آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت دوم)

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

آیا شادی کلید موفقیت است؟

استرس، ناراحتی و کار 

بخشی از تمرکز مجدد فرهنگی ما بر موفقیت و شادی ناشی از تجربه سطوح بالاتر استرس است.

استرس عامل منفی اصلی است که بر سطح شادی تأثیر می گذارد که باعث علاقه فزاینده به تعادل کار و زندگی می شود.

از آنجایی که استرس رضایت از زندگی را کاهش می دهد و استرس اغلب در محل کار تجربه می شود، برخی افراد معتقدند که موفقیت شغلی می تواند کلید شادی آنها باشد.

اما نیازی نیست که لزوما این استرس تاثیر منفی بر زندگی ما داشته باشد. البته که استرس معمولاً بر ما تأثیر منفی می ‌گذارد، زیرا نمی ‌توانیم معنی یا هدفی را که در پس نگرانی ‌هایمان وجود دارد، ببینیم.

اگر استرسی که تجربه می کنیم با اهداف و رویاهای ما مرتبط باشد، مدیریت آن آسان تر خواهد بود. تمرکز مجدد بر روی اهداف می تواند به ما کمک کند تا به موفقیتی که می خواهیم بدون به خطر انداختن شادی و رسیدن به آن هدف، برسیم.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت دوم)

 • : آیا رابطه ای بین افزایش استرس و ناراحتی در کار وجود دارد؟ چگونه می توانیم دنیای اطراف خود را کنترل کنیم یا می توانیم؟
 • : استرس نیازی به ایجاد ناراحتی ندارد. استرس بدون معنا، همراه با کمبود خواب و عدم ارتباط اجتماعی، قطعا باعث ایجاد ناراحتی می شود.

نکته کلیدی این است که استرس خود را بپذیریم، دوباره با معنی ارتباط برقرار کنیم و واکنش عاطفی خود را به سمت آن هدف اصلی هدایت کنیم.

 • : چگونه مدیران می توانند به مردم کمک کنند تا به طور متفاوتی درباره موفقیت فکر کنند؟ آیا شادی کارکنانم مسئولیت من است؟
 • : ما باید به مدیران کمک کنیم تا متوجه شوند که بهترین راه برای دیدن بهترین بخش‌ های تیمشان و مدیریت مؤثر منابعشان این است که مطمئن شوند که تیم در سطح کارآمد خود کار می‌کند به این معنی که مغز آنها باید در سطح مطلوب و مثبتی باشد.

زمانی که مغز ما در حالت مثبت نیست، در حالت جنگ، گریز یا قفل شدن هستیم و از قسمت های کمتر پیشرفته مغزمان برای تصمیم گیری استفاده می کنیم. هنگامی که ما مثبت هستیم، بهتر می ‌توانیم همدلی کنیم، ایده ‌های خلاقانه تولید کنیم و بدون ترس احتمالات را کشف کنیم.

خوشبختی یک انتخاب شخصی است، اما یک انتخاب به هم مرتبط است. ما به طور مداوم در حال تغییر افراد دیگر و تأثیرگذاری بر توانایی آنها برای انتخاب شادی هستیم.

مسئولیت من نه تنها این است که مطمئن شوم که با این انتخاب زندگی می ‌کنم، بلکه آن را در دیگران نیز تقویت می ‌کنم. وقتی به دیگران کمک کرده ام شادی را نیز در اطراف خود انتخاب کنند، انتخاب شادی برای من آسان تر است.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت دوم)

 • : حواس پرتی چه نقشی در شادی ایفا می کند و چگونه می توانیم حواس پرتی را در دنیای به هم پیوسته خود مدیریت کنیم؟ اگر مجبور باشم تمام روز را مشغول ایمیل هایم باشم چه؟
 • : تحقیقاتی که از هاروارد انجام شده است نشان می دهد که حواس پرتی قطعاً مانع شادی ما می شود. هیچ کس مجبور نیست هر ثانیه از روز مشغول ایمیل هایش باشد.

بنابراین وقتی می توانید از ایمیل خود فاصله بگیرید، این کار را به طور کامل انجام دهید. مغز ما نیاز به وقفه های شناختی دارد تا بتواند در پاسخ به آن ایمیل ها موثر باشد.

فکر می‌کنم در دهه آینده، مشکلی را که با ایمیل ایجاد کرده ‌ایم، حل خواهیم کرد، یعنی زمان محدودی داریم، اما منابع توجه همه به طور کامل مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 • : آیا شادی مسری است؟
 • : به طرز باورنکردنی این طور است؛ اما منفی گرایی هم همینطور است.

ما تمایل داریم احساسات یکدیگر را تغذیه کنیم و در روانشناسی به این امر سرایت عاطفی می گویند.  راز نهفته در این امر این است که خوش بینی خود را به صورت کلامی و غیرکلامی بیشتر بیان کنید تا دیگران در تیم شما بتوانند از آن بهره ببرند و آن را به شما بازگردانند.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت دوم)

 شادی به عنوان یک انتخاب و تغییر عادت

برای یافتن خوشبختی لازم نیست در دوردست ها به جست و جو بپردازیم، بلکه باید جستجو کردن را تمرین کنیم.

عادت شادی مستلزم تمرکز و توجه به ایجاد نگرش مثبت است. وقتی الگویی از تمرکز بر منفی گرایی داریم، دیدن شادی در زندگی خود در حال حاضر دشوار است.

تغییرات مثبت از ایجاد عادات مثبت ناشی می شود؛ اما ایجاد این عادات نباید پیچیده یا زمان بر باشد. حتی چند دقیقه در روز که صرف مدیتیشن می‌ کنید، می ‌تواند ذهنیت شما را غرق در آرامش کند.

این جابجایی های ساده اثری ترکیبی دارند که منجر به زندگی شادتر و رضایت بخشی می شود. همانطور که تیم شما شروع به دیدن تغییرات شما می کند، مثال شما می تواند به آنها کمک کند تا در کار نیز موفقیت و شادی پیدا کنند.

 • : چگونه می توانیم خودمان را به سمت خوشبختی و نه نارضایتی سوق دهیم؟
 • : از نظر علمی، شادی انتخابی است که منابع ذهنی خود را به کجا اختصاص می دهیم. ما می ‌توانیم با تغییر عادت ‌هایمان در الگوهای روزانه برای تخصیص مؤثرتر آن منابع، خودمان را به سمت شادی سوق بدهیم، بنابراین مغز انسان می ‌تواند در سطح بهینه‌ اش کار کند.

من دائماً از اینکه چگونه کوچک ترین مداخلات می تواند بزرگترین تأثیر را داشته باشد شگفت زده می شوم. گفتن سه چیزی که بابت آنها در کنار میز شام با خانواده خود سپاسگزار هستید، به سادگی می تواند نه تنها خانواده شما، بلکه نسل های آینده را متحول کند.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت دوم)

این 2 تمرین دیگر را برای کمک به سوگیری خود به سمت شادی امتحان کنید:

 1. هر روز یکی از هم تیمی های خود را به خاطر انجام یک کار خوب تحسین کنید. این می تواند به شکل یک ایمیل کوتاه یا گفتن «کارت در آن پروژه عالی بود» در حین رد شدن از دفترشان به عنوان تقدیر و تشکر باشد.
 2. سعی کنید هر روز 2 دقیقه استراحت کنید و مدیتیشن کنید. برای ایجاد حس آرامش عمیق نفس بکشید، سپس به پروژه ای که روی آن کار می کردید بازگردید. با رفتن از حالت چند وظیفه‌ ای به تک ‌وظیفه ‌ای، مغزتان را طوری آموزش می ‌دهید که کمتر احساس خطر کند و تحت فشار قرار بگیرد.
 • : آیا ما برای دستیابی به چیزهای زیادی تلاش می کنیم و آیا این ما را ناراضی می کند؟
 • : دلایل بسیاری وجود دارد که چرا ما شاهد افزایش نرخ افسردگی، اختلالات در تغذیه و نارضایتی هستیم.

من فکر نمی ‌کنم که جاه ‌طلبی مشکل باشد، اما در کنار میل ما برای رسیدن به موفقیت، گام‌ های اشتباه نیز به همراه دارد. اغلب، خواب، ارتباط اجتماعی و دوره ‌های جوان‌ سازی را قربانی می ‌کنیم تا موفقیت خود را افزایش دهیم؛ اما این نه تنها به رفاه ما آسیب می رساند، بلکه به توانایی ما برای دستیابی نیز آسیب می رساند.

 • : چگونه می‌ توانیم شادی را پیدا کنیم، یا حتی صرفا فقط با انگیزه بمانیم، وقتی با یک عامل استرس ‌زای اصلی در زندگی شخصی‌ مان سر و کار داریم؟
 • : در درون هر استرسی معنایی تعبیه شده است. بهترین راه برای کنار آمدن با استرس این است که وحشت نکنید و از آن فرار نکنید، بلکه به یاد بیاورید که چه معنایی در بطن آن است.

صندوق ورودی (ایمیل) پر از هرزنامه هیچ استرسی ایجاد نمی کند زیرا هیچ معنایی پشت آن نیست؛ اما وقتی صندوق ورودی شما مملو از سرنخ است، باید به ساختن کسب و کار خود بازگردید، در غیر این صورت استرس و معنا در زندگی شما وجود دارد.

ما باید دوباره به هدف زندگی خود متصل شویم تا استرس تهدیدی برای شادی ما به نظر نرسد.

 • : ایجاد عادات جدید بسیار سخت است. چگونه توصیه می کنید شادی را به یک عادت روزمره تبدیل کنید؟
 • : فکر نمی‌کنم بتوان شادی را به عادت تبدیل کرد، اما باور دارم می ‌توانید با ایجاد عادت ‌هایی که بلوک ‌های اساسی شادی هستند، شادی ایجاد کنید، مانند تمرین شکرگزاری روزانه، ارتباط با شبکه پشتیبانی اجتماعی، انجام دادن اعمال محبت آمیز تصادفی آگاهانه و مراقبه.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت دوم)

در محل کار، بهترین راه برای ایجاد تغییر، الگوبرداری از آن است. تیم شما هرگز برای موفقیت تلاش نخواهد کرد مگر اینکه شما را در تلاش برای آن ببینند.

شادی همچنین می تواند با انگیزه مرتبط باشد. اگر تیم شما از فرهنگ یا ماموریت شرکت شما جدا شود، دستیابی به موفقیت و خوشبختی برای آنها دشوار خواهد بود.

با یادآوری اینکه شادی منجر به موفقیت می شود، شروع کنید، نه برعکس. هم تیمی های خود را تشویق کنید تا در کارشان معنا پیدا کنند، حتی زمانی که هنوز به نقاط عطف بزرگ خود نرسیده اند.

کمک به تیم های خود برای پرورش شادی

تغییر عادت می تواند چالش برانگیز به نظر برسد، اما شما فقط چند الگوی کوچک با دیدن شادی و موفقیت بیشتر در زندگی خود فاصله دارید. اگر بتوانید آن را برای تیم خود نیز به واقعیت تبدیل کنید، چه؟

کوچینگ ابزار قدرتمندی است که می تواند به کارکنان شما کمک کند تا عادات خود را تغییر دهند و موفقیت و شادی بیشتری در کار پیدا کنند.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/success-and-happiness
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx