهید. امیدوارم این هفت دلیل در رابطه با اینکه چرا بدن شما احساس سنگینی، خستگی یا کمبود انرژی می کند، بتواند به شما در مسیر رسیدن به سلامتی و شادابی کمک کند.

منبع:

  • https://www.lifehack.org/911846/body-feels-heavy
4.6/5 - (14 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx