چگونه مشکلات را حل کنیم؟

نظرات 5
8 دقیقه زمان مطالعه

چگونه مشکلات را حل کنیم؟

هر یک از ما در زندگی با مشکلاتی روبرو هستیم که کاملا طبیعی است، اما چگونه مشکلات را به طور درست حل کنیم؟ چگونه می توانیم از شر تمام مشکلاتی که در زندگی ما را به دردسر می اندازند خلاص شویم؟

تعریف حل مسئله: حل مسئله فرآیند یافتن، شکل دادن و حذف یک مسئله است. حل یک مشکل تمرینی است که به افراد امکان می دهد دانش فعلی خود را ارتقا دهند و راه حلی برای حل مشکل به وجود آورند.

چگونه مشکلات را حل کنیم؟

مقدمه ای بر حل مسئله:

ما می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم، اما قبل از اینکه بتوانیم این کار را انجام دهیم، باید آگاهی کلی در مورد لغت «مشکلات» را بدست بیاوریم، به عنوان مثال. به طور کلی مشکل چیست؟ همانطور که می دانیم بیشتر سوالات را می توان با بیش از یک جواب درست پاسخ داد، باید بدانیم که مشکلات اغلب بیش از یک راه حل دارند که می توانیم آنها را حل کنیم؛ بنابراین اگر از خود این سوال را بپرسید که مشکل چیست، من به شما می‌گویم که مشکل چیزی است که می توانید به روش های مختلف حل کنید.

چگونه مشکلات را حل کنیم؟

در ادامه قصد دارم به شما توضیح دهم که چگونه می توانید از شر تمام مشکلات خود خلاص شوید و چگونه آنها را حل کنید! اگر که بدانید چگونه انجام می شود و چه چیزی لازم است، حل مسئله هیچ چیز پیچیده ای نیست.

راز شماره ۱ برای حل یک مشکل!

مهمترین « راز مخفی» که به شما امکان می دهد تمام مشکلات خود را حل کنید، نگرش شما است! بله، درست شنیدید: نگرش شما نسبت به مشکلات به شما امکان می دهد بسته به نگرش شما آنها را حل کنید یا از آنها کتک بخورید. اکنون ممکن است به طعنه از خود بپرسید: «نگرش کلید حل همه مشکلات در من است؟ بله… مطمئنا!»، اما اجازه دهید قدرت نگرش شما نسبت به حل مسئله را توضیح دهم:

مشکلات زندگی برای این نیستند که احساس بدی در شما ایجاد کنند، نه برای شکست دادن شما به وجود می آیند و نه برای به زمین زدن شما! مشکل برای این وجود دارد که به توسعه فردی شما کمک کند! یک مشکل می تواند قدرت شما را در رشد و ارتقای فردی بالا ببرد و به شما اجازه می دهد تا به دانش شما افزوده شود، اگر آمادگی این چالش را دارید پس شروع کنید!

حل مسایل

کلمه «مشکل» را از دایره لغات خود حذف کنید

چیزی به نام مشکل وجود ندارد. هر مشکلی برای شما یک فرصت است؛ یک چالش است که باید با آن روبرو شوید. به جای استفاده از کلمه «مشکل» که مملو از احساسات منفی است، باید سعی کنید اسم موقعیتی را که با آن روبرو هستید «چالش» یا «فرصت» بگذارید.

چگونه مشکلات را حل کنیم؟

«مشکلی وجود دارد» اصطلاح ناامید کننده ای به نظر می رسد.

«ما با یک موقعیت چالش برانگیز روبرو هستیم که می تواند فرصتی هیجان انگیز برای ما باشد.» بسیار مثبت تر به نظر می رسد و به شما امکان می دهد نگرش خود را نسبت به یک مشکل تغییر دهید.

هر مشکلی فرصتی برای بهبود است

مشکلات در نتیجه عوامل خارجی به وجود می آیند که (در اکثر موارد) شاید شما مقصر آن نباشید! شما نمی توانید از مشکلات اجتناب کنید و نمی توانید از بروز آنها جلوگیری کنید، اما می توانید نگرش خود را نسبت به آنها تغییر دهید! مشکلات می توانند فرصتی برای بهبود زندگی شما باشند و برای بهتر کردن شرایط نسبت به قبل!

در واقع: مشکلات عمومی به انسان ها این امکان را می دهد که وقتی توانستند راه حلی برای این مشکلات ارائه دهند پولی بدست آورند! جوایز نقدی که برای حل یک مسئله ریاضی ارائه می شود، تنها یک مثال برای این امر است.

وقتی که بتوانید نگرش مثبتی نسبت به مشکلات ایجاد کنید، خواهید دید که در رابطه با حل مسئله اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. یک جنبه مثبت این نگرش این است که شما (به محض بروز مشکل) با شور و اشتیاق به این چالش پاسخ خواهید داد تا از این فرصت بهترین استفاده را ببرید.

راز دوم برای حل مشکلات!

به «چرا» فکر نکنید… روی راه حل تمرکز کنید!

وقتی نوبت به مشکلات می رسد، انسان ها را به دو گروه مختلف تقسیم می شوند. دسته اول روی این سوال تمرکز می کند: «چرا آن مشکل رخ داد؟» دسته دیگر روی این سوال تمرکز می کند: « چگونه می توانم این مشکل را حل کنم؟» می توانید با خیال راحت چند دقیقه در مورد این دو رویکرد متفاوت نسبت به یک مشکل و در مورد اثربخشی و ناکارآمدی آنها فکر کنید.

خواهید دید که سوال اول (چرا؟) بی فایده است و فقط بر خود مشکل تمرکز دارد. [لطفاً توجه داشته باشید که اگر لازم است بدانیم چگونه از مشکلات مشابه در آینده جلوگیری کنیم، این سؤال می تواند بسیار مفید باشد] اما در حل مشکلی که رخ داده کمکی نمی کند.

چگونه مشکلات را حل کنیم؟

 

خلاصه می توان گفت که «چرا؟» وقتی نوبت به حل مشکل می رسد، وقت ما را تلف می کند! سوال دوم (چگونه می توانم این مشکل را حل کنم؟) در مورد فرآیند حل مسئله، هزاران برابر موثرتر است! سوال «چگونه می توانم … را حل کنم؟» به ما این امکان را می دهد که تمام توجه خود را روی حل یک مشکل متمرکز کنیم.

۹۰% از زمان خود را بر روی راه حل ها و تنها ۱۰% از زمان خود را بر روی مشکلات متمرکز کنید.

~ آنتونی جی. دی آنجلو

تکنیک های گفته شده در بالا به شما کمک می کند تا بدانید چگونه مشکلات را با نگرش صحیح و موثر حل کنید! و هرگز فراموش نکنید که مشکلات فقط می‌توانند شما را قوی‌تر کنند، زیرا به شما امکان می‌دهند تا در جلوگیری از این مشکلات و یا مشکلات مشابه در آینده داناتر و توانمندتر باشید! هر مشکلی که امروز رخ می دهد به شما کمک می کند که بتوانید فردا مشکل دیگری را حل کنید.

با در نظر گرفتن تکنیک های گفته شده در بالا: هر چالشی که با آن روبرو می شوید به شما این امکان را می دهد که شما را برای چالش های آینده آماده کند!

رویکرد شما برای حل مشکلات دشوار چیست؟

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx