مزایا و معایب عادت

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد مزایا و معایب عادت باید بدانید

عادت گرایش یا تمرین ثابت و منظم خواهد بود، به ویژه عادتی که ترکش سخت است. اکثر افراد واقعاً رفتارهای خود را آگاهانه ایجاد نمی کنند و با این حال، هر کدام از موارد، به عنوان مزایا و معایب عادت نتیجه ای را به دنبال خواهد داشت.

برخی از آنان به بهره وری کمک می کنند، در حالی که برخی دیگر منجر به خود خرابکاری می شوند. عادتی مولد می تواند مراسم صبحگاهی قدردانی در یادداشت روزانه باشد، یا حتی نوشیدن لیوانی آب وقتی از رختخواب بلند می شوید.

عادت می تواند به تعویق انداختن کارهایی باشد که می توان آنان را به راحتی در محل انجام داد یا خوردن نان بدون فکر وقتی برای شام می نشینید.

به نظر می رسد که بیشتر افکار و اعمال روی خلبان خودکار است. اگر عادت ها به طور فعال طراحی شوند، این می تواند عالی باشد، اما می تواند در دراز مدت آسیب برساند.

آگاهی نسبت به مزایا و معایب عادت

اولین قدم برای تغییر و ایجاد عادات جدید، آگاهی دادن به افکار و اعمالی است که تکراری هستند، زیرا هر دقیقه در حال افزایش قدرت هستند. با توجه به اعمال خود و نتایج آن اقدامات شروع کنید. به طور منظم به افکار خود توجه کنید. الگوهای فکری نیز عادت هستند.

مزایا و معایب عادت

آگاهی نسبت به مزایا و معایب عادت

 

هرچه بیشتر از افکار و اعمال خود آگاه باشید، قدرت بیشتری خواهید داشت تا باتوجه به الگوها و مزایا و معایب عادت ها آنان را با چیزی جایگزین کنید که بهره ورترتان می کند.

شکستن و طراحی عادات جدید نتیجه آگاهی است که منجر به تکرار آگاهانه می شود که منجر به عادت و قانون هیپنوتیزمی می شود. این قانون زمانی است که فکر یا حرکت فیزیکی بارها و بارها از طریق عادت تکرار می شود تا جایی که به ماندگاری می رسد.

به عبارت دیگر، هر چه چیزی بیشتر تکرار شود، احتمال بیشتری وجود دارد که به نقطه ای برسد که در حرکت قفل شده باشد. هنگامی که چیزی در حرکت قفل می شود، تغییر آن فوق العاده دشوار است.

آیا کسی را در زندگی خود دارید که در مسیرتان قرار گرفته باشد؟ اگر چنین است، لازم نیست به شما بگوییم که معرفی روال های جدید به آنها چقدر چالش برانگیز است.

هر چه عادات طولانی تر در حال حرکت باشند، قدرت بیشتری بر شما دارند، حتی اگر به خوبی از آنها آگاه باشید. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور فعال از عادات آگاه باشید و آنها را عمداً طراحی کنید و این کمک می کند که موارد منفی قدیمی را ترک کنید.

بهتر است قبل از بین بردن یک عادت منفی، مورد مثبت جدید اضافه کنید. با چیزی کوچک شروع کرده و آن را به طور منظم تکرار کنید.

کنترل مزایا و معایب عادت

  1. نسبت به هر گونه عادت منفی که در حال حاضر دارید (اعمال و افکار) آگاه باشید.
  2. چیزی کوچک و قابل کنترل را برای اضافه کردن به روال خود انتخاب کنید که قبل از تلاش برای از بین بردن یک عادت منفی، احساس خوبی به شما بدهد.
  3. عادت مثبت جدید را به جای عادتی که می خواهید از بین ببرید، بگنجانید.

مزایا و معایب عادت

کنترل مزایا و معایب عادت

برنامه ریزی زندگی برای مزایا و معایب عادت

بهره وری خود را با اولویت بندی زندگی خود و سازماندهی بهتر برنامه روزانه خود با این برنامه ریز زندگی کامل افزایش دهید. برخلاف هر برنامه ریز دیگری، این موضوع کمک می کند که اقدامات روزانه خود را با اهداف نهایی خود هماهنگ کرده و اطمینان حاصل کنید که هر کاری که انجام می دهید، در واقع اهمیت دارد.

مزایا و معایب عادت

برنامه ریزی زندگی برای مزایا و معایب عادت

 

برای موفقیت، به استراتژی، مسئولیت پذیری، تعهد، سخاوت، صبر و ویژگی های دیگر نیاز دارید و حتی با موانعی مانند تنبلی، به تعویق انداختن کار و سرکوب شدن مواجه خواهید شد.

بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از مردم خیلی زود تسلیم می شوند در حالی که بقیه اصلاً متوجه عادت های خود نمی شوند. با این همه صحبت در مورد مزایا و معایب عادت، ممکن است از خود بپرسید: واقعاً چه چیزی برای من مفید است؟ چرا باید در وهله اول برای آن زحمت بکشید؟ آیا منجر به موفق شدن خواهد شد؟

جدا از احساس موفقیت، پرورش نظم و انضباط شخصی و عمدی، بیشتر در مورد افکار و اعمال خود، در اینجا مزیت ایجاد عادات صحیح و چسبیدن به آنان آورده شده است.

آیا تابه حال به کسی که بسیار به او احترام می گذارید نگاه کرده اید و تعجب کرده اید که چرا این همه کار را انجام می دهد؟

این افراد می گویند: “امسال 20 کتاب خواهم خواند” یا “می خواهم وزنم را به 50 کیلوگرم برسانم” و در واقع این کار را انجام می دهند! اما وقتی سعی می کنید همان اهداف را برای خود تعیین کنید، به نیمه راه نزدیک نمی شوید. همه می دانید که چه احساسی دارد، ناامید و دلسرد کننده خواهد بود.

اکنون دقیقاً به همین دلیل است که باید عادت های خوب را جدی تر بگیرید. شکل گیری و حفظ عادات خوب دشوار است. بله، اما غیرممکن نیست. در اینجا چند دلیل وجود دارد که باعث می شود، ایجاد عادات خوب برایتان مفید باشد.

1. عادات درست کمک می کند که به اهداف خود برسید

چه هدفتان شروع و رشد کسب و کار، انتشار کتاب پرفروش، خرید خانه یا هر چیز دیگری باشد، اهداف بزرگی مانند اینها یک شبه محقق نمی شوند. خبر خوب این است که اینجاست که عادت ها به کار می آیند، زیرا عادت ها فعالیت هایی هستند که برایتان خودکار، ثابت و کمتر دشوار شده اند.

مزایا و معایب عادت

مزایا و معایب عادت و رسیدن به هدف

 

با عادات درست، در مورد افکار و اقداماتی که خودتان را به سمت اهدافتان سوق می دهد، کارآمدتر، مؤثرتر و استراتژیک تر عمل می کنید. در حقیقت انگیزه چیزی است که شما را به حرکت در می آورد. همان چیزی است که را نگهتان می دارد.

اولین قدم برای رسیدن به هر هدفی، شروع و پایبندی به عادت روزانه است. پایبندی نکته مهی است که برای هرکسی می تواند به عنوان مزایا یا معایب عادت محسوب شود.

اگر می خواهید در ماراتن بدوید، دویدن روزانه را شروع کنید. اگر می خواهید بتوانید 200 پوند وزنه بردارید، وزنه برداری روزانه را شروع کنید. عادات خوب بلوک های سازنده موفقیت در هر برنامه ای و رسیدن به هر هدفی هستند.

2. مزایا و معایب عادت و تبدیل فردی دوست داشتنی یا متضاد آن

به جای تکیه بر انفجارهای ناگهانی انگیزه، تبدیل شدن به فردی که بیشتر از همه می خواهید باشید، می تواند بسیار آسان تر باشد، اگر روال ها و عادت هایی برای حفظ خود ایجاد کنید.

ابتدا الهام را فراموش کنید. عادت قابل اعتمادتر است. عادت شما را حفظ می کند، چه الهام گرفته باشید یا نه.

3. عادات درست و کمک به اطرافیان

آیا متوجه شده اید که اگر مدیر عامل یا صاحب کسب و کار هستید، شرکت و تیمتان از شما پیروی می کنند یا خیر؟ اگر والدین هستید، رفتار و نحوه صحبت کردنتان توسط فرزندانتان تقلید می شود.

مزایا و معایب عادت

مزایا و معایب عادت و کمک به اطرافیان

 

در روابط، زوج ها بعد از مدتی در نهایت عادت های یکدیگر را می گیرند و حتی شروع به صحبت کردن، فکر کردن و رفتار کردن می کنند. به ویژگی ها و عملکردهای مشترک تیم های ورزشی، جوامع، فرهنگ ها و حتی کشورها فکر کنید و ببینید که از چه لحاظی قادر به کمک خواهید بود.

نمی توان انکار کرد که کاری که به طور منظم انجام می دهید، می تواند بر افراد اطرافتان تأثیر بگذارد و خواهد داشت؛ بنابراین، ایجاد عادات صحیح، راه مطمئنی برای کمک یا تأثیرگذاری بر دیگران و مهم تر از آن، الگوسازی است. ارزش خالص شما برای دنیا معمولاً با آنچه پس از کم شدن عادات بد از عادت های خوبتان باقی می ماند، تعیین می شود.

4. عادات صحیح و افزایش سطح کیفیت

عادات خاصی وجود دارند که می توانند بیش از 1 جنبه از زندگی تان را تحت تأثیر قرار دهند و به آنان عادت های اصلی می گویند. اینها با سایر عادات خوب مرتبط هستند، به این معنی که بهبود در 1 زمینه قابلیت انتقال به سایر زمینه ها را دارد.

به عنوان مثال ورزش را در نظر بگیرید که مزایای سلامتی و تناسب اندام را به همراه دارد، اما بهره وری، مدیریت زمان، مدیریت انرژی، سلامت روان و غیره را نیز بهبود می بخشد.

همه روزهایی را پشت سر گذاشته اند که حوصله ورزش کردن، رفتن به سر کار یا خوب غذا خوردن را ندارند. اما وقتی این چیزها تبدیل به عادت می شوند، مانند تنفس طبیعی می شوند و انجام آنها بدون جستجوی مداوم برای انگیزه آسان تر است.

علاوه بر مزایا و معایب عادت ایجادشده، روال هایی را ایجاد می شود که شامل روتین های صبح، عصر، شب، پایان روز کاری، و غیره می شود. این روال ها هستند که کمک می کنند کارآمدتر و مؤثرتر باشید و امکان می دهند که روزهای بسیار پرباری داشته باشید. پس تعالی یک عمل نیست بلکه عادت است.

5. عادات درست کمک می کند که از مزایای مادام العمر بهره مند شوید

با تمام مزایای قبلی که ذکر کردیم، اینها به دلیل عادت ها یک بار اتفاق نمی افتد. از آنجایی که عادات هر فعالیتی است که به طور مداوم انجام می دهید، ادامه دادن خواهد بود، باعث بهره مندی طولانی خواهد شد.

6. عادات خوب پایه و اساس زندگی را می سازند

عادت ها تبدیل به خودتان می شوند و عادت هایی که انتخاب می کنید تا حدی لحن زندگی را تعیین می کنند. اگر عادت به گذراندن وقت با فرزندان خود را با شادی شروع کنید، فردی شاد خواهید بود. اگر عادت به خوردن سبزیجات با هر وعده غذایی را شروع کنید، به فرد سالم تری تبدیل خواهید شد.

3. عادات خوب زمان تلف شده را کاهش می دهد

همیشه راه بهتری برای گذراندن زمانی وجود دارد که هیچ کار سخت یا چالش برانگیزی انجام نمی دهید. ایجاد عادات خوب کمک می کند که زمان تلف شده را کاهش دهید و کارآمدتر و بازدهی بیشتری داشته باشید.

 

مزایا و معایب عادت

مزایا و معایب عادت و کاهش زمان تلف شده

 

نحوه رفتار با مزایا و معایب عادت

اکنون که می دانید چرا ایجاد عادات مثبت برایتان خوب است، در اینجا 3 نکته ساده در مورد نحوه شروع به کار آورده شده است:

1. یک هدف تعیین کنید

مطالعات نشان می دهد که داشتن اهداف مشخص و مراحلی که برای رسیدن به آن باید انجام دهید، مؤثرترین راه برای موفقیت واقعی در آن است. ایجاد عادات روزانه در رسیدن به آن اهداف کمک می کند.

2. زنجیره رفتار به وجود آورید

به جا برنامه ریزی ساده ای مانند «من باید روزانه ورزش کنم»، زنجیره رفتاری ایجاد کنید که کمک می کند که به آنجا برسید، مانند «بعد از کار، لباس های تمرینی را عوض می کنم و به دویدن 30 دقیقه ای می روم».

3. در آنجا بمانید

شروع عادت جدید می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا چیزهای زیادی پیش می آید و تلاشتان را از مسیر خارج می کند. همچنین می توانید با پیدا کردن آنچه که احتمالاً باعث می شود احساس تسلیم شدن کنید و سپس از بین بردن این محرک ها از این امر جلوگیری کنید.

سخن آخر

همان طور که در ابتدای مقاله مزایا و معایب عادت ذکر کردیم، احساس موفقیت بیشتری خواهید کرد و نظم و انضباط خود را پرورش خواهید داد. به این ترتیب هدفمندتر خواهید بود، اما به لطف عادات، می توانید از این فواید برای سال های آینده بهره مند شوید.

ایجاد عادات خوب نه تنها در اینجا و اکنون، بلکه برای آینده و موفقیت نیز مفید است. غیرممکن نیست و اگر بخواهید با پیروی از نکاتی که بیان کردیم، کار سختی انجام دهید، از مزایای بی پایانی بهره مند خواهید شد.

 

منبع:

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx