چگونه گذشته را رها کنیم

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

من مطمئن هستم که عبارات “رها کردن” را بیش از چند بار شنیده اید. رها کردن یعنی چی؟ چه چیزی را رها می کنی؟ چگونه گذشته را رها کنیم؟ما معمولاً زمانی از عبارت فوق استفاده می کنیم، که شخصی به دردها، شکست ها یا رنجش های گذشته می پردازد. اکثر مردم قادر به ترک گذشته نیستند. آنها مدام به آن فکر می کنند و درد و رنج بی مورد و مداوم ایجاد می کنند. مشکل این است که بیشتر مردم نمی دانند چگونه رها شوند. حتی از رها شدن هم می ترسند. آنها بیش از حد به گذشته وابسته هستند، حتی اگر گذشته شادی نداشته باشد.

آیا شما نیز مانند بسیاری از مردم می ترسید که در روند رها کردن گذشته چیزی را از دست بدهید؟ از دست دادن چیزی که باعث درد می شود یک نعمت است. ضرر نیست.

درگیر شدن بیش از حد با خاطرات گذشته که برای شما درد و رنج به ارمغان می آورد، باعث ایجاد افکار ناخوشایند می شود.

این کار هزینه سنگینی می‌طلبد و می‌تواند زمان، انرژی و سلامتی زیادی را از شما بگیرد. این درگیری ذهن و احساسات شما را تحریک می کند، مانع عقل سلیم می شود و از لذت بردن از آرامش درونی جلوگیری می کند. راه حل رها کردن است. رها کردن گذشته کاری است که باید انجام دهید. شما باید گذشته را رها کنید، این باعث بهبود کیفیت زندگی شما می شود.

چگونه گذشته را رها کنیم

معنی رها کردن چیست؟

در اینجا چند تعریف وجود دارد که معنای کلمه “رها کردن گذشته” را توضیح می دهد:

 • رها کردن یعنی توقف وابستگی به گذشته، به ویژه به خاطرات دردناک گذشته، و تمرکز بر زمان حال. وقتی گذشته را رها می کنید، می توانید شروع به پذیرش زمان حال کنید.
 • این نگرش عدم دلبستگی به نتایج است. این بدان معناست که شما در هر موقعیتی بهترین کار را انجام می دهید، اما اگر همه چیز به خوبی یا طبق برنامه ریزی پیش نرود، روی آنها تمرکز نمی کنید و ناامید یا دلسرد نمی شوید.
 • رها کردن مانند این است که لنگر کشتی خود را بردارید تا بتواند دور شود. برای ادامه دادن، باید افکار دردناک، عادات منفی، ترس ها و نگرانی ها را رها کنید. اینها لنگرها و غلاتی هستند که شما را به همان شیوه زندگی، به همان عادات و شرایط می بندند.
 • رها کردن گذشته و رها کردن آن از ذهن خود مستلزم درجه خاصی از جدایی عاطفی است. این منجر به عدم وابستگی می شود که تمام سنت های معنوی در مورد آن صحبت می کنند.

اگر رهایش نکنید، دست بسته می مانید و آزاد نیستید. شما ادراک خود را محدود می کنید، برای خود استرس و تنش ایجاد می کنید. اگر نتوانید خود را از خاطرات دردناک، حسادت، روابط بد جدا کنید، رنج می برید. مثل این است که در باتلاق باشید و برای بیرون آمدن کاری انجام ندهید..

از سوی دیگر، رها کردن، جدا شدن از علل رنج، آرامش، آسودگی، شادی و عشق را به همراه دارد.

رها کردن بسیار باارزش است، اما افراد کمی در مورد آن کاری انجام می دهند. ممکن است عجیب به نظر برسد، اما آنها ترجیح می دهند در جایی که هستند، از نظر عاطفی، روحی و جسمی بمانند، حتی این به آنها آسیب می رساند.

مردم چیزهای آشنا و ناشناخته را دوست دارند و در موقعیت های آشنا احساس راحتی و امنیت بیشتری می کنند، حتی اگر این باعث رنج و عذاب شود. آنها از ناشناخته می ترسند، و بنابراین، نمی خواهند رها شوند. آنها همچنین نمی دانند چگونه رها کنند. هیچ کس هرگز به آنها آموزش نداده است.

چگونه گذشته را رها کنیم

رهنمودهایی در مورد چگونگی رها کردن گذشته

آیا نمی دانید چگونه گذشته را رها کنید؟ آیا سعی می کنید بفهمید چگونه خود را از وابستگی به گذشته رها کنید؟

در اینجا دستورالعمل های ساده ای وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:

 1. با گذشته صلح کنید.

نحوه لذت بردن از ذهن آرام در زندگی روزمره را کشف کنید آنچه اتفاق افتاده متعلق به گذشته است. اجازه نده که ذهن شما را مشغول کند. وقت آن است که ادامه دهیم و زندگی کنیم. آیا افکار مربوط به گذشته به شما کمک می کند؟ قطعا نه!

بله، ذهن مدام به افکار و خاطراتی باز می گردد که خوشحال می شوید فراموش کنید. اشکالی ندارد باهوش تر باشید و از همان تکنیکی که ذهن استفاده می کند استفاده کنید. هر زمان که خود را در حال فکر کردن به خاطرات دردناک گرفتید، فوراً آنها را با افکار مخالف جایگزین کنید. آنها را با افکار مثبت و شاد جایگزین کنید. با گذشت زمان، این به یک عادت تبدیل می شود.

 1. کسی رو دوست داشتید و الان جدا شدید؟

اگر می خواهید برگردید و چنین فرصتی وجود دارد، به تلاش خود ادامه دهید. با این حال، اگر فرصتی نمی بینید، رها کنید و ادامه دهید. فکر کردن به او و رنج کشیدن بی فایده است. هیچکس از این وضعیت چیزی عایدش نمی شود. شاید گفتن آن آسان تر از انجام دادن باشد، اما باید به زندگی خود ادامه دهید و با افراد دیگری ملاقات کنید.

چگونه گذشته را رها کنیم

 1. اهداف و برنامه ها تغییر می کنند

گاهی اوقات اهداف تغییر می کنند. گاهی اوقات اولویت ها تغییر می کنند. یاد بگیرید که با آنها تغییر کنید و یک دوره دیگر، یک مسیر دیگر را انتخاب کنید.

 1. اجازه ندهید ترس شما را تحت فشار بگذارد

اجازه دهید ترس شما را سرکوب کند. ترس ممکن است مانع شما شود. رها کردن آن به معنای مواجهه با ترس ها و ناامیدی های گذشته و سپس قطع ارتباط خود با آنهاست. آن را امتحان کنید، خواهید دید که آنقدرها هم سخت نیست.

نکات بیشتر در مورد رها کردن گذشته

 1. کینه های خود را پشت سر بگذارید

نیازی نیست کینه ها و رنج های قدیمی را نگه دارید و به پرورش آنها ادامه دهید. آیا کینه های قدیمی را نگه می دارید؟ آیا با چیزی در ذهن خود بازی می کنید که کسی گفته است که به شما صدمه زده است؟ اگر این کار را انجام دهید، به خودتان صدمه می زنید، نه به کسی که به شما صدمه زده است. شما کسی هستید که رنج می کشید و این کار احمقانه ای است.

کینه ها و احساسات جریحه دار شده را نگه ندارید. مثل ریختن سوخت در آتش است. نگه داشتن خشم، کینه و نفرت شما را عقب نگه می دارد. شما را ناراحت خواهد کرد. این احساسات را دور بریزید بله، شما میتوانید. از استفاده کردن از آنها خودداری کنید. این ممکن است آسان نباشد، اما این راه مستقیم است.

چگونه گذشته را رها کنیم

 1. اجازه ندهید مردم شما را دلسرد کنند

گاهی اوقات، مردم ما را دلسرد می کنند و مانع حرکت ما می شوند. آنها مدام گذشته را به ما یادآوری می کنند. اجازه ندهید مردم شما را از حرکت بازدارند. اگر واقعاً شما را دوست دارند، باید به شما اجازه دهند که ادامه دهید. آیا آنها اصرار دارند که شما را به گذشته گره بزنند؟ اگر این کار را انجام دهند، باید به دنبال دوستی افراد مثبت اندیش و با دید باز باشید که مشتاقانه به آینده نگاه می کنند.

 1. ذهن خود را باز نگه دارید

ذهن خود را به روی فرصت ها، شروع های جدید و چیزهای جدید باز کنید. کاری را انجام دهید که شما را خوشحال می کند، بهبود می بخشد، زندگی شما را بهبود می بخشد و به شما و جامعه ای که در آن زندگی می کنید سود می رساند. از رها کردن چیزی که شما را عقب نگه می دارد نترسید.

اگر این مراحل را دنبال کنید، یاد خواهید گرفت که چگونه گذشته را رها کنید و از زندگی روزمره بیشتر لذت ببرید. وقتی تصمیم می‌گیرید که رویدادهای منفی گذشته را رها کنید، ترس‌ها و نگرانی‌ها را به خود جذب نکنید، و نسبت به آن‌ها جدایی عاطفی نشان دهید، شادی را انتخاب می‌کنید.

چگونه گذشته را رها کنیم

نکات اضافی در مورد چگونگی رها کردن گذشته

 1. مطالعه کنید و در مورد رشد شخصی بیاموزید.

این به سلامت عاطفی و روانی شما می افزاید.

 1. از افکار منفی دوری کنید.

چنین افکاری باعث ایجاد نارضایتی، ناراحتی و درد عاطفی می شود. و می تواند خاطرات دردناک را ایجاد کند.

 1. همیشه در لحظه حضور داشته باشید.

این اجازه نمی دهد افکار شما به سمت درد و رنج و درد عاطفی سرگردان شوند.

 1. جدایی عاطفی.

درجه خاصی از جدایی عاطفی شما را قادر می سازد که گذشته را رها کنید و قدم به قدم به سمت شادی بیشتر و احساس آزادی به شما کمک کند

«آیا احساس می‌کنید باری بر شما سنگینی می‌کند؟ رها کردن آن و امتناع از پرداختن به آن، به شما احساس آزادی و شادی می‌دهد.»

«رها کنید. چرا به درد می چسبید؟ هیچ کاری نمی توانید در مورد اشتباهات دیروز انجام دهید. قضاوت با شما نیست. چرا به همان چیزی که شما را از امید و عشق باز می دارد، بچسبید؟»

-لئو بوسکالیا

«چند چیز در زندگی وجود دارد که باید آنها را رها کرد. یکی از این چیزها نگرانی است که هیچ چیز غیرمولدتر یا تضعیف کننده تر از آن نیست.»

-کاترین پولسیفر

«وقتی زندگی خود را بر اساس آنچه دیگران در مورد شما فکر می کنند متوقف کنید، زندگی واقعی شروع می شود. در آن لحظه، سرانجام درب پذیرش خود را باز می‌بینید.»

-شانون ال. توسکا

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/letting-go-of-the-past
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx