احترام به خود در زندگی

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

مفهوم احترام به خود در زندگی چیست و چگونه حاصل می شود؟

به طور حتم تاکنون به واژگانی همچون: خودباوری، اعتماد به نفس، احترام به خود در زندگی برخورد کرده اید. «به خودت ایمان داشته باش» پیامی است که در بسیاری از فیلم ها، کتاب ها و برنامه های روانشناسی به آن اشاره می شود. این پیام به شما می گوید که چگونه خود را باور داشته باشید و با احترام با خود وجودیتان برخورد کنید. در این صورت قادر به انجام هر کاری هستید.

لازمه ایمان و خودباوری احترام است. بدون احترام گذاشتن به خودتان قادر به درک توانایی ها و استعدادهای خود، در نتیجه کسب موفقیت نخواهید بود. زیرا همواره شخصیتتان را زیر سؤال می برید و اعتماد به نفستان را تخریب می کنید. برای دریافت احترام از سمت دیگران نیز باید در ابتدا بیاموزید که چگونه به خودتان در زندگی احترام بگذارید.

روش های بسیاری برای این کار وجود دارند که شما را به باورهایتان نزدیک می کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی احترام گذاشتن به خود و تأثیرات آن در زندگی مطالب مفیدی را ارائه دهیم. بنابراین اگر در پی ارتقای کیفیت زندگی خود هستید با ما همراه باشید.

احترام به خود در زندگی دارای چه مفهومی است؟

احترام در معنای لغوی به معنای تکریم و بزرگداشت است که فردی به فرد دیگر می گذارد. این واژه در بین ملت ها و آداب رسوم متفاوت به شکل های گوناگونی نمود پیدا می کند. احترام به خود نیز همین مفهوم را دارد، با این تفاوت که برای احترام به خود باید در ابتدا با ارزش ها و حقایق وجودی خویش آشنا شوید. برای این منظور باید جایگاهتان را درک کنید و قدر خودتان را بدانید.

برای این کار نیاز به انجام کارهای بزرگ و به دست آوردن دستاوردهای مهم نیست . زیرا احترام از درون هر فرد سرچشمه می گیرد و عاملی درونی است. از این رو تا زمانی که حس ارزشمندی را در وجود خویش ارتقا ندهید، هیچ دستاورد خارجی قادر به ایجاد خوشحالی و حس رضایت در شما نخواهد بود. افرادی که به خود احترام می گذارند، به قدرت تشخیص، انتخاب، اراده و اختیار خود ایمان دارند.

احترام به خود در زندگی

احترام به خود در زندگی چه تاثیری در عزت نفس دارد؟

احترام پایه و اساس روابط موفق را شکل می دهد. بدون احترام، ارزش ها زیر سؤال می روند و اعتماد به نفس نیز کاهش پیدا می کند. خودباوری یا عزت نفس یکی از مهمترین ویژگی های شخصیتی است که باید آن در وجود خود تقویت کنید. زیرا بدون اعتماد به نفس در دنیای امروز همچون ذره ای کوچک ناپدید می شوید. احترام به خود یعنی باور به شخصیتی که دارید و کارهایی که قادر به انجام آنها هستید. در این صورت برای اهدافتان می جنگید و به زندگی ایده آلی که مد نظر دارید دست پیدا می کنید.

در صورتی که عزت نفس خود را ارتقا ندهید، هرگز انتظار دریافت احترام از جانب دیگران را نیز نداشته باشید. زیرا اگر برای خود ارزشی قائل نشوید، دیگران نیز با رفتاری مشابه یا بدتر از آن با شما برخورد می کنند. در نتیجه فردی بی اعتماد به نفس و بی شخصیت جلوه خواهید کرد.

باور به خود و پذیرفتن خود به گونه ای که هستید، عامل مهمی در رشد فردی، روابط اجتماعی و خوشبختی است و عزت نفس به شما یک زندگی ایده آل را هدیه می دهد. با احترام به خود، توانایی هایتان را بهتر درک می کنید و انگیزه انجام بسیاری از کارها را به دست می آورید. بر اساس مطالعات به عمل آمده، احترام به خود در زندگی موجب رفاه کلی نیز می شود.

احترام به خود با چه تمرین هایی حاصل می شود؟

بدون شک انجام برخی از کارها شما را محترم نشان می دهد. احترام گذاشتن باید به گونه ای باشد که تکبر و خودشیفتگی در آن مشاهده نشود. فردی که برای خود احترامی قائل نیست، چگونه از دیگران انتظار رفتار محترمانه دارد؟ از این رو در ادامه راهکارها و تمرینات احترام به خود را تحت بررسی قرار می دهیم.

احترام به خود در زندگی

دلایل احترام به خود را بیابید.

احترام گذاشتن ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل در ابتدا به درون خود توجه کنید و دلایلی که به شما احساس خوبی می دهد را بیابید. در این صورت با انجام آن کار، حس خوب احترام را تقویت می کنید.

به عنوان نمونه ورزش روزانه، رسیدگی به روتین پوست، تغذیه مناسب و غیره از جمله کارهای خوبی به شمار می روند که نشان دهنده احترام به خودتان است. زیرا در این صورت سلامت پوست و جسم شما به ارمغان می آید. از این رو افراد دیگر نیز متوجه احترامی که به خودتان می گذارید، می شوند. بنابراین روزانه دلایل مناسبی برای ایجاد حس احترام به خود در زندگی بیابید.

در مورد خودتان صادق باشید.

برای احترام به خود در ابتدا باید با احساساتتان صادق باشید. در این صورت متوجه خواهید شد که انجام چه کاری به شما حس خوب منتقل می کند. در این صورت با اولویت بندی کارها بر اساس علایق خود، با صداقت پیش می روید. هر چقدر احساس خوبی در انجام کارهای خود داشته باشید، به خودتان بیشتر احترام می گذارید و دیگران را نیز به این سمت می کشانید.

به عنوان نمونه اگر به کارهای هیجانی علاقه دارید، انجام کار اداری شما را کسل می کند. در این صورت حس خوب خود را از دست می دهید. زیرا به استعداد و علایق خود بی احترامی می کنید. همچنین این فرصت را از دیگران می گیرید که حس احترام به خود را با شغل مورد علاقه شان تجربه کنند.

اقدام به کارهای هیجان انگیز کنید.

کارهای هیجان انگیز شما را به سمت ناشناخته ها سوق می دهند. از طرفی دیگر حس ترس و ریسک را نیز با خود به همراه دارند. از این رو انتظار دریافت یک نتیجه ایده آل را نداشته باشید. زیرا ترس ممکن است شما را از انجام کارهای هیجان انگیز دور کند. در این صورت احساس ترس، حس خوب احترام به خود در زندگی را از شما می گیرد. زیرا برای موفق شدن در کارها، امتحان آن کار ضروری است.

موفق ترین افراد کسانی هستند که از انجام کارهای همراه با ریسک نمی ترسند. برخی از این افراد موفق شامل: مارک زاکربرگ، استیو جابز و استیو وزنیاک اپل هستند که دست از کارهای روتین خود برداشتند و کسب و کار مورد علاقه خود را با ریسک بالا راه اندازی کردند. از این رو احترامی که به خودتان می گذارید، در بازده بزرگتری به شما برمی گردد.

احترام به خود در زندگی

دست از عادی بودن بردارید.

برای متفاوت بودن با دیگران باید دست از انجام کارهای تکراری و روتین عادی خود بردارید. در این صورت بسیار عجیب و پر رمز و راز به نظر می آیید. برای به دست آوردن احترام باید مالک چیزی که می خواهید باشید. بهترین بودن در هر زمینه ای شما را محترم و غیر قابل دسترس نشان می دهد.

به دیگران اجازه ندهید اعتماد به نفس شما را تخریب کنند.

توجه به توصیه های افراد شما را از هدفتان دور می کند. بسیاری از افراد با نیت خوب ممکن است از روی عواطف و احساسات نیز توصیه های نامربوطی کنند. اگر به دنبال احترام به خود در زندگی هستید، در ابتدا روی نقاط مثبت و علایق خود تمرکز داشته باشید. توجه به جملات “تو هرگز نمی توانی این کار را انجام دهی” یا “نباید” را نادیده بگیرید. در این صورت با کسب تجربه به راحتی قادر خواهید بود، مسیر خود را انتخاب کنید. در نتیجه جذب موفقیت راحت تر انجام می شود.

چگونه حس احترام را در خود تقویت کنیم؟

مهم بودن و مورد قدردانی قرار گرفتن دو مفهوم بسیار ساده احترام هستند که نمود خارجی و بیرونی دارند. به عبارت دیگر هر چقدر خود را قوی، با اعتماد به نفس و با ارزش بدانید، دیگران را نیز وادار به احترام گذاشتن به خودتان می کنید. در این صورت جایگاه شما به عنوان یک انسان بسیار خاص خواهد شد. حس احترام را از روش های زیر در خود تقویت کنید.

ایمان به خود

همیشه به خود ایمان داشته باشید. در این صورت به موفقیت دست پیدا می کنید. ایمان به معنای قبول و باور است و با خودبینی و غرور تفاوت زیادی دارد.

خود را شایسته احترام دانستن

همیشه و در همه حال خود را شایسته احترام و محبت بدانید. هیچ کس کامل نیست و همه در زندگی خود اشتباهات بسیاری را مرتکب شده اند. از این رو دست از سرزنش کردن خود بردارید و با اعتماد به نفس کامل پیش روید. در این صورت خود را لایق احترام خواهید دانست.

احترام به خود در زندگی

مشخص کردن اهداف ارزشمند در زندگی

انتخاب هدف به شما کمک می کند که در راستای خواسته های خود گام بردارید. موفقیت در این زمینه شما را به حس ارزشمندی که نتیجه آن احترام به خود است، می رساند.

به وضعیت ظاهری خود رسیدن

یکی دیگر از راه های تقویت حس احترام به خود در زندگی، رسیدگی به پوشش و ظاهر است. ظاهر شما باید بازگو کننده باطن و خط فکریتان باشد. منظور از رسیدگی به ظاهر پوشیدن لباس های مارک و گران قیمت نیست. ظاهر ساده و در عین حال شیک اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و سبب می شود که در هر جمعی مورد احترام قرار بگیرید.

مراقبت از جسم خود

توجه به سلامت جسمی سبب می شود که در شرایط ایده آلی قرار بگیرید. در این صورت راحت تر به خود احترام می گذارید. اگر برای جسم خود ارزشی قائل نباشید و بابت سلامتی خود از خدا سپاسگزاری نکنید، فردی مورد احترام از جانب دیگران نیز به حساب نخواهید آمد.

غیر قابل خرید و فروش بودن

بسیاری از افراد انسانیت و وجدان خود را به پول یا موقعیت های بهتر می فروشند. در این صورت قیمت خود را مشخص می کنند. ارزش انسان بی نهایت است و کسی که به خود احترام می گذارد، پی به ارزش وجودیش برده است و تن به کارهای غیر انسانی نمی دهند.

دانستن جایگاه خود در جهان

شما باید به عنوان یک انسان خوب زندگی کنید و هدف از آفرینش خود را بدانید. در این صورت است که جایگاه خودتان را می یابید و به قدر و منزلتتان پی می برید. انسان ها با قدرت تفکر، تصمیم گیری و انتخاب به دنیا می آیند و برتر از موجودات دیگر هستند.

از این رو باید به گونه ای رفتار کنند که جایگاه آنها به عنوان انسان در جهان هستی مشخص باشد. متاسفانه برخی از افراد با پرورش خصایل غیر انسانی، جایگاه و احترام به خود در زندگی را از دست می دهند و مایه عذاب انسان های دیگر و سایر موجودات می شوند.

احترام به خود در زندگی

داشتن عزت نفس

عزت نفس احساسی است که به شما ارزش می دهد. در واقع عزت نفس معیاری برای سنجش میزان ارزش گذاری، تایید، قدردانی، جایزه یا دوست داشتن یک شخص برای خود است. بر اساس گفته موریس روزنبرگ یکی از کارشناسان عزت نفس: این مفهوم یعنی نگرش فرد نسبت به خود. بنابراین هر گونه نگرش مثبت یا منفی در مورد خود نشان دهنده عزت نفس یا عدم آن است.

احترام به دیگران

یکی از متداول ترین راه های تقویت حس احترام به خود و کمک به رشد فردی، احترام به دیگران است. در واقع کسانی که به عقاید و افکار انسان های دیگر و تفاوت های آنها احترام می گذارند، ممکن است بیشتر برای وجود خود ارزش قائل شوند.

البته احترام به دیگران باید بعد از احترام به خود باشد. زیرا فردی که هویت و شخصیت خود را استوار و محکم بنامی کند، راحت تر قادر به درک شخصیت و ارزش اطرافیان است. همچنین احترام به خود سبب می شود که دیگران رفتاری غیر انسانی و نامناسب با ما نداشته باشند. بنابراین یکی از راهکارهای احترام به خود، احترام به دیگران است.

 گناه نکردن

گناه سبب ایجاد عذاب وجدان و پرورش خصلت های زشت در انسان می شود. افرادی که گناه می کنند، بعد وجودی خود را دوست ندارند. بنابراین این افراد معنی احترام به خود را نمی دانند. عدم انجام گناه، حس خوب و رضایت بخشی به شما می دهد و این حس شایسته احترام است.

احترام به خود در نظریه مزلو دارای چه جایگاهی است؟

در هرم مازلو سلسله مراتب نیازها عنوان می شود که سطح چهارم این هرم مربوط به نیازهای احترام است. این نیازها با مفهوم عزت نفس مرتبط هستند و جنبه خارجی آن را نشان می دهند.

معیارهای خارجی عزت از نظر مزلو شامل: احترام، موفقیت، اعتبار، به رسمیت شناختن و موقعیت می شوند. بر اساس عقیده مزلو، عزت و احترام مهمتر از عزت نفس است. زیرا بر اساس این عقیده لازمه رسیدن به رشد فردی و خودشکوفایی، دریافت احترام از سمت خود و دیگران است و تا مادامی که این نیاز برآورده نشود، فرد قادر به پیشرفت نخواهد بود.

احترام به خود در زندگی

در نتیجه…

احترام به خود در زندگی مفهوم ساده ای دارد. ارزشی که برای شخصیت، عقاید، باورها و توانایی های خود قائل هستید، سبب افزایش عزت نفس شما می شود که لازمه احترام به خود است. در صورتی که راهکارهای احترام به خود را نیاموزید، قادر به جذب موفقیت و پیشرفت در زندگی نخواهید بود.

سعی کنید با انجام تمریناتی که احساس خوب و ارزشمندی به شما می دهند، حس احترام به خود را تقویت کنید. بالا بردن عزت نفس، رسیدگی به ظاهر، توجه به سلامتی، عدم انجام گناه، احترام به دیگران و غیره از جمله راهکارهایی است که به شما کمک می کنند هم از نظر درونی و هم بیرونی قابل احترام باشید.

منبع:

 

 

 

 

2.7/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx