آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

آیا شادی کلید موفقیت است؟

آیا موفقیت و شادی به هم مرتبط هستند؟

اغلب، طرز فکر ما از موفقیت بر حسب ارتباط آن با شغل یا وضعیت مالی ما است. بسیاری از ما معتقدیم که اگر پول بیشتر یا شغل بهتری داشته باشیم، خوشحال تر خواهیم بود؛ اما تحقیقات علمی نشان می دهد که همیشه اینطور نیست.

ایجاد شادی در زندگی ما ممکن است در واقع چیزی باشد که ما را به موفقیت می رساند، نه برعکس.

همانطور که سعی می کنیم شادی خود را به یک یا دو بخش از زندگی خود بچسبانیم، شادی می تواند مانند یک هدف متحرک احساس شود. با وجود این، 63 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان هنوز احساس شادی دارند؛ بنابراین، راز شاد بودن و شاد ماندن چیست؟

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

خوشبختانه، محقق برجسته روانشناسی مثبت، شاون آکور به بزرگ ترین سوالات ما در مورد شادی پاسخ می دهد.

برخی از این سوالات عبارتند از:

 • چه ارتباطی بین موفقیت و خوشبختی وجود دارد؟
 • چگونه شادی بر خروجی ما تأثیر می گذارد؟
 • مدیران چه کاری می توانند انجام دهند تا هم تیمی های خود را خوشحال تر کنند؟

آکور زندگی خود را وقف مطالعه رابطه بین موفقیت و خوشبختی کرده است. این نویسنده پرفروش نیویورک تایمز به هزاران فرد و سازمان در سراسر جهان کمک کرده است تا از طریق کتاب ‌ها، مربیگری و سخنرانی ‌هایش در TED که بیش از 23 میلیون بار دیده شده است، قدرت تفکر مثبت را پیدا کنند.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

در جستجوی خوشبختی

اگرچه ممکن است احساس شود جستجو برای خوشبختی یک پدیده جدید است، اما داستانی به قدمت تاریخ دارد.

مردم قرن هاست که درباره شادی فکر می کنند، حتی اگر تجدید علاقه اخیر اغلب بر رابطه بین موفقیت شغلی و شادی متمرکز باشد.

محققان قبلاً معتقد بودند که شادی حداقل نیمی از ژنتیک است، اما مردم در حال کشف این هستند که چگونه سطح شادی یک فرد می تواند در هر نقطه تغییر کند.

ما این افسانه را که می‌توان به‌ عنوان یک «شخص شاد» به دنیا آمد، کنار می‌ زنیم و در عوض بر این تمرکز می ‌کنیم که چگونه می ‌توانیم همه‌ مان افراد شادتری شویم.

عوامل زیادی در تجربه یک فرد از شادی نقش دارند، اما بیشتر این عوامل نشان دهنده انتخاب های روزانه هستند.

با تغییرات جزئی طرز فکر و عادت، تجربه شادی ما می تواند بسیار متفاوت باشد.

ما از آکور پرسیدیم که او در تحقیقات گسترده شادی خود چه چیزی کشف کرده است و چگونه معنا در رابطه ما با شادی نقش دارد.

 • : چه شد که تصمیم گرفتید وارد این حوزه تحقیقاتی شوید؟ آیا میل به یافتن معنا و شادی در کار شما بود؟

شاون آکور: تحقیقاتم را در مدرسه الهیات هاروارد شروع کردم. در آنجا، من اخلاق مسیحی و بودایی را مطالعه کردم و به این موضوع نگاه کردم که چگونه باورهای ما اعمال ما را در جهان شکل می دهد. وقتی افراد در بخش روانشناسی گفتند [آنها] اکنون می توانند تغییرات در معنا، شادی و خوش بینی را کمیت کنند، من درگیر شدم.

من در 50 کشور و با سازمان‌ هایی مانند ناسا، NFL و کاخ سفید کار کردم. هر روز، در مورد چگونگی ایجاد و حفظ تغییرات مثبت بیشتر یاد می‌گیریم.

 •  به نظر شما شادی از کجا سرچشمه می گیرد و چرا امروز اینقدر به آن اهمیت می دهیم؟ به نظر می رسد که هیچ کس در مورد اهمیت شاد بودن صحبت نمی کرد.
 •  در واقع، برعکس است. اگر به متونی که گوگل [آنها] دیجیتالی کرده است نگاه کنید، مردم قبلاً خیلی بیشتر از اکنون درباره شادی صحبت می کردند.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

ما باید راه هایی برای صحبت در مورد زندگی شاد در همه جا پیدا کنیم: نه تنها در [اتاق هیئت] بلکه با سربازانی که به جنگ می روند و کودکانی که در بخش های سرطان نشسته اند.

توجه: علی رغم پیشرفت های اخیر در صحبت در مورد شادی، ما هنوز هم در مورد شادی بسیار کم تر از افراد در ابتدای سال ۱۹۰۰ می نویسیم.

 • : آیا ناراحتی یک مشکل نسلی است؟
 • : ما افرادی را می بینیم که در سراسر طیف سنی با ناراحتی دست و پنجه نرم می کنند؛ اما فکر می‌کنم نسل جوان به ما یادآوری می کند که باید بخواهیم کار روزانه ‌مان را با رفاه شخصی مرتبط کنیم.

توجه: این یک یادآوری مهم است، زیرا 55% از افراد شاد در سراسر جهان می گویند که رفاه و سلامت شخصی بزرگ ترین عامل در شادی آنها است.

کار من نشان می ‌دهد که می‌ توانیم سطح خوش ‌بینی افراد را در هر مقطعی از زندگی تغییر دهیم.

 • : چه رابطه ای بین شادی و خوش بینی وجود دارد؟ آیا برخی از ما فقط مستعد خوش بین بودن هستیم؟
 • : خوش بینی با شادی ارتباط زیادی دارد. اگر مغز شما مدام در حال ایجاد مسیرهای فرار یا برنامه ریزی برای بدترین اتفاقات باشد، ایجاد شادی دشوار است.

بنابراین بله از نظر ژنتیکی، من حدس می ‌زنم که برخی افراد تمایل بیشتری به خوش ‌بینی دارند. با این حال، تحقیقات من نشان می ‌دهد که ما می ‌توانیم سطح خوش ‌بینی هر کسی را در هر مقطعی از زندگی او تغییر دهیم.

نکته: در بطن ماجرا، خوش بینی انتظار امیدوارکننده برای خوشبختی یا موفقیت در آینده است. خوشبختی مجموعه ای از انتخاب های شخصی است که با عادات و طرز فکر افراد مرتبط است، بنابراین حتی تغییرات جزئی نیز می تواند باعث تغییرات چشمگیر در خوش بینی در طول زمان شود.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

3 تمرین روزانه برای پرورش شادی در تیم خود

 1. 1. هر روز یکی از هم تیمی های خود را به خاطر کار خوبی که انجام داده است، قدردانی کنید.
 2. هر روز 2 دقیقه استراحت کنید و مدیتیشن کنید. فقط 2 دقیقه می تواند به کاهش استرس و افزایش آگاهی کمک کند.
 3. امروز 3 چیز را بگویید یا بنویسید که بابت آنها سپاسگزار هستید. این کار را هر روز انجام دهید.

آیا شادی هدف نهایی است؟

حتی اگر بتوانیم در هر زمانی بر شادی خود تأثیر بگذاریم، آیا واقعاً شادی هدف نهایی است؟ آیا برای داشتن زندگی موفق باید شاد باشیم؟

وقتی اولویت هایی مانند کار، خانواده و دوستی داریم، گاهی اوقات خوشبختی ناخودآگاه به انتهای لیست اولویت های ما می رسد.

با این حال، ما می دانیم که این عوامل به طور مستقیم به تجربه کلی ما از شادی نیز کمک می کنند. دیدن معنا و ارزش شخصی پشت اولویت ‌هایمان می‌تواند به تغییر ذهنیت ما به سمت خوشبختی کمک کند.

مرتبط کردن شادی خود به هیچ عاملی معمولاً ما را به زندگی ای نزدیک نمی کند که به خوبی زندگی می کنیم و از آن لذت می بریم. به همین دلیل است که موفقیت به تنهایی ما را خوشحال نمی کند.

اما بازتعریف نحوه نگاه ما به موفقیت و یافتن معنی بیشتر در تجربیاتمان می تواند به ما کمک کند سطح شادی پایه خود را تغییر دهیم و احساس رضایت بیشتری داشته باشیم.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

 •  آیا میانگین متوسط یک فرد معمولی بین خوشحال و ناراضی است؟ آیا می توانید برای همیشه میانگین متوسط شادی خود را تغییر دهید؟
 • محققان بر روی میانگین پایه به عقب و جلو می روند، اما بخش بحرانی داستان این است که میانگین متوسط ما می تواند در هر زمانی تغییر کند. ما فقط تحت تاثیر ژن و محیط اطرافمان نیستیم.

توجه: عوامل زیادی بر میزان خوشحالی ما در هر زمان تأثیر می ‌گذارند و شما همیشه این توانایی و اختیار را دارید که سطح پایه شادی خود را تغییر دهید.

 • یافتن معنا در محل کار چه تأثیری بر شادی کلی شما دارد؟
 • اگر در بیشتر ساعات خودآگاه خود شادی ایجاد کنیم؛ مانند 8 تا 14 ساعت در روز که صرف کار می کنیم، به احتمال زیاد از زندگی خود به طور کلی احساس رضایت می کنیم.

توجه: شناسایی معنا در طول روز از طریق مدیتیشن، قدردانی و قدردانی از افراد اطرافتان می تواند تاثیر زیادی بر نحوه تجربه موفقیت و شادی در روز کاری شما داشته باشد.

 •  آیا شادی باید هدف نهایی ما باشد؟
 •  خوشبختی هم وسیله است و هم هدف. وقتی مثبت فکر می کنیم، در حل مشکلات جهانی و همچنین مسائل شخصی بهتر هستیم؛ اما مهم تر از آن، جست ‌و جوی شادی باید باعث شود ترس از غم و اندوه را از دست بدهیم.

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

وقتی می دانیم که می توانیم با تغییر عادات و طرز فکر خود، شادی و معنا در زندگی خود ایجاد کنیم، احتمال بیشتری وجود دارد که با چیزهایی که در دنیا ما را غمگین می کند، روبرو شویم.

همچنین برای مردم مهم است که در نهایت به این درک برسند که نقطه مقابل شادی غم نیست. نقطه مقابل شادی بی تفاوتی است.

 • آیا افراد ناراضی می توانند موفق باشند؟
 •  این بستگی به تعریف ما از موفقیت دارد. اگر موفقیت، زندگی خوبی است که از آن لذت می بریم، پس نه؛ اما اگر موفقیت صرفاً پولی باشد یا بر اساس موقعیت ما باشد، من افراد موفق زیادی را می شناسم که ناراضی هستند. احتمالا شما هم موارد مشابه از این دست دیده باشید.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/success-and-happiness
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx