مشکلات رایج در رابطه

Add a Comment
16 Min Read

مشکلات رایج در روابط و راه حل آنها چیست؟

یکی از مسائلی که تأثیر زیادی بر رفتار و اعمال ما در زندگی می گذارد همان ارتباطمان با اشخاص است. طبیعی است زمانی که وارد رابطه ای می شوید انتظارات بالایی داشته باشید و تصور کنید در آن خوشبخت خواهید بود.

با این حال رابطه مسئله ای است که به مرور زمان شکل می گیرد و در ابتدا همه چیز ممکن است به بهترین شکل پیش برود و به دلیل علایق مشابه، صحبت های کوتاه و عکس العملهای شیمیایی بدن، فکر کنید با فرد مورد نظر رابطه ای بادوام و خوب خواهید داشت. با این حال زندگی غیر قابل پیش بینی بوده و هیچ تضمینی وجود ندارد که همه چیز مانند قبل ثابت باشد.

بعد از گذشت زمان قابل توجه ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوید در این صورت نیاز از قبل آمادگی داشته باشید و هنگام مواجهه با مشکلات بهترین برخورد را انجام دهید. درست است که مشکلات در روابط مختلف بوده و تعداد زیادی از آنها را می توان نام برد، با این حال تعدادی از این مشکلات برای اکثر روابط مشابه است.

در این مطلب به مشکلات رایج در رابطه که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد اشاره شده و راه حلی برای آن در نظر گرفته ایم، امید است با انجام آن مشکل شما نیز برطرف شود.

رابطه چه طور کار می کند!

در یک رابطه هیچ گاه تضمینی وجود ندارد و برای بادوام شدن آن نیاز به تلاش و مراقبت هر دو طرف وجود دارد. اگر با مشکلی در رابطه خود رو به رو شدید و نمی دانستید چطور باید با آن برخورد کنید بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید.

زمانی که وارد رابطه با شخصی می شوید در اصل یک سفر مشترک را برای خود به وجود آورده اید که همین رابطه می تواند تأثیر زیادی بر نحوه زندگی شما در سالهای پیش روی تان داشته باشد.

بنابراین مطمئن شدن از کیفیت رابطه میتواند مسئله مهم می باشد. برای داشتن یک رابطه خوب عوامل زیادی دست به دست یکدیگر می دهند و هم عملکرد خودتان هم اطرافیانتان در جوابدهی آن نقش خواهید داشت. اگر قصد دارید رابطه ای طولانی مدت برای خود بسازید نیاز است مطمئن شوید موارد مهمی که در ادامه گفته شده را در رابطه خود داشته باشید. این موارد عبارتند از: ارتباط خوب، صداقت، توجه به نیازها و افکار یکدیگر، گذاشتن زمان کافی، اهداف زندگی مشابه، چشم انداز مثبت.

مشکلات رایج در رابطه

روابط چیزی است که می تواند شما را همزمان قوی و ضعیف کند بنابراین داشتن یک ارتباطی که در آن هر دو طرف به طور طبیعی خوشبین و مثبت هستند، می تواند به رابطه ای خوب منتهی شود.

برای رسیدن به یک رابطه خوب باید دانش کافی در مورد این رابطه را داشته باشید و برای آن تلاش کنید.  چنانچه در انجام هر یک از موارد گفته شده در این مطلب از یک یا دو طرف رابطه صورت بگیرد ممکن است آن رابطه مطمئنا قرار است با مشکلات و چالشهای متعددی روبرو شود. در ادامه ۷ مورد از مشکلات رایج در رابطه که ممکن است با آن روبرو شوید را بررسی کرده ایم.

هفت چالش بزرگ و رایج در روابط

وجود مشکلات در روابط می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی افراد داشته باشد. چالش های زیادی وجود دارد که از آنها می توان به فشارهای مالی، از دست دادن صمیمیت، نداشتن زمان کافی برای یکدیگر اشاره کرد که در نهایت روابط از هم پاشیده و به جدایی ختم می شود. در صورتی که بتوانید مشکلات رابطه خود را ریشه یابی کنید و برای بهتر شدن آن تلاش کنید کمتر نگران جدایی و مشکلات بعدی خواهید بود.

  1. خیانت یک یا هر دو طرف، از رایج ترین مشکلاتی که در رابطه ممکن است پیش بیاید خیانت یک طرف یا طرفین خواهد بود. عوامل زیادی می تواند موجب به انجام این عمل توسط افراد در رابطه شود. یکی از این موارد می تواند عدم توجه به نیازهای عاطفی طرفین در رابطه باشد. خیانت رفتاری است که از سمت طرف مقابل تایید نشده بعد در نهایت به پریشانی ناراحتی و افسردگی فرد مورد خیانت قرار گرفته خواهد شد. یکی از مهمترین دلایلی که باعث طلاق و جدایی در روابط می شود خیانت است.
  2. باید توجه داشته باشید خیانت تنها به صورت رابطه جنسی نبوده و می تواند به صورت رابطه عاطفی یا ترکیبی از هر دو نیز باشد. معمولاً جنس مؤنث در درجه اول نیازهای عاطفی خود را در نظر می گیرند و به آن اهمیت می دهند، بنابراین خیانت عاطفی در زنان بیشتر رخ می دهد. خیانت مانند فریب دادن شخص مقابل است که نه تنها بر احساسات طرف مقابل بلکه بر احساسات خود شخص نیز تأثیر می گذارد و در دراز مدت می تواند باعث ایجاد ناراحتی، افسردگی و خشم در آن شخص شود.
  3. از دست دادن صمیمیت، ایجاد صمیمیت به طور کلی پس از گذشت زمان قابل توجهی برای افراد در رابطه به وجود می آید. صمیمیت تنها بعد جنسی را شامل نشده و جنبه های مختلفی مانند فیزیکی اجتماعی عاطفی ذهنی و معنوی می تواند داشته باشد. از مواردی که می تواند بر وفاداری افراد در رابطه تاثیرگذار باشد، میزان صمیمیت آنها در طول رابطه خواهد بود. صمیمیتی که پس از شناخت کامل فرد مقابل بعد از مدت زمان طولانی پیش می آید معمولاً با دوام بوده و می تواند روابط را رضایت بخش کند. پس از صمیمیت اعتماد نیز در روابط شما به وجود خواهد آمد. با این حال زمانی که با شخصی صمیمی شوید ممکن است انتظاراتی از او داشته باشید و در صورت برآورده نشدن پی در پی این انتظارات احتمال دارد شما اعتماد اولیه خود را از دست بدهید. سپس تأثیر منفی این مورد در رابطه شما زیاد خواهد شد که در این صورت باید منتظر چالش ها و مشکلات پیش روی خود باشید. از دست دادن صمیمیت حتی می تواند به طور خاموش اتفاق بیافتد، به این معنا که در روابط طولانی مدت دیگر توجه و حس نشاط اولیه کمرنگ تر خواهد شد و در صورتی که مشکل حل نشده ای وجود داشته باشد افراد به آرامی از یکدیگر دور می شوند و صمیمیت خود را از دست می دهند.
  4. تضادو درگیری ها، همه ما میدانیم افراد منحصر به فرد هستند، زمانی که دو نفر وارد یک رابطه می شوند در حقیقت اختلافاتشان در موارد مختلف را درک و قبول کرده اند. با این حال همه افراد به این اصل پایبند نبوده و پس از مشاهده اختلاف در مورد عقاید، ارزش ها، رویاها، خواسته هایشان با یکدیگر نمی توانند آن را مدیریت کنند و این اختلاف باعث به وجود آمدن مشکلات کم و خفیف یا حتی بحث های جدی خواهد شد. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم بیشتر مشکلات افراد در رابطه به دلیل برآورده نشدن نیازها و خواسته هایشان است. تضاد در رابطه معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک طرف به چیزی نیاز دارد و طرف دیگر قادر به انجام آن نیست که نتیجه آن عصبانیت طرفین در رابطه خواهد بود. در صورتی که این تضاد در موارد زیادی بین افراد وجود باشد و در نهایت می تواند به درگیری منتهی شود.

مشکلات رایج در رابطه

درگیری افراد با یکدیگر نیز پیامدهای منفی متعددی دارد که از آنها می توان به افسردگی، پرخاشگری، اضطراب و دوری بین افراد اشاره کرد. با این حال وجود تضاد و درگیری ها در روابط می تواند از طرفی سازنده هم باشد، زیرا اگر دو طرف به یکدیگر اعتماد داشته باشند و به جای دوری از مشکلات برای حل آنها تلاش کنند صمیمیت و ارتباط آنها عمیق تر خواهد شد.

  1. ارتباطکلامی، ارتباط در هر رابطه ای لازم بوده و با آن می توان احساسات افراد را به درستی منتقل و از به وجود آمدن مشکلات و سوءتفاهم ها جلوگیری یا در صورت وجود آنها را برطرف کرد. مهمترین شاخصه یک رابطه سالم و صمیمانه ارتباط خوب طرفین با یکدیگر است. زمانی که شما با یکدیگر در مورد مشکلات نظرات و دیدگاههای صحبت می کنید می توانید در حل مسائل موفق عمل کنید. در حقیقت چالشهای افراد در رابطه زمانی به وجود می آید که ارتباط مناسب وجود نداشته باشد. درست زمانی که مشکلات به وجود می آیند که ارتباط افراد با یکدیگر کمتر شده و بسیاری از آنها سکوت را به داشتن ارتباط کلامی ترجیح می دهند. باید بدانید قطع موقت ارتباط کلامی یک مسئله معمول است اما نباید بگذارید زمان آن بیشتر شود. برای برطرف کردن این مشکل مهارت های ارتباطی خود را ارتقا داده و با فرد مقابلتان ارتباطی سالم و سازنده ایجاد کنید، این موضوع می تواند برای شروع یا ادامه رابطه مفید عمل کند.
  2. مشکلاتجنسی، یکی از عواملی که می تواند صمیمیت را در روابط ایجاد کند ارتباط جنسی خواهد بود. ارتباط جنسی می تواند یک سبک عشق ورزیدن به شریکتان در رابطه باشد. این طبیعی است که در اوایل رابطه به دلیل وجود احساسات شدید این صمیمیت نیز به سرعت به وجود  آید، با این حال احتمال دارد پس از گذشت زمان و وجود مشغله ها به این موضوع زیاد توجه نشود. عدم توجه به صمیمیت جنسی و لزوم داشتن ارتباط صمیمی در رابطه می تواند ناامیدی و مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. این موضوع یکی از مهمترین دلایل برای خیانت افراد در رابطه می تواند باشد. به طور کلی اختلالات جنسی با اختلالات روانی مرتبط بوده و در صورتی که به درستی آن را مدیریت نکنید منجر به پریشانی و مشکلات جنسی دیگر خواهد شد. در صورتی که با شریک زندگی خود به این مشکل برخوردید، بهتر است از یک متخصص برای دستیابی دوباره به صمیمیت عاطفی و جنسی خود مشاوره بگیرید.
  3. مصرفمواد و الکل، سوء مصرف مواد و اعتیاد به مصرف الکل یک مشکل جدی بوده که می تواند فشار زیادی بر روابط شما ایجاد کند. اگر خودتان  یا شریک زندگی تان دچار این مشکل هستید باید به سرعت برای رفع آن اقدام کنید. الکل و مواد هر دو تأثیرات منفی بر سلامتی افراد می گذارند و باعث می شوند فرد قدرت قضاوت و تشخیص درست مسائل را از دست بدهد. جدا از این مسئله هر دو مورد خرج زیادی برای فرد در پی خواهد داشت بنابراین بیشتر سرمایه خود را در زمان کمی از دست خواهد داد. همچنین مصرف مواد و نوشیدنی های الکلی و خارج از کنترل از دیگر مسائل تاثیرگذار بر طلاق، سوء استفاده فیزیکی و کاهش رضایت از زندگی زناشویی شناخته شده است.
  4. طلاقو جدایی، امروزه درصد زیادی از ازدواج ها به طلاق منتهی می شود، با این حال با طلاق مشکلات روابط برطرف نشده و همچنان نارضایتی و پریشانی بین دو طرف وجود خواهد داشت. معمولا در روابطی که به ازدواج ختم نشده باشد احتمال درگیری های طولانی مدت کمتر خواهد بود، زیرا دو طرف به ندرت ممکن است یه یکدیگر بربخورند.

مشکلات رایج در رابطه

در غیر این صورت زمانی که ازدواج صورت گرفته باشد به دلیل تعهدات بیشتر بعد از طلاق احتمال آنکه کشمکش ها تا سال ها ادامه پیدا کند وجود دارد. عوامل زیادی می تواند در تصمیم افراد به طلاق و جدایی دخیل باشد، از مهمترین دلایلی که می توان به آن اشاره کرد این است که افراد درک متقابل از نیازها و خواسته های یکدیگر ندارند و برای آن رابطه زمانی نگذاشته و سرمایه گذاری نمی کنند. بنابراین، نتیجه این سهل انگاری ها در انتها موجب نارضایتی طرفین از رابطه خواهد شد. طلاق و جدایی همیشه برای افراد تجربه سختی بوده و می تواند آن فرد را از لحاظ اجتماعی عاطفی و روانی و مالی تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین، اگر رابطه شما به مشکل خورد تا حد امکان سعی کنید آن را برطرف کنید که از وجود مشکلات بعدی نیز جلوگیری شود. اگر رابطه شما به طلاق و جدایی رسید، بهتر است با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید و افسردگی و اضطراب ناشی از آن را درمان کنید.

سخن آخر

مشکلات و ناراحتی در همه روابط وجود دارد و می تواند برای افراد تجربه ای ناخوشایند باشد. با این حال دانستن دقیق موقعیت و داشتن دانش کافی برای مقابله با آنها می تواند بسیار کمک کننده باشد و در نهایت بتوانید رابطه خود را به بهترین شکل حفظ کنید. طلاق و جدایی نیز یک مرحله جدانشدنی از روابط است و برای بسیاری از روابط پیش می آید. تمام مواردی که در این مطلب آورده شده مشکلات رایج در رابطه است که تقریباً می توان گفت افراد روابط مختلف حداقل یکی از آنها را تجربه کردند. توصیه های زیادی برای جوابدهی رابطه وجود دارد که می توانید در مورد آن مطالعه کنید. با آشنایی بیشتر در مورد کارکرد رابطه و مشکلات احتمالی می توانید به حفظ بهتر رابطه خود کمک کنید. با این حال اگر خودتان نمی توانید شرایط را تحت کنترل بگیرید بهترین راه این است که از یک مشاور مخصوص در این زمینه در مورد مشکلات خود راهنمایی بگیرید.

 

منابع:

  • https://www.aipc.net.au/articles/7-common-relationship-challenges/
  • https://www.brides.com/what-makes-relationships-work-5112025
۴.۲/۵ - (۱۹ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx