تمرین های مغز که به موفقیت شما کمک می کند

یک نظر اضافه کنید
22 دقیقه مطالعه

برای شروع باید بدانید مغز ما در همه کارهایی که انجام می دهیم دخیل است و مانند هر قسمت دیگری از بدن مسئولیت هایی دارد که با انجام دادن به درستی آنها می تواند به موفقیت ما بسیار کمک کند. مغز ما نه تنها برای رسیدن به موفقیت بلکه در همه جنبه های زندگی ما کارآمد است. بنابراین، باید از آن مانند بقیه اعضای دیگر مراقبت کرد. در این مقاله ما به بررسی تمرین های مغز که بسیار مفید هستند می پردازیم، پس اگر به دنبال بهره وری هرچه بیشتر از مغزتان هستید تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

تمرین های مغز

تأثیر عملکرد مغز بر زندگی

برای انجام کارهای مختلف ما نیازمند به مغزمان هستیم، عملکرد صحیح مغز باعث می شود در بسیاری از فعالیت های روزمره کارآمد و موفق باشیم. به این منظور تمرین هایی برای مغز لازم است که به بهبود حافظه، تمرکز و عملکرد روزانه ما کمک کند. جالب است بدانید تمرین مغز و استفاده از حداکثر توانایی مغز در هر سنی امکان پذیر است و شما می توانید بدون توجه به سن خود از این تمرین های مغز که بسیار ساده هستند، در زندگی روزمره تان استفاده کنید و با این کار به بهبود زندگی خود کمک شایانی کنید.

کنترل ذهن یا تمرکز عاملی مهم برای رسیدن به خواسته هایتان

یک عامل مهم برای انجام کارها، چه ساده و چه دشوار وجود دارد و آن را به نام کنترل ذهن میشناسیم. در ادامه ما به شما ما توضیح می دهیم که چگونه با کنترل ذهن، توانایی خاص آن و قدرت تاثیرگذاری بی نظیرش در زندگیتان بیشتر توضیح می دهیم.

کنترل ذهن مسئله ای بسیار مهم و یک مهارت ویژه محسوب می شود به طوری که اگر فردی بتواند به این ویژگی و مهارت مهم دست پیدا کند زودتر از هر کسی این قابلیت را دارد که به موفقیت برسد.

در واقع نشانه هایی از تسلط و کنترل ذهن را همه ما دیده ایم و می دانیم که چقدر مفید می تواند باشد. برای مثال ورزشکاران را در نظر بگیرید، ورزشکاران برای انجام تمرینات خود علاوه بر قوای بدنی نیازمند این هستند که تسلط قابل توجهی بر افکار و ذهن خودشان داشته باشند. در غیر این صورت مغزشان قادر به ایجاد تعادل بین خود و بدن آن شخص را نداشته و در نتیجه ورزشکار به زمین می افتد. البته از مهمترین عواملی که به تعادل بین ذهن و بدن ما کمک می کند تکرار انجام یک کار است، دقیقاً مانند ورزشکاران که ملزم به تکرار بسیار تمرین خاص خود هستند تا در انجام آن ماهر شوند.

شاید برایتان سؤال پیش می آید که چگونه می توان کنترل ذهن را در دست گرفت؟ در جواب به این سؤال باید بگوییم که در مرحله اول باید پیش زمینه ای کامل در مورد ذهن، عملکرد و فواید تسلط بر آن بدانید. به طور کلی ذهن به مجموعه ای از توانایی های فکری می گویند که شامل هوشیاری، تصورات، ادراک، تفکر، قضاوت، زبان و حافظه می شود. ذهن ما دقیقاً همان جایی است که قدرت تصور و تشخیص و پردازش احساسات و عواطف ما را بر عهده دارد. در نهایت این ذهن ما است که عملکرد مختلف و بروز رفتارهای منحصر به فرد هرکدام از ما را شامل می شود.

تا این قسمت متوجه شدید ذهن چیست و چه وظایفی دارد، اگر کنجکاو هستید و می خواهید بدانید چه رفتارهایی به شما در کنترل ذهنتان کمک می کند به شما پیشنهاد می کنم در ادامه با ما همراه باشید.

رفتارهایی جهت کنترل مغز برای رسیدن به موفقیت

در وهله اول کنترل ذهن چیزی است که به شما ما در راه رسیدن به موفقیت کمک خواهد کرد بنابراین مهم است بدانید که ذهن شما نیز خوراکی دارد و تنها کسی که می تواند آن را در مسیری مشخص به جلو ببرد شما هستید این شمایید که میتوانید در ذهنتان افکار مثبت یا منفی را پرورش دهید و آنها را به انتخاب خود ماندگار کنید.

 1. ورودی های مغزتان را کنترل کنید یک راه مؤثر و اثبات شده برای کنترل ذهن همان کنترل ورودی های موجود در زندگی تان است. لازم است شما هرآنچه که می بینید می شنوید و می خوانید را کنترل کنید و نگذارید که انرژی شما برای مسائل ناخواسته از دست برود
 2. مغزها هر کدام به شکلی منحصر به فرد هستند برای مثال اگر شما هم با این شرایط روبرو شده باشید که زمانی خاصی به شخصی نزدیک شوید در این زمان شما به دنبال یافتن ویژگی های شخصیتی آن فرد و هر آنچه که برای او مهم است و به آن فکر می کند هستید دلیل این امر این است که ذهن از افکار احساسات تخیلات و آرزوهای ما تشکیل شده و به یاد آوردن آنها برای چرخ در ناخودآگاه اش تأثیر می گذارد و به طریقی جذب شما و صحبت با شما خواهد شد.

تمرین های مغز

همچنین یادگیری مغز هر فردی روش و طریقه خاص خود را دارد و شما باید بدانید که مغز شما چگونه بهتر عمل می کنند و می تواند به یادگیری تان بیشتر کمک کند. برای مثال، نحوه یادگیری بعضی افراد از طریق شنوایی راحت تر از بعضی افراد از طریق بصری بنابراین باید بهترین شیوه را برای خود انتخاب کنید.

 1. بدانید که یادگیری ربطی به سن ندارد طی تحقیقاتی متوجه شدند که نوروپلاستی در مغز ما تمام عمرمان دوام می آورد. به همین ترتیب این درست نیست که بگویید از سن من گذشته و می توانید در هر شرایطی با هر سنی به دانش خود بیفزاید. همانطور که قبلاً هم اشاره کردم یادگیری در مغز ما نیازمند تکرار است تکرار باعث می شود تا آن عمل در حافظه ما حک شود و به راحتی از بین نرود.
 2. فعالیت فیزیکی را فراموش نکنید دانشمندان نظیر طادی به این نتیجه رسیدند که مغز به مواد شیمیایی اندروفین ها نیاز دارد. این ماده که از طریق فعالیت بدنی آزاد می شود، می تواند بر سلامت سلول های مغزی ما و رشد و بقای آنها کمک بسیار زیادی کند. بهتر است کاری را که به آن علاقه دارید پیدا کنید و با تداوم ثبات بر روی انجام آن کار در طول زندگیتان هم لذت ببرید و هم سالم بمانید و رشد فردی را تجربه کنید.
 1. مغز ما هم منطقی است هم احساسی همیشه تصمیم هایی که می گیریم در زندگی بر اساس منطق نبوده و احساسات نیز تأثیر بسیار زیادی بر گرفتن این تصمیمات دارد گرفتن نتایج مثبت به عنوان یک عامل تحریک کننده و افزایش انگیزه برای ما کار می کند و برخلاف آن گرفتن نتایج منفی باعث ایجاد ناامیدی و ترس و اضطراب ما در شرایط سخت خواهد شد به طوری که روی نتیجه نهایی تأثیر مستقیم می گذارد
 2. موفقیت و مقصد نهایی را در ذهن خود تصور کنید به شخص افراد موفق زیادی را می شناسند و مطمئناً شما در زندگی تان به این افراد برخوردید یا شنیده اید که برای مثال فردی موفق در بازگویی خاطراتش می گوید من همیشه خود را روی صحنه در حالی که افراد مشغول تشویق کردن من بودند تصور می کردم یکی از مواردی که شما را از رسیدن به موفقیت باز می دارد شک و تردید به لیاقت خودتان است این مهم است که حداقل به مدت 5 دقیقه در روز برای خودتان وقت بگذارید و در این زمان خود را در بالاترین جایی که می خواهید به آن برسید تصور کنید همه جزئیات را در ذهنتان تجسم کنید و خود را لایق رسیدن به آن بدهید بهین کار آمادگی یا باور ذهنی می گوید که برای رسیدن به موفقیت شما امری ضروری است.

همه ما می دانیم که رسیدن به موفقیت تنها با آرزو کردن آن محقق نمی شود در این راه باید بسیار تلاش و برنامه ریزی کرد و با پشتکار مسیر پیش رفت تا به موفقیت رسید ممکن است زیاد به این جمله برخورده باشید که می گویند موفقیت از ذهن شما آغاز می شود تنها در صورتی می توانید به این جمله عمل کنید که در ابتدا باید به خودآگاهی و شناخت اهداف خود برسید.

راه های تقویت مغز

به طور کلی راه های زیادی وجود دارد، اما ما در این قسمت به تمرین های مغز که همه افراد بدون توجه به سنشان میتوانند انجام دهند اشاره کردیم. همچنین جالب است بدانید تقویت مغز با خوراک شما نیز امکان پذیر است. در ادامه لیست خوراکی هایی که به عملکرد بهتر مغزتان کمک می کنند نیز آورده ایم.

اگر شما هم به مغزتان اهمیت می دهید و می خواهید بدانید با چه کاری می توان بازدهی مغز را بیشتر کرد و عمر مفید آن را طولانی تر، پیشنهاد می کنم ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تمرین های مغز که به موفقیت شما کمک می کند

تحقیقات بسیاری نشان داده است که شما از راه های زیادی می توانید به سلامت مغز خود کمک کنید و آن را تقویت کنید و این کار در هر سنی امکان پذیر است. با انجام تمریناتی که ما در ادامه به شما معرفی می کنیم می توانید قدرت حافظه و تمرکز تان را بیشتر کنید به این ترتیب کارهای روزانه شما سریعتر و آسانتر انجام خواهد شد. همچنین با بالا رفتن سن شما مغزتان همچنان عملکردی سریع دارد در ادامه به بیان این 7 تمرین می پردازیم:

 1. از یک پازل برای سرگرمی استفاده کنید

شما برای تکمیل کردن یک پازل نیاز به قطعات مختلف نگاه کنید و در ذهنتان تصمیم بگیرید که در یک تصویر بزرگ این قطعات کجا قرار می گیرد. به این ترتیب راهی عالی برای به چالش کشیدن و تمرین مغزتان دست پیدا کردید.

 1. کارت بازی کنید

سعی کنید بعضی از این بازی های کارتی را یاد بگیرید. با انجام این بازی می توانید فعالیت مغزتان را تحریک کرده و به حجم بیشتری از مغزتان را درگیر کنید. همچنین این بازی ها به افزایش حافظه و مهارت های تفکر کمک خواهد کرد.

 1. رقص خاصی را یاد بگیرید

طی تحقیقاتی که مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها انجام داده به این حقیقت دست پیدا کرده یادگیری حرکات جدید رقص می تواند سرعت پردازش و حافظه شما را افزایش دهد. بنابراین، در صورت امکان در کلاس های رقص مثل سالسا، هیپ هاپ یا هر آنچه دوست دارید شرکت کنید.

ویدیوی  آموزش آنلاین رقص ببینید و در منزل تان انجام دهید، دوستی پیدا کنید و با او حرکات رقص را تمرین کنید.

 1. مهارت جدیدی کسب کنید یا مهارتی را به شخصی دیگر آموزش دهید

 یکی از بهترین راه ها برای افزایش یادگیری خودتان آموزش آن به شخصی دیگر است. زمانی که شما می خواهید یک مهارت را به دیگری یاد دهید ملزم هستید در ابتدا آن را تمرین کنید و همه تصورات اشتباهی که از آن کار دارید را تصحیح کنید.

 1. زبان خارجی جدید بیاموزید

 طبق بررسی که سال ۲۰۱۲ یک منبع معتبر تحقیقاتی به دست آمده ثابت کردند توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان می تواند فواید شناختی مغز را افزایش دهد. یکی از کارآمدترین تمرین های مغز را می توان یادگیری زبان جدید دانست. شما با صحبت کردن به زبان های مختلف میتوانید تأثیر بسیار زیادی روی فعال کردن مغزتان داشته باشید.

 1. مسیر خود را به روز کنید

 مغز ما از داشتن تغییرات هرچند ساده لذت می برد. بنابراین، وقتی که به کارهای روزمره تان می رسید، سعی کنید راه های جدید را برای انجام آنها پیدا کنید. برای مثال، زمانی که سر کار می روید یک روز به جای ماشین شخصی یا حمل و نقل عمومی از دوچرخه استفاده کنید.

 1. موسیقی بنوازید یا به آن گوش دهید

با انجام تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیدند که می توان با گوش دادن به آهنگ های شاد در مغز راه حل های ابتکاری و بهتری را پیدا کرد. اگر گوش دادن به موسیقی در شما باعث ایجاد احساس خوب شود به خلاقیت تان در تفکر و قدرت مغز شما نیز کمک خواهد کرد.

افزایش قدرت یادگیری مغز با خوراکی ها

مطمئناً شما هم از وظایف اصلی مغز در بدن آگاهی دارید. مغز مرکز کنترل بدن است و وظیفه دارد قلب شما را به تپش بیاندازد، به ریه های شما اجازه تنفس و همچنین به شما اجازه حرکت، احساس و تفکر می دهد. بنابراین، بهتر است مغز خود را در بهترین حالت ممکن خود قرار دهید. غذاهایی که می خورید در سلامت مغز شما نقش مهمی دارد و می تواند وظایف آن را تحت تأثیر قرار دهد. از جمله این وظایف می توان به حافظه و قدرت تمرکز اشاره کرد.

تمرین های مغز

اگر می خواهید بدانید چه مواد غذایی می تواند کارایی مغز شما را بیشتر کند این لیست را بخوانید:

 1. ماهی چرب، از آنجایی که حدود ۶۰ درصد مغز ما از چربی تشکیل شده و نیمی از آن را از اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل می دهند، نیاز است از ماهی های چرب که منبع غنی این اسیدها هستند استفاده کنید. امگا ۳ در تقویت حافظه و بهبود خلق و خو افراد و همچنین جلوگیری از آلزایمر مفید است.
 2. قهوه، افرادی که برای صبحانه از قهوه استفاده می کنند باید بدانند که بسیار عادت مفیدی دارند. قهوه با افزایش هوشیاری و تحریک کردن انتقال دهنده های عصبی باعث ایجاد دوپامین می شود که احساس خوب را در فرد ایجاد می کند همچنین به دلیل وجود کافئین و آنتی اکسیدان های قهوه سبب محافظت از مغز در برابر آلزایمر خواهد شد.
 3. بلوبری یا توت های رنگی، به طور کلی بلوبری و توت های رنگی آنتوسیانین ها را دارند. برخی از آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری می تواند به بهبود ارتباط بین سلول های مغزی کمک کند. مطالعه ای که انجام شده زغال اخته نیز می تواند به بهبود حافظه و فرایندهای شناختی در کودکان بعد از بزرگسالان کم کم هم می کند. بنابراین از این غلات در صبحانه یا میان وعده حتماً استفاده کنید.
 4. زردچوبه، طبق تحقیقاتی که انجام شده متوجه شدند که زردچوبه فواید بسیار زیادی برای مغز دارد و ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی را دارد از جمله مزایای افسردگی برای مغز این است:

 ۱- برای حافظه مفید است ۲- افسردگی را تسکین می دهد ۳- به رشد سلول های جدید مغز کمک می کند ۴- برای کاهش بیماری آلزایمر مفید است.

 1. شکلات تلخ، شکلات های تلخ و پودر کاکائو از کافئین، آنتی اکسیدان و فلاونوئیدها تشکیل شده که همه آنها ترکیبات تقویت کننده مغز به حساب می آیند.
 2. آجیل، طبق تحقیقاتی که انجام شده خوردن آجیل به سلامت قلب و مغز کمک می کند. آجیل ها از مواد مغذی زیادی تشکیل شدند که از جمله می توان به ویتامین e، چربی های سالم و ترکیبات گیاهی آنها اشاره کرد. در بین آجیل ها گردو به دلیل داشتن میزان زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ برای مغز شما مفیدتر است.

در متن بالا شش مورد از مواد غذایی که به شما کمک می کند را آورده ایم، علاوه بر این موارد بسیاری از غذاها این قابلیت را دارند که به سلامت مغز شما کمک کند. بنابراین، از خوردن میوه ها و سبزیجات و همچنین موارد گفته شده در بالا استفاده کنید تا به رشد و حمایت مغزتان کمک کرده باشید.

چگونه ذهن خود را در هر سنی فعال کنیم

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به اتاق رفته اید و یادتان می آید که چه کاری را می خواستید انجام دهید. در ادامه ما به شما چند استراتژی مهم که با تحقیقات به دست آمده را در اختیارتان قرار می دهیم، از تمرین های مغز که در ادامه به شما گفتیم استفاده کنید که از زوال عقل خود جلوگیری کنید.

تمرین های مغز

 1. یادگیری را کنار نگذارید لازم است شما ما در اکثر مواقع مغزتان را به چالش بکشید و با ورزش های ذهنی تک تک سلول های مغزی تان را تحریک کنید و از ارتباط مفید بین آنها استفاده کنید برای مثال دنبال کردن یک سرگرمی یادگیری مهارت جدید به ذهن شما کمک می کند
 2. آنچه را که می خواهید بدانید تکرار کنید وقتی چیزی را به تازگی شنیده اید یا خوانده اید که می خواهید آن را به خاطر بیاورید، لازم است به آن فکر کنید و با صدای بلند تکرار کنید یا بنویسید. به این ترتیب، حافظه و ارتباط مغزی تان را تقویت می کنید. نکته مهم برای یادگیری هر چیزی تکرار آن در زمان بندی مناسب است. برای مثال، وقتی می خواهید چیزی را تکرار کنید به هیچ عنوان آن را در یک دوره کوتاه انجام ندهید، این کار باعث می شود برای شما مانند یک امتحان باشد و به زودی آن را فراموش خواهید کرد. در عوض این موارد را باید در دوره های طولانی دوباره انجام دهید تا در ذهنتان به خوبی درک و حک شود.
 3. به پیری و عدم کنترل روی حافظه فکر نکنید طبق مطالعه ای که انجام شده حتی افرادی که سن پایین داشتند اما فکر می کردند که حافظه شان خوب کار نمی کند عملکرد خوبی نداشتند و بالعکس افرادی که سن بالایی داشتند اما فکر می کردند حافظه شان خوب است عملکرد مناسبی داشتند.

در نتیجه

با خواندن این مطالب متوجه شدیم که مغز ما مهمترین بخش در بدنمان است و کنترل بسیاری از مسائل زندگی ما را بر عهده دارد. بنابراین، تمرکز بر سلامت مغز یکی از بهترین راه هایی است که می توانید باعث بهبود حافظه خود و سریعتر شدن عملکرد مغزتان شوید. سعی کنید اکثر تمرین های مغز اشاره شده در این مقاله را در زندگی روزمره خود انجام دهید. شما میتوانید با به چالش کشیدن مغزتان مهارت های شناختی خود را تقویت کنید. به این ترتیب در آینده نیز مغزی چابک و آماده یافتن راه های جدید برای هر مسئله ای داشته باشید.

منابع:

 • https://www.healthline.com/health/mental-health/brain-exercises
 • https://www.healthline.com/nutrition/11-brain-foods
 • https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/6-simple-steps-to-keep-your-mind-sharp-at-any-age
3.3/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx