دایره کنترل چیست؟

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

دایره کنترل چیست؟
(و چگونه از آن برای نداشتن احساس ناتوانی استفاده کنیم)

لئون هو

من به این ضرب المثل معتقدم: «تعادل برقرار کن».
با این حال، سعی می‌کنم بیش از حد به رویدادهایی که خارج از کنترل من هستند، نپردازم. باغبانم این را به من آموخت!

وقتی از او پرسیدم که از کجا می‌دانی گیاهان به خوبی رشد خواهند کرد، پاسخ داد: «من در کاری که انجام می‌دهم خوب هستم، اما هرگز مطمئن نیستم که گیاهان خوب رشد کنند. من فقط می توانم نحوه مراقبت از آنها را کنترل کنم، نه نتیجه را. من کارم را به خوبی انجام می دهم و بقیه را به طبیعت می سپارم.»

او به نوعی بر دایره کنترل تمرکز دارد.

آیا می توانید به یاد بیاورید که چند ساعت، روز یا سال را صرف تمرکز و نگرانی در مورد چیزهایی می کنیم که نمی توانیم کنترل کنیم؟ فقط تصور کنید که فکر کردن مانند یک باغبان، چقدر می تواند تغییرات مثبت فوق العاده ای را در زندگی ما ایجاد کند؟

اگر می خواهید دیگر احساس ناتوانی نکنید و دوباره کنترل را در زندگی خود به دست آورید، این مقاله را که با استفاده از اطلاعات علمی در مورد نحوه استفاده از دایره کنترل به نفع خود نوشته شده، مطالعه کنید.

«بهترین کار خود را انجام دهید و بقیه چیز ها را رها کنید»
– کتاب مقدس در یک سال: مزامیر 148-150: اول قرنتیان 15:29-58

دایره کنترل چیست؟

دایره کنترل چیست؟

کتاب هفت عادت افراد بسیار مؤثر استفن کاوی الهام بخش این طرز تفکر است که در آن تمرکز باید بر دایره کنترل باشد. به گفته کاوی، همه مسائل در یکی از دو حلقه زیر قرار می گیرند:

 • دایره نگرانینشان دهنده هر چیزی است که ما را آزار می دهد یا نگران می کند. ما تاثیر زیادی روی این مسائل نداریم.
 • دایره نفوذنشان دهنده هر چیزی است که ما می توانیم به نحوی کنترل کنیم یا بر آن تأثیر بگذاریم. این دایره معمولاً در دایره نگرانی شما قرار می گیرد و منطقه ای را در اختیار شما قرار می دهد که نگران آن هستید، اما قادر به تغییر آن نیستید.

تنها چیزی که می توانید کنترل کنید تلاشی است که برای آن انجام می دهید – درست مثل باغبان من!

انرژی خود را باید روی کجا متمرکز کنید؟

این مدل، به ما کمک می کند تشخیص دهیم که زمان و انرژی خود را کجا باید متمرکز کنیم. دایره درونی دایره نفوذ است و دایره بیرونی دایره نگرانی. وقتی دایره نفوذ شما گسترش می یابد، دایره نگرانی کوچک می شود و برعکس، زمانی که دایره نفوذ کوچک می شود، دایره نگرانی گسترش می یابد.

متمرکز کردن انرژی خود روی چیزهایی که می توانید تغییر دهید، به شما کمک می کند تا تعدیل موثرتری داشته باشید.
دایره تأثیرگذاری شما را افزایش می دهد. اما وقتی انرژی خود را روی چیزهایی متمرکز کنید که خارج از کنترل شما هستند، دایره نفوذ کوچک خواهد شد.

دلیل چیست؟

فکر کردن به همه چیزهایی که هیچ کنترلی روی آنها ندارید، اتلاف وقت است.
شما زمان، انرژی و آرامش روحی خود را بر روی چنین چیزهایی متمرکز می کنید و هرگز به اندازه کافی زمان برای تمرکز روی جنبه های مثبت مانند رشد، امید و اعتماد به نفس و… ندارید.

متوجه خواهید شد که مردم از بودن با افرادی که دائماً در مورد اشتباهات زندگی صحبت می کنند، اجتناب می کنند.

پس چه باید کرد؟

شما باید انرژی خود را روی چیزهایی که تحت کنترل خود دارید، متمرکز کنید. چیزهایی که می توانید بر آنها تأثیر بگذارید. اگر می خواهید زندگی رضایت بخشی داشته باشید، این موارد توجه شما را می طلبد. روی آنچه می توانید کار کنید و نگران چیزهایی نباشید که تحت کنترل شما نیستند.

افراد با دایره تأثیر بالا به عنوان تأثیرات مثبت شناخته می شوند. برعکس، زمانی که دایره تأثیرگذاری پایینی دارید، مردم از شما دوری می‌کنند، زیرا به عنوان تأثیری منفی تلقی خواهید شد.

دایره کنترل چیست؟

دایره نگرانی، نفوذ و کنترل

بیایید با مطالعه این سه دایره کمی عمیق‌تر به درک آن بپردازیم:

 • دایره نگرانی
 • دایره نفوذ
 • دایره کنترل

بیایید با آنچه برای یک فرد مهم است شروع کنیم که به عنوان «دایره نگرانی» شناخته می شود و «سه منطقه بزرگ» را در بر می گیرد.

دایره نگرانی

دایره نگرانی شما شامل همه چیزهای خارجی مانند جنگ، سیاست، بیماری های همه گیر، آب و هوا و … می شود. هر چیزی که برای یک فرد خاص مهم است را به تصویر می کشد. این دایره شامل عواملی است که فرد ممکن است بر آنها تأثیر بگذارد و آن را کنترل کند.

دایره نگرانی به دلیل ماهیت خود همیشه شامل موارد متعددی است که خارج از نفوذ یا کنترل یک فرد است.
برای مثال، اکثر مردم نگران آب و هوا و تأثیر آن بر زندگی روزمره خود هستند، اما کنترل کمی بر آن دارند.

دایره نفوذ

از آنجایی که انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند، دایره نگرانی یک فرد ممکن است تحت تأثیر دیگران قرار گیرد. این دایره نفوذ آنهاست و به کیفیت ارتباطات و گفتگوهایشان با دیگران مربوط می شود.

رفتار تیم شما، فرهنگ کاری شرکت شما، آینده ارتقای شما و … همگی نمونه هایی از دایره نفوذ هستند. شما ممکن است نگران ساعات کاری طولانی باشید (دایره نگرانی)، این‌که چگونه می توانید حجم کار را کاهش دهید، در دایره نفوذ قرار می گیرد.

دایره نفوذ ابزاری عالی برای هدایت موثر وقت و انرژی است. این دایره، پتانسیل  این را دارد که عملکرد، رشد شخصی و لذت زندگی شما را بهبود بخشد.

دایره کنترل چیست؟

دایره کنترل

دایره ای از کنترل مستلزم نحوه واکنش شما به موقعیت های بیرونی است. افکار، نگرش و شور و شوق شما چیزی است که دایره کنترل را تشکیل می دهد. اینها چیزهایی هستند که شما قدرت کنترل آنها را دارید.

«کنترل» بر آنچه که می‌توانیم مستقیماً به دلیل تصمیم‌هایمان باعث وقوع آن شویم، صرف نظر از اینکه دیگران موافق باشند یا نه اشاره دارد.
 دایره کنترل ما فقط می تواند از این طریق با خودمان و حتی در این صورت فقط با خودآگاه ما ارتباط داشته باشد.
دلیل این امر چیست؟

«کنترل» طبق دیدگاه هستی شناختی، به طور جدایی ناپذیری با تصمیم آگاهانه گره خورده است.
به قول معروف، «کنترل = آگاهی + انتخاب».
در نتیجه، یک فرد فقط می تواند بر بخش هایی از شیوه زندگی خود که از آن آگاه است، کنترل داشته باشد.

ما معمولاً بدون تأمل آگاهانه در مورد اینکه چگونه عمل خواهیم کرد و الگوهای رفتاری مستعل را اجرا خواهیم کرد، رفتار می کنیم، زیرا بیشتر کارهایی که انجام می دهیم عادت است، یا آنچه در دیدگاه هستی شناختی، آن را «شفاف» می نامیم.

عمل کردن به این شیوه بیانگر این است که ما خارج از کنترل بی واسطه خود عمل می کنیم.
مهم است که به یاد داشته باشید که عادات، چیزی فراتر از رفتارهای فیزیکی هستند. همچنین نحوه نگرش و تفسیر ما از محیط اطراف را در بر می گیرند.

در نتیجه، هر چه ظرفیت ما برای خودآگاهی بیشتر باشد، توانایی ما برای فرمان دادن به وضعیت وجودمان بیشتر خواهد شد.

چرا دایره کنترل مهم است؟

تمرکز بر دایره کنترل به شما این امکان را می دهد که روان خود را سالم نگه دارید. به عبارت دیگر، زمانی می توانید انتظار سلامت روانی بهتری داشته باشید که زندگی شما فقط بر چیزهایی متمرکز باشد که تحت کنترل شما هستند.

امروزه بدیهی است که بیشتر وقت و انرژی ما باید روی فعالیت‌های درون حوزه نفوذمان متمرکز شود.

ما باید از دایره نفوذ خود آگاه باشیم و زمان معقولی را صرف آن کنیم. روزانه، ما باید با افراد و جوامع دیگر تعامل داشته باشیم. ما باید خیلی دقت کنیم.

از سوی دیگر، دایره نگرانی را باید نادیده گرفت. ما باید تلاش کنیم که هیچ کنترلی روی آن نداشته باشیم. البته گفتنش راحت تر از انجام دادنش است.

این طرز فکر به سادگی برای مقابله با اضطراب، مفید نیست. همچنین این قانون خوبی است که باید در بسیاری از جنبه های زندگی خود رعایت کنید. برای بهره وری بیشتر، چه رویکردی بهتر از صرف زمان کمتر برای انجام کارهایی اسن که کنترلی روی آنها را ندارید؟

در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد که نشان می دهد چرا دایره کنترل مهم است:

دایره کنترل چیست؟

ذهنیت فعال در مقابل ذهنیت واکنشی

افراد فعال (که می خواهید با آنها معاشرت کنید) همیشه در جستجو افرادی با دایره نفوذ بالاتر هستند. در حالی که افراد واکنش پذیر در پاسخ به رویدادهای بیرونی، تسلیم افکار منفی خود می شوند.

ایجاد یک ذهنیت فعال برای بهبود تمرکز و بهره وری شما و ایجاد ارتباطات بیشتر، بسیار مهم است.

ممکن است این ضرب المثل را شنیده باشید که
“شبیه، شبیه را جذب می کند.

افراد فعال (که می خواهید با آنها معاشرت کنید) همیشه در جستجو افرادی با دایره نفوذ بالاتر هستند. آنها از افرادی که منفی بافی می کنند، دوری می کنند. این مهم است که بفهمید چه نوع دایره نفوذی دارید و اگر می‌خواهید همه خوبی‌های زندگی را جذب کنید، تغییرات لازم را در نگرش خود به زندگی، ایجاد کنید.

افراد فعال از افرادی که منفی بافی می کنند، دوری می کنند. این مهم است که بفهمید چه نوع دایره نفوذی دارید و اگر می‌خواهید همه خوبی‌های زندگی را جذب کنید، تغییرات لازم را در نگرش به زندگی ایجاد کنید.

افزایش تمرکز و بهره وری

وقتی می دانید کجا را باید نگاه کنید و کجا باید تمرکز کنید، خود به خود باعث کاهش نگرانی های خود می شوید. در این فرآیند، شما سازنده می‌شوید، زیرا دیگر نگران چیزهایی نیستید که تحت کنترل شما نیستند.

افزایش تمرکز یکی دیگر از مزایای استفاده از دایره کنترل است. توجه شما روی چیزهای مهم باقی می ماند – چیزهایی که می توانید کنترل کنید! در نتیجه در تمام جنبه های زندگی بازدهی و تاثیر بیشتری خواهید داشت.

دایره کنترل چیست؟

بهبود سلامت روان

زمان شروع برای بهتر شدن یا بدتر شدن، سخت ترین عنصر تفکر در مورد موقعیت های نامشخص است. ذهن شما بدترین سناریو را تکرار می‌کند و باعث می‌شود که حتی حس بدتری داشته باشید.

این همان جایی است که تصمیم گیری در مورد یک برنامه عملی که می توانید آن را کنترل کنید، می تواند سودمند باشد. انجام کاری سازنده، طبق تجربه من، مستلزم تمرکز بر آن کار است و چرخه را می شکند. همچنین به شما کمک می کند تا با درگیر شدن در فعالیت های بدنی، تنش را از بین ببرید.

مهمترین مزیت نگرانی کمتر، شادی است. این حداقل چیزی است که ارزش پیگیری دارد. بنابراین، کمی مکث کنید و گزینه های خود را در نظر بگیرید. چقدر زمان را به دایره نفوذ خود اختصاص می دهید؟

نحوه اعمال دایره کنترل در زندگی

پس از آموختن همه چیز در مورد دایره کنترل، نگرانی و نفوذ، تعجب خواهید کرد که چقدر آن را در زندگی اجرا می کنید.

آموزش در مورد جنبه های مختلف زندگی مفید است، زیرا شما از قبل در مورد نحوه برخورد با موقعیت خود آگاه هستید.

 • وقتی احساس اضطراب می کنید یا نسبتبه رویدادهای بیرونی نگران می شوید، می توانید به سادگی طرز فکر خود را تغییر دهید و روی چیزهایی که تحت کنترل شما هستند تمرکز کنید. شما قبلاً آموخته اید که چیزهای خارج از کنترل شما ارزش فکر کردن یا نگرانی را ندارند.
 • هنگامی که احساس می کنید تحت فشار هستید، می توانید شروع به شناسایی تمرکز و اولویت های خود در زندگی کنید. این به شما این امکان را می دهد که روی چیزهایی که برای شما مهم است متمرکز بمانید و به شما یادآوری می کند که چرا باید تعادل ذهنی خود را حفظ کنید.
 • هنگامی که هر اتفاق غیرقابل کنترل یا برنامه ریزی نشدهای مانند بیماری همه گیر رخ می دهد، به سادگی روی آنچه می توانید تحت تأثیر قرار دهید و آن را کنترل کنید، تمرکز کنید.

دایره کنترل چیست؟

سعی کنید به سه سال گذشته زندگی خود، یا به نقطه ای که همه گیری جهان را تکان داد، برگردید.
آیا در کنترل ما بود؟ نبود!

اما بسیاری از مردم اجازه می‌دهند ذهنشان درگیر منفی‌بافی شود. آنها به جای تمرکز بر آنچه می توانستند کنترل کنند، به بدترین سناریوها فکر کردند.

در این مواقع تنها کاری که می‌توان انجام داد، این است که بیشتر باید مراقب بود و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، ایمن ماند.
این تنها چیزی بود که امکان کنترل کردن داشت. هر چیزی فراتر از آن، دایره نگرانی بود.

افرادی که تمرکز بیشتری روی دایره کنترل دارند، اعتماد به نفس بیشتر و دیدگاه مثبتی به زندگی دارند.
آنها امید و رشد را منعکس می کنند.

اما اگر روی دایره نگرانی تمرکز کنیم، ترس ها و افکار «چه می شود اگر» بر ما غلبه می کند. مردم از بیماری همه گیر، شایعات جنگ، اقتصاد، آب و هوا، مرگ و غیره وحشت دارند. همه این موارد در دایره نگرانی ما در نظر گرفته شده اند.

وقتی روی موضوعاتی که خارج از کنترل خودمان هستند تمرکز می کنیم، استرس بیشتری می گیریم و مستعد اتهام، اضطراب، خشم و قربانی شدن می شویم.

اگر می خواهید دایره کنترل را در زندگی اعمال کنید، یاد بگیرید که روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید کنترل کنید.

آنچه اکنون می توانید انجام دهید:

این الگو را دانلود کنید و بر اساس مبارزات/چالش‌های فعلی خود شروع به تخلیه مغزی کنید.

دایره کنترل چیست؟

چگونه می‌توانید دایره های کنترل خود را گسترش دهید؟

اولین چیزی که باید درک کنید این است که چرا باید دایره کنترل را گسترش دهید. شما آموخته اید که استفاده از دایره کنترل در زندگی مهم است. اما این تنها قدم اول است.

اگر می خواهید زندگی پر از مثبت اندیشی داشته باشید، باید دایره کنترل خود را گسترش دهید. این آسان نخواهد بود زیرا باید سیستم اعتقادی و روش زندگی خود را تغییر دهید.

با این حال، می توانید این مراحل را دنبال کنید تا کار را برای خود آسان تر کنید.

 1. هدف خود را پیدا کنید.

هنگام تلاش برای گسترش دایره کنترل خود، باید بر یافتن هدف خود تمرکز کنید. هر چیزی که به آن اعتقاد دارید، حس هدف شماست. نیروی محرکه، انگیزه و چراغ راهنمای شما برای تلاش برای زندگی است که فکر می کنید آرزوی شما را برآورده می کند.

احساس معنادار شما ارتباط جدایی ناپذیری با هدف زندگی شما دارد. تنها تفاوت این است که شما در زندگی یک هدف دارید. درست است که احساس هدف در هر بخش از زندگی یکسان نیست؛ اما با این حال، همه آنها همسو هستند.

در ابتدا باید با یک هدف گسترده شروع کنید. این حسی کلی تر از جهت گیری برای زندگی شما است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ماموریت زندگی خود را تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا هر چیز دیگری را در زندگی در راستای انسجام این هدف گسترده حفظ کنید.

به عنوان مثال، اگر هدف کلی زندگی شما این است که آرامش بیشتری داشته باشید، برای رسیدن به آن هدف در تمام جنبه های زندگی خود تلاش خواهید کرد. می خواهید که روابط مثبتی را با خانواده خود حفظ کنید.

می خواهید کاری انجام دهید که به جای کاهش سلامت روانی شما از نظر کاری، باهث بهبود شما شود. یک منبع ثابت ثروت جنبه مهمی از جاه طلبی های شما خواهد بود و به هدف شما تبدیل می شود.

دایره کنترل چیست؟

 1. باورهای محدود کننده خود را بشکنید.

سیستم اعتقادی شما می تواند بزرگترین دارایی شما (بزرگترین مانع شما) باشد. اگر سیستم اعتقادی شما محدود کننده یا مغرضانه باشد، رشد شما محدود خواهد شد.

اگر می خواهید دایره کنترل خود را گسترش دهید، باید دیدگاه های خود را گسترش دهید. شما باید دائماً افکار خود را به چالش بکشید تا بررسی کنید که آیا جایی برای گسترش حوزه نفوذ وجود دارد یا خیر.

مواقعی وجود دارد که سیستم های اعتقادی ما را از رشد محدود می کند. چنین باورهای محدود کننده ای دشمن گسترش دایره کنترل هستند. اگر لازم است باورهای محدود کننده خود را بشکنید، آنقدر شجاع باشید که دست به کار شوید، زیرا این قدم بعدی برای یک زندگی بهتر است.

 1. ذهنیت رشد را توسعه دهید.

مزایای زیادی برای ایجاد یک ذهنیت رشد وجود دارد. این شما را تشویق می کند که کنجکاو بمانید، به یادگیری ادامه دهید و موانع را به فرصت تبدیل کنید. در نهایت، این به شما کمک می کند تا به تدریج دایره های نفوذ و کنترل را گسترش دهید.

افراد دارای ذهنیت رشد، احساس می کنند که می توانند مهارت ها و هوش خود را بهبود بخشند. آنها فکر می کنند در حالی که افراد دارای استعدادها و ویژگی های ذاتی هستند، داشتن رشد شخصی برای موفقیت ضروری است.

از سوی دیگر، کسانی که ذهنیت ثابتی دارند احساس می کنند که مهارت و عقل چیزهایی هستند که شما یا دارید یا ندارید.

اگر می خواهید یک ذهنیت رشد ایجاد کنید، با درک وضعیت فعلی خود شروع کنید. اگر ندانید کجا هستید، نمی دانید کجا بروید. بررسی کنید که چرا می خواهید ذهنیت رشد داشته باشید و به دنبال نمونه هایی از افرادی باشید که ذهنیت رشد را اتخاذ کرده اند.

دایره کنترل چیست؟

سخن آخر

زمانی چیزهای خوب اتفاق می افتد که تمام انرژی خود را روی جنبه های مثبت زندگی متمرکز کنید. به عنوان خلاصه ای از کل نوشته، باید به خاطر داشت که وقتی یاد می گیرید روی دایره کنترل تمرکز کنید، ذهن خود را برای ایجاد نگرش مثبت نسبت به زندگی آموزش می دهید.

زندگی ای که منعکس کننده امید و اطمینان است و چیزی جز خوش بینی در آن نمی درخشد. می توانید از نکات عملی بالا برای کمک به تطبیق دایره کنترل استفاده کنید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/927324/circles-of-control
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx