نشانه های بلند پروازی سمی

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه زمان مطالعه

همان طور که همه ما میدانیم بلند پروازی یا جاه طلبی برای انسان به عنوان محرکی عمل می کند که هرکس برای رسیدن به خواسته هایش کمی از آن را در وجود خود دارد. انسان همواره در تلاش است به سوی کمال حرکت کند. حتماً در بسیاری از فیلم ها مشاهده کردید که افرادی به دنبال جاودانگی هستند و حاضرند هر کاری برای داشتن این خصوصیت انجام دهند که در آخر نتیجه ای عکس می گیرند و زندگیشان برای همیشه نابود می شود. این خصیصه همان بلند پروازی کنترل نشده یا بلند پروازی سمی است. این مورد یک مثال کوجک بود تا با کلیت موضوع آشنا شوید اما در ادامه با این مطلب همراه باشید تا بدانید آیا شما هم دچار آن شدید یا نه.

آیا بلند پروازی از خصوصیات بد انسان است؟

بعضی انسان ها بلند پروازی را ریشه همه بدی ها میدانند و دلیلشان هم این است که جاه طلبی منبع حرص و طمع در زندگی ما انسان ها است. اما نمی توان به طور سطحی و کلی گفت که بلند پروازی بد است. بلند پروازی نیز مانند بقیه ویژگی های شخصیتی به طور کلی مفید است که برای رسیدن به اهداف و آرمان هایی که در زندگی داریم لازم و مهم است. با این حال نکته ای که وجود دارد این است که کنترل نشدن هر چیز خوبی در زندگی، چه افکار چه خوراک و چه تفریح، بد است و با خارج از کنترل شخص ویرانی به بار می آورد. افرادی که کنترل روی خود و افکارشان داشته باشند خود را از خطر سمی شدن نجات می دهند.

 اگر حالات همیشگی تان تغییر کرده یا از همان احوالاتی که دارید ناراضی هستید و فکر می کنید جایی، چیزی در زندگی تان اشتباه پیش رفته است، بهتر است به دنبال نشانه ها و آنالیز کردن عادات روزمره و افکار و عقایدی که با آن زندگی می کنید بروید. بلند پروازی و جاه طلبی هم نشانه هایی دارد، اگر مطمئن نیستید که اخیراً به این رفتار سمی دچار شده اید یا نه به شما پیشنهاد می کنم در ادامه مطلب با ما باشید. زیرا همه ی آن نشانه ها و راه خارج شدن از آن را برای شما آورده ایم. اطلاع از این نشانه ها قطعاً به شما کمک خواهد کرد و راه خروج از گودال ترسناکی که در آن گیر کرده اید و فکر می کنید خارج شدن از آن غیر ممکن است را پیدا خواهید کرد.

مرز بین اراده سالم برای موفقیت و حداکثر کردن توانایی و استعدادهایمان چیست؟

همه مردان و زنان برای زمانی که توجهشان برای دستیابی به اهداف بزرگ جلب می شود، به طور کلی دچار یک بی قراری خاص می شوند و به دنبال یافتن چیزی بیشتر می گردند. همین موضوع آنها را ناراضی و ناامید و خسته می کند که به مرور زمان دچار مشکل می شوند. طبق مطالعه ای که انجام شده تفاوت بین مردان و زنان در این موقعیت ها این است که زنان بیشتر تمایل دارند سریع محل را ترک کنند.

اما چرا ما این سرگردانی را بد میدانیم؟ در صورتی که همین نارضایتی از وضعیت موجود است که ما را به سوی موفقیت و بدست آوردن چیزی بیشتر سوق می دهد. هدف از مطرح کردن این موضوع این است که به شما یادآور شویم از زمان حال تان بیشتر لذت ببرید و توجه داشته باشید کارهایی که انجام می دهید به طور خاص یک هدف را دنبال می کند و آن هم باید رضایت خود شما و خانواده تان باشد.

اگر حس کردید در این روند گم شدید و هدف خود را از دست دادید باید وقتی بگذارید و روی تمرکز و کنترل احساسات خود وقت بگذارید.

یادتان باشد این موضوع در صورت خارج شدن از کنترل هم سلامت جسمانی و هم سلامت روانی تان را تحت تأثیر قرار می دهد. پس نیاز است آنالیز کردن افکار و اهدافتان عقب نیاندازید که درگیر مشکلات بعدی نشوید.

۸ مورد از نشانه های بلند پروازی سمی که لازم است آنها را بدانید

چطور متوجه شویم به بلند پروازی سمی دچار شدیم و نشانه های آن چیست؟

اگر می خواهید به زندگی خود نگاهی عمیق تر بیاندازید و دلیل رفتارهای غیر متعارف یا بعضاً آزار دهنده برای خودتان یا دیگران را بدانید، نشانه هایی که در زیر آمده است را با دقت بخوانید.

 1. شما قادر نیستید از زمان حال لذت ببرید و تنها به آینده فکر می کنید

مشخص است زندگی واقعی با آن تصورات فوق العاده ای که در ذهن خود ساختید یکی نمی شود، حداقل در بسیاری از زمان ها. بنابراین معتادان بلندپرواز وقتی این تضاد را میبینند دچار وحشت می شوند. تنها به این فکر می کنند که امروز و فردا و پس فردای خود را صرف خواسته های آینده شان کنند. آنها به نوعی زمان حال را فقط تحمل می کنند و به این امید زندگی می کنند که روزی در آینده به خواسته های رویا پردازی شده در ذهنشان برسند.

توجهی به اینکه این کار ممکن است آنها را به کجا بکشاند نیز ندارند و فقط جلو را میبینند. به این کار بی احترامی به زمان مهم حال و احترام به آینده می گویند. در نتیجه افراد جاه طلب هرگز از موفقیت های خود راضی نخواهند بود، اهمیتی هم ندارد که چقدر واقعاً عالی یا شایسته باشند.

 1. لذت شان را فقط در گرو پیروزی گذاشته اند

از مشکلات شایع افراد دچار بلند پروازی سمی نداشتن آرامش است. شما دیگر قادر نخواهید بود از لذت های کوچک زندگی شاد شوید و این کار برای شما چالش برانگیز خواهد شد. ممکن است حتی برای کارهایتان برنامه ریزی دقیقی داشته باشید اما آن را با وحشت و اظطراب انجام خواهید داد.

انتخاب های شما تغییر می کند، برای مثال حتی وقتی که خودتان به این نتیجه می رسید که نیاز به رها شدن دارید، ترجیح می دهید این کار را از طریق فعالیت های رقابتی و سخت به انجام برسانید و خود را با دیگران مقایسه کنید تا کمی آشوب درونتان را کم کند. گرچه بعد از پیروزی در آن رقابت نیز نمی توانید مدت زیادی خوشحال بمانید. کسل خواهید شد و باز بی انگیزه می شوید، این روند سمی تا زمانی که شما را از پای در بیاورد ادامه خواهد یافت و این موضوع به مرور ترسناک تر می شود.

بلند پروازی سمی

 1. دوست دارید با سرعت تمام پیش بروید

شما به اصطلاح شیدای سرعت شدید. معمولاً کسانی که جاه طلبی بالایی دارند بین آرام و با حوصله و سریع و خشمگین، کاری را انجام دادن، همیشه سریع و خشمگین را انتخاب می کنند. این افراد همیشه عجله دارند، با دیگران بی حوصله برخورد می کنند و همیشه اوقات بسیار سرشان شلوغ است.

 1. اکثرا مظطرب، افسرده یا وحشت زده هستید

افرادی که به این خصلت دچار شده اند و مدت زیادی است درگیر آن هستند را به اصطلاح معتادان جاه طلبی می نامند. این افراد به طور خودکار سعی می کنند خود را از ناامنی و آسیب دیدن توسط هر چیزی دور کنند. به این ترتیب زمانی که در زندگی با ضعف خود یا هرگونه خطایی روبه رو می شوند و پایانی نامشخص برای کاری میبینند، دچار ضعف و اظطراب می شوند. کسانی که بیش از حد جاه طلبی دارند هر روزشان را با حسی بد و شدت جدیت زیادی شروع می کنند که در واقع نیازی به آن نیست.

 درست است که گاهی اوقات با موفقیت های به دست آمده حس و حال این افراد خوب می شود اما طولی نمی کشد که بزرگی و جلال آن قضیه فروکش کرده و دوباره درگیر تاریکی خواهند شد. اگر شما هم درگیر این مشکل هستید باید بدانید دلیل لذت نبردن از زندگی و توانایی هایتان از بلند پروازی سمی است. داشتن آن باعث می شود شکوه موفقیت های هرچند کوچکی که برای شما پیش می آید کم شود و به جایی خواهید رسید که زندگی در لحظه برای شما مشکل تر می شود.

بلند پروازی سمی

 1. به دستیابی دیگران به موفقیت حسودی می کنید

از طرفی برای این افراد موضوعات استحقاق و حسادت مطرح می شود. از آنجایی که به رفتار سمی معتاد شده اند، با جسارت همه ی ریز جزئیات برنامه ها ی خود را تایید کرده و انتظار دارند دیگران نیز آن را چشم بسته قبول کنند. در این بین ممکن است شاهد پیشرفت رقبایشان باشند. وقتی آنها به موفقیتی میرسند دچار حسادت به آنها شده و زندگی و دستاوردهای خود را کم و بی ارزش می شمارند. تحقیر کردن دستاوردهای خود در زندگی همان تحقیر خود است و با این کار روز به روز اعتماد به نفسشان کمتر خواهد شد.

حسادت را می توان هم مخرب و هم محرک در زندگی دانست. اما همانطور که قبلاً هم گفتیم، از کنترل خارج شدن هر چیزی سبب مشکل است. فرض کنید حسادت تان به شخصی بیش از حد شده است، در این موقعیت چه کار می کنید؟ مشخص است، امکان دارد شما هر لحظه دست به کار وحشتناکی بزنید و بخواهید هرطور شده از غولی که در ذهن خودتان ساخته اید جلو بزنید. این کار بسیار ناپسند بوده و بعد از آن حس بدتری نسبت به قبل تجربه خواهید کرد.

 1. از تعامل با افرادی که شما را به خواسته تان نزدیک نمی کند اجتناب می کنید

یکی از عوارض جاه طلبی بیش از حد یا به اصطلاح گرسنه پیشرفت بودن این است که شما از چیزهای بخصوصی اجتناب می کنید. برای مثال از افراد، مکان ها و موقعیت هایی که بیش از حد آرام و دارای ثبات باشد دوری می کنید. ممکن است دلیل این ترجیحات شما، وجود آشوبی باشد که همیشه درون خود حس می کنید. همچنین به عنوان یک معتاد بلند پرواز برای رسیدن به خواسته هایتان افراد را دسته بندی می کنید و تنها با کسانی که برای شما سودی داشته باشند و شما را به هدفتان نزدیک کنید سعی بر تعامل دارید. ممکن است آنها را به دوستان و خانواده خود ترجیح دهید زیرا دیگر آنها برای شما اولویت خاصی در ذهنتان دارند.

بلند پروازی سمی

 1. رویاهای بزرگی از شکوه و جلال در سرخود می پرورانید

به طور معمول افراد دچار به بلند پروازی سمی مقصدشان را بی نقض و کامل میبینند و در مورد آن رویاپردازی های بزرگی دارند. از خصوصیات معروف این افراد می توان به داشتن تخیلات مفصل شان از پایان های شگفت انگیزی که در ذهن خود می سازند اشاره کرد. در این رویاها معمولاً پایانی خوش، در حال لذت بردن از زندگی بدون ترس را برای خود تصور می کنند.

 1. تنها روی یک چیز تمرکز می کنید و آن هم موفق شدن است

داشتن رویا و تصویر نهایی از جایی که می خواهید به آن برسید در مواقعی خوب عمل می کند اما بهتر است به گونه ای نباشد که ذهنتان به صورت یک طرفه آن را ببیند و دیگر توجهی به مسیرتان نداشته باشید. تمرکز یکجانبه روی اهداف و موفق شدن تأثیری مخرب دارد، به این گونه که شما در درجه اول نتیجه یک فعالیت را میبینید. برای مثال به این فکر می کنید که اگر با این شخص ارتباط داشته باشم می توانم به یکی از چیزهایی که در ذهنم است به رسم. به این ترتیب شما به خود آن فعالیت را رابطه علاقه ای نداشته و فقط انتها و نتیجه در چشم شما می آید.

حال که تا این قسمت مطلب آمده اید با اکثر نشانه های موجود از جاه طلبی سمی آشنا شده اید و ممکن است برخی از آنها را در خود دیده باشید. باید بدانید این نشانه ی بدی نیست و شما با بیشتر اهمیت دادن به رویه زندگی خود و ایجاد تغییرات جزئی در بعضی رفتارها به طور کامل قدرت درمان رفتار سمی را خواهید داشت.

بلند پروازی فاکتوری لازم برای موفق شدن است؟

در جواب این سؤال باید به شما بگویم اکثر کسانی که تصمیمی قاطع داشتند و هدفشان بسیار برای آنها با ارزش بوده است، رویاهای بزرگی در سر داشتند یا به بیانی بلند پروازی داشته اند. متفاوت بودن همیشه هم بد نیست و نمی توان به طور قطع گفت بلند پروازی بد است. در صورتی که افرادی بودند با همین خصوصیت اخلاقی که توانستند کارهایی غیر ممکن را ممکن سازند. این خوب است که انسان همزمان با جامعه پیشرفت کند و رو به رشد باشد، اما توجه به مهارت ها و توانایی هر فرد موضوع مهم تری است که اگر به آن توجه نشود همان کسانی که روزی قرار بود به پیشرفتی فوق العاده برسند نتیجه ای عکس بگیرند.

اگر جاه طلبی شما بر علیه تان عمل کرد چه باید کرد؟

شما در حال ادامه دادن به روند عادی که در پیش گرفتید هستید و حس می کنید مشکلی ندارید، اما در حقیقت خطر این کار ممکن است باعث آسیب رساندن به خود و اطرافیانتان شود. جاه طلبی بیش از حد به این گونه است که در شما استرس بیش از حدی ایجاد می کند که بسیار مخرب است. این عارضه همه جوانب زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده و میتواند روابط دوستانه شما را نیز از بین ببرد. ما برای کنار آمدن شما با مشکل بلند پروازی سمی و عوارض آن سعی کردیم با ۵ قدم کارآمد به آن نزدیک شده و کنار آمدن با آن را برایتان راحت کنیم. با این امید که با عمل کردن به آن تا حد زیادی مشکلتان را برطرف کند.

 • قدم اول: آرام باشید

به کارهایی که در طول روز انجام می دهید توجه کنید. از بین آنها مواردی که باعث کاهش سرعت در شما می شوند را شناسایی کنید. بین تماس ها و جواب دادن به ایمیل ها و قرارهای کاری، چند نفس عمیق بکشید و وقت کوتاهی برای استراحت خود در نظر بگیرید. این کار شما را آرام کرده و انرژی شما را برای باقی روز نگه می دارد.

 • قدم دوم: تا جای ممکن لذت ببرید

بهترین راه رهایی غرق شدن در لذت های ساده و کوچک است. هر از گاهی خود را به بستنی خوشمزه دعوت کنید، وقتی برای قدم زدن در مکانی دارای طبیعت زیبا و جایی آرامش بخش بگذارید. به مغزتان آرامشی را که استحقاقش را دارد بدهید، کمی دست از سر ذهنتان بردارید و بگذارید آرام باشد. بدین ترتیب بدنتان نیز آرامش را دریافت می کند، بعد از انجام این کارها وقتی دوباره به تلاش های بلند پروازانه تان برمی گردید انرژی شما تجدید می شود و بهتر از قبل عمل خواهید کرد.

 • قدم سوم: شکرگزار باشید

یادتان باشد هر روز برای تشکر کردن بابت هرآنچه دارید، هدایایی که در زندگی به شما داده شده و از آن لذت می برید وقت بگذارید. حتی میتوانید در صورت تمایل دعایی هرچند کوچک برای تشکر هر روز بخوانید. با بیان این قدردانی ها، زمانی که در مشکلی هستید و به سختی تلاش می کنید یادتان می آید که از نعمت هایی برخوردار هستید. این یادآوری نقش محرک را بازی کرده و از مأیوس شدن شما جلوگیری خواهد کرد.

 • قدم چهارم: وقتتان را ببخشید

از وجود افراد و نزدیکانتان در زندگی قدردانی کنید و برای کسانی که جسی متقابل به شما دارند احترام قائل شوید و برایشان وقت بگذارید. به این ترتیب متوجه می شوند که به آنها اهمیت می دهید و جای خاصی در قلبشان پیدا خواهید کرد. چیزی که واقعاً برای ادامه زندگی نیاز دارید افرادی است که به شما اهمیت می دهند. شما با داشتن آنها همیشه پیروز هستید، حتی در زمان شکست.

بلند پروازی سمی

 • قدم پنجم: رؤیایی نو بسازید

ما به عنوان افراد معتاد به بلند پروازی عقیده ای داریم که یا همه چیز یا هیچ چیز. حال برای درست کردن این مشکل باید اهداف شخصی و حرفه ای خود را در نظر گرفته و شاید تا حدی از بزرگی آنها بکاهید. سعی کنید اهدافی را برای خود درست کنید که قادر باشید بدون قربانی کردن بیش از حد و غیر معقول بدن، قلب و روح خود به آنها دست پیدا کنید.

سخن آخر

آرزوهای بزرگ، مسئولیت بزرگی در پی دارد و نیازمند قدرتی فراوان و ذهنی سلامت است. اگر مراقب نباشید و اجازه دهید بلند پروازی شما به بلند پروازی سمی تبدیل شود، از محدوده مناسب و کنترل شده خارج می شوید. بدین ترتیب، بی شک این خطر وجود دارد که موجب آسیب رساندن به خود و افراد دیگر جامعه شوید. با یادگیری مهارت های ۵ گانه که در این مطلب برای شما توضیح دادیم میتوانید فضایی متعادل و دوست داشتنی برای خود و دیگران بسازید. مثال زیبایی وجود دارد که بهتر است در آخر به شما بگویم: ما همواره به دنبال ستاره ها هستیم، اما این کار را در صورت وجود زمینی سفت زیر پایمان انجام می دهیم.

منابع:

 • https://www.mindbodygreen.com/0-28605/10-signs-your-own-ambition-is-working-against-you.html
 • https://www.goalcast.com/aspiration-ambition-difference-toxic-signs/
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx