چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت؟

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت: معیار ها و مثال ها

همه ما تعریف های متفاوتی از موفقیت داریم. موفقیت برای شما به چه معنی است؟ همه ما دوست داریم در زندگی شخصی و کاری خود موفق باشیم؛ اما درک تعریف صحیحی از موفقیت و اندازه گیری آن به ما برای رسیدن به موفقیت کمک میکند.

بی دلیل نیست که موفقیت موضوع پر طرفداری است. موفق بودن به ما احساس خوشایندی میدهد- نمود آن میتواند در دریافت ترفیع در کار، شناخته شدن کمپانی شما یا شنیدن اینکه همسر و فرزندان شما چقدر شما را دوست دارند و به شما افتخار می کنند، باشد.

اما برخلاف وجود موفقیت های کوچکی که ما هر روز کسب میکنیم، گاهی اوقات ممکن است به نظر رسد که همه اینها کافی نیست. علاوه بر آن مقیاس ما برای درک میزان موفقیت خود ممکن است در دیگر حوزه های زندگی مان قرار دارد. برای مثال زمانی این حس به ما دست میدهد که همکار ما زودتر از ما به ترفیعی که مانیز برای آن تلاش میکردیم رسیده با شخصی زودتر یکی از مراحل اصلی و مهم زندگی در نظر ما را گذرانده است.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

موفقیت یک هدف متحرک است- اما داشتن درک صحیحی برای چگونگی تعیین میزان آن، میتواند به شما کمک کند با انگیزه و ثابت قدم باقی مانده و به مسیر خود برای دست یابی به نتیجه مطلوب، ادامه دهید. در این مقاله ما در این باره صحبت میکنیم: چه چیزی موفقیت را تعیین میکند، چگونه میتوان موفقیت را در زندگی شخصی و کاری اندازه گیری کرد، معرفی معیارهایی را برای این اندازه گیری و اینکه چگونه باید موفقیت را اولویت قرار داده و استراتژی هایی برای رسیدن به آن.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گیری کرد؟

معیار های زیادی برای اندازه گیری موفقیت وجود دارد. برای مثال برای موفقیت در حوزه کاری، این معیار میتواند میزان رشد کمپانی شما یا رضایت مشتریان باشد. میتوان آن را به صورت نقدی اندازه گرفت؛ چه با افزایش درآمد وارد شده به کسب و کار یا آمار بهتر مالی در پایان سال. زمانی که شما صاحب یک کسب و کار هستید، رضایت کارکنان، اهداف کاری و رسیدن به کارآمد ترین حالت مجموعه معیار های موفقیت شماست.

ارزش های اصلی و شخصی را بیابید

اگر نمیدانید چگونه میتوانید موفقیت خود را اندازه گیری کنید، برای شروع میتوانید ارزش های اصلی و شخصی خود را مورد مطالعه قرار دهید. ممکن است دانستن اینکه چه چیزی به شما احساس موفقیت میدهد صرف نظر از ارتباط آن به مهم ترین حوزه های زندگی خود، کمی دشوار باشد.

اینجا چند قدم برای شناسایی اهداف اصلی خود را مرور میکنیم:

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

یک لیست از مواردی که بیشترین ارزش را برای شما دارند و به ترتیب اهمیت آنها تهیه کنید

اگر اولویت اصلی شما گذارندن وقت مفید با خانواده و دوستان باشد کار کردن در ساعات طولانی و به دست آوردن درآمد بالا ممکن است برای شما پوچ و بی معنی باشد. فهرستی از چیزهایی که برای شما ارزشمند است تهیه کرده و آن ها را به ترتیب اهمیت آنها مرتب کنید. به دست آوردن موفقیت در چندین بعد مختلف غیر ممکن نیست اما دست یابی به موفقیت با اولویت بندی و هدف گذاری شروع میشود. با این روش میتوانید اهداف خود و اقدامات ضروری برای رسیدن به آن ها را برای خود مشخص کنید.

هدفی برای خود تعیین کنید که موفقیت شما را می سنجد

وقتی راجع به وقت گذارندن با خانواده صحبت می کنیم، معیار شما برای اندازه گیری موفقیت چیست؟ به طور دقیق و واضح اهداف خود را در این باره تعیین کنید و در حین رسیدن به آنها میزان موفقیت خود را اندازه گیری کنید. یک راه برای این کار تعیین اهداف هوشمندانه است؛ اهدافی که قابل اندازه گیری، قابل دسترسی، واقع بینانه و مرتبط به زمان حال هستند. داشتن این گونه اهداف، اندازه گیری موفقیت را بسیار آسان و ملموس میکند.

روند پیشرفت خود را دنبال کنید

در مقایسه با ماه گذشته، آیا در مسیری مانده اید که باعث رسیدن شما به اهدافتان میشود؟ چه چیزی تغییر کرده و چیزی میتوانست بهتر باشد؟ در راستای دنبال کردن روند پیشرفت خود، باید همواره آن را انجام داده و مقیاس هایی متناسب با کاری که در حال انجام آن هستید برگزینید.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

تئودور روزولت،26 مین رئیس جمهور آمریکا، میگوید: «مقایسه، دزد خوشحالی است.»

این توصیه هنگام اندازه گیری موفقیت شخص، عاقلانه است و همواره اید آن را به خاطر سپرد. یک روش معمول اما غلط برای اندازه گیری موفقیت مقایسه خود با دیگران است، چه وضع شما از آن ها بهتر باشد چه بدتر.

ممکن است بپرسید مشکل این روش چیست؟ همیشه کسی وجود دارد که وضعی بهتر از شما دارد، یا اینکه حداقل از بیرون این گونه به نظر میرسد.  حقیقت این است که ما هیچگاه از شرایط و مشکلات دیگران نمیتوانیم آگاه باشیم. ممکن است افرادی را ببینیم که در خانه های زیبا زندگی میکنند و ماشین های گران قیمتی دارند اما در ازای چه بهایی؟ ممکن است در راه دست یابی به این ها زمان خود برای گذارندن با خانواده را از دست داده اند یا اینکه احساس خستگی عمیق و افسردگی دارند.

معیار های موفقیت

اگر همچنان برای اندازه گیری و سنجش موفقیت خود با مشکل رو به رو هستید اینجا چند حوزه اصلی و کلیدی را برای سنجش موفقیت به شما معرفی میکنیم.

زیستن یک زندگی با تعادل

داشتن زندگی متعادل در کلام آسان تر از عمل است. تقاضاهای کار، مسئولیت های خانوادگی و وظایفی که با داشتن یک خانه به وجود می آید مانند نظافت خانه و انجام خریدها، همه اینها اگر به آنها بی توجه باشیم ممکن است روی هم تلنبار شوند. تاثیرات طولانی مدتی که داشتن زندگی نامتعادل بر ما میگذارد میتواند سخت و گزاف باشد؛ یک ازدواج ناموفق، روابط پرتقلا با فرزندان و حتی مشکلات سلامت بر اثر کار در محیطی استرس زا همه عواقب باالقوه ای است که میتوان نام برد.

برای دستیابی به موفقیت در زمینه داشتن یک زندگی متعادل، مشخص کنید در کدام ابعاد زندگی دوست دارید وقت بیشتری صرف کنید، سپس کارهایی که میتوانید برای ایجاد این وقت انجام دهید را تعیین و سپس عملی کنید.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

اشتراک موفقیت با دیگران

یکی از معیارهای قدرتمند برای موفقیت این است که بتوانید آن را به نحوی با دیگران تقسیم کنید. این کار می تواند با اهدای مبلغی برای خیریه، انجام امری به صورت داوطلبانه یا حضور در جایگاه معلم یا منتور برای تازه کار ها،  انجام گیرد.

اهمیت به سلامت خود و تلاش برای نگه داری آن

همان طور که از قدیم گفته میشود سلامت، ثروت است. سنجش موفقیت تنها آگاهی به اینکه هر روز چه احساسی دارید نیست، بلکه شامل تعیین عادت هایی برای خود است که به سلامت شما می انجامد و اطمینانی برای توانایی ادامه مسیر به شما میدهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، نوشیدن آب کافی، خواب منظم و مدیتیشن همه به موفقیت شخصی در ارتباط سلامت و حال خوب می انجامد.

ساختن و اندوختن ثروت

ثروت و دارایی های مادی یک معیار معمول برای سنجش موفقیت است؛ اما دستیابی و ساخت راه رسیدن به این هدف به طوری که در طولانی مدت نیز در این حوزه موفق باشیم، کلید اصلی این مسئله است. به عنوان مثال مقایس شما در این زمینه میتوان این باشد که: پس انداز سرمایه ای برای زمان بازنشستگی، خرید خانه ای که بتوانید آن را پس از خود به فرزندان خود دهید، پس انداز برای هزینه تحصیل فرزندان و غیره.

داشتن کرداری با وقار و شرافت

احترام به دست می آید و به کسی هدیه داده نمی شود. اگر در محیط کاری، خانواده و حتی دوستان خود، شما شخصی هستید که دیگران به عقاید او احترام میگزارند و برای تصمیم گیری ها و مسائل خود از او نظر میپرسند، شما در این زمینه به موفقیت لازم رسیده اید.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

چگونه میتوان موفقیت های شخصی خود را سنجید

موفقیت همیشه نبیاد قابل لمس باشد. در برخی ابعاد زندگی موفقیت شامل پول بیشتری در حساب بانکی، یک موقعیت شغلی عالی، یک خرید بزرگ، یاترفیع شغلی باشد؛ اما اگر هدف شما تنها این باشد که خوشحال باشید چه؟

خوشحالی برای هر کس یک معنی متفاوت دارد؛ اما اگر نمیدانید موفقیت در حوزه هایی که قابل لمس نیست را چگونه اندازه بگیرید، در ادامه چند نشانه را به شما معرفی میکنیم که نشان میدهد شما به موفقیت دست یافتید.

شما به خود افتخار میکنید. با وجود اینکه هنوز کارهایی برای انجام دادن دارید، به طور کلی در ابعاد مختلف زندگی خود احساس خرسندی و رضایت میکنید. در پایان روز، شما میدانید به آنچه برای شما مهم بوده دست یافته اید و به آینده پیش روی خود امیدوار و خوش بین هستید.

شما جزئی از نیرویی عظیم تر از وجود خود هستید. هنگام تامل در موفقیت ممکن است که درگیر اهداف و مسئولیت های شخصی خود شوید؛ اما موفقیت معمولا آگاهی به این است که شما جزئی از نیروهایی پرمعنا و فرا تر از وجود خود هستید، رابطه شما با دیگران، کاری که انجام میدهید، اینکه وقت های آزاد خود را صرف چه چیزی میکنید.

افرادی در زندگی خود دارید که شما برایشان بسیار اهمیت دارید. اگر کسی نباشد که به تشویق شما و جشن گرفتن برای شما بپردازد موفقیت چه معنایی دارد؟ داشتن افرادی در زندگی که شما را حمایت میکنند و به شما عشق می ورزند کلید خوشحالی است- هم چنین یک معیار مناسب برای سنجش موفقیت.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

شما احساس میکنید که در حال پیشرفت هستید. زمانی که هر روز مانند روز قبل باشد، داشتن احساس موفقیت دشوار خواهد بود. دیدن پیشرفت در حوزه های مختلف زندگی از جمله کار، روابط ووضعیت مالی یک معیار خوب برای اندازه گیری موفقیت است.

به طور کلی، احساس خوشحالی و رضایت دارد. شما احساس میکنید که هدفی والاتر، چه در زندگی کاری و چه زندگی شخصی، دارید. خوشحالی به راستی یکی از معیار های مهم موفقیت است. معیاری که ارزش آن را دارد که دائما به آن برگردیم. طبیعتا در ابعدی از زندگی شما مشکلاتی وجود دارد که میتواند حل شود اما به طور کلی احساس میکنید زندگی شما کامل است.

استراتژی هایی برای اندازه گیری موفقت در محیط کاری

در حالی که به نظر می آید اندازه گیری موفقیت در زندگی شخصی دارای ساختار خاصی نیست، در محیط کاری این اندازه گیری با معیار های دقیق تری تعیین میشود. اگر نمیدانید در محیط کاری چگونه موفقیت خود را اندازه گیری کنید دراینجا چند توصیه برای شما وجود دارد.

به طور روزانه پیشرفت خود را مقایسه کنید

در هفته هایی که مشغله کاری بالا تر است ممکن است خالی کردن زمانی برای تعیین اینکه در روز چه چیزهایی خوب پیشرفته و چه مواردی نیاز به بهبود دارد، دشوار باشد؛ اما بنا نهادن برنامه ای برای گزارش روزانه از عملکرد خود میتواند ابزار بسیار کاربردی برای سنجش موفقیت باشد. مشخص کنید امروز چه کاری را باید بهتر از دیروز انجام دهید. اگر امروز کمتر از دیروز مفید بوده است، دلیل آن را و کارهای که فردا میتواند به صورت متفاوتی انجام گیرد را مشخص کنید.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

در سال 3 هدف مشخص کنید و بر روی آن کار کنید

در دنیای کار ممکن است به پایان رساندن وظیفه های هر روز در اولویت قرا داشته باشد اما خارج شدن از مسیر رسیدن به اهداف سالانه ممکن است عاملی برای عدم موفقیت کسب و کار به طور کلی باشد. در این شرایط با مدی خود صحبت کرده، از اهداف سالانه او آگاه شوید و در روز زمانی را برای انجام کارهایی برای رسیدن به این اهداف در نظر بگیرید.

زمانی را صرف ارتباط با دیگران کنید

چه چیزی باعث به وجود آمدن یک مکالمه موفق در محل کار می شود؟ سنجش موفقیت در محل کار وابسته به آن نیست که در جلسات حتما نکته مهمی را بیان کنید بلکه وابسته به آن چیزی است که از این جلسات فرا می گیرید. هم چنین این سنجش بر اساس نتیجه گفت و گو ها نیست بلکه بر اساس تصور و و نوع دریافت همکاران شما از اطلاعاتی است که شما به آنها میدهید.

روابطی را در محل کار به وجود آورید

ساختن ارتباطی خوب با همکاران عاملی حیاتی برای موفقیت شما در محل کار است.  برای سنجش سطح موفقیت در محل کار خود، بر اینکه همکاران شما در چه زمان هایی به سراغ شما می آیند و در چه زمان هایی از شما دوری میکنند، تامل کنید.

به عنوان مثال، آیا همکاران شما برای کمک گرفتن از شما در زمان مواجه با مشکلات به سراغ شما می آیند؟ آنها از شما توقع دارند برای آنها کاری را انجام دهید یا اینکه از شما راهنمایی می جویند؟ آیا آنها به ندرت با شما صحبت میکنند مگر اینکه شما به سراغ آنها بروید؟ روابط خود را در محیط کار دراندیشه نگه دارید و خود را به عنوان فردی نمایان سازید که حاضر به کمک به دیگران است.

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت

قرار ملاقات هایی رابا مدیر خود ترتیب دهید

احتمالا شما جلسه هایی را به صورت هفتگی برای تشریح کارهای خود با مدیرعامل خود داردید؛ اما به وجود آوردن اهدافی متمرکز بر رشد و بهبود عملکرد شخصی خود به همراه مدیر عامل خود نیز بسیار مهم است. اگر می بیند یک ماه کامل گذشته بدون اینکه شما فرصتی برای مروریی بر عملکرد کاری خود در حضور مدیر عامل داشته باشید، شما یک قرار ملاقات با این هدف را ترتیب دهید.

از انتقادها و نظرات همکاران خود استفاده کنید

اگر شما سرپرستی گروهی را بر عهده دارید و درگزارش پایان کار، افکار و عقاید شما به صورت پررنگ تر دیده میشود، وقت آن است که شیوه مدیریت خود را تغییر دهید. ممکن است اعضای گروه شما احساس راحتی برای بیان نظرات و انتقادات خود به شما رانداشته باشند.

هرچند دادن این موقعیت به آنها که افکار خود را به صورت ناشناس بیان کنند برای کسب و کار شما بسیار مفید واقع خواهد شد و باعث سنجش و درک بهتری از میزان موفقیت خود در زمان حال شده و اتمسفر بین کارمندان و فضای کار را نیز بهبود می بخشد.

خلاصه

چگونه میتوان موفقیت را اندازه گرفت؟ همه ما تعریف متفاوتی از موفقیت داریم. چه به دنبال به دست آوردن موفقیت شخصی، رضایت کلی از زندگی، خوشحالی یا موفقیت کاری باشید، پیدا کردن انگیزه برای رسیدن به آن با تعیین اینکه چه چیزهایی حقیقتا برای شما اهمیت دارد شروع میشود.

وقتی به دنبال این هستید که موفقیت خود را بسنجید، زندگی را تصور کنید که در آن خوشحال ترین خود خواهید بود. اهدافی را در راستای رسیدن به آن زندگی تعیین کنید و پیشرفت خود در هر قدم از راه را دنبال کنید. تنها انسانی که میتوانید موفقیت شما را اندازه گیری کند، خود شما هستید. سعی کنید در مسابقه با خودتان پیروز شوید و خود را با دیگران مقایسه نکنید و در تمام طول مسیر هدف خود را در ذهن داشته باشید.

منبع:

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx